ViewSonic Library > Business > İçgörüler > Yatırım Sunumunuz İçin Mükemmel Slayt Başlıkları Nasıl Oluşturulur (Bölüm 2)

Yatırım Sunumunuz İçin Mükemmel Slayt Başlıkları Nasıl Oluşturulur (Bölüm 2)

Yatırım sunumunuzdaki başlıklar sadece dekoratif nedenlerle mi var yoksa bunları VC’lerin (girişim kapitalistlerinin) duymak istediği hikayeyi anlatmak için mi kullanıyorsunuz? Bu devam makalesinde, Eric Bahn, her kurucunun bir VC’den duymayı umduğu 3 kelimeyi duymaya daha da yaklaşmanız için etkili başlık yazmanın ayrıntılı örneklerini veriyor: “Hadi buluşalım.”

Nasıl uygulamaya konulacağına dair net örneklerle slayt başlıkları oluşturmanın en önemli 5 kuralının bir özetini okumaya devam edin veya ViewSonic ve Hustle Fonu’nun Herkes için Hızlanma Ödülleri ile girişimcilere yeni fırsatlar sağlamak üzere nasıl bir araya geldiğini görün.

Eric Bahn

Eric Bahn, Hustle Fonu kurucu ortağı ve Genel Ortağıdır. Hustle Fonu’dan önce Eric, bir melek yatırımcıydı ve 500 Startup’ta ortaktı. Profesyonel bir yatırımcı olmadan önce, on yıldan fazla bir süredir operatör (Facebook, Instagram) ve girişimci (Beat The GMAT) olarak çalıştı. Detroit, Michigan’da yaşayan Eric, kariyerini yazılım ve startup’larda başlatan Stanford Üniversitesi’nde (BA, MA) eğitim gördü. Eric mutlu bir evli ve iki çocuğu var, minivanları seviyor ve Bay Area’daki garajından Hustle Fund ekibine liderlik ediyor.

Bu konuyla ilgili ilk makalede, uzun bir günün sonunda, eğer şanslıysanız yaklaşık 30 saniye içinde sunum dosyanızı değerlendirip sizinle görüşüp görüşmemeye karar verecek olan basmakalıp bir VC’nin kişiliğinden bahsetmiştim.

Bu ikinci bölümde, Hustle Fonu’nda gördüğümüz on binlerce yatırım satış dosyasına dayanan kurgu bir başlangıç ​​örneğini inceleyeceğiz.

İlk olarak, önceki makalede özetlediğimiz kuralların kısa bir özeti.

Etkili Slayt Başlıkları Yazmanın 5 Kuralı

  1. Kimsenin dosyanızı okuyacağını varsaymayın.
  2. İnsanlar, slayt başlıkları olması gereken dosyanızdaki en büyük metne bakacaklar.
  3. Her slayt başlığını, slaydın içeriğini açıklayan tam bir cümle yapın.
  4. Sadece slayt başlıkları ardarda okunduğunda, tam bir paragraf oluşturmalıdırlar.
  5. Yatırımcı, yalnızca başlıklardan şirketinizi en az %70 anlamalıdırlar.

Tamam, hadi bu yılın başlarında bu konuda yaptığım sunumdan Hustle Fonu kurgu örneğini inceleyelim.

Bu örnekte, startup, bebeklerin Ani Bebek Ölümü’nü durdurmaya yardımcı olan giyilebilir bir cihaz yapan bir girişimdir. Küçük bir çorap ya da bebek yanlış pozisyonda uyuduğunda ya da başka bir yaşam belirtisi olduğunda ebeveynleri uyaran bir şey gibi. Ani Bebek Ölümü, tüm yeni ebeveynlerin endişelendiği bir şeydir – ebeveyn olduğumda bende de oldu.

Şimdi bir sunum dosyasında gördüğümüz en yaygın slayt başlıklarını inceleyelim:

  • Takım
  • Sorun
  • Çözüm
  • Pazar
  • İtici Güç

Bunlar açık ara sunum dosyasında gördüğümüz en yaygın slayt başlıklarıdır.

Peki buradaki sorunu görüyor musunuz?

Yine, eşofmanlı VC kişiliğine geri dönelim.

