ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > Uygun Bütçeli Oyun Monitörü Nasıl Seçilir

Uygun Bütçeli Oyun Monitörü Nasıl Seçilir

Oyun oynamak için doğru monitörü seçmek, özellikle bütçeniz kısıtlıysa göz korkutucu bir iş olabilir. Bu kadar çok seçenek mevcut olduğundan hangi özelliklere öncelik verileceğini bilmek önemlidir. Sonuçta oyun tercihlerinize uygun doğru oyun monitörünü bulmak büyük fark yaratabilir.

Bu nedenle, bütçenizi zorlamadan harika bir oyun deneyimi sunan bir oyun monitörü bulma konusunda neye öncelik vermeniz gerektiğini görmek için okumaya devam edin. Veya ViewSonic OMNI oyun monitörleri serisini keşfedin.

Oyun söz konusu olduğunda, herhangi bir eski monitör bunu başaramaz. Günümüzün oyuncuları rekabette üstünlük sağlamak için yüksek çözünürlüklü ekranlara, hızlı yenileme hızlarına ve duyarlı panellere ihtiyaç duyuyor. Üst düzey özelliklerin cüzdanınıza ağır darbe vurabileceğini hepimiz biliyoruz, ancak endişelenmeyin! Biraz bilgili araştırmayla kendinize performans ve fiyat arasında mükemmel dengeyi sağlayan bir oyun monitörü bulabilirsiniz.

Bütçenizi zorlamayan mükemmel bir oyun monitörü ararken hangi özellikleri aklınızda tutmanız gerektiğini öğrenmeye hazır olun.

Donanımınız ve Alanınız için Mükemmel Eşleşmeyi Seçmek

İlk olarak, oyun monitörlerini aramadan önce, ister güvenilir bir bilgisayar, ister şık bir konsol olsun, oyun kurulumunuza iyice bir göz atın. Oyun cihazınız, oyun monitörlerinin uyumluluğunu belirleyecek ve performans sınırlarını belirleyerek seçenekleri daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra oyun ortamınızı düşünün; her zaman hareket halinde olan göçebe bir oyuncu musunuz? Yoksa sanal dünyaları ev ofisinizden mi fethediyorsunuz? Oyun ortamınız, doğru monitör boyutunun seçilmesinde büyük bir rol oynar. Her zaman hareket halinde olan biriyseniz, OMNI VX1755 gibi taşınabilir bir oyun monitörü sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Öte yandan, eğer ev ofisinizde oyun oynuyorsanız, çoklu görev harikalarını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Kurulumunuz netleştikten sonra monitörün kendisini incelemeye başlayabilirsiniz. Temel faktörler panel türünü, çözünürlüğü, yenileme hızını ve yanıt süresini içerir. Bu hususları dikkatlice değerlendirerek kurulumunuz için doğru oyun monitörünü güvenle seçebilirsiniz.

Panel Türü

Bir oyun monitörü arayışına çıktığınızda ilk büyük tercihlerinizden biri panel türüdür. Görüntü kalitesini, tepki süresini, izleme açılarını, kontrast oranını ve oyun deneyiminizin diğer yönlerini belirler. Panel türünüzü seçerken hangi oyunları oynamayı sevdiğinizi düşünün; bu şekilde oyun tarzınıza uygun mükemmel monitörü bulacaksınız.

Aralarından seçim yapabileceğiniz dört ana panel türü vardır: TN (bükülmüş nematik), IPS (düzlem içi anahtarlama), VA (dikey hizalama) ve OLED (organik ışık yayan diyot). Artık OLED paneller, oyun monitörleri için en yeni ve en gelişmiş panel türüdür, ancak çok yüksek bir fiyata sahiptirler, bu yüzden onları çok fazla derinlemesine incelemeyeceğiz.

Gaming Monitor Panel Types

TN paneller, saniyelik reaksiyonların önemli olduğu hızlı oyunlarda hareket bulanıklığını en aza indirmek için çok önemli olan, ışık hızında tepki süreleri nedeniyle rekabetçi oyuncular tarafından seviliyor. Ancak TN paneller renk doğruluğu açısından tam olarak bilinmiyor ve görüş açıları IPS ve VA panellere göre daha dar olabiliyor.

