ViewSonic Library > Eğitim > İçgörüler > Eğitim Teknolojisi ile Arttırıcı ve Alternatif İletişim

Eğitim Teknolojisi ile Arttırıcı ve Alternatif İletişim

.

Artırıcı ve alternatif iletişim, öncelikle konuşma, ses ve yutma bozuklukları olan kişiler için kullanılan bir tür yardımcı teknolojidir. Artırıcı ve alternatif iletişim, basit beden dilinden, yüksek teknolojili cihazlara kadar birçok şeyi kapsayabilir. İşaret dilinden dijital dile kadar birçok çözümle, artırıcı ve alternatif arasındaki küçük farkları anlamadan, öğrencinizin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu bilmek zor olabilir.

Artırıcı iletişim, sözlü konuşma yapabilen ancak yardıma veya desteğe ihtiyaç duyanlar için kullanılır. Alternatif iletişim, sözlü konuşma üretemeyen ve buna bir alternatife ihtiyaç duyanlar için kullanılır. Neyse ki teknoloji, özellikle Eğitim Teknolojisi, sınıftaki tüm öğrencilerle iletişim kurmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Eğitim Teknolojisi kapsayıcılık ve büyümeye izin vermeye devam ederken, olabileceğiniz en iyi öğretmen olmak için neler yapabileceğinizi bilmek ve öğrencilere artırıcı ve alternatif iletişim kullanarak en iyi eğitimi sağlamak önemlidir.

Eğitim Teknolojisi hakkında daha fazla bilgiyi Güncellenen 2020 İzlenmesi Gereken Eğitim Teknolojisi Trendleri makalemizde bulabilirsiniz!

Artırıcı ve alternatif iletişim (AAC) düşündüğünüzden daha yaygındır. Ellerinizi işaret etmek için kullandıysanız veya bir kağıda bir not yazdıysanız, o zaman bir artırıcı ve alternatif iletişim biçimi kullanmışsınızdır!

Ulusal Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Enstitüsü’ne (NIDCD) göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 3 ila 17 yaş arasındaki çocukların kabaca %80’inde bir tür yutma, konuşma veya ses bozukluğu vardır. Bu, hayatınızda hafif veya şiddetli olsun, konuşma bozukluğu olan en az bir çocukla tanıştığınız anlamına gelir.

Bu istatistikle, sınıfların neden donatılması gerektiği açıktır. Eğitim Teknolojisi sayesinde artırıcı ve alternatif iletişim daha gelişmiş ve faydalı hale geliyor. Artık, çocukların kaygıyı azaltmasına ve güçlük çekmeden dil üretmesine yardımcı olmak için her tür bozukluğu ve ihtiyacı kapsayan konuşma üreten cihazlara (SGD’ler) sahibiz.

Artırıcı ve Alternatif İletişim Nedir?

Artırıcı ve alternatif iletişim (veya AAC), yardımcı teknolojinin çatı terimi altında geniş bir kavramdır. En basit, artırıcı ve alternatif iletişim, teknolojiyi, yardımlı ve yardımsız sembolleri, fiziksel nesneleri ve hatta beden dilini, doğal konuşmayı tamamlama veya değiştirme aracı olarak kullanmaktır. Bununla birlikte, genişliği göz önüne alındığında AAC olarak sınıflandırılabilecek birçok farklı tanım vardır.

Artırıcı ve alternatif iletişimi tartışırken anlaşılması gereken bir diğer önemli terim de konuşma üreten cihazlardır (SGD). Bu, artırıcı ve alternatif iletişimi için kullanılan araçları ifade eder. Örneğin, bir çocuk, artırıcı veya alternatif iletişim oluşturmaya yardımcı olmak için konuşma üreten bir cihaz kullanır.

AAC - Defined

Artırıcı İletişim ile Alternatif İletişim Arasındaki Fark Nedir?

Artırıcı ve alternatif iletişim, konuşmacının sözlü konuşma yapıp yapamayacağına bağlı olarak farklılık gösterir. Artırıcı, sözlü konuşma üretebilenleri ifade ederken, alternatif, sözlü konuşma üretemeyenleri ifade eder.

