ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > Kuantum Nokta Teknolojisi Nedir?

Kuantum Nokta Teknolojisi Nedir?

Ekran teknolojileri, özellikle piyasa UHD, HDR, FPS ve LCD gibi moda sözcüklerle doluyken zaman zaman kafa karıştırıcı ve göz korkutucu olabilir. Kendiniz için doğru monitörü almak, farklı teknolojileri ve bunların monitörün kalitesini nasıl etkilediğini anlamanız gerektiği anlamına gelir. Son yıllarda, ekran dünyasında adını duyuran bir teknoloji daha var. Bu, kuantum nokta teknolojisidir.

Kuantum nokta teknolojisinin ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için okumaya devam edin. Veya QLED özellikleriyle donatılmış ViewSonic ELITE monitörlerine göz atabilirsiniz.

Kuantum nokta teknolojisini araştırmadan önce, ışık yayan diyotun veya LED’in ne olduğunu anlamamız gerekiyor. LED, içinden elektrik akımı geçtiğinde, ışık yayan yarı iletken bir cihazdır. LED ekran, teknik olarak, resimleri ekrana yansıtmak için arka aydınlatma LED’leri kullanan ve bu da daha koyu siyahlar ve daha doygun renkler sağlayan bir LCD modelidir. Ancak, LED ışıklar doğal olarak beyaz renkte parlamazlar. Aslında beyaz üretmek için sarı fosforla kaplanmış mavi renkli LED’lerdir.

Bunun kuantum nokta teknolojisine sahip monitörlerle nasıl bir ilgisi var?

Kuantum Nokta Teknolojisi Nedir?

Kuantum noktası veya QLED (Quantum dot LED), ekranlar esasen yeni bir LED arkadan aydınlatmalı LCD türüdür ve ışığa ve elektriğe tepki vermek için küçük fosforlu kristalleri kullanırlar. Boyutu 500 nanometreden daha küçük olan “nanopartiküller”, içindeki atom sayısıyla kesin olarak belirlenen bir dizi renkte parlarlar. Saf beyaz arka ışık kullanmak yerine, kuantum noktaları mavi ışık çarptığında kırmızı veya yeşil yayar. Bu, ortalama bir LED ekrandan çok daha yüksek doygunluk ve doğru renkler göreceğiniz anlamına gelir.

Kuantum Noktası Nasıl Çalışır?

Monitördeki her piksel kırmızı, yeşil veya mavi ışık ya da bazen üçünün bir kombinasyonunu yayar. Her pikselin renginin doğruluğu dalga boyları ile tanımlanır. Ve kuantum noktaları, en iyi renk üretimi için farklı spesifik dalga boylarını serbest bırakmak üzere belirlenen boyutlarına kolayca ayarlanabilir.

Kuantum noktaları tüplere yerleştirilebilir veya daha yaygın olarak bir filmin içine yerleştirilebilir. Levha daha sonra mavi bir LED ünitesi ile renkli sıvı kristal ekran (LCD) filtreleri arasına yerleştirilir. Mavi LED kuantum noktaları üzerinde parladığında, kırmızı ve yeşil renkte parlamaya başlarlar. Üç rengin tümü, “en saf” beyaz ışığı üretmek için birleşir. Beyaz ışık, renk filtrelerine üç rengi verimli ve hassas bir şekilde filtrelemek için daha kesin bir kaynak sunar.

Yukarıdaki şema, kuantum noktalarının bir QLED ekranına nasıl yerleştirildiğini göstermektedir. Mavi LED ışık kaynağı, kırmızı, yeşil ve mavi tonlamaları üretmek için film geliştirme katmanından geçen ışık yayar. Farklı renkli ışık, LCD panelden ve renkli filtre camından geçer ve ardından görüntü gösterimi için ekrana gelir.

Kuantum Nokta Teknolojisinin Avantajları

Eklenen kuantum nokta katmanı, monitörünüze bir dizi avantaj sağlar.

Hassas Renk ve Daha Yüksek Zirve Parlaklığı

Kuantum noktaları, kesin miktarda ışık yaymak için ayarlanabildiğinden, üretilen rengin daha doğru olacağı anlamına gelir. Nano-kristaller, doygunluğu kaybetmeden maksimum parlaklıkta daha geniş bir spektrum rengi oluşturabilir. Bu, resimlerin iyi aydınlatılmış odalarda bile net bir şekilde gösterilmesini sağlar. Parlaklık, yüksek dinamik aralık (HDR) deneyimi için kritik öneme sahiptir ve ekrandaki tüm ışık ve renk ayrıntılarının daha gerçekçi görünmesini sağlar.

Daha İyi Enerji Verimliliği

Kuantum noktalarının çalışması için sadece az miktarda enerji gerekir ve bu tek bir mavi ışıkla başarılabilir. Aslında, yaklaşık yüzde 30 ila 50 daha az güç kullanarak parlaklıkta yüzde 30’luk bir artış sağlayabilirler. Bu azaltılmış güç tüketimi, daha düşük maliyetlerle sonuçlanır. Farklı renkleri birleştirerek ve dengeleyerek enerji harcayan geleneksel LCD’lerin aksine, QLED ekranlar, gelişmiş enerji verimliliği için hassas renkler yayar.

