ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Hibrit Öğretim: Öğrenme Alanlarını Optimize Etmek için 12 Öğretim Stratejisi

Hibrit Öğretim: Öğrenme Alanlarını Optimize Etmek için 12 Öğretim Stratejisi

Hibrit öğretim, hızla kullanılabilecek en yararlı öğretim yöntemlerinden biri haline geliyor. Ancak bu, geleneksel öğretim stratejilerinden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Çok yönlülüğü ve esnek seçenekleri nedeniyle, öğretmenler sınıfta başarıyı sağlamak için bildikleri geleneksel öğretim stratejilerinin çoğunu hibrit bir ortama uyarlayarak kullanmaya devam edebilirler.

Ancak, burada işe yaradığı kanıtlanmış geleneksel öğretim yöntemlerini kullanarak hibrit öğrenme alanlarını optimize etmenin 12 yolunun nasıl olduğundan emin olmayabilirsiniz.

Yararlı hibrit öğretim teknikleriyle hibrit sınıfınızı nasıl optimize edebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin veya hibrit öğrenmeyi kullanarak entegre bir eğitim deneyimi oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için ViewSonic’in eğitim çözümlerine bakın.

Hibrit öğretim zor olmak zorunda değildir. Aslında, bir öğretmen olarak muhtemelen bu makalede tartışılacak olan öğretim yöntemlerinin çoğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak, bunların hibrit bir öğrenme alanına nasıl uyarlanacağı, zorluğun ortaya çıkabileceği yerdir.

Bu 12 öğretim stratejisinin, öğrencilerinizin öğrenme alanlarını hem yüz yüze hem de uzaktan öğrenciler için hem eğlenceli hem de ilgi çekici anlaşılır bir şekilde optimize etmesi garanti edilir.

Hibrit Öğrenme Nedir?

Hibrit öğrenme, yüz yüze ve çevrimiçi olarak aynı anda öğretilen eşzamanlı derslerin uygulanmasını ifade eden bir karma öğrenme türüdür.

Hibrit öğrenme harikadır; çünkü yüz yüze eğitime ihtiyaç duyan çocukların bunu almasına izin verirken, daha esnek bir yaklaşım isteyenler de bunu alabilir. Hibrit öğrenme aynı zamanda çeşitli öğretim stratejilerinin zorluğun sadece bir kısmı ile kullanılmasına izin verir.

Eş zamanlı ve eş zamansız öğrenme hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Eş zamansız ve Eş zamanlı Öğrenme” Uzaktan Eğitim İçin En İyisi Nedir?

LB0193 - Characteristics

Hibrit Öğrenme Alanınız için Hibrit Öğretim Stratejileri

Hibrit öğretim, kullandığınız teknolojiden daha fazlasıdır; onu nasıl kullandığınızla ilgilidir! Doğru teknolojiye sahipseniz, birçok geleneksel öğretim stratejisi hibrit öğrenim için harikadır.

Doğrudan Öğretim

Doğrudan öğretim, hepimizin bildiği öğretimin denenmiş ve doğru versiyonunu ifade eder. Bu yaklaşım, öğretmenin öğrencilere kavramları birkaç soru sorma istemiyle açıklamak için basit bir dil kullandığı kesinlikle öğretmen merkezlidir.

Hibrit öğretim için bu stratejiyi kullanmak oldukça basittir. Tek ihtiyacınız olan bir projeksiyon cihazı, bir bilgisayar ve bir web kamerasıdır. Burada önemli olan, ister video, ister internet ortamında veya her ikisi beraber olsun, öğretmenin tüm formatlarda merkeze yerleştirilmesidir. Tüm kavramları ve öğrenme hedeflerini açıklamak için basit ve net bir dil kullanmaya devam edin.

Oynamaya Dayalı Öğrenme

Oynamaya dayalı öğrenme, öğrencilerin oyun görevleri sırasında sosyal, fiziksel ve eleştirel düşünme becerilerini kullandıkları bir stratejidir. Bu oyun tabanlı etkinlikler, öğretmen veya öğrenci liderliğinde olabilir. Etkinlik, hayal gücünü veya eğitici oyuncakları kullanarak kendi kendine oynamaya kadar değişebilir. Belirli hedeflere ulaşmak için kullanılır.

Oyuna dayalı öğrenmeyi hibrit öğrenme müfredatınıza uygulamanın harika bir yolu, oyunu teşvik etmek için tabletler veya ViewBoard gibi interaktif dijital tahtalar kullanmaktır. Etkileşimli ekranlar, öğrencilerin öğrenmelerine daha fazla katılmalarına yardımcı olmak için öğrenme hedeflerinin oyunlaştırılması için de mükemmeldir. Bu, 3D zar ve büyüteç gibi araçlar sayesinde myViewBoard Classroom yüklü bir ekranda kolayca yapılabilir. Classtools.net derslerinize daha fazla oyun eklemek için çevrimiçi bulabileceğiniz birçok harika kaynaktan biridir.

