ViewSonic Library > Eğitim > Sınıflardaki Teknoloji > Okulda Dijital Bilgi Ekranları: Kampüs İletişiminizi Artırın

Okulda Dijital Bilgi Ekranları: Kampüs İletişiminizi Artırın

Eğitimciler ve akademik liderler sayısız potansiyel faydasının giderek daha fazla farkına vardıkça, okullarda dijital bilgi ekranı kavramı daha gerekli hale geliyor. Dijital bilgi ekranları bilgiyi öğrenciler ve öğretmenlerle paylaşmak için uygun ve esnek bir yol sunmakla kalmaz, doğru araçlara sahip olmak aynı zamanda her okula hoşgeldin hissi veren düzenli multimedya yayınına da olanak tanır. Ayrıca, sınıflardaki dijital bilgi ekranı, öğrencilerin eğlence, öğrenme veya güvenlik amaçlı olsun bilgi paylaşımından tamamen haberdar olmalarını sağlayarak, öğrenme sonuçlarını artırmak için kullanılabilir.

Kampüs bilgi ekranı ve bunun kampüs iletişimini nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin veya modern EdTech çözümleri için ViewSonic Eğitim‘i ziyaret edin.

Okulların kampüs içi iletişimi geliştirebilmelerinin en önemli yollarından biri, dijital tabela teknolojisinin düzenli kullanımıdır. Geçmişte, dijital tabela büyük ölçüde kamusal alanlarda, üst düzey ofislerde ve etkinlik endüstrisinde kullanımla ilişkilendirilmekteydi. Ancak, okul liderleri ve öğretmenler bu teknolojinin akademik ortamlarda kullanılabileceği heyecan verici yollardan bazılarını fark ettikçe, bu hızla genişlemektedir.

Okullardaki dijital bilgi ekranları, öğrencilere ve öğretmenlere bilgi sağlamak için esnek bir yol sunar; çünkü dijital ekranlardaki bilgiler hızla ve zahmetsizce değiştirilebilirken, teknolojinin kendisi yukarı ve aşağı ölçeklendirilebilir. Dijital ekranlar, kampüsteki bilgi panolarına ve geleneksel tabelalara olan ihtiyacın yerini alabilir ve bu ekranlar bir okul boyunca koridorlarda, personel odalarında, oditoryumlarda ve sınıflarda uygulanabilir.

Bu makalede, okullarda ve diğer benzer akademik ortamlarda dijital bilgi ekranlarının nasıl uygulanabileceğini keşfedeceğiz ve bu teknolojiyi bilgi iletmek için kullanmanın çeşitli faydalarını açıklayacağız.

Dijital Bilgi Ekranı Nedir?

Kampüsteki dijital bilgi ekranının potansiyel kullanımlarını ve teknolojinin okullara ve diğer akademik kurumlara sunabileceği sayısız faydayı keşfetmeden önce, dijital bilgi ekranının tam olarak ne olduğunu açıklamak için zaman ayırmaya değer.

Techopedia’da yer alan bir makalede belirtildiği gibi dijital bilgi ekranını, görsel bilgilerin gösterilmesi için kullanılan tüm dijital tabela, reklam panosu ve benzeri görüntüleme cihazlarını ifade eder. Bir tür elektronik tabeladır ve farklı zamanlarda farklı görsel bilgileri gösterme potansiyelini vurgulayarak, dinamik tabela olarak da anılabilir.

Dijital tabela tipik olarak LCD, LED veya projeksiyon teknolojisini kullanır. Basit metin ve görüntüleri görüntülemek için kullanılabilir veya hatta video ve web içeriğinin görüntülenmesini içerebilen multimedya yayını için kullanılabilir.

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

Dijital Bilgi Ekranları Okulda Nasıl Uygulanabilir?

