ViewSonic Library > Eğlence > Ev Sinema > Ev Eğlencesi için Projeksiyon Cihazlarının 6 Avantajı

Ev Eğlencesi için Projeksiyon Cihazlarının 6 Avantajı

Ev eğlencesi için projeksiyon cihazlarının birçok avantajı vardır. Geniş anlamda, cihaz olarak çok yönlülüğünden daha iyi göz sağlığına kadar uzanır. Projeksiyon cihazlarının büyük ekran TV’lere göre değeri hakkında da söylenecek şeyler var (aşağıdaki Projeksiyon Cihazı Avantajı #6’ya bakın).

Bu nedenle, ev eğlencesi projeksiyon cihazlarının altı avantajını da öğrenmek için okumaya devam edin. Veya  ev eğlence projeksiyon cihazları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin.

Hatırlarsınız, bir zamanlar filmler sinemalar içindi, diziler de televizyonlar içindi.

Bugün, her gün yeni şovlar ve filmler sunan çevrimiçi yayın hizmetleriyle, özellikle bir ev sinema sistemi yoluyla, kendi evinizin rahatlığında bundan daha iyi bir yol yoktur.

Bunu akılda tutarak, ev sinema sisteminiz için projeksiyon mu düşünüyorsunuz? Değilse, düşünmelisiniz.

Elbette, büyük ekran TV’ler görülmesi gereken bir şey olabilir, ancak bu onların en iyi seçenek oldukları anlamına gelmez. TV ve projeksiyon cihazı karşılaştırmasında, projeksiyon cihazlarının ev eğlencesi ortamında birçok avantajı vardır:

 • Özelleştirilebilir Ekran Boyutu
 • Kocaman Görüntüler
 • Göz Rahatlığı
 • Kompakt Ölçü
 • Taşınabilirlik
 • Değer

Bu ev sinema sistemi avantajları, yararlanabileceğiniz faktörlere benziyorsa, bunlar hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Projeksiyon Cihazı Avantajı No.1: Özelleştirilebilir Ekran Boyutu

Projeksiyon cihazlarının güzelliği, televizyonlardan farklı olarak, tek bir ekran yerine herhangi bir yüzeyde çalışabilmeleridir. Kaliteyi sağlamak için, birçok cihaz sahibi özel olarak yapılmış ekranlara veya beyaza boyanmış duvarlara yansıtmayı tercih eder, ancak bu kesinlikle gerekli değildir.

Söz konusu ekranlar söz konusu olduğunda, ev eğlencesi için projeksiyon cihazlarının önemli bir avantajı, ekran boyutunun büyük veya küçük herhangi bir boyuta göre yapılandırılabilmesidir. Daha da iyisi, boyutları ne olursa olsun projeksiyon ekranlarının kalıcı olmamasıdır.

40 inçlik bir televizyon alırsanız ve sonra bu seçimden memnun kalmazsanız, tek seçenek yeni bir tane almaktır. Projeksiyon cihazlarında ise donanım dış yüzeye bağlı değildir, bu nedenle ekran boyutu sınırsız şekilde özelleştirilebilir. Ayrıca, ekran boyutu gereksinimleriniz daha sonra değişirse, teknolojiyi yeniden satın almak zorunda kalmazsınız.

Kısaca Özelleştirilebilir Ekran Boyutu:

 • Herhangi bir yüzeyde görüntüleme
 • Ekran boyutunu kolayca ayarlama
 • Geleceğe yönelik uyarlanabilirlik
 • Yeni donanım almaya gerek kalmaması

Projeksiyon Cihazı Avantajı No.2: Kocaman Görüntüler

Ekran boyutu konusunda projeksiyon cihazları üst bir limitle kısıtlanmama avantajına sahiptir. Televizyonlar söz konusu olduğunda, günün teknolojisine bağlı olarak belirli bir maksimum boyut vardır. Ev eğlencesi projeksiyon cihazlarının boyutu, TV’ler gibi sınırlı değildir; bu, projeksiyon cihazlarının diğer ev eğlencesi alternatiflerine göre önemli bir avantajıdır.

Temel seviyede, projektör ekranları doğal olarak TV’deki emsallerinden daha büyüktür. Ayrıca, projeksiyonların boyutu, ekrandan ne kadar uzakta olduklarına bağlıdır. Bu durumda projeksiyon cihazından ne kadar uzak olursa, projeksiyon o kadar büyük olur. Bu amaçla, 120-, 150- ve hatta 200-inç ekranlar hiç de mantık dışı değildir.

