ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Öğretmenlerin Ağır İş Yükünü Yönetmesine Yardımcı Olacak 6 İpucu

Öğretmenlerin Ağır İş Yükünü Yönetmesine Yardımcı Olacak 6 İpucu

İpuçlarının tam listesi için okumaya devam edin. Ya da öğretme ve öğrenmeyi kolaylaştırmak için EdTech çözümleri arıyorsunuz, buradan daha fazla bilgi edinin.

Bu düzeydeki fazla çalışmanın yıkıcı sonuçları olabilir. Consortium of Policy Research in Education tarafından hazırlanan 2018 tarihli bir makaleye göre, eğitimcilerin %44’ünden fazlası ilk beş yıl içinde öğretmenliği bırakıyor.

Ancak öğretim her zaman böyle olmak zorunda değildir. Bu yazıda, iş yükünüzü etkili bir şekilde yönetmenin bazı temel yollarını inceleyeceğiz; böylece ödevlere not vermek için daha az, kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

İdare ile İletişim

Her ilişkide olduğu gibi, iletişim başarının anahtarıdır. Ders planları, müfredat gereksinimleri veya diğer sorunlarla mücadele ediyorsanız, idareye bildirin. Okul idaresi, işinizde başarılı olmanıza yardımcı olmak için oradadır. Yöneticiler, size daha deneyimli bir öğretmenin rehberliğini sağlamaktan, sınıfta size yardımcı olması için bir öğretmen yardımcısını işe almaya kadar her şeyi yapabilir.

Önceliklendirme

Zaman yönetiminde en popüler kavramlardan biri Pareto prensibi veya çabalarınızın %20’sinin sonuçların %80’ini ürettiği fikridir. Belirli bir üniteyi öğretirken, kendinize öğrencilerinize ulaşmanın en etkili yolunun ne olduğunu sorun.

Grup projeleri aracılığıyla mı? Kitap raporları? Bireysel testler mi? En etkili öğrenme yöntemlerine öncelik vermek ve yoğun işleri ortadan kaldırmak, sizin ve öğrencilerinizin üretken olmayan görevler için harcadığı zamanı büyük ölçüde azaltacaktır.

Yetkilendirme

Öğrencilerinize tüm dikkatinizi vermek önemlidir, ancak başkalarını yetkilendirebilmeniz de önemlidir. Bir eğitimci olarak, işiniz öğretmektir. Sıraları yeniden düzenlemek veya testleri öğrencilerinize dağıtmak gibi daha küçük görevleri devretmekte sorun yoktur.

Bunu yapmak dikkatinizi sadece daha önemli şeyler için serbest bırakmakla kalmaz, aynı zamanda öğrencilere sınıfta sahiplenme hissi verir.

İş ve özel yaşamı yönetmenin birkaç yolunu daha ister misiniz? Öğretmenlerin İş-Yaşam Dengesini İyileştirmenin 6 Yolu‘na göz atın

Basit Tutun (ve Daha Az Ödev Verin)

İş söz konusu olduğunda, ödev verdiğiniz her şey eninde sonunda notlandırılmak üzere geri dönecektir. Ödev planlama gibi görevler için, daha azın daha çok olduğunu unutmayın. Her şeyi elinizde notlandırmakla saatler harcamak yerine, sınavlara otomatik olarak not vermek için Google Classroom gibi yazılımları kullanmayı deneyin.

Sadece bir programı doldurmaya çalışmak yerine öğrencinin bir konuyu daha iyi anlamasını sağlayan ev ödevleri ve kısa sınavlar vermeyi hedefleyin. Ödevlerinizi basitleştirip düzene sokarak, iş yükünüzü azaltacak ve öğrencilere bir konuyla ilgili anlayışlarını geliştiren ödevlere odaklanmaları için daha fazla zaman veriyor olacaksınız.

Mevcut İş Yükünü Uyarlayın

Müfredat planlaması önemli olsa da, iş yükünüzü öğrencilerin performansına göre uyarlamak da aynı derecede önemlidir. Bazen bir bölüm normalden biraz daha uzun sürüyorsa, gelecek ders planlarında bu yeni ve daha yavaş hıza uyacak şekilde değişiklik yapmakta sorun yoktur.

 

Önemli olan sadece müfredat ölçütlerini geçmek değil, aynı zamanda öğrencilerin konuyu sağlam bir şekilde anladıklarından emin olmaktır.

 

Yıllık Ünite Planları

Derslere her gün bakmak yerine, dersleriniz için büyük resme bakmayı deneyin. Haftalık ders planları oluşturmak yerine, ünitelere ve öğrencilerinizin hangi fikirlere sahip olmasını istediğinize dayalı ders planları oluşturmayı deneyin.

Bunu yapmak, daha büyük resme odaklanmanıza ve öğrencileriniz için hedeflerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Son Düşünceler

Öğretmenlerin iş yükleri hiç olmadığı kadar yüksek, hatta öğretimlerini dijital eğitime uyarlamakla görevli olanlardan daha da yüksek olabilir. Bununla birlikte, öğretmenin iş yüklerini yönetmesinin yolları vardır. Birkaç basit eylem, daha iyi bir iş-yaşam dengesi için uzun bir yol kat edebilir.

Eğitimcilere kendi yöntemlerini öğretmelerine nasıl yardımcı olduğumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic’in eğitim çözümlerini ziyaret edin. Veya video destekli öğrenmenin derslerinizi nasıl kolaylaştırabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin: Video Destekli Öğrenme: Öğretmek İçin Eğitici Videoları Kullanma.