Oyun Tabanlı Öğrenme

Oyun tabanlı öğrenme, adına rağmen oyunlaştırma değildir. Oyuna dayalı öğrenme, derslerde masa oyunları, bilgisayarlar ve spor gibi fiziksel oyunların kullanılmasını içerir. Bu öğrenme yöntemi, eleştirel düşünme becerisi veya basit kavramlar geliştirmek için Clue, Minecraft gibi oyunların veya diğer oyunların kullanılmasını içerir.

Oyun tabanlı öğrenmenin hibrit öğrenme alanlarında uygulanması son derece kolaydır. Güvenli çocuk oyunları gibi birçok web sitesinde eğiticiden tamamen eğlenceye kadar anlaşılması kolay oyunlar bulunur! Öğrenme hedefleriniz için öğrenci için güvenli seçenekler bulduğunuzdan ve bunları öğrenciyle paylaştığınızdan emin olun. Oyunların birçoğu işbirlikçidir ve iki veya daha fazla öğrenciyi tek bir oyuna bağlamak için eşler arası bir sunucu kullanır.

LB0193 - Best classroom board games

Yönlendirme

Yönlendirme stratejileri, bir öğrenciyi doğru cevaba yönlendirmeye yardımcı olmak için rehberli sorular ve öneriler kullanmakla ilgilidir.

Doğrudan öğretime çok benzer şekilde, sınıf düzeninin karmaşık olması gerekmez. Ancak, yönlendirme yalnızca öğretmen merkezli olmak zorunda değildir. Hem sınıf içi hem de uzaktaki öğrencileri bilgisayar veya tablet kullanarak eşleştirmeyi deneyin ve her birinin birbirinden farklı sorular sormasını sağlayın. Ayrıca, örneğin Sessiz Sinema oynamak gibi farklı yönlendirme tarzlarını da deneyebilirsiniz.

Modellenmiş Öğretim

Öğrencilere bir görevi küçük adımlara bölerek nasıl yapacaklarını gösteren bir öğretmenin yer aldığı modellenmiş öğretim stratejisidir. Modellenmiş öğretimin en yaygın biçimi, matematik denklemleri veya adım adım öğreticiler gibi şeylerdir.

Modelleme öğretimi, yeni ve gelişmiş yazılımlar sayesinde hibrit öğrenmeyle iyi çalışır. Gravit Designer ve Canva gibi ücretsiz yazılımlarla öğrenciler, hem sınıfta hem de uzaktan kendi grafiklerini, denklemlerini, AR deneyimini ve daha fazlasını oluşturabilir! Tek ihtiyacınız olan bir bilgisayar veya akıllı telefon ve gerekli yazılım.

İşbirlikli Öğrenme

İşbirlikli öğrenme stratejileri, öğrencilerin bir sorunu çözmek veya bir cevap bulmak için birlikte çalışmasını içerir. İşbirlikli öğrenmenin rekabetçi değil, ortak bir hedefe ulaşmak için olduğunu unutmayın. İşbirlikli öğrenme, daha öğrenci merkezli etkinlikler isteyen öğretmenler için harikadır.

İşbirlikli öğrenme, sınıf içi ve uzaktaki öğrenciler arasındaki etkileşimi teşvik edebileceğinden, hibrit bir ortam için çok uygundur. Sosyal etkileşim, aktif öğrenme için önemlidir, bu nedenle oyunlar, araştırma ödevleri ve toplu notlar ile işbirlikçi etkinlikleri teşvik ederek tüm öğrenciler öğrenme sürecine dahil olur.

Activities for creativity in hybrid teaching

Hizmet Ederek Öğrenme

Hizmet ederek öğrenme stratejileri, öğrencilerin kendi toplulukları içinde gönüllü olarak öğrenme hedeflerine veya öğrenme çıktılarına ulaşmalarını içerir. Bunlar ayrıca staj veya sınıf dışındaki diğer etkinlikler gibi şeyler olabilir.

Hizmet ederek öğrenme, hibrit öğrenimle harmanlanabilir ve aslında hiçbir teknoloji gerektirmez! Öğrencilerin paylaşmak için geri geldiği zamanlar hariç. Sınıftaki veya uzaktan her öğrenci farklı bir organizasyona gidebilir veya farklı grupları bir araya getirebilirsiniz. .

Düşün Eşleştir Paylaş

Düşün eşleştir paylaş stratejileri, öğrencilerin belirli bir konu hakkında düşünmelerini, ardından takım arkadaşlarıyla fikirlerini paylaşmalarını içerir. Düşün eşleştir paylaş, daha öğrenci merkezli sınıflar için yararlı bir stratejidir.

Düşün-eşleştir-paylaş yapıları basittir. Ana stratejiler, grup veya akranlar arası tartışma yerine sessiz düşünme süresini içerdiğinden, öğrencilerin tek ihtiyacı olan bir mikrofon ve video teknolojisidir. Akıllı telefon iletişim işlevlerini kullanarak daha kişisel hale getirebilir veya bir grup yarışması haline getirebilir ve öğrencilerin Poll Everywhere gibi ücretsiz web sitelerini kullanarak en iyi fikre oy vermelerini sağlayabilirsiniz.

