ViewSonic Library > Business > İçgörüler > Ekran Gizliliği: Kendinizi Görsel Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korursunuz

Ekran Gizliliği: Kendinizi Görsel Bilgisayar Korsanlarından Nasıl Korursunuz

Ekran gizliliği, hassas verilerle uğraşırken büyük bir endişe kaynağıdır ve bu, yeterince üzerinde düşünmediğimiz bir sorundur. Düşük teknolojili görsel bilgisayar korsanlığı teknikleri ile görünür verileri çalmak şaşırtıcı derecede kolaydır. Neyse ki, veri güvenlik açıklarını gidermek için hemen gerçekleştirebileceğiniz birçok eylem var. Ayrıca, en etkili araçlardan birinin detaylarını kaçırmak istemeyeceksiniz: monitörünüz için gizlilik ekranları.

Ekran gizliliği hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic’in gelişmiş ekran gizlilik filtreleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekran gizliliği, giderek daha fazla veri odaklı olan bir toplumda bir sorundur. Çevrimiçi bankacılık ve ticari işlemlerden, sosyal medya ve kişisel iletişimlere kadar, ekranlarımız aracılığıyla çok büyük miktarda hassas bilgiye erişiyoruz. Ama bunlara başka kimin de baktığını hiç merak ediyor musunuz?

Bizi çevrimiçi tehditlerden koruyan tüm modern siber güvenlik odağıyla, insanların ekranınızda fiziksel olarak görebilecekleri veya ortalıkta dolaşan önemli belgeleriniz gibi düşük teknolojili güvenlik açıklarını unutmak kolaydır.

Ekran Gizliliği Neden Önemlidir?

Dürüst olmak gerekirse, ekran gizliliğinin tamamen gereksiz olduğu birçok bağlam vardır. Ev bilgisayarınızın muhtemelen görsel verileri korumaya ihtiyacı yoktur. Penceresiz bir odada küçük bir güvenilir meslektaş ekibinde bir ekranda da yoktur.

Ancak kamusal bir alanda çalışıyorsanız – ya da büyük bir kuruluşta – o zaman monitörünüzdeki içeriğin güvenliğini sağlamak önemli bir güvenlik önlemi haline gelir. Çalışmanızı kimin izlediğini (veya kaydettiğini) asla bilemezsiniz. Ve verilerinizi yakındaki meraklı gözlerden korumuyorsanız, siz ve kuruluşunuz için çok tehlikeli güvenlik açıkları açıyorsunuz demektir.

Ayrıca, tıbbi kayıtlar, finansal işlemler veya müşterilerin ifşa etmeme sözleşmeleriyle korunan çalışmaları gibi gizli verilerle düzenli olarak çalışıyorsanız, görsel veri koruması kaçınılmaz hale gelir. Tipik bir hemşire istasyonunda veya banka memurunun bilgisayarında ne kadar kişisel verinin görüntülendiğini düşünün. Bu pozisyonlarda çalışıyorsanız, başkalarının hassas bilgilerini de korumak sizin sorumluluğunuzdadır.

Verileri görsel saldırılara karşı korumanız gerekir.

ViewSonic Healthcare Privacy Filter Infographic

Görsel Bilgisayar Korsanlığı Nedir?

Görsel bilgisayar korsanlığı, bilgi çalmanın en düşük teknolojili yollarından biri olmalıdır. (Masadan bir kağıt belgeyi çalmaktan sadece biraz daha karmaşıktır.) Bununla birlikte, basit olması tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Ponemon Enstitüsü tarafından yapılan şok edici bir deney (daha fazlası için buraya bakın), ofis ortamlarında ne kadar savunmasız sosyal mühendislik saldırıları, özellikle de görsel bilgisayar korsanlığı olduğunu gösterdi.

En basit haliyle, görsel korsanlık, sadece bir ekranda bilgi görmeyi ve onu hatırlamayı içerir. Akıllı telefonların yaygınlığı göz önüne alındığında, bir metin mesajını kontrol etme bahanesiyle fotoğraf çekmek veya video kaydetmek zor değil. Bir bahane bile gerekli olmayabilir. Herhangi bir zamanda çevrenizdeki herkesin cihazlarında ne yaptığının gerçekten farkında mısınız? Şimdi omzunun üzerinden baktınız mı?

Basitliğine rağmen, görsel bilgisayar korsanlığı gerçek bir veri ihlali riski taşır ve dikkatli olmanız gerekir.

Ekran Gizliliğini Geliştirmek İçin Ne Yapabilirim?

Görsel korsanlığı azaltmak ve ekran gizliliğini iyileştirmek için birçok çözüm var. Karmaşıklık bakımından farklılık gösterirler ve hepsi evrensel olarak uygulanabilir değildir.

