ViewSonic Library > Fotoğraf > Düzenleme Yaparken Neden Bir Monitör Başlığı Kullanmalısınız?

Düzenleme Yaparken Neden Bir Monitör Başlığı Kullanmalısınız?

Monitör başlığı, çevrenin grafik tasarım için mükemmel olmadığı zamanlarda, ekranlar için yararlı bir aksesuardır. Bir monitör başlığı sadece parlamayı ve dikkat dağınıklığını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda belirli ortamlarda algılanan renk doğruluğu üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahip olabilir. Böyle basit bir aksesuar ezber bozan bir unsur olabilir. Bir monitör başlığının tasarım oyununuzu hızlandırıp artıramayacağını öğrenmek için okumaya devam edin. Renk-doğruluğu sunan monitör serimiz hakkında bilgi edinmek isterseniz, buraya tıklayın.

Bir monitör başlığı düzenleme çalışmanızı etkileyebilir mi? Bilgisayar ekranınızın yarısını alan sinir bozucu parlamadaki farkı görün!

İyi aydınlatılmış bir odada bir bilgisayar kullandıysanız, kesinlikle bu sorunla karşılaşmışsınızdır. Genellikle parlama gidene kadar ekranınızı her yönde itelemek zorunda kalırsınız.

Biz fotoğraf ve video editörleri için bu sorun çok daha sınırlayıcı olabilir, çünkü işimizin kalitesini etkileyebilir. Neyse ki bir çözüm var. Bugün, bir monitör başlığı kullanmanız gerektiğinin tüm nedenlerini ve düzenlemenizin sonuç olarak nasıl daha iyi olacağını özetleyeceğiz!

Monitör Başlığı Kullanmalı mıyım?

Daha önce hiç görmediyseniz, monitör başlığı nedir diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi, monitör başlığı harici ortam ışığından korunmaya ve engellemeye yardımcı olan bir bilgisayar ekranı kapağıdır.

Profesyonel görüntü düzenleme durumunda, doğru renk, kontrast vb. ekranınızda, işinizin kalitesini sağlamada tüm farkı yaratır. Bu, bir monitör başlığı kullanmanın iyi bir renk yönetimi iş akışının bir parçası olmasının ana nedenlerinden biridir.

Ekranınıza yansıyan harici öğeler aslında renk, kontrast gibi unsurları algılama şeklinizi etkileyebilir. Bu nedenle, monitör başlıkları, işini ciddiye alan tüm editörler tarafından kullanılmalıdır. Sonuçta, ekranınızdaki öğeleri doğru bir şekilde görmeyecekseniz, güzel bir IPS monitörüne sahip olmanın bir anlamı yoktur.

Daha spesifik olarak, pencere veya tavan ışıkları gibi birçok ışık kaynağının bulunduğu bir ortamda çalışıyorsanız, tamamen karanlıkta oturmadan onları engellemenin bir yolunu bulmak önemlidir. Bir monitör başlığına yapılan yatırımın bir sermaye fikri haline geldiği yer burasıdır.

Bununla birlikte, neden bir monitör başlığı kullanmanız gerektiğini anlamak için, kullanılmadığında mevcut olabilecek temel sorunları anlamanız gerekir. Aşağıda bu problemleri özetleyeceğiz ve monitor başlıklarının bu önlenebilir sorunları ortaya koymada nasıl mükemmel olduğunu açıklayacağız. Bu noktada, hala kendinize “Neden bir monitör başlığı kullanmalıyım” diye soruyorsanız, o zaman belki de eldeki kavrama daha fazla derinlik kazandırmak için bir faydası olacaktır. 

Monitör_başlığı_renk_yönetimi

Ekran Parlaması

Bir mağarada yaşamıyorsanız, düzenleme çalışma alanınızda bir tür ortam aydınlatması bulunmaktadır. Doğrudan veya dolaylı harici ışık kaynakları, değişen derecelerde ekran parlamasına neden olur. Bilgisayar ekranınızda parlamaya neden olan ana kaynakları bulmak için aşağıda okuyun.