Eşofmanlarımdaydım, önümde Chipotle’ım var ve yorgunum … saat 19:30-20:00 gibi ve sadece Netflix izlemek istiyorum.

Ama az önce gelen bu 20 kadar sunum dosyasını gözden geçirmem gerekiyor. Ben de, tamam, bu şirket nedir ??? Tamam, her neyse… Takım. Sorun. Çözüm. Pazar. İtici Güç… Bu şey de neyin nesi?! Bana hiçbir şey vermiyor! Bunu tarayamıyorum ve sen beni okumaya mı zorluyorsun?! Bu ne cüret. Beni gerçekten VC işi yapmaya mı zorluyorsun?! Ne oluyor be !! çok kızgınım.

Bu, bazı gerçekten kötü slayt başlıklarının bir örneğidir, bu yüzden bunu düzeltip düzeltemeyeceğimizi görmeye çalışalım. Bu alıştırmada, daha iyi slayt başlıkları tasarlayacağız.

Bu senaryoda, teaser destesi olarak sadece 5 slayt üretmek istiyorum.

Fon yaratmanız için en iyi uygulama olduğunu düşündüğüm şey 3 şey şunlardır:

Öncelikle bir tanıtım yazısı – işinizin en çekici yönlerinden bazılarının çok hızlı bir özeti olan ve arkadaşlarınız ve diğer yatırımcılar tarafından başkalarına sıcak tanıtımlar yapmak için çok kolay bir şekilde iletilebilen bir tanıtım yazısı. Bence bu, sadece tanıtım yazısı varlık oluşturmak için gereken kritik bir ilk varlık. Daha önce bu konuda geçmiş atölyelerimiz oldu; Hustle Fonu YouTube kanalına göz atabilirsiniz.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck

Çok önemli olan ikinci bir şey, bütün sunum dosyanızdır ve aslında oldukça uzun, 20 veya daha fazla slayt olabilir, bu da ekibinizin ve işinizin neden yatırım yapılmaya mecbur olduğuna dair daha derin, daha incelikli bir durumu sunar.

Ama burada odaklanmak istediğim şey tanıtım yazısı ve uzun dosya arasında yer alan teaser bölümü. Genellikle e-postayla gönderilen tanıtım yazısına eklenir. İşinizin neyle ilgili olduğuna dair daha fazla tat sunar.

Burada ayarlanacak bir şey daha var. Bunun bir A veya B Serisi değil, bir tohum aşaması yatırımı olduğunu varsayın. Dolayısıyla, herhangi bir iyi tohum aşaması yatırım sunumu için vakayı oluşturmanız gereken yalnızca 5 unsur vardır. Ekip, Sorun, Çözüm, Pazarlama, İtici Güç, genellikle bir tohum turu için dosyanın başlangıcında takımla birlikte. Ancak, basit tutmak için bu örnek sunum dosyası ile önce Sorun’un mevcut yapısıyla devam edelim. Yani teaser dosyanız için temelde sadece 5 slayta ihtiyacınız var.

İyi bir teaser (tanıtım yazısıyla birlikte) ile istediğiniz hedef bir yatırım kararı değil, yalnızca ‘Hey, buluşalım’ diyen eşofmanlı Chipotle yiyen VC’nin geri yazmasıdır. Bu kadar. Bu VC ile ilerde tam sunum yapmanız için bir şans.

Daha İyi Slayt Başlıkları Nasıl Oluşturulur

İlk olarak, ‘Sorun’ slaytıyla başlayalım. Bu verileri tamamen uyduruyorum. Sadece ‘Sorun’ demek yerine, devam edelim:

‘Her yıl 37.000 bebek ABÖS nedeniyle uykusunda ölüyor ve bu tamamen önlenebilir.’

Çok sayıda ölü bebek olduğunu ifade eden sorun ifadesi budur. Bu korkunç ve bu konuda saygısız olmak istemiyorum. Bu, genç bir ebeveyn olarak beni gerçekten korkuttu ve eminim ki çoğunuz da öylesiniz.

Buradan “Piyasa” a geçiyoruz:

“Büyük bir bebek patlaması yaşıyoruz ve yalnızca bu yıl 2,3 milyon yeni anne baba ilk bebeklerini doğuracak. Ve herkes ABÖS’ten korkuyor.”