Okullarda dijital bilgi ekranı uygulama süreci başlangıçta göz korkutucu görünebilir, ancak aslında nispeten basit bir süreçtir. Birçok okulda, ihtiyaç duyulacak teknolojinin çoğu halihazırda kullanımda veya benzer çözümler kullanılmaktadır ve bu, bilgi ekranına geçişi önemli ölçüde kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Dijital bilgi ekranı genellikle LCD veya LED teknolojisi kullanan dijital ekranların varlığına dayanır. Sınıf ortamında içerik, televizyon ekranlarında, sunum ekranlarında veya ViewSonic’in ViewBoard çözümü gibi interaktif dijital tahtalarda gösterilebilir. Bu teknoloji koridorlarda, spor salonlarında, kafeteryalarda, ortak alanlarda ve hatta okul binalarının dışında bile rahatlıkla kullanılabilir. Dijital içerik, öğretmenlere ve öğrencilere haberler, yaklaşan etkinlikler, yol tarifleri, hava durumu bilgileri ve daha fazlasını içerebilecek önemli bilgiler sağlayabilir.

Okul dijital tabelalarında görüntülenen bilgilerin isteğe göre değiştirilebileceğine de dikkat edilmelidir. Bu nedenle, bir ekran genellikle yol tarifleri veya takvim ayrıntıları sağlıyorsa, son dakika haberlerini veya diğer önemli bilgileri göstermek için geçici olarak değiştirilebilir. Bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak tüm ekranlar, aynı içeriği veya her biri benzersiz içeriği gösterebilir; ancak bu en iyi, uzaktan kontrole ve hızlı değişikliklere izin veren myViewBoard Manager gibi cihaz yönetimi yazılımlarını kullanabildiğiniz zaman yapılır.

Okulda Dijital Bilgi Ekranlarının Faydaları

Okulda kullanılan dijital bilgi ekranının kampüs iletişimini nasıl geliştirebileceğini tam olarak anlamak için, teknoloji ve dijital tabela kavramıyla ilişkili bazı özel faydaları keşfetmek önemlidir. Aşağıdaki bölümlerde, dijital bilgi ekranının akademik ortamları iyileştirebileceği en önemli yolları keşfedeceğiz.

What are the benefits of Digital Signage in schools?

1. Ölçeklenebilir ve Etkileşime Dayalı İletişim

Okulda dijital bilgi ekran kullanımlarını keşfederken vurgulanmaya değer ilk fayda grubu, esnekliği, genel yanıt verebilirliği ve ölçeklenebilirliğidir. Bu nitelikler bir araya gelerek akademik kurumlara bilgiyi yaymak için değerli bir araç sağlarken aynı zamanda sınıfların, koridorların ve okulun diğer önemli alanlarının estetiğini geliştirir.

Esneklik ve etkileşime dayalı olması açısından eğitimciler, bilgi ekranında gösterilen içeriğin gerektiği kadar değiştirilebileceğini unutmamalıdır. Başka bir deyişle, daha geleneksel tabelaların aksine, bilgi veya mesaj o anın kesin ihtiyaçlarına uyacak şekilde değiştirilebilir. Yalnızca görüntüler değiştirilemez, aynı zamanda güncellenen içerik de neredeyse anında görünür hale getirilebilir. Bu duyarlılık düzeyi, uyarıların ve son dakika haberlerinin gösterilmesine olanak tanır. Ekranlar birkaç saniye içinde güncellenerek tabelalarda düzeltmeler veya değişiklikler yapılabilir.

Bu esneklik ve yanıt verebilirliğin yanı sıra, okul dijital bilgi ekranları aynı zamanda tamamen ölçeklenebilir. Bu, doğru yazılımla yönetildikleri sürece sınırsız sayıda cihazın herhangi bir zamanda ağa eklenebileceği veya ağdan çekilebileceği ve başlangıçta bir dijital ekranda görüntülenen içeriğin aynı anda birden fazla dijital ekranda, hatta her ekranda görünmesi sağlanabileceği anlamına gelir.

2. Minimum Efor ile Mükemmel Erişim

Okul dijital bilgi ekranıyla ilişkilendirilen bir diğer önemli fayda da çok sayıda insana en az çabayla ulaşabilmesidir. Bir okul, kampüsteki tüm koridorlarda veya tüm sınıflarda gösterilebilecek bir mesajı veya ekranı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilir ve bu, herkesin en önemli mesajları görmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bütün bunlar da minimum efor sarf ederek elde edilebilir. ViewSonic ViewBoard Box gibi bir araç kullanılarak, birden çok ekran uzaktan yönetilebilir ve gösterilen ve nerede görüntülendiği konusunda hızlı değişiklikler yapılmasına olanak tanır.

