ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımı: 3 BETT Konuşmacısından İpuçları

Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımı: 3 BETT Konuşmacısından İpuçları

Giderek daha fazla öğretmen ters yüz edilmiş sınıfa geçiyor. Ters yüz öğrenme, öğrencilerin sınıfta öğrendikleri ve daha sonra pekiştirmek için ev ödevleri yaptıkları geleneksel öğretim yönteminin tersini ifade eder. Bunun yerine, öğrenciler temel materyalleri kendi başlarına öğrenirler ve sınıf zamanını tartışma, pekiştirme ve daha fazla anlama için kullanırlar. Ve son teknoloji bu yöntemi daha da kolaylaştırıyor. Eğitsel yeniliklerde 3 uzmanın yer aldığı ters yüz edilmiş sınıflar hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Dahası, şunu da söylüyoruz: Hepimizin alıştığı geleneksel sınıf yapısı, günümüz ve çağı için çok sınırlayıcı.

Ne de olsa, teknolojinin günlük yaşamımızla iç içe geçmesiyle, eğitim yapımızın Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımında teknolojinin gücünden yararlanmak için bu değişime uyum sağlaması mantıklı geliyor.

Siz de hiç böyle hissettiniz mi? Yalnız değilsiniz.

Bu nedenle, Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımını tanıtmanın zamanı geldi.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımının uygulanmasının söylemesi yapmasından daha kolaydır ve kesinlikle biraz rehberliğe ihtiyacınız olacak.

Bu nedenle, 3 Bett Show konuşmacısına, 25 yılı aşkın bir süredir K-12’den öğrenme sonuçlarını yüksek öğrenim boyunca artırmak için kullanılan denenmiş ve test edilmiş Ters Çevrilmiş Sınıf yaklaşımı hakkındaki görüşlerini sorduk.

Aşağıda profesyonel bilgiler bulacaksınız:

  • Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımı nedir?
  • Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımında sizi hangi zorluklar bekliyor?
  • Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımınız için ipuçları ve kaynaklar
Ters_yüz_edilmiş_sınıf_ve_geleneksel_sınıf_karşılaştırması

Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımı Nedir?

Başlamadan önce, Ters Yüz Edilmiş Sınıf arkasındaki kavram ve çözülmesi gereken endişeler hakkında biraz bilgi edinmek için bu videoya bir göz atın.

Neil_Rickus

Neil Rickus EdTech Danışmanı ve Eski Öğretmen

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımı, benim için, öğrencilerle daha fazla zaman geçirmemi ve profesyonel ilişkimizi geliştirmemi sağlıyor.

Özellikle, ders içeriği hazırlamaya daha az zaman harcadığım için, işbirliği yapma ve problem çözme gibi bazı öğretmenliğe uygun beceriler geliştirmem için daha fazla zamanım oluyor. Aksi takdirde bu becerileri geleneksel sınıf ortamında geliştirmek zor olacaktır.

Öğretmenler için yararlı, çünkü,

Çocuklar bilgilerini çoğunlukla mevcut YouTube videoları gibi öğretmen dışındaki kaynaklardan edineceklerdir. Bu, öğretmenin bilgiyi aktaran kişiden ziyade kolaylaştırıcı olarak hareket etmesini sağlıyor.

Öğrenciler için yararlı, çünkü,

Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli, öğrencilerin teknolojiye daha yakın olmalarını ve onu yalnızca arkadaşlarıyla iletişim kurmak veya oyun oynamak yerine, profesyonel bir ortamda nasıl kullanacaklarına daha aşina olmaları anlamına gelir. Ayrıca sınıftan uzakta çalışmak gibi bir amaç verir ve ayrıca öğrencilerin okulda değilken tartışma forumları veya anlık mesajlaşma yoluyla çalışma konusunda rehberlik aramasına olanak tanır.

