ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > USB-C kablo ve aksesuarlarından en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

USB-C kablo ve aksesuarlarından en iyi şekilde nasıl yararlanılır?

USB-A ve B’ye ve bu eski teknolojilerin tuhaflıklarına hepimiz aşinayız; peki o zaman USB-C’den en iyi şekilde nasıl yararlanacağız? Bu güçlü kablo, öncekilerden daha fazla güç, çok yönlülük ve veri çıkışı sunarak, gerçek evrensellik olasılığını bizim çok daha yakınımıza getiriyor.

Cihazlarınızla USB-C’den en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi keşfetmek için okumaya devam edin veya ViewSonic USB-C ürünlerine göz atın.

Bu bir gerçek: Yüzyılın son çeyreğinde bilgisayar kullanan herkes bir USB kullanmış olmalıdır. 1996’daki ilk çıkışından bu yana, hız ve veri hızında çok gelişti. Zamana ayak uydurmak için, mobil ve küçük cihazlarla daha rahat uyumluluk için konektörlerin mini ve mikro versiyonlarını da gördük. Ancak dürüst olalım, sonuçlar ideal değildi.

Ve USB-C imdadımıza geldi ve bu varyantları konektörlerden oluşan tek bir iletim standardına dönüştürerek basitleştirdi. Sonuç olarak, artık cep telefonlarından dizüstü bilgisayarlara ve birçok yüksek çözünürlüklü monitöre kadar her şeyi bağlayabilmektedir.

USB-C: Temel Bilgiler

USB-C, USB standardının en yeni yinelemesidir. USB veya “evrensel seri veri yolu”, başlangıçta masaüstü makinelerini çevre birimlerine bağlayan çok sayıda kablonun yerini almak için tasarlandı. USB, iki buçuk yılı aşkın bir süredir FireWire gibi rakiplerini geride bıraktı, ancak özellikle genişleyen cihaz listesi ve çeşitli veri ve güç talepleri ile evrensellik rüyası henüz tam olarak gerçekleşmedi. Ancak, USB-C, hepsine hükmedecek tek kablo olmaya en yakın aday gözüküyor.

How to get the most out of USB-C

USB-C Hakkında Bu Kadar Harika Olan Nedir?

USB-C, fiziksel olarak tamamen tersine çevrilebilir ve güç açısından çift yönlüdür. Kablonun ana bilgisayar uçları (tipik olarak dizüstü bilgisayarlar veya masaüstü bilgisayarlar) ile alıcı (mobil, harici sürücü, ekran vb.) arasındaki farkı ortadan kaldırır. Bu, mini ve mikro versiyonlarında özellikle zor olan Type-A ve Type-B uçlarında olduğu gibi artık belirsizlik olmadığı anlamına gelmektedir.

USB-C konektörleri ayrıca tam rotasyon simetrisine sahiptir. Başka bir deyişle, doğru şekilde olup olmadıkları konusunda endişelenmeden bunları kolayca takabilirsiniz. Geçmişte, herhangi bir noktada doğru bağlantıya sahip olduğunuzu düşünerek yanlış bir bağlantıya zorladığınızda, donanımınıza kolayca zarar verebiliyordunuz. Şimdi ise gözleriniz kapalıyken bile doğru takabilirsiniz.

Veri aktarımı açısından, USB-C, eski USB standartlarından çok daha yüksek oranları desteklemektedir. Bunlar, ortaya çıkan USB4 teknolojisi ile saniyede 40 gigabite kadar çıkabilir. Şu anda çoğu USB-C cihazının USB 3.1 ve 3.2’nin yalnızca 10 veya 20 gigabit hızlarını sunduğunu aklımızda tutalım.

How to get the most out of USB-C

USB-C ayrıca çok daha güçlüdür ve 20 volt ve 100 watt’a kadar güç sunar; bu, monitörleri ve diğer daha büyük çevre birimlerini ekstra güç adaptörleri olmadan doğrudan bir bilgisayardan çalıştırmak için fazlasıyla yeterlidir. Ek olarak, bu, USB-C konektörlerinin dizüstü bilgisayarlara çeşitli kaynaklardan doğrudan güç sağlamak için kullanılabileceği anlamına gelir.

USB Type-C’nin bir diğer büyük avantajı da video aygıtlarını desteklemesidir. DVI, HDMI ve hatta VGA gibi birçok video konektörüne çıkış sağlayan bir Alternatif Mod içerir, bu nedenle USB-C bazen henüz uyumlu sayılmayan cihazlarda da kullanılabilir.

USB-C’den En İyi Şekilde Nasıl Yararlanılır

Yukarıda bahsedilen tüm kablo süper güçleri başınızı döndürebilir. Burada sizin için tam olarak ne anlama geldiklerini ve USB-C’nin potansiyelinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi açıklıyoruz.

Her Şeyi Taşınabilir Olarak Şarj Edebilirsiniz

USB-C dizüstü bilgisayarları çalıştırmak ve şarj etmek için çok daha fazla esneklik getiriyor. Tamamen tersine çevrilebilir olduğundan, USB-C, genellikle kaynak olacak aynı USB-C bağlantı noktasına bir şarj sağlayabilir. USB-C, eski USB standartlarından çok daha fazla, 100 watt ve 20 volta kadar güç sunar.