Bunu geleneksel tabela kullanma süreciyle karşılaştırdığınızda, çaba seviyelerindeki farkı vurgulamaya yardımcı olur. Geleneksel tabelalarla, bir okul sergilenenleri her değiştirmek istediğinde, yeni tabelalar yaptırıp doğru yere asmaları gerekir. Dijital Bilgi Ekranı ile aynı süreç bir düğmeye dokunarak gerçekleşir.

3. Multimedya Yayını için Fırsatlar

Okul dijital tabelalarının kullanımına bağlı en büyük faydalardan biri, geleneksel tabelaların gösterebileceğinin ötesine geçebilmesidir. Bu, özellikle multimedya yayın amaçları için interaktif dijital tahtalar ve dijital ekranlar kullanıldığında doğrudur ve bu, görüntülerin, video içeriğinin ve müziğin görüntülenmesini içerebilir.

Multimedya yayınını kolaylaştırmak için oynatma listeleri oluşturmak veya belirli içeriğin yayınını önceden planlamak da mümkündür. Bu, okulların doğru içeriği doğru zamanda yayınlamasına yardımcı olabilir, böylece nihai hedef kitleye ulaşır ve istenen sonuca ulaşır.

Dijital ekranlarda multimedya içeriği kullanmanın birkaç önemli faydası vardır. Örneğin, video içeriği işitsel ve görsel içeriği birleştirir ve tek başına metinden çok daha fazlasını iletmek için kullanılabilir. Dijital ekranlar aracılığıyla müzik yayını, okulların istedikleri ortamı oluşturmasına olanak sağlarken, ses de öğretmen ve öğrencilere önemli duyuruların gönderilmesi için kullanılabilir. Görsel ve işitsel içeriğin birleşimi, görme veya görme bozukluğu olan öğrencilere hala ulaşılabileceği anlamına gelir ve okullarda dijital erişilebilirliği artırır.

4. Uygun Maliyetli Bir Bilgi Ekranı Çözümü

Dijital ekran teknolojisi büyük bir yatırım gibi görünse de, dijital bilgi ekranının maliyet etkinliği, sayısız avantajı değerlendirilirken bazen göz ardı edilen bir husustur.

Dijital tabelada gösterilen içeriğin istenildiği zaman değiştirilebilmesi nedeniyle, gösterim için farklı tabelaların oluşturulmasıyla ilgili maliyetler ortadan kalkar. Aynı zamanda dijital bilgi ekranı, öğretmenler, öğrenciler ve okul ziyaretçileri için bilgilerin basılması ve dağıtılmasıyla bağlantılı maliyetleri de azaltma potansiyeline sahiptir.

Pek çok okulda halihazırda dijital ekranlar, interaktif dijital tahtalar ve dijital tabela için kullanılabilecek diğer teknoloji örnekleri olacaktır. Daha önce bahsedilen myViewBoard Manager gibi araçları kullanarak, bir dizüstü bilgisayarınız veya bilgisayarınız olduğu sürece içerik bu cihazlarda kolayca görüntülenebilir ve her yerden kontrol edilebilir.

5. Akademik Performansı İyileştirme Potansiyeli

Dijital bilgi ekranlarının akademik performansı iyileştirme potansiyeli vardır ve bu öncelikle bu ekranların derslerde öğrenilenleri pekiştirmeye nasıl yardımcı olabileceğiyle bağlantılıdır. Bir sınıf içinde, dijital bir ekran önemli bilgileri vurgulamaya veya önceki derslerdeki en önemli ayrıntıları özetlemeye hizmet edebilir.

Dijital bilgi ekranı, farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilere de hitap etmek için kullanılabilir. Bazı öğrenciler, dijital bir ekranda sunulan bilgileri almayı, doğrudan öğretmenden öğrenciye olan yönergeleri dinlemekten daha kolay bulabilir. Öğretmenlerin de bununla yaratıcı olma fırsatları bulunmaktadır. Sonuçta, dijital ekranlar multimedya içeriğini gösterebilir ve bu da çizimlerin, animasyonların, videoların veya fotoğrafların dağıtılması için olanaklar yaratır.