Kısaca Görüntü Boyutu:

 • Daha büyük görüntü verir
 • Görüntü boyutunu özelleştirmek hızlı ve kolaydır
 • İnç başına maliyet TV’den daha düşüktür
 • Sinema ekranı deneyimi getirir
Ev Eğlencesi için Projeksiyon Cihazları - Ekran bouytu

Projeksiyon Cihazı Avantajı No:3: Göz Rahatlığı

Göz rahatınız söz konusu olduğunda projeksiyon cihazlarının bu açıdan avantajları ikiye katlanır. Daha önce göz muayenesine girmiş olan herkes, mümkün olan en iyi görüşe sahip olsanız bile, büyük harfleri okumanın küçük harflerden her zaman daha kolay olduğunu bilir. (Göz sağlığı açısından projeksiyon cihazlarını ekranlarla karşılaştıran bu makaleye göz atın.)

Aynı ilke, projeksiyon cihazlarıyla ilişkili göz rahatlığı için de geçerlidir. Televizyonlarla karşılaştırıldığında, projeksiyon cihazları daha büyük ekran boyutlarının doğal avantajından yararlanır. Tıpkı büyük harflerin okunmasının daha kolay olduğu gibi, küçük olandansa daha büyük bir ekrana bakmak, daha kolaydır.

Ekran boyutu, göz rahatını etkileyen faktörlerden yalnızca biridir. Gözlerinizin yansıtılan görüntülere bakarken gerçekten daha rahat hissettiğini biliyor muydunuz? Bu aslında ışığı yayarak kullanan televizyonların aksine, projeksiyon cihazlarından yansıyan ışığın gözler üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır.

İzleyici ile ekran arasındaki mesafe gibi diğer faktörlerin de göz rahatlığı üzerinde etkisi vardır. Örneğin göz yorgunluğu, gözlerinizin rahatça bakamayacağı kadar küçük olan görüntülere odaklanmaya çalışırken ortaya çıkar. Projeksiyon cihazı kullananlar daha büyük görüntüler yansıtabildiklerinden göz yorgunluğu da daha az görülür.

Kısaca Göz Rahatlığı:

 • Projeksiyon cihazları ışığı yansıtır; TVler ışık yayar.
 • Yansıtılmış ışık daha az yorucudur, daha rahatlık verir
 • Projeksiyon cihazları daha büyük görüntüler üretir
 • Daha büyük görüntüler daha kolay izleme sağlar, daha az yorucudur

Projeksiyon Cihazı Avantajı No.4: Kompakt Boyut

Günümüzde telefonlar, televizyonlar veya projeksiyon cihazları olsun, üreticilerin üzerinde uğraştığı şey boyut optimizasyonudur. Telefonlar bir zamanlar duvara monte edilmiş tuğlalar iken, şimdi cebinize sığan ve bol miktarda boş alana sahip jilet gibi ince akıllı cihazlardır. Ev eğlencesi projeksiyon cihazları ise boyutları sorun olmadığı için böyle bir dönüşüme hiç ihtiyaç duymamıştır.

Ev eğlencesi projeksiyon cihazları, bir TV’yi dizüstü bilgisayara benzer boyutta bir cihaza oturtur – bir elinizle bir TV almayı deneyin ve sizi ne beklediğini görün! Projeksiyon cihazı istenen yüzeye düzgün şekilde yansıtabilecek konumda olduğu sürece, gerçek konumu çok önemli değildir. Cihaz sahipleri genellikle cihazlarını tavana monte etmeyi tercih ederek alanı tamamen maksimize eder.

Daha da ötesi, kısa mesafeli projeksiyon cihazlarının ortaya çıkması, projeksiyon yüzeyine yakın mesafedeki bir rafa yerleştirilebilmelerini bile sağlamıştır. Aynısı, duvara sabitlenebilen veya hatta geri çekilebilir hale getirilebilen projeksiyon ekranı için de geçerlidir. Varlığı kalıcı olan televizyonların aksine, projektörlerin küçük boyut avantajı, eğlence alanınızda daha incelikli bir varlık göstermelerini sağlar.