Gün ışığı ve İç ortam ışığı

Güneş ışığı en büyük suçludur, çünkü ekranınızın parlaklığı ile güneş arasındaki kontrast oldukça keskindir. Bu parlama varyantının sadece güneş ışığı doğrudan olduğunda ortaya çıkabileceğini varsaymak kolay olsa da, ortam veya dolaylı kaynaklardan da kaynaklanabilir.

Bunlar, iş istasyonu yüzeylerinden veya belki de yandaki ofis binasının pencerelerinden güneş ışığı kırılmalarını içerebilir. Bir an için güneşi unutursak, ekran parlamasının diğer nedenleri, çevrenizde üretilen lambalar veya tavan ışıkları gibi kaynaklardan olabilir.

Her yerdeler ve her türlü metalik mobilyayı yansıtıyorlar, böylece oda aydınlatmasını üstesinden gelmek için zor bir engel haline getiriyorlar. Açık olmak gerekirse, sorun sadece parlamanın can sıkıcı olabileceği değil, hem verimliliğinizi hem de gözlerinizi etkileyebileceğidir.

Her ne kadar parlama ilk başta kolayca göz ardı edilebilir olsa da gözleriniz (bazen bilinçaltından) işten yorulmaya başladığında yavaş yavaş daha rahatsız edici hale gelir. Çok uzun süre kontrol edilmezse, bu baş ağrısı, gözlerde hasar, kuru gözler ve yorgunluğa neden olabilir. İşinize konsantre olmaya çalışıyorsanız, bu istenen bir olay değildir, çünkü bu ağrı hızla verimliliği etkilemeye başlayabilir.

Çözüm için birkaç seçenek bulunmaktadır. Otomatik parlaklık aktivasyonu ve karanlıkta oturmak da dahil olmak üzere birçoğu etkili olsa da bu geçici önlemlerden başka bir şey değildir. Parlama riskini ve potansiyel sağlık risklerini gerçekten ortadan kaldırmak için, bir monitör başlığı tek yoldur.

Yansımalar

Tıpkı parlamada olduğu gibi, yansımalar aşırı veya yanlış aydınlatılmış bir alanda çalışırken ortaya çıkar. Parlama ekranda parlak bir nokta olarak kendini gösterirken, yansımalar ekranın ayna benzeri nitelikleriyle ilgili sıkıntıları ifade eder. Bu özellikle çevrenizde birçok parlak renk ve farklı mobilya türü varsa dikkate değer olabilir.

Yansıtma nedenlerine ilişkin bazı örnekler şunlardır:

  • parlak kıyafetler
  • göze çarpan renkli mobilyalar
  • siyah beyaz ofis aksesuarları
  • parlak resimler
  • çiçekler
  • vb.

Yansımalar, verimliliğe engel olmaktan suçludur ve hatta ekranınızdaki renk tonlarını görme şeklinizi etkileyebilir. Neyse ki, deneyebileceğiniz birkaç çözüm var.

Aydınlatma ve sonucunda ortaya çıkan sorunlar söz konusu olduğunda, açı her şeydir. Yansımalarla uğraşıyorsanız, ekranın açısını veya oturma yönünüzü değiştirmeyi deneyin.

Diğer yöntemler, yansıtıcı malzemeyi azaltmak için ekranı temizleyerek veya parlaklığı ayarlayarak bilgisayarın kendisiyle uğraşmayı içerebilir. Profesyonel monitörler gibi mat ekran kaplamalı bir monitör kullanmak da yansımaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Bu seçeneklerin hiçbiri işe yaramazsa ve toplam karanlıkta oturmamayı tercih ederseniz, aksesuar tabanlı çözümleri dikkate almak akıllıca olacaktır. Monitör başlıkları, yine en iyisidir, çünkü bilgisayar ekranınıza yönelik tüm ışığı engeller.

Renk Varyansı ve Birliği

Bir monitör başlığı olmadan, monitörler ve ekranlar, çeşitli görsel karışıklıklara tabidir. İster parlama, yansıma veya doğal ışıktan kaynaklanan bu kusurlar, iş yükünüzün tamamlanması için olası bir engeldir. Birçok durumda, bu tür sorunlar kısa süreli çözümler kullanılarak çözülebilse de, bazı daha büyük sorunlar bir monitör başlığının ışık engelleme özelliklerini gerektirir.

