ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Karma Öğrenim Çevrimiçi Odaklı Model Açıklaması

Karma Öğrenim Çevrimiçi Odaklı Model Açıklaması

En basit haliyle, çevrimiçi odaklı karma öğrenim modeli, sınıflarda ve amfilerde kullanılan geleneksel öğretim yöntemlerinin neredeyse tamamını ortadan kaldırır. Öncelikle çevrimiçi karma öğrenme modelini kullanan bazı dersler yüz yüze öğretimin birkaç unsurunu içerecek olsa da bu model tüm ders müfredatının çoğunlukla dijital platformlar aracılığıyla sunulmasıyla ilişkilendirilir.

Yüz yüze öğretimin zor olduğu durumlarda çevrimiçi odaklı modelin programlara nasıl fayda sağlayabileceğini keşfetmek için okumaya devam edin veya teknolojinin modern sınıfta oynadığı önemli rol hakkında daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret edin.

Çevrimiçi odaklı karma öğrenim, daha çok sınıfta öğretiminin istenmediği veya imkansız olduğu yetişkin eğitimi veya uzaktan eğitim için kullanılmaktadır. Karma öğrenme modeli sonuç olarak, belki de geleneksel öğretim yöntemlerinin kabul edilebileceği ölçeğin en ucunda yer almaktadır. Bununla birlikte, öğretmenlerin ve öğretim görevlilerinin gerçek dünyadaki eğitim ortamlarında sahip oldukları pedagojik tekniklerin çoğu, biraz düşünülerek çevrimiçi odaklı modele aktarılabilir. Daha da iyisi, bunun çalışmasını sağlayan teknolojilerin çoğu – hem donanım hem de eğitim yazılımı açısından – bu tür öğrenmeyi desteklemek için geliştirilmiştir.

Çevrimiçi Odaklı Karma Öğrenim Modeli Nedir?

Çevrimiçi odaklı modelde yer alan öğrenimin çoğu çevrimiçi olarak tamamlanır. Bir eğitim kurumunun bu dağıtım yöntemini benimsediği çoğu durumda, öğretiminin yüzde 100’ü çevrimiçi olarak gerçekleşecektir. Bununla birlikte, bazı ders içerikleri internet bağlantısı olmadan dijital teknoloji aracılığıyla sunulabilir. Çevrimdışı dijital kaynaklar, öğrencilere DVD veya CD-ROM göndermeyi ve hatta onlara uygun belgeselleri, güncel olay programlarını veya medya ve gazetecilik öğrencilerine, TV şovları ve filmleri izlemeyi içeren dersler vermeyi içerebilir.

Çevrimiçi odaklı modelde, öğrencilere ya bir öğretmen tarafından ya da örneğin Zoom gibi bir canlı yayın platformu üzerinden olacak şekilde iki şekilde çevrimiçi içerik sunulduğunu belirtmek önemlidir. Bu tür eşzamanlı öğretim, tamamen sanal bir öğrenci sınıfının hepsinin verilen eğitimi aynı eğitmen ya da öğretmen tarafından aynı anda alması anlamına gelir. Bunu sunmanın en yaygın yolu canlı webinarlar olsa da, bir video sunumu veya podcastin ardından metin tabanlı soru-cevap oturumları da kullanılabilir.

Eşzamanlı ders içeriğine ek olarak öğretmenler, öğrencilerin kendi hızlarında ve kendi çevrimiçi eğitim kaynaklarını bularak yürütecekleri çalışmaları da belirleyebilirler. E-kursları incelemek, çevrimiçi akademik dergileri okumak veya yalnızca anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla diğer öğrencilerle işbirliği yapmak, çevrimiçi odaklı modelin bu kısmına eşzamansız öğrenme olarak adlandırılarak bir katkıda bulunur.

Çoğu zaman, öğrenciler, derslerini öğretmenlerine değerlendirme için e-posta ile gönderirler. Bununla birlikte, öğretmenler, ders içeriği boyunca ilerlerken, öğrencilerinin anlamalarını değerlendirmek için çevrimiçi sınavlar da yapabilirler. Bugün eğitim profesyonellerine sunulan çevrimiçi değerlendirme araçlarının çoğu, çoktan seçmeli soruları işaretleyip, bilgi hırsızlığını önlemek için otomatik olarak kontrol etmekte ve böylece öğretmenlere çok fazla zaman ve emek tasarrufu sağlamaktadır.

