ViewSonic Library > Teknoloji > Karşılaştırma > Kavisli ve Düz Monitörler: Kavisli Monitörlerin Faydaları Nelerdir?

Kavisli ve Düz Monitörler: Kavisli Monitörlerin Faydaları Nelerdir?

Kavisli monitörler nispeten yeni bir teknoloji olsa da seçici kullanıcılar tarafından düz monitörleri hızla sollamaktadırlar. Bir üst modele neden geçiş yapılır? Kavisli monitörlerin, tasarımlarına özgü daha az göz yorgunluğu ve daha iyi görüş alanı gibi birçok avantajı vardır. Kavisli bir monitörün daha iyi bir görsel deneyim elde etmenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin veya önerilen bazı kavisli monitörler için burayı tıklayın.

CRT ve LCD monitörler arasındaki farkı karşılaştırdığınızı hatırlıyor musunuz?

Bu çoktan geçmişte kaldı! Bugün, monitör satın alanların kavisli monitörler ve düz monitörler arasında karar vermesi gerekiyor.

İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olduğunu biliyor musunuz?

Hatırlamıyorsanız, bir adım geriye gidelim.

Uzun lafın kısası, kavisli monitörleri artık yeni düz monitörler gibi düşünebilirsiniz! En azından, oyundan işe ve hatta genel eğlenceye kadar uzanan uygulamalar için pazara giren kavisli monitör seçeneklerinin sayısına göre öyle görünüyor.

Kavisli bir monitöre bakarken, gözleriniz anında akıcı kavisli ekrana ve şık görünümüne kayar – peki ama performansları nasıl? Aşağıda, kendimiz için öğrenmek için kavisli monitörleri ve düz ekran monitörleri karşılaştırmak için yola çıktık. Kavisli monitörlerin faydaları nelerdir? Düz monitörlerin faydaları nelerdir? Kavisli monitör avantajları listemizi ve kavisli monitörler ile düz monitörler arasındaki karşılaştırma dökümünü görmek için aşağıyı okuyun. Ayrıca, kavisli ve düz monitörlerin ultra geniş çeşitleri hakkında da bilgi vereceğiz.

Kavisli ve Düz Monitör Karşılaştırması

Kavisli Monitörler Sizi İçine Çeker

Görüntülenebilir medya dünyasında, içine çekme hadisesi, üzerinde çalışılması gereken altın bir standarttır. Bir ürün, tabiri caizse size ekrana baktığınızı unutturabiliyorsa, deneyimden keyif alma olasılığınız çok daha yüksektir.

Bu içine çekme hissini yaratmak için, ürünler gerçek hayatı kopyalayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu durumda özel olarak kullanılan monitör teknolojisine oküler algı denir. Aslında bu herkesin erken yaşta öğrendiği bir şeydir.

Dünyayı üç boyutta görürüz – uzunluk, genişlik ve yükseklik. Kolektif gerçekliğimiz sadece iki boyuta dayansaydı, o zaman her şey düz görünürdü. İşte tam burada kavisli ve düz monitör savaşı başlıyor.

Kavisli monitörler üç boyuttan da yararlanır. Ayrıca, çevresel görüşü genişletirler. Buna karşılık, adı üstünde çevresel görüş kullanımını gerektirmeyen düz monitörler, daha zayıf bir sürükleyicilik deneyimi sunar.

Kavisli monitör faydası #1:

  • Sizi içine alıp, sürükleyen bir deneyim

Kavisli Monitörler Bozulmayı Ortadan Kaldırır

Bulanık bir görüntüyle karşılaşmanın ne kadar can sıkıcı olduğunu düşünün. Ardından, bu bulanıklığın zayıf bir internet bağlantısından değil, bunun yerine bir donanım sorunundan kaynaklandığını öğrendiğiniz zaman nasıl hissettiğinizi düşünün. Başka bir örnekle, bir videoyu veya resmi büyüttüğünüzde, kalitenin, özellikle kenarlarda, bozulmaya maruz kaldığını düşünün.