Dr. Neelam Parmar  Öğretmen & İlk ve Orta Okullar E-Öğrenme Direktörü  

Neelam_Parmar

Adından da anlaşılacağı gibi, Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli, sınıf temelli öğrenmenin tersine çevrildiği pedagojik bir stratejidir.

Yani bu ne demek?

Bu, Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımında öğrenmenin çoğunun evde veya öğrencinin tercih ettiği ortamda gerçekleştiği anlamına gelir. Teoride, öğrencilerin öğretim materyalleriyle dersten önce, ya sanal bir öğrenme ortamı ya da bir tür çevrimiçi sunum yoluyla tanışırlar. Bu, öğretmen ve akranlarla tartışarak anlamalarını derinleştirmek için sınıf zamanına öncelik verilmesine yardımcı olur.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımının yeni bir kavram olmadığını, aslında onlarca yıldır var olduğunu belirtmek önemlidir! Kesin olmak gerekirse, 1990’larda Harvard Profesörü Eric Mazur tarafından tanıtılmıştır. Profesör Mazur, öğrencilerin eve götürerek, dersten önce hazırlanmaları için materyal sağlardı. Bu onun sınıfta geçirdiği zamanı daha derin bilişsel düşünmeyi teşvik etmek için kullanmasını sağladı. Bu tür öğretim pedagojisi ‘tam zamanında öğretim’ olarak adlandırıldı.

Nicole_Ponsford

Nicole Ponsford EdTech Danışmanı ve Eski Öğretmen:

Ters yüz öğrenme savunucusu Jon Bergmann’ın (bu makalenin sonundaki videoda göreceğiniz kişi) sözleriyle, “dünyanın her yerindeki sınıfların iki ortak noktası var – inanılmaz derecede benzerler ve aynı 100 yıl önce oldukları gibi görünüyorlar!”

Dünyanın dört bir yanındaki sınıfların “çok çarpıcı bir şekilde benzer” olması ve yüz yılı aşkın süredir böyle olması beni ürpertiyor! Yine de, İngiltere’de çağdaş bir sınıftaki Viktorya dönemi imajımız, sınıfları disiplinli ve kontrol altında tutma konusunda etkilidir.

Eski bir öğretmen olarak, bu Viktorya dönemi modelinin birçok eksikliği olduğunu düşünüyorum. Sıkıcı ve yeterince iyi değil! Öğrencilerimin zekasına saygı duymuyor ve eğitimin heyecan verici olduğunu göstermiyor.

Bu köhne sınıf fikrinin, bir Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımıyla ters yüz edilmiş öğrenme şeklinde tepetaklak edilmesi gerekiyor!

Victoria İngiltere’sinden bu yana çok yol kat ettik ve şu anda dördüncü dijital sanayi devriminin ortasındayız. 2018’de dijital vatandaşlara eğitim veriyoruz. Bu yirmi birinci yüzyıl – 21. yüzyılda olmak için eğitime ihtiyacımız yok, zaten neredeyse yirmi yıl içindeyiz.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımında Karşılaşılan Zorluklar

From Neil Rickus

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımının sınıfta başarıyla uygulanabilmesi için üstesinden gelinmesi gereken bir takım sorunlar vardır. Bunların bir kısmı, bazı olası çözümlerle birlikte aşağıda özetlenmiştir:

Öğrencilerin kendi kedilerine disiplinli olması gerekir.

Bazı çocuklar genellikle geleneksel ödevleri almasalar ve/veya zamanında teslim etmeseler de, bu sadece dersten sonraki çalışmaların faydasını görmedikleri anlamına gelir. Ancak Ters Yüz Sınıf modelinde öğrenciler önerilen etkinliklere katılmayarak derse katkı sağlayamazlar. Bu nedenle, bir kahvaltı kulübünde veya ana dersten önce isteğe bağlı bir oturumda olduğu gibi görevleri üstlenmemiş olan çocuklar için oturumdan önce zamanı hesaba katmak gerekebilir.