Kısaca Kompakt Boyut:

 • Kullanılmadığında kolay depolanma
 • Alanı en üst düzeye çıkarma
 • Estetik açıdan nötr

Projeksiyon Cihaz Avantajı No.5: Taşınabilirlik

Ev eğlencesi projeksiyon cihazları yalnızca küçük değil, aynı zamanda hafiftir. Genellikle 1 ila 10kg arasında bir ağırlığa sahip olan projeksiyon cihaz sahibi, gerektiğinde onunla beraber hareket etmekte sorun yaşamamalıdır.

Bir an için, yaklaşık 15kg ağırlığındaki ve tutmak için uygun olmayan 45 inçlik televizyonlar çağında, insanların onları düzenli olarak hareket ettirdiğini ne sıklıkta duyduğunuzu düşünün. Projeksiyon cihazlarının avantajının gerçekten parladığı yer burasıdır.

Örneğin:

Projeksiyon cihazınızı film gecesi için bir arkadaşınızın evine götürmek istediğinizi veya belki sıcak bir yaz akşamında açıkhavada bir gösterim yapmak isteyebilirsiniz. Projeksiyon cihazlarıyla tüm bunlar mümkün! Taşınabilirlik avantajıyla, çalışması için tek gerçek sınır, elektriğe erişim ve üzerine projeksiyon yapmak için uygun bir yüzeydir.

Kısaca Taşınabilirlik:

 • Hafiflik ve taşıma kolaylığı
 • Açıkhava gösterim için ideal
 • Arkadaşlarınız ve ailenize kolayca taşıma
Ev Eğlencesi Projeksiyon Cihazı Avantajları - Taşınabilirlik

Projeksiyon Cihaz Avantajı No.6: Değer

Projeksiyon cihazlarının ev eğlencesine yönelik teknolojik ve pratik avantajları göz önüne alındığında, tamamen makul fiyatlara da sahip olduklarını görürüz. Ancak bu, çok pahalı bir projeksiyon cihazı bulmanın imkansız olduğu anlamına gelmez, ancak temel düzeyde elde ettiğiniz şey için maliyet/fayda oranı oldukça iyidir.

Benzer fiyatlı televizyonlar bulmak mümkün olsa da, işin püf noktası yine değer önermesine gelir. Ev sineması projeksiyon cihazlarıyla aynı fiyat aralığında televizyonlar bulmak mümkün olsa da, projeksiyon cihazı toplamda daha iyi bir genel değer teklifi sunar.

Kısaca Değer:

 • En uygun fiyatlı ev sineması teknolojisi
 • Muazzam maliyet/fayda oranı
 • İnç başına en düşük maliyet

Neden bir Projeksiyon Cihazı Kullanmalısınız?

PX747-4K - - Ev Sineması için bir Projeksiyon Cihazı

Projeksiyonun avantajları göz önüne alındığında, hemen hemen herkesin dikkate alması esastır. Bu makalede tartıştığımız gibi, projeksiyon cihazları yalnızca ev eğlencesine daha dinamik bir yaklaşım isteyenler için harika olmakla kalmaz, aynı zamanda iş ve eğitim ortamlarında da mükemmeldir.

Projeksiyon cihazı teknolojisindeki gelişmeler ve fiyatlarındaki kademeli düşüş sayesinde bu seçenek her zamankinden daha uygun hale geldi. Projeksiyon cihazlarının avantajları sizi satın almayı düşünmeye yönlendirdiyse, bir sonraki adım, ihtiyaçlarınız için hangi modelin en iyi olduğuna karar vermeniz gerektiği için teorikten pratiğe geçmektir.

LS830 - Ev Eğlencesi için bir Projeksiyon Cihazı

En üst düzey ev eğlencesi deneyimi için ViewSonic PX747-4K ve PX727-4K gibi 4K projektörler hem mükemmel seçenekler hem de üzerinde düşünülmeye değer! LS830 gibi diğer seçenekler, 4.500 lümenlik yüksek parlaklık, Full HD çözünürlük ve özellikle ev eğlencesi için tasarlanmış kısa gösterim oranı sağlar. İhtiyaçlarınız için doğru projeksiyon cihazı çözünürlüğünü nasıl seçeceğinizi öğrenin veya buradan ViewSonic projeksiyon cihazları serisine göz atın.