ViewSonic Library > Eğlence > Ev Sinema > En İyi Ev Sineması Projektörünü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

En İyi Ev Sineması Projektörünü Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

Ev sinema sisteminiz için en iyi projeksiyon cihazını bulmanın meşakkatli bir görev olması gerekmez. Bunları izleyeceğiniz sinema kahramanlarına bırakın. Bunun yerine, ideal projeksiyon cihazını bulduğunuz sahne, iç açıcı bir Hollywood romantizmi olsun. Konuyu saptırmamak için bunu gerçekleştirmenize yardımcı olmak için buradayız.

Bir projeksiyon cihazına yatırım yapmadan veya işin peşini bırakmadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini görmek için okumaya devam edin ve ViewSonic’in ev eğlencesi projeksiyon cihazlarından bazılarına göz atın.

“Karmaşık” kelimeleri, mükemmel ev sineması projeksiyon cihazı arayışınızı tartışırken değil, yalnızca romantik komedilerde duyulmalıdır. Ancak, bir ev sineması projeksiyon cihazı satın almayla ilgili tüm teknik terimleri ve özellikleri düşündüğünüzde, neyin önemli olduğunu anlamak oldukça göz korkutucu olabilir. Neyse ki ViewSonic’te en iyisini seçmenize yardımcı olacak bazı ipuçları var.

Bir projektörden söz edildiğinde, ısınması asırlar süren tozlu bir tepegöz makinesiyle okuldaki günleri düşünmenize neden oluyorsa, işlerin nasıl değiştiğine şaşıracaksınız. Günümüzün projeksiyon cihazları mobil, modern ve esnektir ve evinizdeki film gecesini sinemaya gitmeye dönüştürür – evinizden çıkmak zorunda kalmama, rahat yastıklar ve en sevdiğiniz içecekler de yanınıza kar kalır.

Bu makale, bir ev sineması projeksiyon cihazının neyi harika yaptığını merak ediyorsanız, bilmeniz gereken en önemli beş unsuru anlamanıza yardımcı olacaktır. Lamba, lazer ve LED projektörler arasındaki farkı okuyacak ve lümen, yansıtma oranı ve çözünürlük gibi daha teknik yönlerle ve en iyi ev sineması projektörünün sizi koltuğunuzun ucunda tutacak diğer bazı harika özellikleriyle tanışacaksınız.

Lamba mı, Lazer mi yoksa LED mi?

Bir ev sineması projektörü satın alırken göz önünde bulundurulması gereken ilk unsur, bir lamba, lazer veya LED projektör mü seçeceğinizdir. İşinizi kolaylaştırmak için, bir lambalı projeksiyon cihazının harika bir giriş seviyesi seçeneği olduğunu ve bir lazer projeksiyon cihazının daha üst düzey bir seçenek olduğunu söyleyerek işleri basitleştirelim. Ancak gösterinin yıldızı kesinlikle LED olan cihazdır. Daha iyi görüntü algısı sağlamasıyla ünlü, güçlü renk doygunluğu ve ışık verimliliği sunarak, gerçekte metreyle ölçülenden daha yüksek bir algılanan parlaklığa sahipmiş gibi görünmesini sağlar. Dahası, LED bir projeksiyon cihazı, sık ampul değişimi gerektiren benzer lambalı türe göre daha uzun ışık kaynağı ömrüne sahiptir.

Basitçe söylemek gerekirse, akıllı LED projeksiyon cihazları ana karakter enerjisine sahiptir. Size gerçeğe yakın renkler sunan geniş bir renk gamına, kablosuz bağlantıya, harika sesli entegre hoparlörlere sahiplerdir ve daha az ısı yayarak fan gürültüsünü azaltırlar – bu da daha sürükleyici bir izleyici deneyimi sağlar. Dahası, çevre dostudurlar. Evde bir eğlence dünyasına erişim söz konusu olduğunda, bunlar çok çekicidir.

Lamba, lazer ve LED projeksiyon cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, size yardımcı olabiliriz.

Best Home Theater Projector Features To Consider

Yakın, uzak, Nerede Olursanız Olun

Tüm filmler aynı şekilde yapılmaz ve tüm projeksiyon cihazları da aynı yansıtma oranına sahip değildir. Yansıtma oranı, bir projektör merceği ile parladığı ekran veya duvar arasındaki mesafeyi ifade eder ve bu, bizi alanınızı değerlendirmeye götürür. Projeksiyon cihazınızı en çok nerede kullanacaksınız?

Kısa mesafeli ve ultra kısa mesafeli projeksiyon cihazları, büyük bir odaya ihtiyaç duymadan size büyük bir ekran sunar. Benzersiz lensler ve aynalar kullanarak kısa mesafeden büyük bir resim üreterek, sıradan bir projeksiyon cihazının sığamayacağı alanlara sığarlar. Tavana monte etmenize veya koltuğunuzun arkasındaki sabit bir yeri boşaltmanıza gerek yoktur. Bu projeksiyon cihazları, bir sehpadan duvara yakın bir rafa kadar her yerde duracak şekilde yapılmıştır.