Ayrıca, çocukların içeriği görüntülerken sosyal medyayı kullanma ve çevrilmiş öğrenme etkinlikleri sırasında diğer araçlardaki geçici engellemeler gibi diğer teknolojileri kullanmaları için bir çekicilik de olabilir.

Öğretmenler başka ek kaynaklar yaratabilir

Ters Yüz Edilmiş Sınıf stratejisini uygulamanın en çok zaman alan kısımlarından biri, öğretmenlerin öğrencilerin sınıf dışında kullanmaları için ek materyaller üretmesi gerekmesidir.

Neyse ki YouTube videoları, MOOC’ler, çoktan seçmeli sorular ve web tabanlı kaynaklar gibi çok sayıda içerik zaten mevcuttur. Bu içeriğin öğrencilerinizin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmesi önemli olsa da, sıfırdan içerik üretmeye kıyasla önemli miktarda zaman tasarrufu sağlayacaktır.

Çocukların teknolojiye erişimi olmayabilir

Öğrencilerin kaynaklara erişebilmelerini sağlamak için, tüm çocukların içeriği görüntülemek için bir cihaza sahip olacağı gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu, okul sonrasında veya kahvaltı kulübü aracılığıyla veya belki de okul içinde herkese birer bir cihaz sağlanmasını sağlayacak bir borç verme yoluyla olabilir.

Alternatif olarak, uygun olduğunda, kaynakların bir kısmı öğrencilere, onlara erişmek için teknoloji gerektirmeyen bir şekilde verilebilir.

Ekranda geçirilen zamanın artışı

Çocuklar teknolojiyi kullanarak daha fazla zaman geçirecekleri için, öğrencilerin halihazırda deneyimledikleri büyük miktarda ekran süresinin daha da artması tehlikesi vardır. Bu konudaki sorunlar, çocuklardan ekrandaki içeriği görüntülemelerinin ne zaman isteneceğinin farkında olmalarını sağlamak için ebeveynlerle birlikte çalışarak ve diğer teknolojileri kullanmalarına izin verirken bunu hesaba katarak azaltılabilir.

From Dr. Neelam Parmar

Ters Yüz Edilmiş Sınıf ile büyük kazanımlar olsa da, bu yeni pedagojik strateji için bazı eleştiriler de bulunmaktadır.

En büyük zorluklardan biri, önden gereken önemli miktarda çalışmadır.

Sorumluluklar, içeriği kaydetme ve yüklemeden, yeni teknik beceriler öğrenmeye ve öğrencileri sınıf tartışmalarına katılmaya ve hazırlanmaya motive etmeye kadar her şeyi içerebilir. Ne yazık ki, bu bir öğretmenin iş yükünü arttırır ve bu yalnızca bir başlangıç yatırımı olmasına rağmen yine de öğretmenlerin kendi taraflarına ek zaman ve çaba göstermesini gerektirecektir.

Daha acil bir konu da, insanlar ve yerler yerine ekranların önünde geçirilen zamanın artması.

Ancak bu nokta için iyi haber, öğrencilerin ekranların önünde daha uzun süre çalıştıklarını veya Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımının öğrencilerin sosyal becerilerinde ciddi sorunlara yol açtığını gösteren somut bir kanıt olmamasıdır.

From Nicole Ponsford

‘Eski tarz’ ve bu parlak çocuklar arasındaki bu ayrım, EdTech fikrinin bazı öğretmenler için “yıkıcı” bir güç, bir eklenti olarak görülmesinin nedeni bu mu diye merak etmeme neden oluyor?

İlham vermeyen sınıfların parlak tabletlerinin bu modası geçmiş görüntüleri nedeniyle, öğretmen olmadan öğrenmek koltuğunuzdan kalkmak olurdu.

Yani soru şu…

Pasif öğrenicileri aktif öğrencilere gerçekten tercih ediyor muyuz? (İpucu: Cevap ikincisidir, ancak isterlerse oturabilirler).

