ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Açık Öğrenme Formatı (OLF): Dijital Tahtalar için Neden En İyi Seçim?

Açık Öğrenme Formatı (OLF): Dijital Tahtalar için Neden En İyi Seçim?

Son yıllarda, eğitim teknolojisi (EdTech) eğitimi dönüştürdü. ViewSonic, gelişmekte olan teknolojinin zorluklarını ele almak, çeşitli donanımlarda, öğrenme platformlarında ve dosya türlerinde gezinmek için gelişmiş ve kullanıcı dostu Açık Öğrenme Formatını (OLF) geliştirdi. Özünde cihazdan bağımsız ve geleceğe dönük OLF, öğretmenlerin eski İnteraktif Dijital Tahta içeriğini daha dinamik ve ilgi çekici bir şekilde kullanmasını sağlayan, entegrasyonu kolay bir çözüm sunar.

OLF dosya formatı hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya buradan dijital tahtalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dijital dönüşüm, eğitimcilerin kullanabileceği öğretim yöntemlerini genişleterek, öğrencilerin öğrenimlerinde aktif katılımcılar olmalarını sağladı. Günümüzde amaç, akran işbirliğini, etkili iletişimi ve sürekli geri bildirimi teşvik eden bir eğitim ortamı yaratmaktır; ve dijital kaynaklarla etkileşim kurma fırsatları sunar. Bu, interaktif öğrenme platformlarını ve dijital tahtaları çok önemli hale getirmektedir.

Teknoloji sürekli olarak geliştikçe, potansiyel EdTech çözümlerinin geçiş kolaylığı, çapraz uyumluluk ve geleceğe hazır hale getirilmesi tüm kullanıcılar için kritik hususlardır. Kulağa şaşırtıcı gelse de, çok yönlü, uyumlu bir dijital tahta dosya formatını benimsemek, bu zorlukların üstesinden gelmenin anahtarıdır.

Açık Öğrenme Formatı (OLF) nedir?

OLF, eski dijital tahta dosya biçimini değiştirmek için güçlü bir çözümdür. Çoklu sayfa ve katman desteğiyle videoların, görüntülerin ve sanal gerçeklik dosyalarının sonsuz bir tuvale sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlayarak dijital tahta deneyimini yükseltir.

What is OLF?

OLF’nin Faydaları

OLF, Windows, Android ve Mac (M1 işlemci ve sonraki sürümleri) cihazları ve web tarayıcıları genelinde medya açısından zengin, ilgi çekici öğrenme deneyimlerini destekler. Bu platformlar arası uyumluluk, eğitimcilerin ve öğrencilerin OLF dosyalarını tercih ettikleri cihazlarda görüntülemesine, oluşturmasına, düzenlemesine ve paylaşmasına olanak tanıyarak OLF’yi sorunsuz işbirliğini teşvik eden benimsemesi kolay bir çözüm haline getirir.

Teknolojinin okullarda giderek daha önemli hale gelmesiyle birlikte, eğitimcilerin ihtiyaçlarını karşılamak her şeyden önemli hale geliyor. Öğretmenler, hızla benimsenen ve mevcut materyalleriyle uyumlu EdTech çözümlerine ihtiyaç duyar. BT yöneticileri, çeşitli cihazlar, işletim sistemleri ve ağ yapılandırmalarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olan esnek seçeneklere ihtiyaç duyar. Ek olarak, okul yöneticileri, sürekli gelişen ihtiyaçlarını karşılamak için hızla ölçeklenebilen güvenilir, kullanıcı dostu EdTech çözümleri ararlar. Bu kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak oluşturulmuş OLF, okullar için çeşitli avantajlar sağlar.

OLF provides an infinite whiteboard canvas Multimedia support Pages and layers functions Cross-platform compatibility A Future-proof solution File conversion for legacy IWB formats

Gelişmiş Öğrenme Deneyimleri

İnteraktif öğrenme platformları, eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için dijital tahtalar, sanal sınıflar, tartışma panoları, interaktif değerlendirmeler ve diğer araçları sunar. Bu özellikler, dersleri statik içerik sunumunun ötesine taşıyarak, 21. yüzyılın işbirliği, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve iletişim becerilerini besleyen kişiselleştirilmiş öğrenme için fırsatlar yaratır.

Sonsuz bir tuval, multimedya desteği, sezgisel yakınlaştırma, açıklama, sayfa ve katman işlevleriyle OLF, dinamik, ilgi çekici ve işbirliğine dayalı eğitim deneyimlerini güçlendirir. Öğretmenler, öğrencilerinin kavrayışına dayalı olarak içeriğin derinliklerine inerek derslerde ilerleyebilir. Buna karşılık, öğrenciler myViewBoard Companion uygulamasını kullanarak tuval üzerinde etkileşim kurabilir, çizim yapabilir ve not alabilir veya medya paylaşabilir. Bu doğrusal olmayan öğrenme, slayt gösterisi sunumları gibi eski dosya biçimlerinin katı yapısıyla çelişir. Geleneksel dosya biçimlerinde, ders sırasında sunumlara ek açıklamalar veya multimedya eklemek karmaşık olabilir ve cihaz ve platform uyumluluğu sorunları nedeniyle dosyanın paylaşılması zorlaşır.