Arttırıcı ve alternatif iletişimden bahsederken, genellikle terimin bir karışımı vardır. Ancak arada bir “ve” olduğuna dikkat edin. Çoğu zaman kolayca bir araya getirilse de, artırıcı iletişim ve alternatif iletişimin belirgin farklılıkları vardır.

Arttırıcı İletişim

Artırıcı iletişim, konuşma yapma yeteneğine sahip olan ancak takviye veya yardıma ihtiyaç duyanlar için bir iletişim biçimini ifade eder. Çoğu zaman, basit bir şekilde artırma hem artırıcı hem de alternatif anlamına gelir, ancak bir öğrencinin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek küçük bir fark vardır.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, öğrencinin bir dilin biçimlendirmesini anlıyor olmasıdır. Bu nedenle, öğrenci farklı bir öğrenme hızına sahip olabilir veya olmayabilir. Farklı bir hızda öğrenenler, bir öğretmenin uygun düzeyde kelime bilgisi ve benzeri sağlayabilmesi için artırıcı iletişimi de kullanabilir.

Daha iyi anlamak için bir örneğe bakalım. Otizmli bir çocuk, iletişimin bir verici ve bir alıcı içerdiğini anlar. Ancak otizmli çocuk aynı zamanda kaygı kaynaklı seçici dilsizlik de yaşar. Bunu hafifletmeye yardımcı olmak için, bir öğretmen sözlü konuşma kullanmak yerine resimli tahta iki tablet kullanabilir. Öğretmen öğle yemeğini belirtmek için onlara yemek resimlerini gösterebilir ve daha sonra çocuk hangi yemeği yemek istediğini kendi tabletinde seçer veya gösterir.

AAC - what is augmentative communication

Alternatif İletişim

Alternatif iletişim, sözlü konuşma yapma becerisine sahip olmayanlar için bir iletişim biçimini ifade eder. Daha iyi anlamak için otizmli çocuk örneğine bir kez daha bakalım. İlk örnekte, çocuk kaygı kaynaklı seçici dilsizlik nedeniyle konuşmak istemez; ancak konuşma ve hatta basit sesler üretme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, artırıcı iletişimi kullanabilirler.

Bununla birlikte, eğer aynı öğrenci, belki doğumda veya daha sonraki bir yaralanma nedeniyle konuşma üretemezse, o zaman aynı konuşma yöntemi alternatif olacaktır. Alternatif, sözlü konuşmayı desteklemek için Eğitim Teknolojisi’ni kullanmak yerine sözlü konuşmayı değiştirdikleri anlamına gelir. İşaret dili, alternatif iletişimin en yaygın biçimlerinden biridir.

Anlamaya devam etmek için, öğretmen sözlü konuşma üretme yeteneğine sahipse, ancak öğrencilerle iletişim için işaret dilini kullanıyorsa, o zaman artırıcı iletişim kullanıyorlar demektir.

Sınıfta Artırıcı ve Alternatif İletişim Neden Önemlidir?

Artırıcı ve alternatif iletişim sınıfta oldukça önemlidir. 3 ila 17 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %80’i bir tür konuşma bozukluğu yaşadığından, bu öğrenciler için seçeneklere sahip olmak, zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir ve aynı zamanda farkındalık yaratabilir.

Çocukların kendilerinde yanlış bir şey olmadığını anlamalarını sağlamak, kendine güvenen ve başarılı bir yetişkin yetiştirmek için önemlidir. Kekemelik, sesli işaretler vb. nedeniyle yüksek düzeyde kaygı yaşarlarsa, bu onların değerli iletişim becerilerini öğrenmelerini engelleyecektir.

Etkili iletişimin herhangi bir iş alanı için en önemli sosyal beceri olduğu oldukça iyi bilinmektedir. Bir çocuğun kendisi için en uygun şekilde ve duygusal rahatsızlıklar olmadan iletişim kurma şansına sahip olduğundan emin olmak önemlidir.

AAC - Types of Speech

Sınıflarda Artırıcı ve Alternatif İletişim Nasıl Kullanılır?

Arttırıcı ve alternatif iletişimi sınıfınızda uygulamak zaman alıcı olabilir. Neyse ki Eğitim Teknolojisi bunu hızlı ve acısız bir süreç haline getiriyor. Eğitim Teknolojisi olmadan, öğretmenler konuşma bozukluğu olan bir çocukla karşılaştıklarında, ağırlıklı olarak ifade edici iletişim ve sembol sistemlerini kullanmak zorunda kalıyorlardı.

