ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Video Modelleme – Otizmli Öğrenciler için Video Destekli Öğrenme

Video Modelleme – Otizmli Öğrenciler için Video Destekli Öğrenme

Otizmli öğrenciler için video modelleme veya video destekli öğrenme, uygun davranışları ve sosyal becerileri öğretmenin etkili ve kolay bir yoludur. Her yıl daha fazla öğrenciye otizm teşhisi konulduğundan, başarıları için pratik ve etkili öğrenme stratejileri kullanmak önemlidir.

Neyse ki, Eğitim Teknolojisi’nin sınıflarda ve evde artan kullanımıyla, bu videolar farklı engel ve zorluklarla karşılaşan insanlar için daha erişilebilir hale geldi.

Eğitim Teknolojisi’nin otizmli öğrencilere nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, burada daha fazlasını okuyabilir veya ViewSonic’in kapsayıcı sınıflar oluşturmaya yönelik eğitim çözümüne göz atabilirsiniz.

Otizm Derneği, otizmi tipik olarak erken çocukluk döneminde ortaya çıkan karmaşık, yaşam boyu süren bir gelişimsel yetersizlik olarak tanımlar. Otizm, herkesi farklı ve değişen derecelerde etkilediği anlamına gelen bir “spektrum durumu”dur. Ancak otizmli öğrencilerde, özellikle genç öğrencilerin, performans veya sosyal beceri eksiklikleri olarak adlandırılan bir eğilime sahip olduklarını sıklıkla görüyoruz. Bu, sosyal beceriler ve akademik performans dahil olmak üzere belirli davranışlarla mücadele ettikleri anlamına gelir.

Neyse ki, bu öğrencilere yardımcı olacak kanıtlanmış ve etkili bir öğrenme aracı var. Video modelleme, en iyilerinden biri olmasa da, yardımcı olacak en etkili öğrenme araçlarından biridir.

Video Modelleme Nedir?

Video modelleme, öğrencinin taklit amacıyla istenen davranışı gösteren bir videoyu izlediği bir öğretim stratejisidir. Video modelleme çoğu zaman otizmli öğrenciler için kullanılmaktadır ancak her yaştan çocuk için ve her türlü davranış için kullanılabilecek bir kavramdır.

Video modelleme düşündüğünüzden daha yaygın. Öğrenciler ve hatta yetişkinler her gün video modelleme kullanıyor. Çevrimiçi öğreticiler, sınıflar ve “nasıl yapılır” videoları, takip edilmesi kolay ve konuya yönelik oldukları için son derece popülerdir. Bununla birlikte, tarifler video modellemeden farklı olabilir, çünkü yazılı adımlar vardır, video modelleme genellikle yalnızca davranışları veya örnekleri gösterir.

Bununla birlikte, video modelleme, kanıta dayalı bir uygulama olarak adlandırılan şeydir. Kanıta dayalı uygulama, kontrollü çalışmalarda etkili olduğu kanıtlandığı, literatür ve araştırmalarla desteklendiği anlamına gelir. Video modelleme, otizmli öğrencilere sosyal becerilerde ve diğer davranışsal beklentilerde yardımcı olmak için etkili ve kullanımı kolay bir öğrenme aracıdır.

EBP

Uygulamalı Davranış Analizi İçin Videolar Neden Önemlidir?

Uygulamalı davranış analizi (ABA), iletişim becerilerini, akademik performansı ve diğer sosyal ve kendi kendine yardım becerilerini geliştirmek ve güçlendirmek için kullanılan bir öğretim yöntemidir. Tipik olarak, ABA terapisini otizmli çocuklarla ilişkilendiririz. Ancak ABA sadece bu çocuklarla sınırlı değildir. Obsesif kompulsif bozukluk veya travma sonrası stres bozukluğu gibi değişen derecelerde diğer performans eksiklikleri olan çocuklar kadar yetişkinler için de yararlıdır.

ABA, doğru davranış için olumlu pekiştirmenin yanı sıra uygun olmayan davranışlar için yeniden yönlendirmede işlev gördüğü için birçok öğrenci için zaten başarılıdır. Ama unutmayın, ABA her öğrencide işe yaramayabilir çünkü bazen otizmli öğrencilerin farklı şeyler yapma yolları vardır ve bunda bir sorun yoktur!