Başlık, slayt başlığında en fazla 2 satıra sığmalıdır.

‘Piyasa’ slaytına ABD, Asya ve başka yerlerdeki bebek patlamasıyla ilgili istatistikler gibi şeyleri dahil ederdim. Ve sonra bunu toplam adreslenebilir bir pazara, ne kadar milyar dolar büyüklüğünde olduğu gibi bilgilerle donatın.

Şimdi ‘Çözüm’ ile devam edelim:

“Bebeklerin hayati organlarını izleyen ve uyku sırasında bir sorun olduğunda ebeveynleri uyaran basit bir giyilebilir çorap yarattık.”

Bundan daha direkt olamayız! Sevimli bir küçük ayağa giydirdiğiniz küçük şirin bir çorap ve uyarılar gerçekleşir. Yani bu slayt çözüm slaytı.

Şimdi ‘İtici Güç’ ile devam edelim:

“Geçen ay, ürünümüzün piyasaya sürülmeden önce 2.700 ön siparişini oluşturan bir kitlesel fonlama kampanyasını denedik.”

Aman tanrım, bu oldukça iyi … bu itici güç. Şimdi, bu arada, Hustle Fonu’nda en bağışlayıcı olduğumuz şey itici güçtür ve birçok tohum öncesi fon da aynıdır. Çoğu zaman, sadece belki de halihazırda oluşturulmuş bir konsepte veya bir prototipe sahipsinizdir. Belki bir-iki pilot ya da bir avuç itici güç olmuştur. Yani henüz buna sahip değilseniz, tohum öncesi aşamada ve muhtemelen tohum aşamasında bunun en az önemli olan şey olduğunu düşünüyorum.

Sonunda ‘Ekip’ slayt başlığıyla bitirelim:

Nike ve Underarmour’da 10 yılı aşkın süre çalışmış, donanım ve giyilebilir ürünler konusunda deneyimli birer üreticiyiz. 2 doktoramız var.’

Neredeyse bunu biraz daha değiştirmek istiyorum çünkü açıkçası bu en önemli slayt. Satış konuşmasıyla ilgili geçmiş sunumlarımızdan bazılarını daha önce izlediyseniz, genellikle ekip slaytını en başta görmek isterim; ancak bazen anlatı perspektifinden, sunumunuzda farklı bir yere koymak mantıklıysa, bu tamamen uygundur. Ön tohum ve tohum şirketleri için ekiple ilgili %70’dir. Eğer ekibin içi rahatsa
yatırım çağrısını yaparım.

O halde tekrar kuruluma dönelim. Yani, ABÖS’nu önlemeye odaklanan bu giyilebilir şirketten bahsediyoruz.

Ekip, Problem, Çözüm, Piyasa, İtici Güç diyen slaytlardan yola çıktık. VC’nin kişiliğinin bu yorgun VC, muhtemelen bir gıcık tip olduğunu anlıyoruz- neyse ki demografi değişiyor. Her neyse, üzerinde lekeli eşofman var, bir süredir yıkanmamış… Pizza kutuları ve Chipotle ve boş 100 dolarlık şarap şişeleri etrafa saçılmış. Saat 19:37 ve akşamının geri kalanının tadını çıkarabilmek ve şu anda ilgili Netflix dizisini izleyebilmek için gelen kutusundaki dosyaları bitirmeye çalışıyor.

Peki bu nasıl okunuyor – başlıklar bir cümle olarak mı okunuyor? Evet. Bunları birlikte okuduğumuz zaman tam bir paragrafı tamamlıyor mu yoksa bilmeniz gerekenlerin %70’i burada mı? Hadi bulalım.

Her yıl 37.000 bebek ABÖS nedeniyle uykusunda ölüyor ve bu tamamen önlenebilir. Büyük bir bebek patlaması yaşıyoruz ve yalnızca bu yıl 2,3 milyon yeni anne baba ilk bebeklerini doğuracak. Ve herkes ABÖS’ten korkuyor. Bebeklerin hayati organlarını izleyen ve uyku sırasında bir sorun olduğunda ebeveynleri uyaran basit bir giyilebilir çorap yarattık. Geçen ay, ürünümüz pazara hazır olmadan önce 2.700 ön sipariş oluşturan bir kitle fonlaması kampanyasını denedik. Nike ve Under Armor’da 10 yılı aşkın süredir çalışan, donanım ve giyilebilir ürünler konusunda deneyimli birer üreticiyiz. 2 doktora sahibiyiz.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck

Tamam, bu oldukça iyi hissettiriyor.

