ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > HDMI 2.1 Açıklaması – Bilmeniz Gereken Her Şey

HDMI 2.1 Açıklaması – Bilmeniz Gereken Her Şey

Daha fazla film sinema salonundan kendi evimizin konforuna geçiş sağladıkça, yüksek çözünürlüklü video ve eğlence sunmak için ekranlara ve monitörlere talep artıyor. Net, ultra keskin görüntüler söz konusu olduğunda, HDMI ekrana hükmeder. Teknolojinin kendisi yeni olmasa da özellikleri, sürekli olarak ekran kurulumumuzu geleceğe hazır hale getirmektedir. Yeni nesil HDMI 2.1’in devreye girdiği yer burasıdır.

HDMI 2.1’in ne olduğunu ve bu teknolojinin oyun deneyiminize nasıl fayda sağladığını öğrenmek için okumaya devam edin. Veya genişletilmiş bir oyun kurulumu için HDMI 2.1 özellikleriyle donatılmış ViewSonic ELITE monitörlerine göz atın.

HDMI 2.1’e geçmeden önce HDMI’nın ne olduğunu anlamakta fayda var. HDMI, yüksek çözünürlüklü multimedya arabirimi anlamına gelir ve tek bir kablo ve konektör aracılığıyla yüksek çözünürlüklü video ve ses iletimi için kullanılan standart olmuştur. Çoğunlukla dijital TV’ler, DVD oynatıcılar, sunum ekranları, monitörler, Xbox ve Playstation gibi oyun konsolları cihazlarını bağlamak için kullanılır.

HDMI 2.1 nedir?

HDMI 2.1, teknolojinin en son güncellemesidir ve öncekilere kıyasla daha fazla bant genişliği ve çözünürlük sağlar. HDMI 2.1’in özelliklerinden tam olarak yararlanmak için 2.1 uyumlu bir kablo veya Ultra Yüksek Hızlı HDMI kablosu gerekli olacaktır.

HDMI 2.1 ve 2.0: Fark Nedir?

HDMI 2.0 ve 2.1 arasındaki temel fark, bant genişliğinin boyutu ve iletim bit hızıdır. İlki, 60Hz’de 4K görüntü elde etmek için yalnızca 18Gbps’yi desteklerken, HDMI 2.1 48Gbps ile 120Hz’de 10K’ya kadar çözünürlük vaat ediyor.

Yükseltilmiş kablo ayrıca daha sürükleyici bir görsel-işitsel deneyim için dinamik HDR, otomatik düşük gecikme modu ve gelişmiş ses dönüş kanalı (eARC) gibi yepyeni özellikleri de destekler. Bu makalenin ilerleyen kısımlarında daha fazla ayrıntıya gireceğiz. HDMI 2.0, bu ek özelliklerden hiçbirini sağlamaz. Şu anda piyasada 10K içerik ve ekran bulunmamaktadır, ancak bu HDMI 2.1’in bunlar geldikleri zaman geleceğe hazır olduğu anlamına gelir.

Neden bir HDMI 2.1 Monitöre İhtiyacınız Var?

Daha Fazla Bant Genişliği

HDMI 2.0’dan 2.1’e geçiş, 18 Gbps’den 48 Gbps’ye daha fazla bant genişliği getirecek; bu da 10K çözünürlüğü taşımak için üstün veri aktarım hızlarına ve 120Hz’e kadar yenileme hızlarına sahip olduğu anlamına geliyor.

HDMI kablolarını, ekranı kaynak cihaza bağlayan bir köprü gibi düşünün. Çözünürlük ve yenileme hızı arttıkça veri miktarı da artar. Bant genişliği ne kadar düşükse, verileri işlemek için o kadar az donanımlıdır. HDMI 2.1’in daha geniş bant genişliği, oyun konsollarından daha ağır içerik yüklerini destekleyebilen daha güçlü bir köprü görevi görür.

Daha Yüksek Çözünürlükler ve Daha Hızlı Yenileme Hızları

HDMI 2.1, 10K’ya kadar çözünürlükleri destekleyebildiğinden, 4K ekranlar dönemi geçmişin bir yankısı gibi görünüyor. 8K içerik eksikliği olsa da bu, yalnızca HDMI 2.1 özellikli bir monitöre sahip olmanın gelecek için yüksek çözünürlüklü içerik sağlayabileceği anlamına gelir.

HDMI 2.1’deki bir başka ilerleme sıçraması, 120 Hz’ye kadar daha hızlı yenileme hızları olacaktır. Spor maçlarının, aksiyon filmlerinin ve hızlı tempolu oyunların izleme deneyimini yükselterek her karenin net ayrıntılarla yakalanmasını sağlar.

Dinamik HDR

Yüksek dinamik aralık, video içeriğini sınırlarının ötesine taşıyan ve parlaklığı ve rengi çok daha geniş bir alana taşıyan bir görüntüleme teknolojisidir. Kontrast aralığını normal değerlerinin ötesine genişleterek daha koyu siyahlara ve daha parlak beyazlara neden olur. Ancak tüm karelerde yalnızca bir ayarda çalışır.

Dinamik HDR, adından anlaşılacağı gibi, resim kalitesini kare kare uyarlayarak iyileştirir. Artan bant genişliği ile HDMI 2.1’e sahip bir ekran, daha ayrıntılı bir görsel deneyim için dinamik HDR’nin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Diğer Yenilikçi Özellikler

HDMI 2.1 ayrıca çeşitli geliştirmelerle izleme ve oyun deneyimlerini bir üst seviyeye taşır.