Kavisli ve düz monitörler arasındaki tartışma söz konusu olduğunda, yukarıdaki durumlar neredeyse yalnızca düz monitörlerle ilişkilidir. Herhangi bir boyuttaki ekranda bozulma örnekleri ortaya çıkabilse de monitör boyutu arttıkça daha yaygın hale gelirler. Daha az bozulma, kavisli monitörlerde bozulma sorunları en aza indirildiğinden, düz monitörlere göre kavisli monitörlerin avantajlarından biridir.

Bunun basit bir açıklaması var.

Kavisli ve düz ekran bozulması arasındaki fark, ışığın yansıma fiziğine bağlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, düz ekranlar görüntülerini hem izleyicilere hem de yanlarına doğru düz bir çizgide patlatır. Kavisli ekranlar ise şekillerinden yararlanır ve her şeyi izleyiciye yönelterek bozulmayı sınırlar.

Kavisli monitör faydası #2:

  • Kavisli monitörde daha az ekran bozulması

Kavisli Monitörler Gözleriniz İçin Daha Konforludur

Kavisli ekran bozulmasını sınırlayan aynı fizik, kullanımlarını da daha rahat hale getirir. Esasen, monitörlerin eğriliği, gözlerimizin zorlanmadan aynı anda her şeyi algılamasını sağlar.

Bu, boyuta bağlı olarak, ekranın izleyicinin doğal görüş alanını aşması durumunda göz yorgunluğuna neden olabilecek düz ekranlara karşıdır. Bir sahnenin içine zorlanmadan çekilme yeteneği, günlük yaşamda doğal olarak meydana gelen bir şeydir.

En büyük boyutlarında bile kavisli bir ekranın tamamını agılayabilen gözleriniz, rahat kalmak için bu doğal duygudan yararlanacaktır. Sonuç olarak, kavisli ve düz monitörler arasında birincisini izlerken gözlerinizin işini daha rahat yapabileceğini unutmayın.

Kavisli monitör faydası #3:

  • Kavisli monitörler gözleriniz için daha konforludur

Kavisli Monitörler Daha Geniş Bir Görüş Açısı Sunar

Kavisli ve düz monitörleri karşılaştırırken, kavisli ekranların teknik özelliklerinin daha fazla sizi içine alması ile üstün bir görüş alanı arasında ilişki kurması yaygındır. Açıkçası bu, kavisli ekranların düz ekranlara göre daha konforlu olmasıyla aynı nedenlerle doğrudur.

Kavisli bir ekran, ışığı tüm açılardan izleyicinin gözüne yönlendirdiğinden, amaç, çok fazla göz eforu olmadan her şeyi göze çekebilmenizdir. Bu nedenle, gözleriniz düz ekranlara kıyasla daha geniş bir görüş alanını daha kolay kaplıyorsa, kavisli monitörler bu nedenle daha büyük hissedilecektir.

Daha geniş bir görüş alanının ek bir yararı, algılanan daldırma seviyenize de atfedilmesidir.

Kavisli monitör faydası #4:

  • Kavisli monitörler daha geniş algılanan bir görüş alanı sunar.
Kavisli ve düz monitörler arasında FOV farkı

Kavisli Monitörlere Alışmak Biraz Zaman Alacak Şeyler

Hiçbir şey asla %100 mükemmel değildir; her zaman bir dezavantaj vardır. Bu kesinlikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen iddialar için geçerli olsa da ne yazık ki kavisli ekranlar için de geçerli.

Neyse ki kavisli ekranların dezavantajları çok küçük ve muhtemelen hiçbir alıcıyı düz ekran satın almaya göndermeyecek.

Duvar montajı

Her şeyden önce, kendi adını taşıyan şekillerinin bir sonucu olarak, kavisli ekranlar duvara montaj söz konusu olduğunda zorluklarla karşılaşmaktadır. Tipik olarak bitişik duvara yapışık olan düz ekranların aksine, kavisli ekranlar, monte edilmek için özel montaj ve konumlandırma gerektirir.

