ViewSonic Library > Yaratıcı Çalışmalar > HDR Nedir? HDR ve SDR Karşılaştırması

HDR Nedir? HDR ve SDR Karşılaştırması

Yüksek Dinamik Aralık (HDR), görüntü ve videolarda yeni nesil renk netliği ve gerçekçiliğidir. Yüksek kontrast gerektiren veya ışık ile gölgeleri karıştıran ortamlar için ideal olan HDR, netliği Standart Dinamik Aralık’tan (SDR) daha iyi korur.

HDR teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin (ve geçiş yapmak için kullanışlı bir kontrol listesi edinin). Renk doğruluğu için özel olarak tasarlanmış monitör yelpazemize göz atmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Yüksek çözünürlük, yüksek güvenlik, yüksek hız – neredeyse her bağlamda “yüksek”, “bir sonraki seviyeye” yükselmeyi gösterir.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) bir istisna değildir. SDR’nin standart dinamik aralığının yerini alan HDR, son yıllarda giderek daha fazla ses getirdi.

Muhtemelen Yüksek Dinamik Aralık ve izleme deneyiminizi “bir sonraki seviyeye” nasıl taşıyacağını duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, HDR hala oldukça yeni bir teknoloji olduğundan, bazı insanlar gerçekte nasıl çalıştığı konusunda hala tam olarak net değiller.

Peki HDR tam olarak nedir? SDR’den farkı nedir? Sizin için neden önemli?

Bu soruların yanıtları için HDR’nin nasıl çalıştığını ve neden kalıcı olduğunu öğrenmek için aşağıdaki HDR ve SDR karşılaştırma kılavuzumuza göz atın!

HDR nedir?

HDR, bir sahnenin hem gölgelerinin hem de parlak noktalarının ayrıntılarını artıracak şekilde içeriği yakalayan, işleyen ve yeniden üreten bir görüntüleme tekniğidir. HDR geçmişte geleneksel fotoğrafçılıkta kullanılırken, son zamanlarda akıllı telefonlara, TVlere, monitörlere ve daha birçok şeye sıçradı.

Peki bu sizin için ne anlama geliyor? Bu, görüntülerin daha genel ayrıntılara, daha geniş bir renk yelpazesine sahip olduğu ve SDR (Standart Dinamik Aralık) görüntülere kıyasla insan gözünün gördüğüne daha benzer göründüğü anlamına gelir.

Bu makalenin amaçları doğrultusunda HDR video içeriğine odaklanacağız. Yüksek dinamik aralığı anlamak için önce standart dinamik aralığın nasıl çalıştığını anlamamız gerekir.

Görüntülerde Dinamik Aralık

Karşınıza çıkan çoğu görüntüde, görüntünün her ikisi de görüntülenebilir ayrıntı içeren daha parlak ve daha karanlık bölümler olacaktır. Bir görüntü aşırı pozlandığında, görüntünün daha parlak kısmındaki bilgiler kaybolacaktır; aynı şekilde, bir görüntü az pozlanmışsa, görüntünün karanlık kısımlarındaki bilgiler kaybolacaktır.

Dinamik aralık, görüntünün parlaklığı olarak da bilinen bir görüntünün en açık ve en karanlık kısmı arasındaki bilgi aralığıdır. Yüksek dinamik aralığa sahip bir görüntü, aynı görüntüde koyu ve parlak niteliklerin karışımına sahip bir görüntüdür. Gün doğumları ve gün batımları, yüksek dinamik aralığa sahip görüntülere iyi bir örnektir.

HDR10 on monitor screen

Monitörünüzde Dinamik Aralık

Bir monitör düşük kontrast oranına sahip olduğunda veya HDR ile çalışmadığında, monitörün görüntüleme özelliklerinin bir sonucu olarak bir görüntüdeki renklerin ve ayrıntıların “kırpıldığını” görmek normaldir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, kırpılan herhangi bir bilgi kaybolacak ve bu nedenle görülemeyecektir. Bir monitör, geniş bir parlaklık aralığında bir sahne oluşturmaya çalışırken, bu sorun daha da belirgin hale gelir.

HDR, belirli bir sahnedeki ışık miktarını hesaplayarak ve bu bilgiyi, parlaklıkta büyük farklılıklar olan sahnelerde bile görüntü içindeki ayrıntıları korumak için kullanarak, bu sorunu çözer. Bu, daha gerçekçi görünen görüntüler oluşturmak amacıyla yapılır.