Gelişmiş Ses Dönüş Kanalı (eARC), bir kaynak cihazdan bir ekran aracılığıyla harici bir ses çubuğuna yüksek kaliteli resim ve ses verileri gönderen bir aktarım olan yeni nesil ARC’dir. Ayrı bir optik ses kablosu ihtiyacını ortadan kaldırarak, masanızdan karmaşıklığı ortadan kaldırır.

HDMI 2.1’in genişletilmiş bant genişliği, eARC’nin daha gelişmiş ses format ve kanallarını işlemesine olanak tanır. Aslında, 7.1 kanala kadar çalışabilir ve hatta Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio ve Dolby Atmos’u destekleyebilir. Bu, genel ses kalitesini iyileştirir ve her film izlediğinizde veya video oyunu oynadığınızda akıllara durgunluk veren surround ses ile sonuçlanır.

Diğer bir özellik de ekranın yenileme hızını kare hızıyla otomatik olarak eşleştiren bir teknoloji olan Değişken Yenileme Hızı (VRR)‘dır. Bu özellik, çeşitli düzeylerde veri gerektirdiği ve yoğun işlemlerden geçtikleri için video oyunlarında önemlidir. Kaynak cihaz, yüke dayanamazsa, istenmeyen gecikmelere, titremelere ve çerçeve yırtılmalarına neden olur. HDMI 2.1, 144 Hz’ye kadar daha dinamik bir yenileme hızı sağlar ve böylece daha akıcı ve akıcı bir oyun için ekran yırtılmasını ortadan kaldırır.

HDMI 2.1, ekran gecikmesini azaltan Quick Frame Transport (QFT) olarak bilinen başka bir oyun özelliği de sunar. Bu gecikme, kaynak cihazın bir çerçeveyi taşıması, işlemesi ve ekranda görüntülemesi için gereken süredir. Ne kadar uzun sürerse, oyun o kadar az tepki verir. Örneğin, fareye tıklayarak bir atış yapmış olabilirsiniz – yüksek gecikme, ekranda gecikmeli bir atış gösterebilir. QFT, her bir reaksiyonun gerçek zamanlı olarak ekrana aktarıldığından emin olarak iletim hızını hızlandırır.

Gecikme ve oyun oynamayla ilgili bir başka nokta da HDMI 2.1’in, Otomatik Düşük Gecikme Modu’nu (ALLM) da etkinleştirmesidir. Bir ekranın oyun oynamak için kullanıldığını algılar ve ardından Oyun Modu’nu açar. Bunu yaparak, mümkün olan en iyi oyun performansı için daha keskin görüntüleri, daha derin kontrastları ve daha canlı renkleri etkinleştirir.

Son olarak, HDMI 2.1, Hızlı Medya Değiştirme (QMS) özelliğine sahiptir. Bir senaryo hayal edin: Bir oyun oynuyorsunuz ve TV’de canlı yayın izlemeye karar verdiniz. Ancak, videoyu göstermeden önce ekranınız birkaç kare kararıyor. Bu karartma, ekranın bir kaynaktan diğerine farklı çözünürlüklere ve kare hızlarına uyum sağlamak için yeniden senkronize edilmesi için zamana ihtiyaç duyduğunda meydana gelir. QMS, kesintileri ortadan kaldırır ve size TV ile oyun arasında herhangi bir değerli saniye kaybetmeden geçiş yapma yeteneği verir.

Oyun için HDMI 2.1 Neden Önemlidir?

HDMI 2.1 monitörler, Xbox Series X ve Playstation 5 ile mükemmel uyumluluk ve bağlantı özelliklerine sahip yeni nesil konsol ve sanal gerçeklik oyunları için tasarlanmıştır. NVIDIA GeForce RTX 3090 ve RTX 3080 gibi yüksek -renk üretimi ve mükemmel piksel doğruluğu sunan üst düzey grafik kartlarıyla da iyi çalışırlar.

Üstün bir oyun deneyiminin kilidini açan çok sayıda oyun merkezli özellikle birlikte, bir HDMI 2.1 monitörün ciddi oyuncular için neden ideal olduğunu anlamak hiç de zor değil. Aslında oyun, HDMI 2.1’in avantajlarının gerçekten etkili olduğu yerdir. 4K oyunlar 120 fps’de sorunsuz çalışabilir ve oyuncular gecikmesiz, sürükleyici bir sinema deneyiminin keyfini çıkarabilirler. En yeni PS5 ve Xbox Series X, 8K oyun oynama kapasitesine sahiptir ve HDMI 2.1 monitörlerin artırılmış bant genişliği ve yenileme hızları, işlem yükünü zahmetsizce kaldırabilecektir.

Son Söz

Genel olarak, HDMI 2.1 gelecekle ilgilidir. Bizi çağımızın önünde tutar ve özellikle oyun söz konusu olduğunda görsel-işitsel içerikten nasıl keyif aldığımızı değiştirir. Konsol oyuncuları, HDMI 2.1 teknolojisiyle donatılmış ekranların tüm avantajlarından yararlanabilir ve yıldırım hızında yenileme hızları ve ultra düşük gecikme gibi oyuncu odaklı özelliklerin keyfini çıkarabilir.

Oyun monitörleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizin için doğru olanı seçme konusundaki kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. Veya geleceğe hazır HDMI 2.1 monitörler ve diğer profesyonel oyun ekranları için ViewSonic ELITE‘ı keşfedin.