ViewSonic Library > Teknoloji > Satın Alma Rehberi > Dizüstü Bilgisayar İçin Doğru Taşınabilir Monitörü Bulmak: Bilmeniz Gerekenler

Dizüstü Bilgisayar İçin Doğru Taşınabilir Monitörü Bulmak: Bilmeniz Gerekenler

Projelerin genellikle ofis sınırlarının ötesine geçtiği hibrit bir iş yerinde, dizüstü bilgisayarınız için taşınabilir bir monitöre sahip olmak oyunun kurallarını değiştirebilir. İster hareket halindeki bir profesyonel olun, ister ekstra ekran alanına ihtiyaç duyan bir ev çalışanı olun, ister üretkenliği optimize etmek isteyen bir işletme sahibi olun, taşınabilir monitörler ihtiyacınız olan esnekliği ve rahatlığı sağlar.

Bir dizüstü bilgisayar için doğru taşınabilir monitör hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in her türlü profesyonel ihtiyaca uygun geniş Çalışma Alanı Çözümleri yelpazesini keşfedin.

Teknoloji ilerledikçe, taşınabilir monitörler, kolay güç şarjı, video, ses ve veri aktarımı için USB-C bağlantısının yanı sıra tek bir kabloyla yüksek hızlı bağlantı özelliğiyle daha kompakt ve daha hafif hale geldi.

Harici Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Taşınabilir bir ekran satın alırken bilinçli bir karar vermenize yardımcı olabilecek, dikkate alınması gereken temel faktörleri inceleyelim:

Ekran Boyutu

Kendiniz veya çalışanlarınız için ekran alanını genişletmek istediğinizden, yeterince büyük bir ekranınızın olduğundan emin olun. Piyasadaki en yaygın taşınabilir modeller, 15 inç ile 17 inç arasında değişen ekran boyutlarına sahiptirler. Sonuç olarak, taşınabilir ekranın boyutu özel kullanım gereksinimlerinize uygun olmalı ve genel deneyiminizi geliştirmelidir.

Toplam Ağırlık

Taşınabilir monitörün ağırlığı, özellikle de yanınızda taşınması gerekiyorsa, dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktördür. Mağazada veya çevrimiçi seçeneklere göz atarken çok ağır görünmese de müşteri toplantıları ve konferanslar arasında cihazı tüm gün taşıdıktan sonra farklı hissedeceksiniz. 1 kilogramdan daha hafif bir ekranı seçtiğiniz için sırtınızın size teşekkür edeceğinden emin olabilirsiniz.

Bağlantı Seçenekleri

Birden fazla bağlantı seçeneğine sahip olmak, özellikle hareket halindeyken çeşitli cihazlarla uyumluluğu artırır. Taşınabilir monitörlerde genellikle HDMI veya DisplayPort bulunur ancak dizüstü bilgisayarınızla sorunsuz entegrasyon için bir USB-C bağlantı noktasına sahip olmak çok önemlidir.

USB-C monitör, yalnızca 60 W’ın üzerinde güç iletmekle kalmayıp, aynı zamanda veri ve video sinyallerini de aktaran tek kablolu bir çözümdür. Bu, taşınabilir ekranınızı dizüstü bilgisayarınıza ve yeni iPhone 15 serisi gibi USB-C bağlantı noktasına sahip diğer mobil cihazlara bağlayarak birden fazla kablo ve adaptöre olan ihtiyacı ortadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir.

Farklı USB türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız USB-C, USB-B ve USB-A: Fark Nedir? yazısını okumaktan memnun olabilirsiniz.

Görüntü Kalitesi

Ekran kalitesi, özellikleriyle Rus bebeği Matruşka gibidir. Bu nedenle monitörü ne için kullanacağınızı bilmek istersiniz çünkü farklı özellikler farklı bütçelere ve önceliklere uygun olabilir. Burada çözünürlüğü, monitör paneli türünü, yenileme hızlarını, renk gamını veya görüntüleme açılarını düşünmek önemlidir. Ayrıca göz sağlığınızı da düşünebilir ve sizi dijital göz yorgunluğundan koruyacak bir seçeneği tercih edebilirsiniz.

Dokunma İşlevselliği

Dokunmatik ekran işlevi, özellikle küçük ekip iletişimi ve yaratıcı çalışmalar için bazı taşınabilir monitörlerde bulunan değerli bir özelliktir. Bireysel yaratma, müşteri toplantıları, sunumlar ve beyin fırtınası oturumları için çok yönlü bir araç olarak hizmet eder.

Taşınabilir ekranın tasarımı, çeşitli çalışma açıları için destek sunan, ayarlanabilir geniş bir stand ve dönebilen bir ekrandan oluşur. Monitörde dokunmatik geri bildirim kontrolünü etkinleştirmek için mobil cihazınızın USB dokunmatik sinyal iletimini destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz de önemlidir.

Dikey Yön

Yönü değiştirebilmek ve görüntüleme deneyiminizi ayarlayabilmek, özellikle kodlama veya fotoğraf düzenleme için altın değerinde olabilir. Yatay ve dikey modlar arasında geçiş yaparak portre fotoğraflarını kolayca görüntüleyebilir veya uzun kod bloklarını tarayabilirsiniz.