HDR ve SDR Karşılaştırması

SDR veya Standart Dinamik Aralık, video ve sinema ekranları için geçerli standarttır. Ne yazık ki, HDR’nin yapabileceği dinamik aralığın yalnızca bir kısmını temsil etme yeteneği ile sınırlıdır. Bu nedenle HDR, monitörün kontrast oranının aksi takdirde engel teşkil edebileceği sahnelerdeki ayrıntıları korur. Öte yandan SDR, bu yetenekten yoksundur.

HDR vs SDR

Basitçe söylemek gerekirse, HDR, yüksek dinamik aralığa sahip sahnelerde SDR’ye göre daha fazla ayrıntı ve renk görmenizi sağlar. İkisi arasındaki bir diğer fark, doğal ölçümlerinde yatmaktadır.

Fotoğrafçılığa aşina olanlarınız için, dinamik aralık, tıpkı bir kameranın açıklığı gibi, duraklarla ölçülebilir. Bu, görüntüde kullanılan gama ve bit derinliğine yapılan ayarlamaları yansıtır ve HDR veya SDR’nin etkin olmasına bağlı olarak farklılık gösterir.

Örneğin, tipik bir SDR ekranında, görüntüler yaklaşık 6 duraklık bir dinamik aralığa sahip olacaktır. Tersine, HDR içeriği, ortalama yaklaşık 17,6 durak ile bu dinamik aralığı neredeyse üç katına çıkarabilir. Bu nedenle, karanlık bir sahnede koyu gri tonların siyaha kırpıldığını görebilirken, parlak sahnede sahnenin o bölümündeki bazı renkler ve ayrıntılar beyaza kırpılabilir.

HDR vs. SDR: Clipping

HDR’yi Hangi Faktörler Etkiler?

HDR söz konusu olduğunda, günümüzde kullanılan iki önemli standart vardır: Dolby Vision ve HDR10. Aşağıdakilerin her biri arasındaki farkları göreceğiz.

Dolby Vision

Dolby Vision, monitörlerin özel olarak Dolby Vision donanım yongası ile tasarlanmış olmasını gerektiren bir HDR standardıdır ve Dolby bunun için lisans ücreti alır. Dolby Vision, 12 bit renk ve 10.000 nit parlaklık sınırı kullanır. Dolby Vision’ın renk gamı ​​ve parlaklık seviyesinin, günümüzde üretilen ekranlarla elde edilebileceklerin sınırlarını aştığını belirtmekte fayda var. Ayrıca, belirli donanım desteği gereksinimleri nedeniyle ekran üreticilerinin Dolby Vision’ı dahil etmelerinin önündeki engel hala yüksektir.

HDR10

HDR10 daha kolay benimsenebilir bir standarttır ve üreticiler tarafından Dolby standartlarına ve ücretlerine uymak zorunda kalmamak için kullanılır. Örneğin HDR10, 10 bit renk kullanır ve içeriği 1000 nit parlaklıkta yönetme özelliğine sahiptir.

HDR10, kendisini 4K UHD Blu-ray diskler için varsayılan standart olarak belirlemiştir ve ayrıca Sony ve Microsoft tarafından PlayStation 4 ve Xbox One S‘de kullanılmıştır. Bilgisayar ekranları söz konusu olduğunda, ViewSonic VP Profesyonel Monitör Serisinden bazı monitörler HDR10 desteği ile donatılmış olarak gelir.

HDR İçeriği

Özellikle bir HDR televizyonunuz varsa, tüm içeriğin HDR içeriği olduğunu düşünmek kolay bir hatadır. Peki, durum böyle değil; tüm içerik eşit olarak oluşturulmaz!

Bir örnek vermek gerekirse, 4K televizyonunuz varsa, izlediğiniz içerik de 4K olmadıkça 4K detayından yararlanamazsınız. Aynı şey HDR için de geçerlidir, çünkü keyfini çıkarmak için izleme materyalinizin böyle bir deneyimi desteklediğinden emin olmanız gerekir.

Peki HDR içeriğini nerede buluyorsunuz?

Şu anda, HDR içerik çeşitli şekillerde kullanılabilir. Akış açısından Netflix, Windows 10’da HDR’yi destekliyor ve Amazon Prime da HDR’ye geçti. Fiziksel içerik açısından, Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One S oyun konsollarında yerleşik oynatıcıların yanı sıra satın alınabilecek HDR Blue-ray diskler ve oynatıcılar bulunmaktadır.

