ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Renk Körlüğü Nedir ve Teknolojinin Nasıl Yardımı Olur?

Renk Körlüğü Nedir ve Teknolojinin Nasıl Yardımı Olur?

Renk körlüğü nedir? Bu yeni bir soru olmasa da internette daha fazla zaman geçirdikçe, işletmelerle ekran aracılığıyla etkileşim kurmak daha yaygın hale geliyor. Bunun ışığında, herkesin markaların sunduğu dijital deneyimlerden yararlanabilmesini sağlamak giderek daha önemli hale geliyor. Erişilebilirlik, renk körlüğü olan kişilerin, olmayanlarla aynı bilgilere erişebilmeleri için kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımının merkezinde yer alıyor. Neyse ki, dijital deneyimlerin yükselişi, renk körlüğü olan insanlar için teknolojik çözümlerin artmasıyla yansıtılıyor ve biz de aşağıda bu konuya değineceğiz.

Renk körlüğünün ne olduğu ve teknolojinin nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin. Veya renk körlüğü özelliklerine sahip ColorPro monitör yelpazemize göz atmak için buraya tıklayın.

Giriş

Renk körlüğü, birinin özellikle çevrimiçi deneyimini ve bir şirketin onlarla anlamlı bir şekilde bağlantı kurma yeteneğini gerçekten etkileyebilecek bir durumdur. Sürekli artan teknolojik ilerleme ve daha sürükleyici deneyimlerin yeni norm haline gelmesiyle, günümüzün dijital ortamında erişilebilirlik için tasarım yapmak her zamankinden daha önemli hale gelmiştir.

Bugün bu sorunları çözmeyi amaçlayan çeşitli çözümler sunulsa da renk körlüğü adından da anlaşılacağı kadar basit bir durum değildir.

Around 4% of the population experince some kind of colorblindness

 

Renk Körlüğü nedir?

Renk körlüğü, bir kişinin renkleri normal gören bir kişinin algılayabileceğinden farklı bir şekilde algılamasına neden olan bir durumdur. Bu, tüm renk yelpazesini net olarak görememek veya bazı renkleri diğerlerinden ayırt etmenin daha zor olduğu anlamına gelebilir. Kalıtsal olabilir veya göz, sinir veya beyin hasarının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Bu, insan gözünün ışığı nasıl yakaladığı ve daha sonra beynimizde görüntüye dönüştürdüğünün bir sonucudur. Her şey gözün retina adı verilen kısmında gerçekleşir.

İnsan retinası, çubuklar ve koniler olarak bilinen karmaşık bir dizi sensörden oluşan bir katmandır. Çubuklar gri tonlamada algılanan ışık hassasiyetinden, koniler ise rengi algılamaktan sorumludur. Bu durum, bir şekilde yanlış bir şekilde adlandırılmıştır zira birinin dünyayı siyah beyaz olarak görmesi demek değildir.

Nüfusun yaklaşık %4’ü bir çeşit renk körlüğü yaşarken, herkes bunu aynı şekilde yaşamaz. Daha doğru bir terim “renk görme eksikliği” (CVD) olarak bilinir, çünkü renk körü olan çoğu insan renkleri şu veya bu şekilde görebilir.

How the Eye See Color

 

Renk Körlüğünün Farklı Türleri

Popüler inanışın aksine, renk körlüğü, renklerin tamamen görülmediği anlamına gelmez. Aslında, bir kişinin renkleri ayırt etme ve ayırt etme yeteneği üzerinde değişen etkileri olan bir dizi farklı renk körlüğü vardır. Bunlar:

Kırmızı-yeşil Renk Körlüğü

En yaygın renk körlüğü türü, kırmızı ve yeşil arasındaki farkı söylemeyi zorlaştırır. Bireylerin kırmızı ve yeşil kombinasyonunu algılama şeklini etkileyen 4 tip kırmızı-yeşil renk körlüğü vardır.

Döteranomali, yeşilin daha kırmızı görünmesini sağlayan bir tür renk körlüğüdür. Normal günlük aktiviteler üzerinde aşırı zararlı bir etkisi olmayan oldukça hafif bir tür olsa da, en yaygın olanıdır.

Protanomali de etkisinde nispeten küçüktür, tam tersi etkiye sahip olsa da kırmızıyı daha yeşil ve daha mat yapar.