What To Consider When Buying An External Monitor

Farklı Çalışma Senaryoları İçin Taşınabilir Monitör Önerileri

Taşınabilir monitörün pek çok kullanımı vardır; bu nedenle bunların farklı iş akışlarına nasıl uygulandığına bir göz atalım:

Hareket Halinde Çalışma

Sık sık seyahat ediyorsanız veya ofis dışında çalışıyorsanız, taşınabilir bir monitöre sahip olmak üretken kalmanıza yardımcı olabilir; 15 ila 17 inç arasında bir boyuta ve Full HD (1920 x 1080) çözünürlüğe sahip harici bir monitör, müşterinizle bire bir sunum gibi günlük görevlerin çoğu için yeterli olacaktır. Ekstra ekran alanına sahip olmak aynı zamanda çoklu görev yapmayı da kolaylaştırır. Daha fazla rahatlık için ayarlanabilir standlara, ince çerçevelere, yerleşik hoparlörlere ve koruyucu taşıma çantasına sahip hafif ve kompakt bir ekran arayabilirsiniz. Dokunmatik ekranlarda, daha iyi dayanıklılık için sertliklerinin en az 6H veya daha fazla olmasını kontrol ettiğinizden emin olun.

Görevleriniz arasında tüm gün boyunca kapsamlı kod satırları okumak veya video düzenleme yer alıyorsa, 4k yüksek çözünürlüklü bir IPS taşınabilir monitör almak isteyebilirsiniz. Bu, daha ayrıntılı ve sürükleyici bir deneyime izin vererek hassas ve net bir şekilde çalışabilmenizi sağlar. Aksi takdirde 1080p çözünürlükle yetinmelisiniz.

Oyun ve Eğlence

Sürekli olarak multimedya eğlencesine erişime ihtiyaç duyan oyun veya eğlence sektöründe çalışanlar, hareket halindeyken oyun oynamak veya daha büyük, daha sürükleyici bir ekran deneyimi için taşınabilir bir monitör kullanabilir. Bazı taşınabilir monitörler, yüksek yenileme hızları (en az 144Hz), düşük yanıt süresi gibi özelliklerle birlikte gelir ve AMD FreeSync Premium gibi Değişken Yenileme Hızı Teknolojisi kilit öneme sahip olacaktır. ViewSonic VX1755 tüm bu kriterleri karşılayarak yolda akıcı bir oyun deneyimi sunuyor.

Dijital Tasarım

Grafik tasarımcıları, video editörleri ve içerik yaratıcıları genellikle mükemmel renk doğruluğuna ve geniş renk gamına sahip daha büyük bir ekrana ihtiyaç duyar. Taşınabilir bir monitör, görüntüleri, videoları düzenlemek veya tasarım projeleri üzerinde çalışmak için ikincil bir ekran görevi görerek daha fazla ekran alanı sunabilir ve iş akışı verimliliğini artırabilir.

OLED panelli, yüksek çözünürlüklü (1080p Full HD) ve hassas renk üretimi için önceden kalibre edilmiş donanıma sahip harici bir ekran düşünün. Piyasadaki en iyi modeller %100 DCI-P3 Pantone Onaylı renk kapsamı sunarak Mac ile uyumluluk sağlar. Bu seviyedeki renk performansı, Apple’ın Retina Ekranıyla eşleşiyor ve bu da onu Mac kullanıcıları için ideal bir arkadaş haline getiriyor.

Ek olarak, bu üst düzey modeller, ortam ışığını ortadan kaldırmak için yüksekliği ayarlanabilir bir stand ve takılabilir bir başlık ile birlikte gelir. Resmin yönü ne olursa olsun iş akışınızı sorunsuz bir şekilde sürdürün. Çarpıcı, piksel mükemmelliğinde portre veya poster tasarımları elde etmek için ekranın dikey modunu keşfedin.

Who Is A Portable Monitor For

Son Söz

Dizüstü bilgisayar için taşınabilir bir monitöre yatırım yapmak ezber bozan bir işlemdir ve hem ofis çalışanlarına hem de hareket halindeki kişilere fayda sağlar. Temel özellikleri dikkatlice değerlendirdikten ve seçiminizi özel ihtiyaçlarınızla uyumlu hale getirdikten sonra, mükemmel bir taşınabilir ekran eşleşmesi bulabilmelisiniz.

Dikkate alınması gereken ilk husus, iyi bir başlangıç noktası görevi gören kesintisiz USB-C tak ve çalıştır bağlantısıdır. Ardından optimum ekran boyutu, doğru ağırlık, ekran kalitesi, yön kontrolü ve dokunma işlevselliği gibi diğer önemli faktörleri değerlendirmeye geçin.

Bu makaleyi beğendiyseniz USB-C kablolarından ve aksesuarlarından en iyi şekilde nasıl yararlanılır? konusunu mutlaka okuyun. Veya ViewSonic’in en iyi taşınabilir monitör çözümlerini keşfedin.

ViewSonic Workspace Solutions

The WorkPro Collection

Explore Now