ViewSonic Library > Business > Hibrit Çalışma > Hibrit Çalışma Modelinin Faydaları ve Zorlukları

Hibrit Çalışma Modelinin Faydaları ve Zorlukları

Hibrit çalışma, zorunluluktan doğan bir modelden, kurumsal kültürünün temel dayanaklarından birine dönüşmüştür. Hibrit bir çalışma modelinde, çalışanlar zamanlarını ofiste çalışmakla evden çalışmak arasında bölüştürürler. Günümüzde birçok şirket, çalışanlarına evden çalışma esnekliği verirken, aynı zamanda ofisteki yüz yüze etkileşimlerle gelen bağlantıları güçlendirmek için hibrit bir çalışma modeli kullanıyor.

Bu yazıda, hibrit çalışmanın getirdiği yararları ve zorlukları inceleyeceğiz. Daha değerli içgörüler için hibrit çalışma konusundaki incelememize bir göz atın, ev ofis çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

Hibrit Çalışmanın Faydaları

Hibrit çalışma modelini uygulamak, orta ve büyük şirketler için işe yarar çok şey getirebilir. Sadece çalışanlara fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işverenlere yeni olanaklar sunar. Gelin, hibrit çalışma modelinin her büyüklükteki işletmeye neler sunabileceğini görelim.

Gelişmiş Verimlilik

Hibrit çalışmanın en büyük faydalarından biri, çalışanların evden çalışırken daha üretken olmalarını sağlamasıdır.

Stanford Üniversitesi’nde yapılan iki yıllık bir araştırmaya göre, evden çalışanlar, ofisteki çalışanlara kıyasla fazladan bir iş gününe eşdeğer bir verimlilik artışı yaşamıştır. İşe gidiş geliş zorunluluğu olmadan ve daha büyük bir iş-yaşam dengesiyle, çalışanlar daha fazla işi tamamlayabildiler ve daha fazla tatmin yaşadılar.

Azalan Ofis Harcamaları

Bir ofisi doğru ekipmanla doldurmak pahalı olabilir. Yazıcılar, bilgisayarlar ve sandalyeler gibi standart ekipmanların yanı sıra kira ve elektrik faturaları gibi aylık maliyetler hızla artabilir.

Herhangi bir zamanda ofiste daha az çalışan olduğu için hibrit çalışma, şirketlerin ofis malzemeleri ve enerji faturalarından temizliğe kadar her şey için harcamalarını azaltmasına yardımcı olur. Şirketler daha sonra bu maliyet tasarruflarını yeni çalışanlar eklemek, pazarlamaya yatırım yapmak veya yeni pazarlara açılmak gibi faaliyetler yoluyla işlerini büyütmeye yönlendirebilir.

Çalışanların Refahı

10.000’den fazla işçi ve tüketiciyle yapılan görüşmelere dayanan 2020 tarihli bir araştırmaya göre, katılımcıların %56’sından fazlası hibrit çalışmanın refahlarını iyileştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Evdeki çalışanlar, işe gidip gelmek için harcayacakları zamanı kazanıyor ve daha büyük bir iş-yaşam dengesinin keyfini çıkarabiliyorlar. Diğer taraftan, ofiste çalışanlar, yüz yüze etkileşimlerden daha güçlü işbirliğinden ve güçlendirilmiş sosyal bağlardan yararlanabiliyorlar.

Bu çalışma koşullarının her ikisini de haftalık olarak deneyimlemek, çalışanların her iki dünyanın da en iyisini elde etmesine yardımcı olur.

Çalışanları Daha Fazla Elde Tutma

İşten çıkan personel için yedeklerini bulmak ve eğitmek zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Hibrit çalışma, şirketlerin cirolarını düşürmelerini ve çalışanları elde tutma oranlarını yükseltmelerini sağlar. 2021’de Y kuşağına yönelik bir ankete göre, Y kuşağının %82’si esnek çalışma seçeneklerine sahip olsalardı işverenlerine daha sadık kalacaklarını gösteriyor.

Çalışanlara en azından belirli bir süre evden çalışma serbestliği vermek, daha fazla evde kalan ebeveyn ve bakıcının çalışmaya devam etmesini sağlar.

Hibrit Çalışmanın Zorlukları

Hibrit çalışma modelini orta veya büyük ölçekli bir işletmede uygulamak, birçok faydası olmasına rağmen, beraberinde zorluklar da getiriyor. En yaygın olanlara ve bunların üstesinden nasıl gelineceğine bir göz atalım.

Uygun Ekipman

Dağıtılmış bir işgücünde, çalışanların doğru ekipmana sahip olması zor olabilir. Ev ofisler genellikle ergonomik monitörler ve sandalyeler ve hatta üretken bir çalışma ortamı oluşturmak için gereken çift ekranlarla donatılmaz.

Şirketler, çalışanlara evden çalışma bursu sağlayarak ve onları USB-C monitörler veya çift ekranlarla evlerine göndererek bu sorunu aşabilirler.

İşbirliği

Bazı çalışanlar evden, bazıları ise ofisten çalışırken, herkesi aynı şekilde idare etmek zor olabilir. Yüz yüze tartışmaların olmaması, yanlış iletişim, sosyal izolasyon ve toksik davranışlara yol açabilir.

ViewSonic® myViewBoardTM yazılımı gibi çözümlerle şirketler, herkesi katkıda bulunacak değerli fikirleri olan aktif katılımcılar gibi hissettirerek, tümünün katılımını sağlayan kapsayıcı toplantılar düzenleyebilir.

Tükenmişlik

Bazı çalışanlar için evden çalışmanın bir dezavantajı, sınır çizmedeki eksiklik olmasıdır. Evdeki çalışanlar, ofiste olduklarından daha sık görüşmeye ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyabilirler. Bu, çalışanların daha fazlasını yapabileceği anlamına gelse de, daha düşük bir iş kalitesine yol açabilir.

Tükenmiş çalışanlar sadece kalite ve/veya üretkenlikte bir düşüş yaşamakla kalmaz, aynı zamanda bu çalışanlar işten ayrılırlarsa, şirketlerin yeni gelenleri eğitmek için ekstra kaynak, zaman ve para yatırması gerekir.

Şirketler, çalışanların ne zaman müsait olacağı ve ne zaman çevrimdışı olacakları konusunda net beklentiler belirleyerek, hem yeni yetenekleri çeken hem de çalışanları elde tutmayı destekleyen daha sağlıklı bir çalışma ortamı yaratabilirler.

Son Söz
Hibrit bir çalışma takvimine sahip olmanın yadsınamaz faydaları olsa da şirketler bu modeli benimsemenin zorluklarının da farkında olmalıdır.

Ancak şirketler birkaç basit değişiklik yaparak herkes için işe yarayan hibrit bir çalışma programı oluşturabilir.

Daha fazla işbirliği ortamı oluşturmaya ilişkin daha fazla bilgi için video konferans monitörü seçmeyle ilgili bu kılavuza bakın. Uzaktan çalışma hakkında daha fazla bilgi ve içgörüyü hibrit çalışma konusundaki incelememizde veya ViewSonic Çalışma Çözümleri sayfasında bulabilirsiniz.

Was this article helpful?
YesNo