Kırmızı-yeşil renk körlüğünün diğer iki türü protanopi ve döteranopi olup, bireyin kırmızı ve yeşil arasındaki farkı tam olarak ayırt etmesini engeller.

Mavi-sarı Renk Körlüğü

Bu tür renk körlüğü daha az yaygındır ve mavi ile yeşil ve sarı ile kırmızı arasındaki farkı söylemeyi zorlaştırır. Bu grup içinde iki tür vardır:

Tritanomali, mavi ile yeşil ve sarı ile kırmızı arasındaki farkı ayırt etmeyi zorlaştırırken, tritanopia, bireyin mavi ile yeşil, mor ile kırmızı ve sarı ile pembe arasındaki farkı ayırt edememesine neden olur. Ayrıca renkleri yumuşatıp, daha az parlak görünmelerini sağlar.

Tam Renk Körlüğü

Renk körlüğünün son ve en az yaygın türü, herhangi bir rengin ayırt edilmesini engelleyen tam renk körlüğü olarak bilinir. Bu aynı zamanda monokroma olarak da bilinir. Bu aynı zamanda ışığa karşı daha hassas olmanıza ve net görmede sorun yaşamanıza da neden olabilir.

Renk Körlüğü ve Teknoloji

Renk körlüğü veya renk görme azlığı ile uğraşan kişiler, çevrimiçi dünya söz konusu olduğunda belirgin şekilde farklı bir deneyime sahip olabilir. Bu, özellikle UX/UI tasarımını düşünürken önemlidir, çünkü web’deyken önemli bilgileri (harekete geçirme düğmeleri gibi) kaçırma olasılığı çoğu kişiden daha yüksektir.

Hayat giderek daha dijital hale geldikçe, kullanıcı deneyimine ve kullanıcı merkezli tasarıma daha fazla odaklanılıyor. Bu değişimin yanı sıra erişilebilirlik için tasarım, tasarımcıların ve geliştiricilerin daha fazla farkında olması gereken bir şey haline geldi. Neyse ki, bugün piyasada renk körlüğü veya renk görme eksikliğinden muzdarip insanlara yardımcı olacak bir dizi teknolojik çözüm bulunmaktadır; bunlardan bazıları şunlardır:

  • Özel kontakt lensler veya gözlükler – bunlar, renk körlüğü çeken kişilerin renkler arasındaki farkı daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.
  • Yazılım, donanım ve görsel yardımcılar – renk körü olan bireylerin farklı renkleri daha iyi ayırt etmelerine ve tasarımcıların renk körlüğünden etkilenen birinin renkli görüntüleri nasıl algıladığını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilecek artan sayıda uygulama, çevrimiçi simülatör ve bilgisayar monitörü bulunmaktadır. .
    Bazı şirketler, renk körlüğü ile uğraşan insanları ve daha fazla erişilebilirliği göz önünde bulundurarak tasarım yapmak isteyen profesyonelleri daha iyi desteklemek için teknoloji geliştirmede proaktif bir yaklaşım benimseyerek, bunun ön saflarında yer almaktadır.

vDisplay Manager üretkenliğinizi artırır ve Ekrandan Kumanda (OSD) Menüsü denetimlerini monitörünüzün ekranına getirir. Burada monitörün görüntüsünü hızlı ve kolay bir şekilde ayarlayabilir, kullanıcı deneyimini artırabilir ve izleme deneyiminizi daha konforlu hale getirebilirsiniz.

ViewSonic partners with TUV to help tackle color blindness

Geçen yılın sonlarında ViewSonic Europe, elektronik endüstrisi için yeni bir test yöntemi oluşturmak üzere TÜV SÜD ile bir iş ortaklığı gerçekleştirdi. ViewSonic, Ekrandan Kumanda (OSD) Menüsü kontrollerini monitörünüzün ekranına yerleştirerek üretkenliğinizi artırmak için tasarlanmış bir ürün olan vDisplay Manager‘a iki özellik ekledi. Burada monitörün görüntüsünü hızlı ve kolay bir şekilde ayarlayabilir, renk ayarlarını değiştirebilir ve izleme deneyiminizi daha rahat hale getirebilirsiniz.

vDisplay Manager’da, ekranda görüntülenen renkleri değiştirerek renk körü kullanıcıların %20’ye kadar daha fazla renk görmelerini sağlayan bir Renk Modu bulunmaktadır ki bu da diğer monitör çözümlerinden %10 daha fazla bir iyileşme sunmaktadır.