Böyle bir sorun renk varyansı ile ilgilidir. Bu, monitörünüzde renk görünümünü ifade eder. Normal koşullar altında profesyonel bir monitör kullanırken, monitörünüzdeki renkler her zaman aynı görünmelidir. Koyu maviler koyu mavi kalacak; açık sarılar açık sarı vb.

Başka bir konu parlaklık tekdüzeliğini içerir. Bu, tipik koşullar altında ekranınızın parlaklık çıktısının tutarlılığıdır. Profesyonel bir monitör üzerinde çalışırken, parlaklığınız ekranın merkezinden kenarlara kadar tüm ekran boyunca oldukça düzgün olacaktır.

Diğer tarafatan, bir monitör başlığı kullanılmadığında, bu ‘normal koşullar’ yol kenarına gidebilir. Yanlış açıda, ışık ekranınıza normalde kararlı olan bu öğeleri yükseltecek şekilde vurabilir.

Renk varyansı durumunda, görmeye alışık olduğunuz renkler farklı görünmeye başlayabilir. Ekranınızdaki parlaklık da risk altında olabilir, burada ekranınızın bazı kısımları diğerlerinden daha koyu veya daha açık görünebilir.

Görsellik alanında çalışanlar için uygun şekilde çalışan bir ekran zorunludur; Düzenleme için en iyi monitörün nasıl seçileceğine dair kılavuzumuz bu konuyu daha ayrıntılı olarak ele alıyor. Fotoğraf editörleri söz konusu olduğunda, parlaklık tekdüzeliği ve renk varyans sorunları yaşayan bir ekranın kullanılması, ekranlarının normal çalışmasından daha farklı renk, gölge ve kontrastla ilgili kararlar almalarına neden olacaktır.

Optimum ekran işlevi istemek için makul bir şey olduğundan, düzenleme için bir monitör başlığının kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bunu kullanmak, düzenleme çalışmanızın kalitesini sağlamanın kolay bir yoludur.

Dikkat Dağıtıcı Unsurlar

Bazen, bir monitör başlığının kullanılmasını gerektiren sadece ekran sorunları değildir. Hareketli bir ortamda çalışıyorsanız, monitör başlıkları, dıştan gelen dikkat dağıtıcı unsurları engellemeye ve işinize odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Dışarı görünümleri olan pencereler ortak bir dikkat dağıtıcı türdür. İster inanın ister inanmayın, görüş alanınızda parlak renkli bir duvara sahip olmak bile ekranınızdaki renkleri algılama şeklinizi etkileyebilir!

Burada bir monitör başlığı kullanmanın sonucu bir kazan-kazan durumudur. Dikkat dağıtıcı unsurları da uzak tutabilir ve aynı zamanda işe odaklanmanıza yardımcı olabilir. Şahsen, bir monitör başlığı kullandığımda, yaklaşmakta olan her türlü son teslim tarihini karşılamak için projeme gerçekten yoğunlaşabildiğimi gördüm. 

Monitör_başlığı_27_inç

Sizin için En Uygun Monitör Başlığını Seçmek

Bir monitör başlığına ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, bir sonraki adım sizin için doğru olanı seçmektir. Bazı insanlar kendileri bir monitör başlığı yapma yolunu tercih eder, ancak kalite garanti edilmez ve kişiden kişiye değişir. Bazı durumlarda, kısmen işlevsel bir monitör süslemesinden başka bir şey olmadan bile kalabilirsiniz!

Neyse ki bizim için, ViewSonic ColorPro Profesyonel Monitör serisi gibi profesyonel monitörler 24, 27 ve 32 inç boyutlarında mevcuttur. Işık emici siyah kadife iç ve entegre kalibratör yuvası ile tamamlanan bu cihazlar, işi halletmekten çok daha fazlasını sağlarlar. Bilgisayar monitörünüzle renk doğruluğuna ulaşma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, buraya tıklayın.