Bugün birçok okul lideri, geleceğe bakmak yerine, okul kültürünün geçmişte takılı kalmasını sağlamaya hala heveslidir.

Bunun nedeni İlkokul/Ortaokul/Lise öğretiminin dezavantajı, statükoyu dürttüğümüzde ona meydan okumamız anlamına mı geliyor?

Bu nedenle, disiplini kendi öğrenmelerine sahip olan öğrencilere tercih ederiz. Öğrenmeyi kolaylaştırıp yönlendirirsek ne olur? Kaos olur mu!?

Ben de bir öğretmen olarak, öğretmen yardımcılarının olmadığı ve şehir merkezinden kopuk bir grup çocuğun olduğu bir okulda, çok fazla teknolojimiz yoktu – ‘esnek bir öğrenme ortamımız’ yoktu. Sadece ben, onlar ve dizüstü bilgisayarım vardık. Bu yaklaşık on yıl önceydi.

Yavaş yavaş başladım; Dersimin ‘ders tarzı’ kısımlarını kaydettim ve sınıfımı ‘çevirdim’, böylece onlar (beni) izlerken bir rehber gibi davranabilir ve ardından bağımsız çalışma konusunda onlara yardımcı olabilirdim. Ardından, etkileşimli öğrenmeleri için ders dışında alınan podcast’leri/videolarıma geçtik. Öğrenciler bunu tamamen benimsediler.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımınız İçin İpuçları ve Kaynaklar

From Neil Rickus

Etkili bir Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeli uygulamak için aşağıda ana hatlarıyla belirttiğim birkaç alanı göz önünde bulundurmak önemlidir:

Uygun konuları belirleyin

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımına özellikle uygun olan birkaç konu alanı vardır.

Örneğin:

Çok sayıda gerçeğin ilk kez tanıtılması gibi dikkat edilmesi gereken çok miktarda içeriğin bulunduğu konular, çocukların sınıftan uzakta çalışması için uygun olacaktır.

Bununla birlikte, çocukların bilgilerini farklı durumlarda uygulamalarını gerektiren belirli etkinlikler, okul içinde öğrenmek için daha uygundur.

Çocukların etkinlik sırasında, örneğin çevrimiçi bir tartışma forumundan daha fazla yardım için fırsatlara sahip olup olmayacaklarını veya görevi tek başlarına üstlenip üstlenmeyeceklerini ve bilgilerini göstermek için sorular veya takip çalışmaları üretmeleri gerekip gerekmediğini düşünmek de önemlidir.

İçeriği çocuklar için ilginç hale getirin

Sınıf temelli derslerinizdeki içerikte olduğu gibi, ters yüz öğrenme etkinlikleri sırasında öğrenciler tarafından kullanılan materyallerin ilgi çekici olması çok önemlidir.

Kendi içeriğinizi üretirken, birçok medyanın kullanımını göz önünde bulundurmak ve bunu öğrencilerin kolayca erişebileceği bir formata sorunsuz bir şekilde entegre etmek önemlidir.

Viewsonic ViewBoard ve myViewBoard gibi interaktif yazılımlar, çeşitli içeriklerin tek bir sunuma sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlar. Ayrıca, ses kaydının yanı sıra sıkıştırma, dokunma ve kaydırma gibi içerikle etkileşimlerin kaydedilmesine ve çevrimiçi olarak paylaşılmasına olanak tanır.

Takip görevlerini tanımlayın

Ters yüz öğrenme etkinlikleri için içerik üretmeden önce, çocukların katılacağı takip görevlerini de dikkate almak önemlidir.

Sınıfa dönmeden önce, çocuklara bilgilerini pekiştirmek için önemli noktaları veya soruları kaydetmek gibi yansıtıcı ödevler verilebilir.

Okula döndüğünüzde, bir dersin başında, ters yüz faaliyetinden kaynaklanan herhangi bir soruyu ele aldığınız kısa bir süre olabilir. Bunu, çocukların evde bağımsız olarak yapamayacakları işbirlikçi çalışma veya problem çözme gibi başkalarının dahil olmasını gerektiren görevleri üstlenmelerin sağlanması takip edecektir.