Kurulumunuz HDR görüntüleme yeteneğine sahip mi?

HDR_Checklist_Infographic

İster HDR video ister HDR oyunu olsun, HDR içeriğinizi belirledikten sonra, kurulumunuzun bu HDR içeriğini görüntüleyebildiğinden emin olmanız gerekir.

İlk adım, grafik kartınızın HDR’yi desteklediğinden emin olmaktır.

HDR, bir HDMI 2.0 ve DisplayPort 1.3 üzerinden görüntülenebilir. GPU’nuz bu bağlantı noktalarından birine sahipse HDR içeriğini görüntüleyebilmelidir. Genel bir kural olarak, tüm Nvidia 9xx serisi GPU’lar ve daha yenileri, 2016’dan itibaren tüm AMD kartlarında olduğu gibi bir HDMI 2.0 bağlantı noktasına sahiptir.

Ekranınız söz konusu olduğunda, HDR içeriğini de destekleyebildiğinden emin olmanız gerekir. HDR uyumlu ekranlar minimum Full HD 1080p çözünürlüğe sahip olmalıdır. ViewSonic VP3268-4K ve VP2785-4K gibi ürünler, HDR10 içerik desteğine sahip 4K monitörlere örnektir. Bu monitörler, ekrandaki görüntülerin olabildiğince gerçeğe yakın görünmesini sağlamak için denkleme renk doğruluğunu da katar.

HDR gelecek için iyi bir yatırım mı?

Herhangi bir ortamın tarihi boyunca, teknoloji standardı her zaman değişiyor.

Müzikte, vinil plaklar CD’ye dönüştü ve ardından sırayla mp3’e dönüştü. Ev videolarında VHS, DVD’ler ve ardından Blue-Ray’ler oldu. Televizyon çözünürlüğü açısından, basitçe, 480i zamanla 720p ve 1080i’ye dönüştü. Buradaki kalıp açıktır.

En son örnekte, yüksek çözünürlüklü televizyonlar Amerika Birleşik Devletleri’nde 1998’e kadar mevcut değildi ve daha sonra beş ila sekiz yıl sonraya kadar popüler hale geldi. Bugün, 4K UHD’nin yeni sınır seçeneği olarak işlev görmesiyle Full HD çözünürlük ülke genelinde yaygın.

HDR ve SDR arasındaki mevcut modern savaş aynı eğilimi yansıtıyor. HDR, fotoğrafçılık dünyasında bir süredir yaygın olmasına rağmen, televizyon ve monitörler açısından mahallenin yeni çocuğu. Hatta bazıları 1080p HDR’nin 4K SDR’den daha iyi göründüğünü iddia edecek kadar ileri gitti!

HDR’ye geçmeyi düşünüyorsanız, şunu merak ediyor olabilirsiniz: HDR iyi bir yatırım mı? Yüksek Dinamik Aralık teknolojisi gerçekten başarılı olacak mı?

Elbette hiçbir şey %100 kesin olmamakla birlikte, HDR teknolojisinin kısmeti vardır. Halihazırda, doğal teknolojisi, 4K olarak da bilinen ultra yüksek çözünürlüklü çözünürlüğe yakından bağlıdır.

4K, genel pazar tarafından dikkate değer bir kolaylık ve hızla benimsendiğinden, HDR’nin gelecekte de aynı yolu izlemesi mantıklıdır. Tüm gün HDR ile SDR’yi karşılaştırabiliriz, ancak HDR’nin sizin için iyi olup olmadığı nihayetinde kendi kişisel deneyiminize inecektir. Şimdilik, ViewSonic’in HDR uyumlu ColorPro monitör serisini keşfetmekten ve/veya renk düzeltme ve renk derecelendirme dünyasının derinliklerine dalmaktan çekinmeyin.

Neyse ki, erken benimseyenler için HDR ürünlerini bulmak zor değil. HDR’nin faydaları, oyunlarınızda daha gerçekçi bir his için daha fazla ayrıntı görmenize olanak tanıyarak oyun oynamaya bile uzanır.

HDR özellikli oyun monitörleri hakkında daha fazla bilgi için oyun merkezli özellikler ve HDR uyumluluğu ile donatılmış ViewSonic XG3220 ve XG3240C‘ye göz atabilirsiniz.