Bu güç kapasiteleri, artık yanınızda taşınabilir bir şarj cihazı taşıyarak, taşınabilir cihazlarınızın kullanım süresini uzatabileceğiniz anlamına gelir. Tabii ki, bu ekstra cihazlar hafif olmayabilir, ancak evden uzaktayken çok daha uzun süre üretken kalabileceğiniz anlamına gelir. Uzun mesafeli uçuşlar veya kamp gezileri için bir nimet olacaktır. Üstelik araba kullanıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı da tıpkı telefonunuz gibi aracınızdan şarj edebilirsiniz.

Birçok yeni dizüstü bilgisayar artık ana güç soketi olarak USB-C bağlantı noktaları sunmaktadır ve yeni konektörün güç kapasiteleri, AC adaptörlerinin USB-C fişlerine kolayca bağlanabileceği anlamına gelmektedir.

How to get the most out of USB-C cables

Eski Cihazları Bağlayın

USB-C nispeten yeni bir teknoloji olsa da oldukça yüksek derecede geriye dönük uyumluluğa sahiptir. Gerçekten de, 2001’in USB 2.0’dan itibaren eski USB özellikleriyle çalışacaktır. Ancak, yalnızca daha eski USB-A veya USB-B bağlantılarını destekleyen aygıtları bağlamanız gerekiyorsa, bazı adaptörlere ihtiyacınız olacaktır. Kablo konektörlerinin kendileri hemen hemen her zaman erkek formdadır (yani takılan fiş), bu nedenle tam esneklik için erkekten dişiye ve erkekten erkeğe adaptörler almaya bakın.

Kablolu ağları USB-C üzerinden bağlamak da mümkündür, bu nedenle bir ethernet – USB adaptörü, kablosuz ağ alamadığınız zamanlar için araç setinize değerli bir ek araç olacaktır. Video ve ses için de bir USB-C – HDMI ve kulaklık jakı adaptörlerini düşünebilirsiniz.

Ekstra Depolama Alanı Edinin

USB Type-C, hızı nedeniyle flaş bellekleri bağlamak için mükemmeldir. Ne yazık ki birçok flaş bellek henüz USB-C için mevcut olan en yüksek hızları uygulamıyor; ancak en azından kablolamanızla geleceğe hazır olacaksınız. Ek olarak, USB-C’nin güç kapasiteleri, aynı hub’a birkaç farklı cihazı bağlayabileceğiniz anlamına gelir. Dahası, daha büyük kapasiteli HDD’leri de takabilir ve USB-C’nin onlara güç sağlamakta zorluk çekmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Monitörle Çalışma

USB Type-C’nin en heyecan verici yeniliklerinden biri, herhangi bir ek yapılandırma olmadan uyumlu harici ekranlarla hemen çalışacak şekilde özel olarak tasarlanmış video bağlantıları ile çalışan Alternatif Mod’dur. Ayrıca interaktif ekranlar için de çalışır; bu da onu eğitim veya iş sunum cihazlarını bağlamak için mükemmel bir çözüm haline getirir.

Tabii ki, bu video kapasiteleri sadece USB-C’nin genişletilmiş veri hızı ve güç kapasiteleri sayesinde mümkündür. Bunlar, 10 bit renk derinliğine sahip 8k çözünürlüklü ekranlar için yeterli veri aktarımına izin verir. Ek olarak, güç, gerektiğinde birçok ekran için yeterlidir ve ek güç cihazlarına gerek yoktur; bu, özellikle uzaktan çalışırken ekran kurulumları için önemli bir basitleştirmeye işaret eder.

Daha fazla uyumluluk için USB-C, birçok ana ekran bağlantı çözümü için çalışma modları sunar. Böylece doğrudan HDMI, DisplayPort, Thunderbolt, VirtualLink ve VGA ile çalışacaktır. Ancak, tüm üreticiler USB-C’yi destekleseler bile güç standardını henüz desteklememektedir, bu nedenle seçtiğiniz cihazın doğru özelliklere sahip olduğundan emin olmak akıllıca olacaktır.

Her Şeyle mi Çalışır?

Tüm bunlara rağmen henüz tüm cihazlarla çalışamayacağı söylenmektedir. Birkaç farklı ancak uyumlu USB-C uygulaması mümkündür, bu da üçüncü taraf aygıtların henüz çalışacağı garanti edilemeyebileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, konektörün özelliklerini belirleyen kuruluş olan The USB Implementers Forum, Microsoft ve Intel gibi birçok önemli uluslararası ismi içerir-; bu da saygın üreticilerin standardı doğru bir şekilde uygulayacağına dair güven vermektedir. Her halükarda, herhangi bir yeni teknolojiden bekleyebileceğimiz ilk aksaklıkların çoğu çoktan aşıldığı için USB C’den en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını merak edenler için gelecek kesinlikle parlak görünüyor.

Son Söz

USB-C, tüm fiziksel bağlantı ihtiyaçlarımızın cevabı olacak gibi görünmeye başlıyor. Gerçekten de önceki USB standartlarında önemli bir gelişmedir ve gelecekteki kapasiteler düşünülerek tasarlanmıştır. Yeteneklerinin çoğunun henüz var olmayan teknolojiler için olduğunu düşünmek çılgınca. Bu kablo yalnızca cihazlarımızı birbirine bağlamakla kalmaz, teknolojinin dünü, bugünü ve geleceğini de birbirine bağlar.

USB-C’den en iyi şekilde yararlanma konusundaki görüşlerimizi beğendiyseniz, USB-C Monitörlerin Geleceğini veya en iyi ViewSonic USB-C monitörlerini öğrenmek de ilginizi çekecektir.

 

Was this article helpful?
YesNo