  • Ekranların etrafında bölmeler veya duvarlar kullanın. Açık ofis kat planları görsel korsanlığı çok daha kolay hale getirir. Kabinler ve ofisler, hem ekranları hem de basılı kopyaları engelleyerek görsel verileri güvende tutmayı çok daha kolay hale getirir.
  • Ekranları genel görünümden uzaklaştırın. Mümkün olduğunda, maruz kalmayı sınırlamak için ekranlarınızı halka açık caddelerden ve yoğun trafik alanlarından uzak tutun.
  • Başında olmadığınızda, ekranı kapattığınızdan emin olun. Bilgisayarınızdan her uzaklaştığınızda, parola korumalı bir oturum açma işleminin arkasında uyku moduna almayı unutmayın.
  • Masanızı hassas belgelerden uzak tutun. Görsel bilgisayar korsanlığı, ekranlardan daha fazlasını hedefler. Ayrıca kağıt belgeleri ve bilgileri de hedefleyebilir. En azından hassas bilgiler içeren tüm klasörlerin, belgelerin veya notların kaldırıldığından emin olun.
  • Bilgisayar ekranınız için bir gizlilik filtresi edinin. Bu, çalışmanızı istenmeyen dikkatlerden korumak için en iyi işi yapacak tek eylemdir. Kurulumun yanı sıra herhangi bir girdi gerektirmeden uygulanması ve ardından bakımı kolay bir donanım çözümüdür.

Bilgisayar Gizlilik Ekran Filtresi nedir?

Bir bilgisayar gizlilik ekranı filtresi, ekranınızın görüş açısını önemli ölçüde azaltan ince bir polarize plastik tabakasıdır. İdeal olarak, bu, ekranınızın görünümünün kullanıcı olarak sizin için tamamen net olduğu, diğerlerinin ise yalnızca karanlık bir ekran gördüğü anlamına gelir. Ekrana doğrudan bakmadığınız sürece tüm görsel verileriniz gizlenir.

Bir monitör için gizlilik filtresi, parlama önleyici bir kaplamayı, malzemenin yapısıyla açılı çıtalar veya panellerle birleştiren, yüksek teknoloji ürünü ince bir plastik tabakasıdır – genellikle polikarbon veya akriliktir. Işığın plastik katmandan yalnızca belirli açılarda geçmesine izin verir. İdeal olmayan açılar ya ışığı tamamen engeller ya da yalnızca tek bir ışık rengi yayar.

Ekranınızı tamamen kapatmanın yanı sıra, bu monitör filtrelerinden biriyle ekran gizliliği, kendinizi görsel saldırılara karşı korumanın en iyi yollarından biridir.

Gizlilik filtreleri hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Monitörler için Gizlilik Filtreleri Güvenilir Koruma Sağlar

Gizlilik Ekranını Nasıl Kullanırım?

Gizlilik ekranı, işlevsel olarak yalnızca ışığı belirli açılardan engelleyen bir ekran kaplamasıdır. Bunu kurmanın birkaç farklı yolu vardır ve her birinin kendi kullanım durumları vardır.

  • Askılar bazen ekranı bir monitöre veya dizüstü bilgisayara sabitler. Bu, filtrenin eklenmesini ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Bu, bazen başkalarıyla işbirliği yapması gereken ve bu nedenle gizlilik filtresini periyodik olarak kaldırması gereken kişiler için iyi bir seçenektir. Ek olarak, planız, gizlilik filtrelerini birkaç cihaz arasında paylaşmaksa bu versiyon sizin için kullanışlıdır.
  • Yapışkan sekmeler, ekran gizliliği elde etmenin daha kalıcı bir yoludur. Sekmeler monitöre kalıcı olarak yapışmıştır, ancak filtrenin kendisi çıkarılabilir. Bu, gizlilik filtresi olmadan işbirliği yapmak zorunda olan kişiler için de iyi bir seçenektir. Ancak, sekmeler cihazınıza yapıştırıldığı için paylaşılabilir değildir.
  • Kalıcı yapıştırıcı, görsel korsanlığa ve istenmeyen ilgiye karşı her zaman ekstra korumaya ihtiyaç duyan kullanım durumları için bir seçenektir. Bir telefon ekran koruyucusu gibi, bu seçenek de ekranınıza kalıcı olarak yapıştırılmıştır ve kaldırılamaz veya paylaşılamaz. Ancak, kullanışlı bir “yapıştır ve unut” seçeneğidir.

Ancak gizlilik ekranınız kurulduktan sonra, ekranınızın görünürlüğünü en uygun görüş açısının dışında kalan herkese azaltmak için otomatik olarak çalışacaktır.

Görünür ve gizli arasında kesin bir çizgi olmamasına rağmen, belirli görüş açıları ekranınızın içeriğinin bir kısmını görmeye devam edebilir.

Bir Gizlilik Filtresini Kesebilir miyim?