IPS panelleri, mükemmel renk doğruluğu ve geniş görüntüleme açıları nedeniyle oyun monitörü sahnesinin hakim krallarıdır ve oyun deneyiminizin görsel çekiciliğini artırır. Elimize ne geçiyor? Daha ucuz modeller, TN panellere kıyasla biraz daha yavaş olabilir, ancak mevcut IPS monitörler yanıt sürelerinde hıza ayak uydurmuştur. Ancak, çarpıcı görseller isteyen ve monitörlerinin herhangi bir hız rekoru kırmasına aldırış etmeyen sıradan oyuncular için mükemmeldirler.

VA (Dikey Hizalama) paneller, TN panellerin hızlı tepki süreleri ile IPS panellerin canlı renkleri ve geniş görüş açıları arasında bir yere sığar. Tipik olarak 4 ms ile 8 ms arasında değişen tepki süreleri ile tatmin edici bir oyun deneyimi sağlarlar. Ek olarak, bu monitörlerin mürekkep rengi siyahları, her gölgenin önemli olduğu tamamlayıcı korku, RPGler ve diğer atmosferik türleri üretir.

Görüntü Kalitesi

Görüntü kalitesi ve ayrıntı söz konusu olduğunda başarı ya da başarısızlık faktörü, oyun monitörünün çözünürlüğü, yani sahip olduğu piksel sayısıdır. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, oyunlarınız o kadar keskin ve canlı olur. Ancak daha canlı 4K görseller daha yüksek bir fiyat etiketine ve güçlü bir grafik kartına olan talebe yol açabilir. Neyse ki bütçe dostu oyun monitörlerinde 2K (1440p) ve Full HD (1080p) çözünürlükler mevcut ve sağlam bir oyun deneyimi sunuyor.

Görsellerinizin göz alıcı olmasını sağlamak söz konusu olduğunda monitörün renk gamını ve kontrast oranını göz ardı edemezsiniz. Renk gamı monitörün renk aralığını ayarlarken kontrast oranı en derin siyahlar ile en parlak beyazlar arasındaki farktır. Etkileyici renk gamları ve kontrast oranları pahalı olabilse de, iyi renk doğruluğu ve minimum 1000:1 kontrast oranı sunan bütçe dostu seçenekler bulabilirsiniz. Üstelik oyun cihazınız destekliyorsa (Yüksek Dinamik Aralık) uyumlu monitörleri de uygun fiyata satın alabilirsiniz. HDR10 standardı, sürükleyici oyun deneyimi için kontrastı ve renk derinliğini güçlendirir.

FOR THE
MODERN GAMER

ViewSonic Gaming Monitors

See All >

Yenileme Hızı ve Tepki Süresi

Yenileme hızı, oyun monitörünüzün kalp atışına benzer. Ekrandaki görüntünün saniyede ne kadar sıklıkta yenilendiğini açıklar. Yüksek yenileme hızları, yoğun aksiyon için ideal olan pürüzsüz ve bulanık olmayan görseller sunarken, grafik kartınızdan ciddi bir güç gerektirir. Neyse ki günümüzde, genellikle 144Hz’i aşan yüksek yenileme hızına sahip bütçe dostu oyun monitörleri, kaliteli oyun deneyimlerini sıradan oyunculara kadar genişletiyor.

Monitörün tepki süresi de pürüzsüz ve bulanık olmayan görsellere katkıda bulunur. Tepki süresi tamamen bu piksellerin ekranınızdaki renkleri ne kadar hızlı değiştirebildiğiyle ilgilidir. Bu, genellikle 1 ms veya 2 ms MPRT (Hareketli Resim Tepki Süresi) civarındaki daha düşük tepki sürelerinin daha akıcı ve daha sürükleyici bir oyun deneyimi sağladığı anlamına gelir. Daha düşük tepki süreleri daha pahalıya mal olsa da, 5 ms’ye kadar tepki süresi yine de cebinizde bir delik açmadan iyi bir oyun sunacaktır.