Etkili bir şekilde kullanıldığında bu, bilginin akılda tutulmasını artırabilir, bu da öğrencilerin uzun vadede öğretilenleri daha fazla akılda tutacakları anlamına gelir. Bu uzun vadeli bilgi tutma artışı, özellikle sınavlara giren öğrenciler için yararlı olabilir, ancak aynı zamanda ev ödevi, geleneksel ders çalışması ve sınıf tabanlı işbirliği oturumlarında da yardımcı olabilir.

6. Basit Uzaktan Yönetim Seçenekleri

Kampüs bilgi ekranı uzaktan yönetilebilir; bu da bir okul içindeki ekranların, yönetici onlara fiziksel olarak erişemese bile yönetilebileceği anlamına gelir. Aslında, yöneticinin aynı binada olmasına bile gerek kalmayacaktır. Bu da birden fazla okuldaki bulunan ekranların tek bir yerden yönetilebileceği anlamına gelir.

myViewBoard Manager gibi bir araç, bir ağdaki tüm dijital görüntüleme cihazlarının bir pano aracılığıyla yönetilmesine olanak tanır. Bu, dijital tabelada gösterilen içeriği değiştirmenin yanı sıra, yazılımı yönetme, donanım ayarlarını yapma ve önemli verilere ve performans ölçümlerine erişme gibi diğer yönlerin de kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca içerik planlama, oynatma listeleri oluşturma, multimedya yayın ihtiyaçlarını yönetme, cihaz yapılandırmalarını kaydetme, push bildirimleri gönderme ve cihaz güç ayarlarını otomatikleştirme gibi işlemleri de içerebilir.

Bu yönetim seçenekleri basittir; hızlı, kolay ve uzaktan kurulabilir. Aslında, okulun BT yöneticisi sınıfı ve yazılımı dersten önce kurabilir, böylece öğretmen teknik ayrıntılar üzerinde çalışmak yerine dersi sunmaya odaklanabilir.

7. Acil Durum ve Kutlama Bildirimleri

Son olarak, kampüs dijital bilgi ekranı ile acil durum bilgileri hızlı bir şekilde dağıtılırken mükemmel erişim elde edilebilir. Bu, bir okuldaki tüm dijital bilgi ekranlarının acil durum bilgilerini anında gösterecek şekilde değiştirilmesine izin veren uzaktan yönetim seçenekleriyle geliştirilmiştir. Bu tür seçenekler, öğrencilerin ve öğretmenlerin ne yapmaları gerektiği veya nereye gitmeleri gerektiği konusunda talimatların verilmesi gereken durumlarda özellikle önemli olabilir.

Örneğin, bir yangın durumunda, yangın alarmlarını etkinleştirmenin ve standart prosedürleri takip etmenin yanı sıra, öğretmenlere dijital bilgi ekranı aracılığıyla belirli bilgiler sağlanabilir; böylece nereye gideceklerini veya nereye gitmeyeceklerini bilirler.

Bununla birlikte, dijital ekranları toplu olarak değiştirmenin ve tüm okula uyarı tarzı bilgiler sağlamanın yararlı olabileceği başka durumlar da vardır. Bu, bir doğum günü, bir okul spor takımının kayda değer bir başarı elde etmesi veya bir öğretmenin son gününe saygı gösterilmesi gibi, kutlanacak bir nedenin olduğu durumları bile içerebilir.

Son Söz

Teknolojinin ortaya çıkışından bu yana, dijital bilgi ekranı öncelikle kamusal alanlarda, etkinlik endüstrisinde ve üst düzey ofislerde kullanımla ilişkilendirilmiş olsa da akademik ortamlarda kullanımı daha yaygın hale gelmektedir. Eğitimciler faydaların daha fazla farkına vardıkça, tüm göstergeler okul dijital bilgi ekranlarının burada kalacağını gösteriyor.

Okullar, dijital bilgi ekranının etkin kullanımı sayesinde, erişimi en üst düzeye çıkarmak için önemli bilgileri kampüs genelinde sunabilir. Gösterilen içerikte ayarlamalar herhangi bir zamanda yapılabilir ve dijital görüntüleme cihazları ağı merkezi bir konumdan yönetilebilir, bu da okulların sağlanan esnekliği tam olarak benimsemesine, bilgi dağıtımına stratejik bir yaklaşım benimsemesine ve gerektiğinde son dakika haberleri veya acil durum uyarıları sağlamasına olanak tanır.