Ekip, sorun, çözüm, pazar ve itici güç konusunda oldukça iyi bir anlayışım olduğunu düşünüyorum. Ve benim için, eşofmanlı bir VC olarak, buluşalım diyerek cevap vermem yeterince ilginç olabilir. İki kelime: “Hadi buluşalım.” İşte bu kadar. Buradan başlayıp ve umarım, bahsettiğim bu kuralların bazılarına uyan bütün dosyanızı sunabilirsiniz.

Böylece harika bir adım atacaksınız ve ardından ön protokol veya SAFE’leri (Gelecek İçin Basit Özkaynak Sözleşmesi) veya ihtiyacınız olan her şeyi toplamaya hazırsınız.

Şimdi nihayet dosyayı bitirmek için, e-postanız ve telefon numaranızı son slayta eklemelisiniz. Ve e-postanızı her slaydın alt bilgisine koymanızı öneririm. Belki altbilgiye “paylaşmayın diyen” gizli bir sorumluluk reddi beyanı da ekleyebilirsiniz; bu insanlara paylaşmaya karar vermeden önce bir duraklama verir ve dağıtım üzerinde size biraz daha fazla kontrol sağlar.

Bir VC bir toplantı istediğinde ne yapmalı? Bunu ilerici bir keşif olarak düşünün. Bu bir ilk buluşmaya gitmek gibi; sadece zevklere bağlı kalıyorsunuz. Ve sonraki toplantılarda, tüm kirli çamaşırları havalandırıyoruz.

İdeal etkileşim sırası, tanıtım yazısı, teaser bölümü, ardından tam bölüm ve tam dosyadır. Zevklerle başlarsınız ve şimdi nüansın derinliklerine inersiniz ve sizinle ne kadar çok zaman geçirirlerse o kadar iyi olur. Onlardan para alma olasılığınız daha yüksek olur. Hikayenizi çok basit, açık ve özlü bir şekilde anlatmak, umut dolu uzun yatırım yolculuğunuzda size bir başlangıç ​​yapmak için en iyi şanstır.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck

Sonuna hızlıca bir şeyler eklemek istiyorum. Az önce gerçekleştirdiğimiz bu alıştırma, ekibinizin geri kalanı için gerçekten iyi bir uygulama haline geldi.

Bu, hikayenizi ekibinizin geri kalanıyla ve danışmanınızla çok net bir şekilde hizalamaya çalışmanın iyi bir yolu.

Tüm şirketinizi birkaç cümleye indirebilirseniz, tıpkı bizim alıştırmamız gibi, o zaman bu, pazarlama, teknik sunumlar ve ekip toplantılarında kullanılan belgeler gibi herhangi bir formata indirgenebilir.

Ekibinize bu dosyayı nasıl öğreteceğiniz konusunda çok şey kazandığınızı göreceksiniz. Ekibiniz, herhangi bir zamanda sahaya çıktığında, güvenebileceğiniz kilit cümlelerle donanmış olacak.

Bu, fon yaratmanın gerçekten ilginç hale geldiği zamandır … fon yaratma sürecine dahil olmayan mühendislik müdürünüz, Chipotle yiyen ben, Ericle, (eşofmanlarımın içinde değil) aynı hizada olduğunda.

O, “Ah Eric, seni Twitter’da görüyorum! Burrito kasenizi almak arasında bir dakikanız varsa, size ne yaptığımdan biraz bahsedebilir miyim? ” Daha sonra zihnini topluyor ve slayt başlıklarını düzeltmek için yaptığı alıştırmayı düşünüyor. Artık şirketiniz adına da savunuculuk yapabiliyor.

Konuk yazar Eric Bahn’ın bu makalesinin birinci bölümünü kaçırdıysanız, burada bulabilirsiniz. Ayrıca, ekibinizin üretkenliğini artırmaya yönelik daha fazla bilgi için ViewSonic iş yeri sayfasını ziyaret etmek de ilginizi çekebilir.