Genel olarak konuşursak, kavisli ekranlar, duvara çok yakın olmamalarını gerektiren bir durum gerektirir. Kavisli ekranların dışarı çıkacağı gerçeğini çözmeseler de, eğme ve döndürme braketleri ve ayarlanabilir kol montajları, genel olarak montaj zorluğunun üstesinden gelmek için harika seçeneklerdir.

Buradaki iyi haber, bunun çoğunlukla yüzeysel bir sorun olması ve performans üzerinde hiçbir etkisi olmadığıdır.

Parlama

Eğri olan geometrisi nedeniyle, kavisli bir ekran, belirli açılardan bakıldığında ne yazık ki parlamaya meyilli olacaktır. Işığı tek bir açıyla yansıtan düz bir ekrana kıyasla, kavisli ekranlar bunu sayısız sayıda yapacaktır.

Bunu akılda tutarak, ışık kaynaklarını tek bir açıdan uzak tutmak kolay olsa da, birçok kaynakla uğraşırken bu neredeyse imkansız hale gelebilir.

Bu sorunu azaltmanın en iyi yolu, ekranı mümkün olduğunca çok sayıda ışık kaynağından uzağa yerleştirmektir. Veya monitörünüzü çoğu ışık kapalıyken kullanabilirsiniz.

Ultra Geniş Kavisli Monitörler ve Düz Monitörler

Sık kullanılan bir atasözü, daha büyük olanın daha iyi olduğudur – ultra geniş monitörler bu ifadenin bir kanıtıdır.

Monitörler uzun zamandır birçok ebatta bulunsa da, kavisli monitörlerin ultra geniş alanda da ortaya çıkması biraz yeni bir gelişmedir. Bu ultra geniş kavisli monitörler farklıdır, çünkü geleneksel 16:9 en boy oranı yerine 21:9 en boy oranı kullanırlar.

Ultra geniş (21:9) ve standart (16:9) monitör

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi, 21:9 ultra geniş monitör, standart 16:9 monitöre göre yaklaşık %33 daha fazla yatay ekran alanı sunar. Ortaya çıkan ultra geniş kavisli kombinasyon, birbirine güzel bir şekilde uyar ve standart bir 16:9 kavisli monitör yerine ultra geniş kavisli bir monitör almak daha mantıklı olacaktır. Ultra geniş bir monitörün ekstra yatay ekran alanına sahip olmak, yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz kavisli monitörlerin avantajlarını daha da vurgular.

Ayrıca, iş veya oyun için birden fazla ekrana ihtiyaç duyanlar için ultra geniş monitörler, diğer ekranı atmanıza izin verecektir. Oyunla ilgili olarak, bazı oyunlar ultra geniş 21:9 en boy oranını bile destekler; bu da oyun için kavisli bir monitörün tüm avantajlarının yanı sıra oyun içinde genişletilmiş bir görüş alanı sağlar!

Ultra geniş monitörün avantajları hakkında daha fazla bilgi için bu ultra geniş ve çift monitör karşılaştırma makalesine göz atın. Belirli durumlarda, bu değişiklik, üretkenliği ve verimliliği artırmanın yanı sıra masanızda ve güç uzatma kablosunda fazladan alan açmanıza yardımcı olabilir. Veya ViewSonic’in kavisli monitör koleksiyonunu burada keşfedin.

Kavisli bir monitöre veya ultra geniş kavisli monitöre yükseltmeyi duymak hoşunuza gittiyse, aşağıda en iyi seçimlerimizden birkaçına bağlantı bıraktık:

144Hz Yenileme Hızı / 1080p / 1800R

VX3258-2KC-mhd

144Hz Yenileme Hızı / 1440p / 1800R

VX3258-2KC-mhd

Ultra Geniş Profesyonel Renkli / WQHD+ / 21:9 / 2300R

  • VP3881 (aşağıda gösterilen)