Ayrıca, tasarımcıların ve içerik oluşturucuların renk körlüğü ile uğraşan kişilerin günlük yaşamda ve dijital ortamlarda renkleri nasıl algılayabileceklerini daha iyi anlamalarını sağlayan bir uygulama olan Simülatör Modu‘nu geliştirdiler.

TÜV SÜD Global Ürün Hizmetleri Bölümü ürün sertifikasyonu müdürü Alex von Mylius “TÜV SÜD, kuruluşlarda emniyet, güvenlik ve sürdürülebilirlik çözümleri sağlamaya odaklanmıştır. TÜV SÜD ve ViewSonic, monitörlerin renk görme eksikliği özellikleriyle uyumluluğu için yeni bir dizi test yöntemi tanımlamaya öncülük etmektedirler. Bu devrim niteliğindeki yaklaşım, kullanıcı geliştirmesinin doğru bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaya yardımcı olur. Bu, herhangi bir monitör markası için bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Ortağımız ViewSonic ile böylesine çığır açan bir özellik üzerinde çalışmaktan mutluyuz” dedi.

ViewSonic’in bu teknolojiyi uygulayan monitör yelpazesine göz atmak isterseniz, buraya tıklayın.

 

Bilgisayar Monitörlerinde Renk Doğruluğu

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, bilgisayar monitörlerimizin renk doğruluğundan ve yarattığımız işin, şu ya da bu renk körlüğünden muzdarip insanlar için erişilebilirlik göz önünde bulundurularak yapıldığından nasıl emin olabiliriz?

Atabileceğimiz ilk adımlardan biri, ekranlarımızın renk açısından doğru olduğundan emin olmak için bilgisayar monitörlerimizi kalibre etmektir. Bu önemlidir, çünkü tüm bilgisayarların %75‘i renkleri ekranda doğru şekilde göstermez. Ancak, bununla mücadele etmek için yapabileceğimiz birkaç şey var.

  1. Bilgisayar monitörünüzde parlaklık ve yoğunluk ayarlarını yapın.
  2. Monitör kontrol panellerinizin mümkün olan maksimum renk sayısına ayarlandığından emin olun. Bazı video kartları veya bilgisayar sistemleri varsayılan olarak 16 veya 256 renge sahip olabilir, ancak monitörünüze bağlı olarak çok daha fazla renginiz olabilir.
  3. İyi bir ekrana yatırım yapın. Bunun monitörünüzden algıladığınız renkler üzerinde ciddi bir etkisi olabilir, renkler daha parlak, daha zengin ve daha doğru görünebilir.
  4. Yerleşik gama düzeltmesi ve uyumluluğu olan ve kalibrasyon yazılımını destekleyen bir bilgisayar satın alın.
  5. Kurulumunuzun tüm farklı bileşenlerinin en doğru sonuçları sağlamak üzere birlikte çalışabildiğinden emin olmak için herhangi bir satın alma kararı vermeden önce biraz araştırma yaptığınızdan emin olun. Örneğin, bazı video veya grafik kartları özellikle oyun oynamak için tasarlanmıştır, yani size renk üretimi için optimum performansı vermeyeceklerdir.

Tips for Improving Color Accuracy On Monitors

 

Renk Körlüğü ve Teknoloji Üzerine Son Düşünceler

Renk körlüğü tam olarak ilk bakışta görülen şey değildir, ancak ne olduğu ve renk körlüğü olan kişilerin karşılaştığı zorlukların daha iyi anlaşılmasıyla tasarımcılar ve diğer yaratıcı kişiler erişilebilirliği göz önünde bulundurarak daha iyi tasarım yapabilirler. Teknolojideki gelişmeler, hem renk körlüğü ile uğraşan insanlar hem de onlar için tasarım yapmak isteyen profesyoneller için çok yol kat etti. Bu süreci her zamankinden daha kolay hale getirmeye yardımcı olacak çok daha fazlasının olduğunu söylemek doğru olur. ViewSonic, daha kapsayıcı ve erişilebilir bir geleceğe yönlendirmeye yardımcı olmak için TÜV SÜD ile iş ortağı olmaktan gurur duymaktadır.

Renk doğruluğu ve erişilebilirlik sizin ve yaptığınız iş için önemliyse, ViewSonic Pantone onaylı profesyonel monitör serisine göz atın. İlgileniyorsanız, bilgisayar monitörleriyle renk doğruluğu elde etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.