Artık Eğitim Teknolojisi ile öğretmenlerin öğrencileriyle iletişim kurmak için daha fazla seçeneği var. Ve birçok okul çok daha bilinçli olduğundan sınıflar için fon sağlar. Etkili bir kapsayıcı sınıf sağlayabildiğinizden emin olmak için sağlam ders planları ve stratejileri uygulamak da daha kolaydır.

Devam etmeden önce, bilinçli bir seçim yapabilmeniz için iletişim türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu harika kaynağa göz atın.

Eğitim Teknolojisi’nde Konuşma Üreten Cihazlar

Konuşma üreten cihazlar (SGD’ler), artırıcı ve alternatif iletişime ihtiyaç duyan kişiler tarafından kullanılan özel cihazlardır. Bunlara iletişim cihazları da denilebilir. Ancak önemli olan, son birkaç yılda muazzam bir şekilde evrimleşmiş olmalarıdır.

Neredeyse herkesin bir cep telefonu var ve bu, dünyanın her yerindeki ebeveynler için en yaygın konuşma üreten cihazlardan biri haline geldi. Ve çok daha geniş hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok sınıf, bazen interaktif dijital tahta olarak da adlandırılan interaktif düz panel ekranlar (IFPD) kullanmaktadır. Bunlar, öğrencilerin çizim yapabileceği, açıklama ekleyebileceği ve çok daha fazlasını yapabileceği büyük ekranlı dijital tahtalardır.

Bu teknoloji, eğitim amaçlı kullanıldığından genellikle Eğitim Teknolojisi olarak anılır. Ancak, sınıfınızda konuşma üreten cihazları başarılı bir şekilde uygulamak için pek çok başka seçenek var. Bir karar vermeden önce bilmeniz gereken, Sınıfınızda bir AAC cihazı uygulamak için 54 En İyi İpucu ve Püf Noktaları.

Dijital Tahta

Dijital tahta, genellikle giriş aygıtı olarak interaktif dijital tahtaları içeren bir dijital tahtayı taklit eden herhangi bir yazılımı kullanır. Bunlar, konuşma bozukluğu ve hatta diğer potansiyel ihtiyaçları olan öğrencilerin bulunduğu sınıflar için harika seçeneklerdir. Bu ekranların çoğu önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelir. Örneğin, ViewBoard‘lar canlı kapalı alt yazılar, metinden sese, kayıt, ekran paylaşımı ve daha fazlası gibi birçok ortak AAC türüne sahip myViewBoard yazılımıyla birlikte gelir.

Birçok sınıfta bu Eğitim Teknolojisi bulunduğundan, diğer öğretmenlerden öğrencilerinin nasıl uyum sağladıkları konusunda öneriler almak için A to Z Teacher Stuff gibi çevrimiçi forumlar bile bulabilirsiniz. The Teacher’s Corner gibi diğer web siteleri, öğretmenlere yardımcı olmak için ders planları ve notlarını paylaşır.

Havalı ve işbirlikçi teknolojiye sahip olmak aynı zamanda öğrenciye iletişim kurmanın eğlenceli ve heyecan verici bir yolunu vererek, gelişimi teşvik eder.

Tabletler

Tablet, evde ve sınıfta harika bir seçenektir. Bunlar genellikle daha bütçe dostu ve taşınabilirdir. AAC’yi uygularken, çocuğun kullandığı iletişim kaynağını kullanmak önemlidir. Örneğin, bir çocuk size bir kağıda soru yazarsa, soruyu sözlü olarak cevaplamayın, onu da yazın.

Tabletler, taşınabilirlikleri ve fiyatları nedeniyle iletişim ticareti için harikadır. Elbette bir tableti öğrenci ve öğretmen arasında paylaşabilirsiniz. Ancak öğrenciye konuşma bozukluğu olmayan öğrencilerle de aynı şekilde iletişim kurma şansı vermek, onların özgüveni ve gelişimi için çok iyi olabilir.