İki Dakikalık Sunum

İki dakikalık sunum stratejileri, öğrencilere bir konu hakkında hızlı, gayri resmi bir sözlü konuşma yapmaları için iki dakika (veya onlara verdiğiniz herhangi bir süre, tercihen daha kısa bir süre) verilmesini içerir. Bu, önceden öğrenilmiş veya kendi başlarına yeni öğrendikleri bir şey olabilir.

Bu stratejiyi kullanmak için, sınıftaki öğrencilerin sınıfın önüne gelmesini sağlayabilirsiniz veya uzaktaki öğrencilerin sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunu yaparak, orada olmasalar bile onlara merkez sahne verirsiniz. Unutmayın, bazı öğrenciler gürültülü bir ortamda da yaşayabilir, bu nedenle sunum yapan kişinin kolayca duyulabilmesi için başkalarından mikrofonlarını sessize almalarını isteyin.

LB0193 - Easing anxiety

Akvaryum

Akvaryum stratejisi, küçük bir öğrenci grubunu bir daireye koymayı ve sınıfın geri kalanının grubun etrafında bir daire şeklinde oturmasını içerir. Akvaryum biraz düşün-eşleştir-paylaş stratejisine benzer, ancak daha çok ortadaki bir grup öğrenci etrafında toplanmıştır. Dışarıdaki grup, ortadaki öğrenci grubu bir konuyu tartışırken, sessiz kalır ve akvaryumun içinde kendilerine verilen süreye kadar sınırlı katılım vardır.

Hibrit öğrenmede akvaryum yöntemini değiştirmek için, sınıfın asıl tasarımına daha az odaklanabilir ve bunun yerine iki grubu oluşturmanın alternatif yollarına bakabilirsiniz. Örneğin, akvaryumdaki öğrenciler sınıfta olabilirken halka dışı öğrenciler uzaktakiler olabilir. Ayrıca ‘akvaryumun içindeki’ öğrencilerin belirli bir renkteki bir nesneyi tutmasını ve ‘akvaryumun dışındaki’ öğrencilerin farklı renkteki bir nesneyi tutmasını sağlayarak da karıştırabilirsiniz.

Akran Destekli Öğrenme

Akran destekli öğrenme stratejileri, öğretmeni bir kenara bırakıp öğrenme ortamının sorumluluğunu öğrencilerin almasına izin vermeyi içerir. Akran destekli öğrenme birkaç şekilde kullanılabilir. Öğrenciler potansiyel bir soruya cevap bulabilir, grup veya bireysel araştırma yapabilir veya belirsiz cevapları tartışır.

Akran destekli öğrenmeyi hibrit bir ortamda kullanmak için, uzaktaki öğrencilere ve sınıftaki öğrencilere, geri gelip birbirlerine öğretmek için farklı öğrenme hedefleri vermek veya öğrenciler arasında ikili gruplar oluşturmak gibi şeyler yapabilirsiniz. Ayrıca, öğrencilerin cevabı bulmak için çiftler veya gruplar halinde birlikte çalışması gereken bilmeceler veya çalışma kılavuzları gibi şeyleri de uygulayabilirsiniz.

Beyin Fırtınası

Beyin fırtınası stratejileri, öğrencilerin konuyla veya öğrenme hedefini geliştirmek için istekte bulunma veya önceki bilgileri kullanmak yerine bir konuyla ilgili ilk düşünceleri ortaya koymalarını içerir. Beyin fırtınası, öğrenci merkezli bir sınıfın temel unsurlarından biridir.

myViewBoard gibi işbirliğine dayalı yazılımlarla beyin fırtınası yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Entegre bir sistemle, hem sınıf içi hem de uzaktan, fikirler üzerinde işbirliği yapabilir ve belgeleri paylaşabilir. Notları güvenli bir yerde bir arada tutarak, öğrenciler dönem ilerledikçe fikirlerini geliştirebilirler.

LB0193 - Best edtech for brainstorming

Hibrit Öğretim İçin Son Öneriler

Hibrit öğretim çok fazla potansiyele sahiptir çünkü bu makalede bahsedilen 12 stratejiden daha fazlasını kullanabilirsiniz. Sınıfınızda başka bir stratejinin daha iyi çalışacağını düşünüyorsanız, o zaman onu kullanın! Bu, hibrit öğrenmenin büyüsünün bir parçasıdır, çünkü çeşitli müfredatlar için esnek ve uyarlanabilirdir. myViewBoard Suite ve myViewBoard Classroom, hibrit öğrenme ortamında yüksek kaliteli pedagoji elde etmenize yardımcı olacak bir dizi çözüme sahiptir.

Her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak için hibrit öğrenme için gerekli kaynakların tam listesine göz atmayı veya bugün başlamak için ViewSonic’in hibrit öğrenme çözümüne göz atmayı unutmayın.