Kısacası, bir gizlilik filtresini istediğiniz boyuta kadar kesebilirsiniz. Bu en iyi hareket tarzı olmasa da çeşitli boyutlar mevcut olduğundan ve ihtiyacınız olan boyutu paketten çıkarmanız olasıdır. Doğru boyutu bulamıyorsanız veya bulmak istemiyorsanız, yine de bir filtreyi boyutuna göre kesebilirsiniz.

Gizlilik filtrenizi keserken çok dikkatli olmanız da çok önemlidir. İyi bir ekran koruyucu oldukça pahalı olabilir ve ekran koruyucunun çizilmesi veya hasar görmesi genellikle garantiyi geçersiz kılar. Aynı şekilde, polarize bir katmanı kesmek de görüntü kalitesini bozabilir.

Gizlilik filtrenizi ekranınıza sığdırmak için kesinlikle kesmeniz gerekiyorsa, dikkatli bir şekilde ölçtüğünüzden emin olun ve kesimi yapmak için hem çok keskin bir maket bıçağı kullanın hem de kenarı düz kesin. (Burada daha fazla öğrenebilirsiniz.)

Gizlilik Ekranını Nasıl Kaldırırım?

Yukarıda belirtildiği gibi, gizlilik ekranınızı periyodik olarak takıp, çıkarmayı planlıyorsanız, buna izin veren bir ek seçeneği ile gitmek isteyeceksiniz. Bununla birlikte, kalıcı yapışkanlı versiyonu seçtiyseniz, çıkarılması çok daha zor olacaktır.

İşlem, burada hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz, temperli bir cam ekran koruyucuyu çıkarma işlemine çok benzer.

Parlama Önleyici Gizlilik Ekranı ile Aynı mı?

Çoğu gizlilik ekranı parlama önleyici kaplamalar içerirken, tüm parlama önleyici ekranlarda gizlilik filtreleri yoktur. Bu çoğunlukla bir kolaylık meselesidir: Bir gizlilik ekranına parlama önleyici gibi temel bir özellik eklemek o kadar da zor değildir.

Gizlilik özellikleri genellikle ekran filtresinin fiyatını artırdığından, gerçekten aradığınız şeyin bu olduğundan emin olmalısınız. Parlama önleyici sizin için yeterliyse, monitörünüz için bir gizlilik filtresine ayrıca para ödemenin bir anlamı yoktur. Öte yandan, amaç gizlilikse, baktığınız filtrenin ekranınızı meraklı gözlerden gizlemek için gerekli tüm özelliklere sahip olduğundan emin olmalısınız.

Monitörler için En İyi Gizlilik Ekranı Filtresi nedir?

Görsel verileriniz için en iyi ekran gizliliğini elde etmek için muhtemelen birkaç temel özellik arayacaksınız. Bunlar, en az çabayla en fazla korumayı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Kolay kurulum

İşleri basitleştirmek için gizlilik filtresinin kurulumunun kolay olduğundan emin olun. (Ayrıca, yapacağınız şey buysa, takmanın veya çıkarmanın kolay olduğundan emin olun.)

Küçük Görüş Açısı

Amaç ekran gizliliği olduğundan, kullandığınız ekran filtresinin çok sınırlı görüş açılarına sahip olduğundan emin olun. Örneğin, ViewSonic’in VSPF serisi sadece 60°’lik bir görüş açısına sahiptir.

Screen Privacy with ViewSonic Privacy Filter

Kullanıcı Deneyimi Üzerinde Minimum Etki

Başkalarının ekranı net bir şekilde göremediğinden emin olmak istesek de gizlilik ekranının kullanıcı deneyimini etkilememesi önemlidir. Yüksek kaliteli bir gizlilik filtresi ekran koruyucusunun görüntü kalitesi üzerinde neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır.

Ekran Gizliliği Üzerine Son Söz

Ekranlar artık işten oyuna hayatımızın her unsurunda başrol oynuyor. Oturma odalarımızda TV ekranları, masalarımızda monitörler ve ceplerimizde akıllı telefonlar var. Ancak ekranlarımızın karışık nimetler olduğunu unutmamalıyız. Uygun önlemler alınmadan, ekranlarımız veri hırsızlığına karşı gerçek güvenlik açıklarını temsil eder.

Özellikle savunmasız cihazlarda iyi bir gizlilik filtresi de dahil olmak üzere sadece birkaç ekran gizliliği en iyi uygulamasıyla, tüm hassas verilerimizi görsel korsanlardan ve diğer düşük teknolojili kötü aktörlerden daha güvende tutabiliriz. Sadece birkaç temel önlem bir dünya fark yaratabilir.

İyi bir gizlilik filtresinin yarattığı farkı görmek ister misiniz? ViewSonic’in gizlilik filtresi ekran koruyucuları hakkında daha fazla bilgi için VSPF2700‘e bir göz atın (veya ekranınıza uygun olanı buradan bulun.)

Veya ViewSonic’in işletmeniz için baştan sona güvenli kimlik doğrulama çözümlerini nasıl sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.