100 inçlik bir görsel elde etmek için normal yansıtmalı projeksiyon cihazlarının duvardan yaklaşık 8-10 fit (244-305 cm) uzağa yerleştirilmesi gerekir. Daha büyük bir oturma odanız varsa bu harikadır. Bu nedenle, bir akşam yemeği ve film gecesi planlıyorsanız, büyük bir maç için tüm arkadaşlarınızı topladıysanız veya sadece evde içki sohbetlerinde rahat bir hafta sonu geçiriyorsanız, o zaman bu sizin için bir seçimdir.

Her zaman hareket halinde olan bir film aşığıysanız, duvardan yalnızca 1,77 m uzağa 100inçlik büyük bir ekran yansıtacak XII-4K gibi kompakt ve taşınabilir bir kısa mesafeli LED projeksiyon cihazı isteyebilirsiniz. Alanınızı bir ev sinemasına dönüştürmenin yanı sıra, X2-4K (ürün yakında piyasaya sürülecek) ile oturma odanızda bir oyun yuvası da oluşturabilirsiniz. Bu kısa mesafeli akıllı LED projeksiyon cihazı, XBOX için tasarlanmış, onaylanan dünyanın ilk projektörüdür. Böylece, Fortnite’ta düşmanlarla savaşmak, Minecraft’ta şehirler inşa etmek veya NBA2K23’te Nets ile çember çekmek gibi en üst düzey oyun deneyimini garanti edersiniz.

Daireniz tamamen mobilyalı ve dekore edilmişse, arkadaşlarınız ve oda arkadaşlarınızla ortak alanları paylaşıyorsanız veya sadece daha minimalist bir estetik tercih ediyorsanız, X1000-4K gibi ultra kısa yansıtma mesafeli projeksiyon cihazına aşık olabilirsiniz. Duvardan yalnızca 15 inç (38 cm) uzağa yerleştirildiğinde, 100 inçlik bir görüntü elde edilir ve bu nedenle dar alanlarda bile kullanılabilir.

Kamera, Aksiyon, Işık!

Herkesin evinde özel olarak karartılmış bir sinema odası olamaz; bu nedenle hayalinizdeki projeksiyon cihazını ararken göz önünde bulundurmanız gereken bir sonraki unsur, oturma odanızın ortam ışığıdır. Pencerelerinizin boyutunu ve konumunu göz önünde bulundurun. Film geceniz genellikle birkaç loş lamba açıkken veya pencerenin dışında parlayan bir sokak lambasıyla geçiyorsa, o zaman parlaklığı düşünmeye değecektir.

Bir projektörün parlaklığı lümen cinsinden ölçülür: bir mum 14 lümen, gün batımı 400 lümen yayar ve güneşli bir gün 100.000 lümene kadar ulaşabilir. Lümen önemlidir, çünkü bir projektör yeterli ışık üretmiyorsa canlı görüntüler gösteremez. Işık çıkışı çok düşükse görüntüler çamurlu ve bulanık görünecektir. Ortam ışığı, ekran mesafesi ve istenen ekran boyutu gibi diğer faktörler, daha az veya daha fazla lümen gerekip gerekmediğini size bildirir.

Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) Lümen, projektör parlaklığı için popüler bir ölçü birimidir. Genel olarak, 2.000 ANSI Lümen veya daha fazla olan projeksiyon cihazları, kolayca parlak bir ekran ürettiğinden, oturma odası gibi daha küçük alanlar için en iyi aralıktır. ViewSonic LED projeksiyon cihazlarının parlaklığı ise ANSI ile değil, LED Lümen derecesi kullanılarak derecelendirilir. Bunun nedeni, daha yüksek bir algılanan parlaklığa sahip olmalarıdır (bu, insan gözünün gördüğünü yansıtır), dolayısıyla LED Lümen sayıları daha yüksek bir sayıdan başlar. ANSI ve LED Lümen arasındaki farkı daha iyi anlamak için burayı okuyun.

En İyi Ev Sineması Projeksiyon Cihazı İçin Doğru Çözünürlük

Film meraklıları – Marvel süper kahramanları, Fransız yeni dalga sineması veya piyasadaki en iyi göz yaşartıcı olanlara karşı duyulan aşk olsun – ev sineması için en iyi projeksiyon cihazına yatırım yaparken, 4K çözünürlüğü çantaya koymak isteyebilir çünkü bu, her karede net ve etkileyici ayrıntıları garanti eder. 4K çözünürlük genellikle UHD (ultra yüksek çözünürlük) olarak pazarlanır ve şu anda alabileceğinizin en iyisidir. Premium Disney veya Netflix aboneliğiniz varsa bu tam size göredir.