Dokunmatik Monitörler

Dokunmatik monitörler, interaktif dijital tahtalar gibidir, ancak yalnızca daha küçük ölçektedir. Dokunmatik monitörler, daha küçük klinikler veya terapi odaları için mükemmel çözümlerdir. Aynı zamanda çok fazla bütçesi olmayan, ancak okul sonrası programlar için seçenekleri olan okullar için de harikadır. İyi korunursa, öğrencinin daha iyi iletişim seçenekleri için dersler sırasında monitörde oturması da mümkündür.

Dokunmatik monitörler, konuşma bozukluklarından yavaş yavaş uzaklaşan öğrenciler için de daha iyi olabilir. Seçenekler ve işlevsellik, interaktif bir dijital tahtadan biraz daha sınırlı olduğundan, eğer yetenekleri varsa sözlü olarak iletişim kurmaya başlamaları için teşvik geliştirebilirler.

AAC- tips for emotional disturbances

Evde Artırıcı ve Alternatif İletişim

Bu makalenin çoğu okul içi stratejilere odaklanmıştır, ancak bir çocuğun gelişiminin herhangi bir kısmı eve de bağlıdır. AAC’yi evde uygulamak zor olabilir çünkü ebeveynlerin her zaman çekici teknoloji ve yazılım satın alacak yeri veya parası yoktur.

Neyse ki, evde AAC kullanmak düşündüğünüz kadar acı verici olmak zorunda değil. Çocuğunuza doğru niyet ve sağlam bir strateji ile yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğunuzun Konuşma Üreten Cihazlara İhtiyacı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuğunuzun konuşma bozuklukları veya başka komplikasyonlar yaşadığını düşünüyorsanız, her zaman önce doktorları, terapistleri ve öğretmenleriyle konuştuğunuzdan emin olun. Bir çocuğun dil ile ilgili bir sorun yaşamasının tamamen normal ve olası olduğunu ve hatta birkaç hafta sonra rahatlayabileceğini unutmayın.

Çocuğunuzun konuşma bozukluğu olabileceğini belirledikten sonra, doğru teşhis için onu bir konuşma patoloğuna götürün. Onların yardımıyla, ne tür bir konuşma üreten cihaza ihtiyaç duyduklarını ve uzun vadede onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi belirleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun engelli olabileceğinden endişe ediyorsanız, Amerikan Konuşma-Dil-İşitme Derneği‘nin konuşma, dil ve işitme bozukluklarının erken teşhisi listesine de bakmalısınız.

Evde Öğrenim için Faydalı Uygulamalar

Çocuğunuzun bir AAC’ye ihtiyacı varsa, ebeveynler için bir çözüm UYGULAMA kullanımıdır. Medical Staffing and Therapy Source, artırıcı ve alternatif iletişime ihtiyaç duyan çocuklar için iki büyük kapsamlı uygulama çözümleri listesi sağladı. Kaygıyı hafifletmeye yardımcı olması için Talking Pierre the Parrot gibi duygusal rahatsızlıklar için uygulamalar bile indirebilirsiniz.

Bazı UYGULAMALARIN paraya mal olduğunu bilmek de önemlidir. Ancak birçoğunun sınırlı özelliklere sahip ücretsiz sürümleri vardır. Çocuğunuzun karşılayamayacağınız bir uygulamadan büyük ölçüde fayda sağlayacağını düşünüyorsanız, öğretmenleri veya doktorlarıyla konuşmayı deneyin ve finansman veya engelli yardımı seçenekleri olup olmadığını öğrenin.

AAC - Best Apps

Artırıcı ve Alternatif İletişim Üzerine Son Söz

Artırıcı ve alternatif iletişim, özellikle daha kapsayıcı sınıflara doğru ilerlerken, öğretmenlerin benimsemesi gereken çok önemli bir kavramdır. Neyse ki, herkes için çok daha erişilebilir hale geliyor. Öğrencinizin neler yaşayabileceğini belirledikten sonra yardımcı olabilirsiniz.

ViewSonic, sınıfınızı daha kapsayıcı hale getirebilecek ve AAC’ye ihtiyaç duyan öğrencilere yardımcı olabilecek çok çeşitli Eğitim Teknolojisi ve yazılım çözümleri sunar. ViewSonic’in eğitim çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin veya teknolojinin sınıfta nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinin.