ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > E-spor için Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

E-spor için Ekran Kartı Nasıl Seçilir?

Ekran kartları, herhangi bir iyi e-spor kurulumunun en önemli bileşenlerinden birini temsil eder. Aslında uygun bir e-spor ekran kartı bulmak ilk başta biraz zor görünebilir. Sonuçta, boyuttan belleğe, oynamak istediğiniz çözünürlüğe ve hatta hız aşırtma seçeneğini isteyip istemediğinize kadar dikkate alınması gereken birçok farklı şey bulunur.

Oyun ekran kartınızı nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin veya En İyi E-spor Kurulumu: Eksiksiz Bir Kılavuz‘u okuyarak nihai oyun kurulumunu nasıl kuracağınızı öğrenin.

 

How to choose an Esports Graphics Card

En iyi e-spor ekran kartını almak, oyun PC’nizi toplamanın önemli bir parçasıdır. Ancak alınması gereken çok şey olduğundan, bilgi bolluğu bunaltıcı görünebilir. Gerçekte, burada gerçekten kolay çözümler yoktur ve çeşitli seçenekleri ciddiye almak için zaman ayırmanız gerekir.

Bununla birlikte, tartılması gereken bazı önemli yönlerin anlaşılmasına ve performansın iyileştirilmesine gerçekte nasıl katkıda bulunduklarına dair bir anlayışa sahip olmak önemli ölçüde yardımcı olabilir. Bu makale bu konuda yardımcı olmaya çalışacaktır.

Oyun Ekran Kartınızı veya Oyun GPU’nuzu Anlamak

İlk olarak, insanların genellikle bir grafik işlem birimine veya GPU’ya grafik kartı dediklerini, ancak bunların teknik olarak farklı şeyler olduğunu bilmek önemlidir. GPU aslında ekran kartının kullandığı bir çiptir ve bazı ekran kartlarında iki GPU olabilir. Bununla birlikte, çoğunlukla, terimler eşanlamlı olarak kabul edilmeye başlandı.

Piyasada yüzlerce ekran kartı bulunmakradır; ancak gerçekte, GPU’nun Nvidia ve AMD olan iki ana pazar liderinden biri tarafından üretilmiş olması muhtemeldir. Sonuçta, buradaki kararınız bütçenize ve aradığınız şeye bağlı olabilir. Mutlaka en yüksek performansı arıyorsanız, oyun GPU’su sınıfının en iyisi Nvidia’yı, daha kısıtlı bir bütçeniz varsa ve iyi performansı AMD’yi seçerek bulabilirsiniz.

Genel bir kural olarak, bütçeye uygun bir e-spor ekran kartının yaklaşık 200$, orta sınıf bir kartın 300 ila 700 $ arasında ve yüksek performanslı bir e-spor ekran kartının daha pahalı olmasını bekleyebilirsiniz. Piyasadaki en iyi kartlar 1.000 dolardan fazla tutabilir, ancak bu, e-spor oyuncularının büyük çoğunluğu için gerekli bir yatırım olmayacaktır.

How to Choose an Esports Graphics Card

Bir E-spor Ekran Kartında Dikkate Alınması Gereken Önemli Faktörler

Aşağıdakilerin tümü, bir oyun grafik kartı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörlerdir.

Boyut ve Güç

Temel düzeyde, PC Gamer’daki bir makalenin vurguladığı gibi, bir e-spor ekran kartı bulmak söz konusu olduğunda, “daha büyük” “daha iyi” olabilir; ancak birkaç şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir. İlk olarak, en güçlü ekran kartları çok büyük olabilir, bu nedenle bilgisayarınızın kasasında kartı gerçekten takmak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. İkinci olarak, güç kaynağınızı da göz önünde bulundurmalısınız, çünkü en iyi kartlar yüksek bir watta güç kaynağı gerektirir. Kullanılan watt değeri genellikle ürün açıklamalarında belirtilir, bu nedenle satın alırken bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Monitör Çözünürlüğü

Ekran kartınızı, oyun monitörünüzü göz önünde bulundurarak satın almanız kesinlikle zorunludur. Buradaki basit kural, oyunlarınızı oynamayı düşündüğünüz çözünürlük ne kadar yüksek olursa, e-spor ekran kartınızın o kadar iyi olması gerekir. Örneğin, 4K’da oynamayı düşünüyorsanız, bunu destekleyebilecek üst düzey bir ekran kartına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca G-Sync ve FreeSync arasındaki farkı anlamak için de zaman ayırmaya değer.

How to Choose an Esports Graphics Card

Bellek (VRAM)

Ekran kartları bellek veya video RAM gerektirir ve bu da önemli bir husustur. Kartın belleği genellikle gigabayt (GB) olarak ifade edilir. Oyun amaçlı olarak muhtemelen en az 4 GB VRAM’e sahip bir kart istemelisiniz. İdeal olarak, yüksek çözünürlüklerde oynamayı planlıyorsanız, 8GB tercih edilir ve kendinize biraz boşluk bırakmak ve kartınızın gelecek yıllar boyunca kullanışlı kalmasını sağlamak istiyorsanız 8GB’ı aşabilirsiniz.

Hız Aşırtma (Overclock)

Hız aşırtma, ekran kartınızdan, resmi olarak sunmayı amaçladığından daha fazla performans elde etme sürecini ifade eder. Genellikle işlemcilerle ilişkilendirilir, ancak faydaları daha az alakalı olsa da ekran kartlarıyla da mümkündür. Ekran kartlarının çok fazla ısı verebileceğini ve hız aşırtma işleminin bunu artırdığını unutmamanız gerekir. Bu nedenle yalnızca yeterli hava akışınız olup olmadığını bile düşünmeye değer. Genel olarak, sadece daha iyi bir ekran kartı satın almak daha iyidir; ancak hız aşırtma potansiyeli bazı ek geleceğe yönelik hazırlıklar sağlayabilir.

How to Choose an Esports Graphics Card

Son Söz

Oyun ekran kartınızı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken pek çok farklı şey olsa da, hatırlamanız gereken en önemli şeyler, belleğe öncelik vermeniz, monitör çözünürlüğünüz için doğru kartı satın almanız ve var olan güç ve alana göre uygun bir kart seçmenizdir.

E-spor kurulumları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ardından, daha iyi bir anlayış için En İyi E-spor Kurulumu: Eksiksiz Bir Kılavuz‘u okuyun. Veya burada iyi bir e-spor monitörünü yapan şeyin ne olduğunu keşfedin. Göz Yorgunluğu İçin En İyi Monitörler – 2020’de Eksiksiz Bir Kılavuz. Grafik kartınıza uygun ELITE profesyonel oyun monitörlerimize de göz atabilirsiniz.