Benimsenmesi ve Ölçeklendirilmesi Kolay

İnteraktif öğrenme platformuna geçiş, dahil olan herkes için genellikle büyük bir baş ağrısıdır. Öğretmenler, bir öğrenme eğrisi ve mevcut öğretim materyalleriyle uyumluluk sorunlarıyla karşı karşıyadır. Aynı zamanda, BT yöneticileri geçişin ardından eğitim, teknik destek sağlamalı ve dosya dönüştürme isteklerini ele almalıdır. Bu arada, okul yöneticileri etkileşimli bir öğrenme platformu geçişinin dikkatli planlama, uygulama ve ilgili maliyetlerini yönetmelidir. Abonelikler, donanım yükseltmeleri, yazılım eklemeleri ve sürekli bakım gibi masraflara rağmen, istenen eğitim sonuçlarını karşılamak için teknolojiyle güncel kalmak çok önemlidir.

OLF’nin cihazdan bağımsız doğası, geleneksel dijital tahta formatlarına kolay adapte olabilen ve ölçeklenebilir bir alternatif sunarak, bu zorlukların üstesinden gelir. Öğretmenlerin iş akışlarına sorunsuz bir şekilde entegre olur, öğrenme eğrisini azaltır ve kesintileri ve maliyetleri en aza indirir. OLF ile öğretmenler, .jpg, .mp3, .pdf veya .ppt gibi multimedya biçimlerini zahmetsizce içe aktarabilir ve eski dijital tahta dosyalarını dönüştürerek, mevcut öğretim materyallerinin daha dinamik ve ilgi çekici bir şekilde kullanmasını sağlayabilir. Bu kolaylaştırılmış süreç, uyumluluk sorunlarını ve genellikle interaktif öğrenme platformu geçişiyle ilişkili kapsamlı sorun giderme, dosya dönüştürme ve eğitim taleplerini azalttığı için BT yöneticilerine de fayda sağlar.

.Flipchart (Promethean), .Notebook (SMART) ve .ENB (ViewBoard 2.1/EasiNote 3) dijital tahta dosyalarını uygun bir şekilde ücretsiz olarak OLF’ye yükseltmek için myviewboard.com Dosya Dönüştürme Talebi sayfasındaki talimatları izleyin.

Geleceğe Uygun Çözüm

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik gibi son EdTech gelişmeleri heyecan verici olsa da, uygulanması öğretmenler, BT yöneticileri, okul yöneticileri ve öğrenciler için zorluklar sunuyor. Bu nedenle, geleceğe hazır interaktif öğrenme platformları, gelişen eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için hayati öneme sahiptir.

ViewSonic’in UNIVERSE ile OLF entegrasyonu, basit bir dosya formatının yeni öğretim formatlarını nasıl güçlendirebileceğini göstermektedir. Öğretmenler, bu sanal platformda 3B ortam çevresinde dijital beyaz tahtalarda .OLF dosyaları oluşturabilir ve içe aktarabilir. Bu dosyalar, öğrencilere gelişmiş bir uzaktan eğitim deneyimi sağlayarak buluta kaydedilebilir.

Eğitim Ekibini Güçlendirir

Paylaşmak ve düzenlemek için zahmetsiz olan OLF’nin okul çapında benimsenmesi, öğretmenler ve okullar arasında açıklığı ve ders planlarının, sunumların, sınavların, oyunların ve daha fazlasının paylaşılmasını teşvik ederek öğretmen işbirliği için yeni olanaklar sunar. Bu, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin öğrencilere istenen öğrenme çıktılarını sağlayan her zaman yeşil kalan doğru, yüksek kaliteli bir eğitim içeriği bankası oluşturduğunu bilmesinden yararlanır.

OLF, açık bir kaynak akışını ve akran değerlendirmesini kolaylaştırarak öğrencilerin katılımını ve anlayışını artıran etkili öğrenme deneyimleri oluşturmaya yardımcı olur. Çevrimiçi öğretim toplulukları bu bilgi akışını daha da genişletir. ViewSonic Eğitimci Topluluğu ile öğretmenler, topluluk tarafından oluşturulmuş ve satın alınabilir çok sayıda OLF öğrenme materyaline erişebilir ve bunları yeniden düzenleyebilir. Öğretmenler ayrıca, dijital tahtalar için OLF’de yapılmış kapsamlı bir etkileşimli medya koleksiyonu olan myViewBoard Originals‘ı da kullanabilirler.

ViewSonic Educator Community

Growing Together

Join Now

Son Söz

Özetle OLF, geleneksel dijital tahta dosya formatlarının sınırlamalarını aşan, cihazdan bağımsız bir çözümle, eğitimcileri, BT yöneticilerini ve okul yöneticilerini güçlendirir. Eski dijital tahta formatları için gelişmiş araçlar ve dosya dönüştürme desteği ile OLF, eğitimcilerin derslerini geliştirmelerine olanak tanır. Ayrıca platformlar arası uyumluluk, BT yöneticilerini ve okul yöneticilerini tek bir EdTech markasının donanım ve yazılım ekosistemindeki kısıtlamalardan kurtarırken, eski dijital tahta sistemlerinden sorunsuz geçiş sağlar. Bu yeni keşfedilen özgürlük, yönetim görevlerini kolaylaştırır ve gelecekteki interaktif öğrenme platformu güncellemeleriyle ilişkili maliyetleri azaltarak geleceğe hazır bir çözüm sunar.

Dijital tahta için bu yeni standarttan en iyi şekilde yararlanmak mı istiyorsunuz? Daha fazla bilgi edinmek için OLF web sayfasına devam edin. Alternatif olarak, myViewBoard ile nasıl etkili bir eğitim ekosistemi oluşturacağınızı öğrenin.