Daha Uzun Ömür ve Düşük Yanma

QLED ekranlar mevcut LCD teknolojisine dayandığından, modern ve enerji açısından verimli arka aydınlatmaya güvendikleri için daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olmanın avantajlarından yararlanırlar. Kuantum noktası teknolojisi de zamanla bozulmazlar; yani QLED ekranlar yanmaya daha az eğilimlidir. Yanma, görüntünün bir kısmının ekranda bir “hayalet” gibi görünmesi ve kaybolmamasıdır. Bu, yalnızca her bir kendi kendini aydınlatan piksel zamanla karardığında gerçekleşir.

Çok Yönlü Boyutlar ve Daha İnce Paneller

Kuantum nokta teknolojisinin üretilmesi daha kolay ve daha ucuz olduğundan, QLED ekranlar daha geniş bir boyut aralığında üretilebilir ve 98 inç’e kadar çıkabilir. Ayrıca geniş, ince ve esnek LCD panellere uygulanabilmeleri, QLEDlerin taşınmasını ve kurulmasını kolaylaştırır.

QLED ve OLED: Fark Nedir?

Muhtemelen karşılaştığınız başka bir görüntüleme teknolojisi de OLED veya organik ışık yayan diyottur. OLED, elektrik verildiğinde parlayan organik bileşiklerden oluşur. Bu etkiye elektrolüminesans denir.

Aşağıdaki şema, bir OLED ekranın nasıl çalıştığını göstermektedir. Organik yayıcı katmanlar, negatif yüklü bir katot ile pozitif yüklü bir anot katmanı arasında sıkıştırılır. Bir elektrik akımı, renkli ışık üretmek için katottan renk filtresine her katmandan geçmektedir.

Arka ışık kullanan bir QLED’den farklı olarak, OLED ekrandaki her piksel kendi kendine ışık yayar. Bir OLED ekrandaki organik malzemelerin üretimi genellikle daha pahalıdır ve bozulma nedeniyle daha kısa raf ömrüne sahiptir. Bir OLED’in kendinden yayılan pikselleri, bir QLED ile aynı miktarda parlaklık üretmez, ancak daha derin kontrastlar için en koyu siyahı yansıtabilirler. Ekran yanması söz konusu olduğunda, OLED’ler görüntü tutulmasına karşı çok daha hassastır. Ancak, OLED ekranların ayrıca harika görüntüleme açıları, yüksek tepki süresi ve neredeyse mükemmel renkler sunduğunu unutmamak da önemlidir.

QLED Monitörler Oyun İçin İyi midir?

Kuantum nokta teknolojisine sahip ekranların çoğu televizyonlardır. Ancak QLED’in yetenekleri bir monitöre de aktarılabilir; bu da onu oyun oynamak için ideal hale getirir. Özellikle e-spor dünyasında oyuncular, sürükleyici bir izleme deneyimi sağlayabilecek oyun monitörlerinde oynamayı tercih ediyorlar. Kuantum noktası teknolojisi, oyunları daha canlı renkler ve daha keskin kontrastlarla, çarpıcı biçimde gerçeğe yakın görüntü kalitesinde sunar.

Oyuncunun HDR içeriğini etkinleştirmesi gerekiyorsa, QLEDler normal bir ekrana kıyasla daha koyu siyahlar, daha geniş renk gamı ​​ve daha yüksek parlaklık sunar. QLED monitörler, senkronizasyon teknolojisi ve siyah seviyesi sabitleme gibi ek özellikleriyle genellikle televizyonlardan daha iyi teknik performans sunar. Bu, oyuncuların grafik yoğun oyunların keyfini çıkarabilecekleri ve yine de her bir öğeyi büyüleyici ayrıntılarla görebilecekleri anlamına gelir.

Son Söz

Kuantum nokta teknolojisine sahip ekranların, renk açısından zengin görüntüler ve diğer birçok fayda sağladığı açıktır. Bir oyuncunun bakış açısından, kuantum nokta ekranlar, standart görüntüleme deneyimini sinematik bir zevke yükseltebilir. Unutulmaması gereken bir nokta, kuantum nokta teknolojisinin daha iyi renk performansı, daha yüksek parlaklık ve belki de daha düşük maliyetlerle çevre dostu ekranlar sunmak için sürekli olarak geliştiriliyor olmasıdır. Dolayısıyla, QLED oyun monitörlerinin tüm oyuncular için bir standart haline gelmesi an meselesi olacak gibi duruyor.

Oyun monitörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğru e-spor monitörünü seçmeyle ilgili nihai kılavuzumuza göz atabilirsiniz. Ayrıca ViewSonic ELITE‘in sadece oyun oynamak için tasarlanmış eksiksiz monitör koleksiyonunu da keşfedebilirsiniz.