Etkinliklerin sonuçları, myViewBoard kullanılarak öğrencilerin kendi cihazlarından paylaşılabilir veya ortak araçlar kullanılarak, birçok soru derlenebilir.

From Dr. Neelam Parmar

Bu tür öğrenmeyi dijital çağa getirdiğinizde Ters Yüz Edilmiş Sınıf kavramı doğar.

Öğretmenlere derslerinin etkileşimli videolarını oluşturma fırsatı sunmak için çok sayıda çevrimiçi içerik oluşturma, işbirliği ve dağıtım aracı vardır. Bu, ters yüz öğrenme tekniklerini son derece erişilebilir ve kendi öğrenme yolculuklarını sürdüren öğrenciler için çekici hale getirmiştir.

Show Me gibi video oluşturma araçları veya ViewBoard ve myViewBoard interaktif dijital tahta platformu gibi gelişmiş dijital tahtalar ve yazılımlar, kolaylıkla çevrilmiş içerik oluşturmanıza olanak tanır. Bu materyaller, bir Okulun Sanal Öğrenme Ortamı (VLE) aracılığıyla veya YouTube ve Vimeo kanalları gibi daha açık kaynaklar aracılığıyla kolayca dağıtılabilir.

Video, Ters Yüz Edilmiş Sınıf modeline giden bir yol olsa da soru-cevaplar ve/veya sınıf temelli etkinlikler gibi bazı daha yeni etkileşim kavramları artık bir Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımını tamamlamaktalar.

EdPuzzle veya Nearpod gibi uygulamalar, video tabanlı materyal içindeki etkileşim ve öğrencinin değerlendirmesini izleme ile kendi kendine öğrenme için değerli bir katkı haline gelmiştir. Bu, karma öğrenme yöntemleri hissini yaratır.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımını benimsemenin birçok potansiyel faydası bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri, sınıfı aktif bir çalışma yeri olarak yeniden tanıtmaktır. Öğrenciler, kendi öğrenmeleri üzerinde daha fazla girdi ve kontrol sahibi olma potansiyeline sahiptir ve kendi hızlarında çalışabilirler. Derslerini duraklatma veya geri alma, soruları yazma, kısa bir sınava girme ve sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görme fırsatları verilir. Bu yöntem, öğrencilerin öğretmenleriyle daha derinlemesine tartışılabilecek bilgi eksikliklerini fark etmelerini sağlar.

Ters yüz edilmiş sınıf yaklaşımının daha önemli bir işlevi, yakın zamanda öğretmenlerin öğrencilere Firefly VLE aracılığıyla ders sunduğu Ashford School’da (İngiltere) görülmüştür. Bu, öğrencilerin olumsuz hava koşulları nedeniyle derse katılamaması sonucu ortaya çıkmıştır.

Okulla ilgili videoları, materyalleri ve kaynakları çevrimiçi olarak kullanıma sunarak, hava koşulları, hastalık ve hatta acil durumlar nedeniyle dersi kaçırmak zorunda kalan öğrencilerin hızla yetişebilmeleri sağlanabilir. Bu, öğrencilerin geride kalmasına gerek kalmadan öğretme ve öğrenmenin devam etmesine ve ilerlemesine yardımcı olur.

Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımıyla karşılaşılabilecek zorluklardan bağımsız olarak, eğitim teknolojisiyle geliştirilmiş yeni ters yüz pedagojinin, amaca uygun olarak kullanıldığında çok etkili olabileceğini söylemek yine de adil olur.

Öğrenme herhangi bir yerde, herhangi bir şekilde ve herhangi bir zamanda uyarlanabilir. Ters Yüz Edilmiş Sınıflar, öğrenci başarısını ve bağımsız kişiselleştirilmiş öğrenme yolculuklarını geliştirmek amacıyla uygulamalı bir yaklaşım benimseme potansiyeline sahiptir.