Ayrıca NVIDIA GPU’lar için G-Sync ve AMD GPU’lar için FreeSync gibi Adaptive Sync teknolojileri oyun deneyiminizi geliştirebilir. Daha akıcı görseller için ekran yırtılmasını ve takılmaları azaltmak amacıyla monitörün yenileme hızını oyun cihazınızın grafik kartı çıkışıyla senkronize ederler. İyi haber şu ki, Adaptive Sync özelliğine sahip bir oyun monitörü bulmak için cebinizi çok fazla karıştırmanıza gerek yok. Monitörün Adaptive Sync’in oyun cihazınızla uyumlu olduğundan emin olun.

Oyun Tercihinize Uygun Bütçe Monitörü

Bütçenize ve tercihlerinize uygun mükemmel oyun monitörünü bulmak hiç de küçümsenecek bir iş değil, ancak biz arkanızdayız. Oyun tarzınıza göre hangi özelliklere dikkat etmeniz gerektiğine dair kısa bilgiler:

Rekabetçi Oyun

TN eskiden rekabetçi oyunlarda ilk tercihti, ancak IPS teknolojisinin gelişmesiyle artık daha düşük bir bütçeyle bile görsel kaliteden ödün vermenize gerek yok. Net bir görüntünün keyfini çıkarabilmeniz için iyi renk doğruluğu sunan 1080p çözünürlüklü bir monitöre odaklanın. Bu çözünürlük, grafik kartınızın FPS, Fighters ve MOBA’lar gibi hızlı tempolu türlerin talep ettiği yüksek kare hızlarına lazerle odaklanmasını sağlar. Son olarak, bunlar gibi 144 Hz veya daha yüksek yenileme hızına ve 1 ms veya daha hızlı tepki süresine sahip oyun monitörleri, rekabetçi oyuncular için akıcı bir oyun deneyimi sağlar.

Günlük Oyun

Zaman zaman oyun oynuyorsanız ancak gösterişli bir e-spor monitörüne para harcamak istemiyorsanız, IPS paneller sizin tercihinizdir. Bu paneller tüm iş ve eğlence taleplerinizi karşılarken olağanüstü oyun performansı da sunar. 1080p çözünürlükle eşleştirilen bu ürünler, gelişmiş renk doğruluğu ve daha geniş izleme açılarıyla oyun deneyiminizi üst düzeye çıkarır. Daha yüksek hızlar daha akıcı bir oyun deneyimi sağlarken, 100Hz yenileme hızı da iyi bir deneyim için yeterlidir. Tepki süreleri söz konusu olduğunda ise oyun deneyiminizi bozmadan 5 ms’ye yaklaşabiliyorlar.

Sürükleyici Oyun

Korku oyunları ve atmosferik RPG’ler gibi sürükleyici türler için VA ve IPS panelleri, hız ve renk doğruluğu arasında iyi bir denge kurar. Bütçeniz izin veriyorsa hedefinizi 2K Quad HD (1440p) çözünürlüğe ayarlayın. Değilse endişelenmeyin; 1080p hala keyifli bir oyun deneyimi sunuyor. Bu türler için yüksek yenileme hızları ve düşük yanıt süreleri gerekli olmasa da, en az 100 Hz yenileme hızı ve 8 ms’ye kadar yanıt hızı yine de bir servete mal olmadan tatmin edici bir oyun deneyimi sağlayabilir.

LEVEL UP
YOUR SETUP

ViewSonic OMNI Gaming Monitors

See All >

Son Söz

Bütçenize uygun mükemmel oyun monitörünü seçmek zorlu ama ödüllendirici bir görev olabilir. İster ışık hızında tepkiler arayan rekabetçi bir oyuncu, ister oyun ile iş arasında denge arayan sıradan bir oyuncu, ister sürükleyici türlerin tutkunu olun, performans ve fiyat arasında mükemmel dengeyi kuran bir oyun monitörü mutlaka vardır. Temel özellikleri (panel türü, çözünürlük, yenileme hızı ve tepki süresi) anlayarak seçeneklerinizi daraltabilir ve oyun tarzınıza ve bütçenize en uygun oyun monitörünü seçebilirsiniz.

Oyun oynamaya başlıyorsanız ve rekabetçi ortam hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız E-spor kılavuzumuza buradan göz atabilirsiniz. Veya bir kol ve bacak masrafı olmadan olağanüstü oyun deneyimleri sunan ViewSonic OMNI oyun monitörlerine göz atabilirsiniz!