ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Kare Hızı nedir?

Kare Hızı nedir?

Uzun süredir bilgisayar monitörü veya diğer ekranlar için seçenekler araştırıyorsanız, ‘kare hızı nedir?’ sorusu muhtemelen aklınıza gelmiştir. En önemlisi, bu sorunun cevabını anlamak, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için faydalı olabilir. Aynı zamanda, kare hızını monitörlerle tartışmanın sınırlamalarını bilmek de önemlidir.

Kare hızı ve etkileri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

İnsanlar monitörleri ve diğer ekranları konuşurken genellikle kare hızına atıfta bulunurlar, bu da ‘kare hızı nedir?’ sorusunun yanıtlanması gereken önemli bir soru olmasını sağlar. Ayrıca, özellikle yenileme hızı gibi diğer benzer kavramlardan ne kadar farklı olduğuyla ilgili olarak, bazı yaygın yanlış anlamaları ele almak ve kafa karışıklığı olan alanları temizlemek de yararlı olacaktır.

Bu yazıda, kare hızının net bir tanımını yaparak yardımcı olacağız; aynı zamanda kare hızının bilgisayar monitörleri hakkındaki tartışmalarla nasıl ve neden ilgili olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Kare Hızının Tanımı

İster film ister video oyunu olsun, bir ekranda hareketli görüntülerle uğraşırken hareket, kareler olarak bilinen ardışık görüntülerin gösterilmesinden kaynaklanır. Bunu göz önünde bulundurarak kare hızı, ekranda yeni bir karenin ne sıklıkta göründüğünün ölçüsü olarak tanımlanabilir. Genellikle kare/saniye (fps) cinsinden ölçülür.

TechSmith’in bir makalesinde belirtildiği gibi, 24 fps genellikle hareketin bir monitörde veya televizyonda gerçekçi görünmesi için minimum kare hızı olarak kabul edilir. Canlı spor da dahil olmak üzere belirli şeylerin 30 fps gibi daha yüksek kare hızında sunulması yaygın bir durumdur, çünkü saniyede ekstra altı kare, harekette eklenen ayrıntılar açısından faydalar sağlayabilir. Bu arada, video oyunları için 60 fps genellikle optimum olarak kabul edilir ve bu özellikle birinci şahıs nişancı oyunları gibi hassasiyet ve tepki sürelerinin kritik olduğu oyunlar için geçerlidir.

Çerçeve hızı bazen çerçeve frekansı olarak da adlandırılabilir ve bunlar aynı temel kavramı tanımlasa da, çerçeve frekansı genellikle saniye başına çerçeve (fps) yerine hertz (Hz) olarak ifade edilir. Ancak, hem kare hızının hem de kare frekansının yenileme hızı kavramından tamamen farklı olduğunu açıklığa kavuşturmak çok önemlidir.

What is Frame rate?

Kare Hızının Monitörler İçin Anlamı

Belirtilmesi çok önemli olan başka bir şey de kare hızının aslında monitörünüz veya ekranınız tarafından belirlenmediğidir. Bunun yerine kare hızı, bilgisayarınızın grafik işlemcisi (GPU) ve işlemci (CPU) tarafından belirlenir. Etkili olarak, GPU’nuz ve CPU’nuz ne kadar güçlüyse, o kadar çok kare üretebilirler.

Peki bunların herhangi biri monitörünüzle nasıl alakalı? Basitçe söylemek gerekirse, monitörünüzden en iyi şekilde yararlanacaksanız, CPU ve GPU’nuzun yeterli kare hızı üretebildiğinden emin olmanız gerekir. Sonuçta, oyunlarınızda aynı anda düşük kare hızı yaşıyorsanız, bir oyun monitöründe yüksek yenileme hızı oldukça anlamsızdır.

En yüksek performansı elde etmek için, birbiriyle geniş ölçüde uyumlu olacak şekilde hem kare hızına hem de yenileme hızına ihtiyacınız vardır.

What is frame rate?

Son Söz

Monitörler, kare hızının üretilmesinden doğrudan sorumlu olmasa da bu kavram hala onlar için geçerlidir. Basit bir ifadeyle, monitörünüzdeki veya ekranınızdaki yenileme hızı ne kadar iyi olursa olsun, grafik kartınız ve işlemciniz yeterli bir kare hızı üretemediği sürece ödüllerin tamamını alamazsınız.