Bu karma öğrenme modelinde öğrenciler ve öğretmenler arasında kişilerarası etkileşimler olmadığından, sanal öğrenme anlamının dışında, öğrenimin ilk yılları ve ilköğretim için uygun olması pek olası değildir. Bir öğrenci topluluğunun uzaktan çalışmasına yönelik özel bir ihtiyaç olmadıkça – örneğin bir kamu sağlığı acil durumu gibi – yalnızca öğrencilerin kendi başlarının çaresine bakabilecek kadar büyük olduğu kabul edilen eğitim ortamlarında uygulanması daha olasıdır.

LB0209 - Online driver model

Çevrimiçi Odaklı Modelini Faydaları Nelerdir?

Tüm ders içerikler dijital teknolojiler aracılığıyla sunulabildiğinden, çevrimiçi odaklı model, öğrenciler ve öğretmenler birbirleriyle yakın temas halinde olamadıklarında idealdir. Bu, söz konusu öğretmenin sağlık nedenleriyle seyahat edememesi veya öğreteceği öğrencilerden dünyanın diğer ucunda ikamet etmeleri durumunda söz konusu olabilir.

Bu, eğitim kurumlarının, kendi alanlarında en nitelikli olabilecek öğretim kadrosunu ülkenin başka bir yerinde veya belki de farklı bir saat diliminde yaşıyor olsalar bile almalarına izin verdiği için çevrimiçi odaklı modelin büyük bir artısıdır. Aynı şekilde, eğitim kurumları derslerini yakınlarında yaşamayan öğrencilere sunabilir ve hatta denizaşırı yaşayan öğrencilerden bile potansiyel olarak gelir elde edebilecekleri anlamına gelir.

Bu esneklik derecesi, karma öğrenimi son zamanlarda bu kadar dikkate değer kılan şeydir. Üniversiteler gibi eğitim kurumları karma öğrenmeyi benimserken, neden daha karışık modeller sunmak yerine çevrimiçi odaklı modeli seçmesinler? Sonuçta, bu model öğretmenlerin ders içeriklerini belirli öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için kişiselleştirebilmelerine ve hem eşzamanlı hem de eşzamansız öğrenmeye izin verir.

Çevrimiçi Odaklı Model Nasıl Uygulanır

Çevrimiçi odaklı karma öğrenme modeli dijital teknolojilere dayansa da diğer modellerden daha az kurulum maliyeti vardır. Bunun nedeni, örneğin üniversite sınıflarda bilgisayar laboratuvarları kurmak zorunda olmamasıdır. Çoğu durumda, öğrencilerin ders içeriğine erişebilmeleri için yeterli bir cihaz sağlamaları gerekmektedir. Bununla birlikte, avuç içi tabletlerden süper hızlı masaüstü bilgisayarlara kadar her şey kullanılabilir.

Evlerinde uygun teknolojiye sahip öğretmenler belirlemek de önemli olacaktır. Her zaman olmasa da canlı derslerin ve sunumların daha yüksek çözünürlükte sunulabilmesi için internet bağlantılarının yükseltilmesi gerekebilir. Müfredatta verilecek ders içeriğine bağlı olarak, yüksek çözünürlüklü bir belge kamerası, bir web kamerası ve iyi bir mikrofon yeterli olacaktır.

LB0209 - Online driver model

Çevrimiçi Odaklı Model Üzerine Son Sözler

Karma bir öğrenme modeli olarak, eğitime yönelik çevrimiçi odaklı yaklaşım, dijital teknolojiyi benzeri olmayan bir şekilde benimsemektedir. Bu nedenle, belirli bir beceri düzeyine ulaşmış öğrenciler için en uygun olanıdır. Bu model, bilim ve teknolojinin yanı sıra sanat ve sosyal bilimler eğitiminde de uygulanabilir. Uygun olmayabileceği tek alan, fiziksel becerilerin ve kişilerarası etkileşimlerin zorunlu olarak fizyoterapi veya tıp gibi derslerin bir parçası olduğu alanlardır.

Öğrencileriniz için çevrimiçi olmanın en iyi seçenek olmadığını düşünüyorsanız endişelenmeyin! Öğrencileriniz için daha uygun olabilecek diğer modeller hakkında daha fazla bilgi edinmek için karma öğrenim sayfamıza göz atın. Ayrıca ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret ederek daha değerli bilgiler ve kaynaklar elde edebilirsiniz.