En popüler çözünürlük formatı 4K UHD’dir ve harika olan şey, yalnızca çevrimiçi içeriğe erişseniz bile umduğunuz tüm ayrıntı, renk ve parlaklığa sahip olacağınızdan emin olmanızdır. Çoğu projeksiyon cihazının tipik olarak sabit çözünürlüğe sahip olduğunu bilmek de yararlıdır; bu, alınan sinyalin kalitesinden bağımsız olarak, yalnızca tek bir çözünürlükte çıktı verebilecekleri anlamına gelir; bu nedenle, doğru formatta çıkılabilmesi için bazı bilgiler küçültülür ( ancak projektörün doğal çözünürlüğü 4K desteği olmadan 1080p ise projektör 4K içeriği yansıtamaz). Bu nedenle, projeksiyon cihazınızın bu formatlarla uyumlu olup olmadığını bilmek çok önemlidir. 4K Ultra HD ve HDR desteği, cihazınızın marka ve modeline göre değişiklik gösterebilir.

Renk gamı, çözünürlüğün usta yardımcısıdır ve bu büyüleyici ikili birlikte tüm dikkatleri üzerine çeker. Renk gamı, bir çıktı aygıtında yeniden üretilebilen renk aralığıdır. REC .709, ABD sinema endüstrisi tarafından kullanılan renk gamıdır ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Radyokomünikasyon Sektörü (ITU-R) tarafından üretilir. Piyasada onu standart olarak kullanan tüm cihazların kullandıkları renkler için ortak bir dili paylaşmalarını sağlayarak, bir üreticinin ürettiği “posta kutusu kırmızısı” ile diğerinin ürettiği “posta kutusu kırmızısının” aynı olmasını sağlar. Orijinal içeriğe en yüksek renk doğruluğunu sağlamak için REC .709’un en az %100 kapsamına sahip bir model seçtiğinizden emin olun.

Projeksiyon cihazlarının çözünürlüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okuyun ve renk gamı ​​hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Why you should buy a home theater projector

Pratik Büyü

Sizin için en iyi ev sineması projeksiyon cihazına karar vermenize yardımcı olacağı garanti edilen birkaç başka unsur daha vardır. Film izlemek için özel bir alanı olmayan film severler, hem pratik hem de büyülü olan taşınabilir ve hafif projektörlerin geliştirilmesinde kaydedilen ilerlemeye bayılacaklar. Dahası, saniyeler içinde net ve keskin görüntüler için yerleşik anında otomatik odaklama ile cihazınız ekranın önünde ve merkezinde olmasa bile filmlerinizin, dizilerinizin, oyunlarınızın ve videolarınızın hizalanacağından emin olabilirsiniz. Düzleştirmek için daha fazla kıpırdamaya da gerek yok! Aynı şekilde, yüksek doğal kontrast oranı, dışarıda maç izliyor olsanız veya kamp alanınızı derme çatma bir sinemaya çevirmiş olsanız bile net bir görüşe sahip olmanızı sağlar.

Artık birçok model, bağlantıyı garanti eden ve karaoke geceleri için kullanılabilecek veya sadece bir akşam yemeği partisine geri dönüş sağlamak için kullanılabilecek net ve net ses sunan yerleşik üst düzey Bluetooth hoparlör sistemleriyle birlikte geliyor, böylece her gece eğlence ve sinematik anlar garanti ediliyor. Buna kablosuz ekran paylaşımını ve yerleşik Smart OS’yi eklediğinizde sırılsıklam aşık olacağınız garanti.

Ancak belki de bu modern LED projektörlerle ilgili en iyi şeylerden biri, ne kadar sessiz olduklarıdır. Hızlı ve Öfkeli’nin kaç bölümünü üst üste izlerseniz izleyin, umutsuzca parçalarını soğutmaya çalışan gürültülü bir fan yoktur.

En iyi ev sineması projeksiyon cihazını ararken kullanım ömrünü düşünmek istersiniz, bir LED projektörün uzun vadede maliyet tasarrufu sağladığı oldukça açıktır. Lambayı sık sık değiştirmeden 30.000 saat kullanabilirsiniz veya başka bir deyişle, 10 yılı aşkın bir süre her gün 6 saat film izleyebilirsiniz. Bir projeksiyon cihazına yatırım yapmak söz konusu olduğunda, yıllarca keyifle kullanabileceğiniz bir şey istersiniz.

Son Söz

Çok seçenek var. Oyun oynamak için projeksiyon cihazları, hareket halindeki insanlar için küçük taşınabilir projeksiyon cihazları, yayın için üretilmiş projeksiyon cihazları, üst düzey ev sinemaları için projeksiyon cihazları ve küçük alanlar için projeksiyon cihazları bulacaksınız. LED projektörlere ve lümenlerine, yansıtma açısına ve çözünürlüğe baktıktan ve ayrıca ömürlerini ve trapezoid düzeltme, kontrast oranı, yüksek kaliteli hoparlörler ve fan gürültüsünün olmaması gibi diğer pratik bileşenleri göz önünde bulundurduktan sonra Hollywood’un mutlu sonlarını piyasadaki en iyi ev sineması projektörüyle neden yaratmayalım?

ViewSonic’in ev sineması projektörlerine bir göz atın veya eğitim, iş ve eğlence amaçlı projektörler hakkında daha fazla bilgi edinin.