From Nicole Ponsford

Şimdi, ters yüz öğrenme ve Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımı aslında anahtar gibi görünüyor. Bu, öğrencilerin dersten önce öğrenmeyle tanıştırılması anlamına gelen bir yaklaşımdır. Sonuç olarak, akranlarıyla tartışarak ve öğretmenleriyle problem çözme etkinlikleriyle daha derin bir anlama kazanılır.

Öğretmeyi ve öğrenmeyi nasıl kolaylaştırdığınızı düşünün. Öğretim tarzınızda en esnek olduğunuz zaman nedir? Eğitim blog yazarı Chris Sweetman, macera etkinlikleri öğretimini desteklemek için son zamanlardaki ‘Ters Yüz Edilmiş Sınıf’ hakkında bir blog yazdı. Blogda, öğrencilerinin önceden internete girememeleri için orijinal içeriğe nasıl baktığını vurguladı.

Bir Ters Yüz Edilmiş Sınıfın parçası olmaktan hoşlanacağını düşündüğünüz bir grup olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir faktör, öğrencinin sesini geliştirmek olabilir. Eğer yedek kulübesindeyseniz, Ters Yüz Edilmiş Sınıf efsanesi Jim Baker ile ilgili bu makale oyuna girmenize yardımcı olacaktır. Kolay “nasıl yapılır” sunumları, koltuğunuzdan fırlamanızı ve bir an önce başlamanızı sağlayacak!

Kullanmakta olduğunuz teknolojiye bakın ve ardından ona meydan okuyun!

ViewSonic bunu çevrimiçi dijital tahtalarıyla yapar. Bu, dijital tahtanızı güvenli, akıllı cihazlara bağlayabileceğiniz anlamına gelir ve bu da uzaktan erişime ve standart beyaz tahtadan uzakta esnek bir yaklaşıma izin verir. ViewBoard interaktif düz panelin yerleşik uygulamalarını kullanarak, hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Açıklama için .vBoard, içerik paylaşımı için ViewBoard® Cast ve bulut dijital tahta için myViewBoard kullanarak, birden fazla kullanıcının aynı odadaymış gibi aynı anda uzaktan yazmasına, paylaşmasına ve etkileşimde bulunmasına olanak sağlayabilirsiniz!

Anne babaları ters yüz öğrenmeye nasıl dahil edebileceğinize bakalım.

Çoğu (benim gibi) ‘evde öğrenmenin’ anlamını gerçekten yitirdiğini düşünüyor. Dahil olmadan önce velilerle konuşun – ya da daha iyisi, öğrencilerinize bunu yaptırın! Evde ve okulda öğrenmenin nihayetinde bir Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımı olduğunu görmelerine izin verin.

Bunu denedikten sonra, öğretme ve öğrenmeye yönelik esnek bir yaklaşıma sahip olmanın herkese fayda sağladığını göreceksiniz. Öğrenciler buna bayılacaktır ve belki de Ters Yüz Edilmiş Sınıf yaklaşımının sizin için harika olduğunu düşüneceksiniz!

Ters Yüz Edilmiş Sınıf Yaklaşımı için Ek Kaynaklar

Bu video, Ters Yüz Edilmiş Sınıfınızı oluşturmaya nasıl başlayacağınız ve ne tür içeriklerden yararlanmak isteyebileceğiniz konusunda bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Ters Yüz Edilmiş Sınıflar hakkında daha fazla okumakla ilgileniyorsanız, K-12 ve üniversite sınıflarında ters yüz öğrenmenin kullanımlarına ilişkin bu makaleler ve ters yüz öğrenmenin faydalarını destekleyen yayınlanmış sonuçlar, bu makalede ele alınan konuları genişletmektedir.

About the Authors

Neil Rickus
Dr. Neelam Parmar
Nicole Ponsford