Geriye dönersek, video modelleme çok başarılı çünkü kolay. Sadece bu da değil, videolar dünyanın her yerinde öğrenme deneyimini geliştirmek için defalarca kanıtlanmıştır. Eğlenceli ve etkileşimli bir video izlemek tüm gün ders dinlemekten çok daha eğlencelidir. Son olarak, bu öğrenciler için bu videoları izlemek bilişsel kendini geliştirme arzularını tetikleyebilir. Sonuç gibi davranışı görürler ve ardından söz konusu beceri veya davranışta ustalaşma arzusuna sahiptirler.

WHAT ABA IS GREAT FOR

Otizmli Öğrenciler İçin Video Destekli Öğrenme Nasıl Uygulanır?

Otizmli öğrenciler için video destekli öğrenme veya video modelleme uygulamak oldukça kolaydır. Aslında, bugün önceden kaydedilmiş videoları kolayca bulabilir veya bir akıllı telefonla ücretsiz olarak kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Ancak sınıfta videoları uygularken göz önünde bulundurmanız gereken bazı stratejiler var.

Bunun bir öğrenme aracı olduğunu unutmayın, bu nedenle akran etkileşimi, fiziksel çalışma sayfaları, akıllı teknoloji ve diğerleri gibi diğer araçları da dahil etmek önemlidir. Video modelleme aynı zamanda bir davranışı hedeflemek içindir, matematik öğretmek için değil. Ancak bu, bazı temel kavramları veya becerileri öğretmeye yardımcı olması için videoları kullanamayacağınız  anlamına gelmez. Video modelleme, görev analizi denilen şeye dayanırken, video destekli öğrenme daha çok bir pedagoji gibi olabilir.

TASK ANALYSIS

Eğitim Videoları Nerede Bulunur?

En zor adımlardan biri iyi eğitici videolar bulmaktır. Basitçe kendinizinkini kaydedebilseniz de bazen sizin için halihazırda mevcut olan bazı ücretsiz kaynakların olması iyidir. YouTube gibi video paylaşım platformları bunun için harikadır, ancak bu videolar sertifikalı öğretmenler tarafından oluşturulmamış olabilir veya çocukları hedefleyen kötü niyetli kişiler tarafından olabilir. Videoyu baştan sona incelemeniz ve temalar, görüntüler ve mesajlar konusunda çok dikkatli olmanız gerekir.

Neyse ki, Behavior Babe ve eğitim alanındaki diğer küçük içerik oluşturucular gibi video modellemeye yardımcı olmaya adanmış belirli YouTube kanalları var. Ayrıca, öğrenciler için güvenli ve sertifikalı eğitim videolarından başka bir şey seçmeyen özel platformlar da vardır. Ancak bunların bazılarının ücretli platformlar olduğunu unutmayın.

tips for behavior

Son Söz

Otizmli öğrenciler için video modelleme, davranışlarında zorluklar yaşayanlar için harika bir çözümdür. Sosyal davranışlar, rutinler ve hatta üretken oyun için harikadır. Çevresindeki kaynakların, araştırmaların ve desteğin mevcudiyeti ile birlikte kullanımı kolaydır ve birçok farklı durum türü için uyarlanabilir.

Özel ihtiyaçları, engelleri veya kısıtları olan öğrencilerinize yardım etme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, özel eğitimde yardımcı teknoloji hakkındaki makalemize göz atın veya öğrenci performansını iyileştirmek için gerekli araçları sağlama hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ayrıca, diğer video destekli öğrenim ihtiyaçları için güvenilir bir eğitim video platformu için ViewSonic tarafından sunulan myViewBoard Kliplerine de göz atabilirsiniz.

Nisan ayının Otizm Farkındalık Ayı olduğunu biliyor muydunuz?

Otizm Derneği, otizm ve dünyada nasıl gelişebilecekleri hakkında farkındalığı yaymak için birçok harika çalışma yapıyor. Ayrıca sertifika ile tamamlanmış ücretsiz bir Otizm 101 kursu sunuyor. Otizmle ilgili tüm konularda nasıl sözcü olabileceğinizi öğrenmek için katılım sekmesine göz atabilirsiniz.