ViewSonic Library > Teknoloji > Karşılaştırma > Doğrudan görüntülü LED video duvarı ve LCD video duvarı: Fark nedir?

Doğrudan görüntülü LED video duvarı ve LCD video duvarı: Fark nedir?

Doğrudan Görüntülü LED video duvarı ve LCD video duvarı karşılaştırmasının “gelecek ve geçmiş” ile eşanlamlı olup olmadığını merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Video duvarlarına olan ilgi artma trendinde ve daha fazlasını özellikle iş ortamları, etkinlik çözümleri ve reklamcılık sektörlerinde göreceğiz. Her şey her iki ekranı da yönlendiren teknolojilere dayanıyor, bu yüzden karar vermeye yardımcı olacak bazı noktaları aşağıda belirtiyoruz.

Doğrudan Görünüm LED video duvarı ile LCD video duvarı arasındaki farkı öğrenmek için okumaya devam edin veya devam edin ve ViewSonic’in LED video duvarı çözümlerini şimdi kontrol edin.

LED video duvarı ile LCD video duvarı karşılaştırması çıkarımları, çeşitli ekran teknolojisi biçimleriyle alakalı olduğundan, video duvarı seçeneklerini keşfederken doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Mesajınızı her gün yüzlerce değilse de onlarca kişiye ulaştırmak önemli bir çabadır ve ekranın, hedef kitleniz, ekibiniz veya topluluğunuzla daha kolay bağlantı kurmanıza yardımcı olduğundan emin olmak istersiniz.

Son birkaç yılda video duvarları her zamankinden daha yaygın hale geldi; bugün sadece halka açık yerlerde değil, işyerlerinde, okullarda, sanat galerilerinde, sergi merkezlerinde, araştırma kurumlarında, sosyal ve spor etkinliklerinde ve hatta evlerde bile bulunuyorlar. Doğal olarak görüntülerin parlak, keskin ve sürükleyici olmasını istersiniz. Güzellik sadece dışarıda değil, çünkü video duvarının kalitesini etkileyen temel teknolojidir.

Direct View Led Video Wall - benefits

Geçmişte, video duvarları için en yaygın görüntüleme teknolojisi LCD idi; ancak günümüzün geniş formatlı hepsi bir arada LED ekranlarının çok hızlı bir şekilde yeni endüstri standardı haline gelmelerine yardımcı olan birçok avantajı bulunuyor. Bu yazıda, LED ve LCD geniş format ekranlar arasındaki farkları daha ayrıntılı olarak tartışacağız, her teknolojiye genel bir bakış sunacağız ve yüksek kaliteli hepsi bir arada LED ekranın geniş format ekran gereksinimleri için her zaman en iyi seçenek olmasının nedenlerini inceleyeceğiz.

Video Duvarları için LCD Ekran Teknolojisi

Geçmişte, LCD video duvar ekranı teknolojisi en popüler teknoloji olmuştur ve teknik bilgilerle başlamak için iyi bir yerdir. LCD, likit kristal ekran anlamına gelir. Likit kristaller, polarize filtreler ve elektrotlar arasına sıkıştırılır ve ekran yüzeyi ile kaplanır (ekran olarak adlandırdığımız bir şey). Video duvarının alt kısmı, sıvı kristalleri arkadan aydınlatan floresan aydınlatmadan yapılmıştır. Işık kristallerden geçer ve değişen elektrik akımıyla çalışan kristaller istenen rengi üretir.

LCD video duvar ekranları genellikle dört veya daha fazla LCD ekranın birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Bunun nedeni, tek tek panellerin yeterince büyük olmaması ve boyut sınırlamalarının olmasıdır. Dezavantajı, ne kadar çok sayıda panel birleştirilirse, ekran o kadar ağır olur ki bu da taşımayı ve kurulumu zorlaştırır.

LCD ekranların önemli bir avantajı, özellikle ekrana yaklaştığınızda fark edilen keskin, kristal netliğinde görüntü kalitesidir. Ayrıca, video duvarları için en popüler teknoloji olarak uzun süredir devam eden statüsü, ürünün nispeten düşük fiyatını sağlamaya yardımcı olmuştur.

LCD teknolojisi mükemmel bir şekilde uygulanabilir bir ekran seçeneği olmaya devam ediyor; ancak teslimat ve kurulum zorluğunun yanı sıra, artık video duvarı çözümü olarak kabul edilmiyor. Daha fazla neden öğrenmek için okumaya devam edin.

Doğrudan Görüntülü LED Video Duvarları için LED Ekran Teknolojisi

Video duvarları için LED teknolojisi yeni bir şey olmasa da, tüm iyileştirmeleri sayesinde hızla popülerlik kazanıyor ve sonuç olarak daha erişilebilir hale geliyor.

LCD çok katmanlı kalın bir cihaz olsa da LED çok daha ince ve daha etkilidir. LCD teknolojisinin aksine, LED video duvarları tipik olarak tüm ekranı daha ince ve daha yüksek parlaklık kapasitesine sahip hale getiren ışık yayan diyotların (LED’ler) modüllerinden oluşur (daha sonra yazıda tartışılacaktır). Her diyot, istenen herhangi bir rengi oluşturmak için Kırmızı, Yeşil veya Mavi (RGB) değerleri yayan gerçek ekran pikseli olarak çalışır. LED’ler ekran için görüntüyü kendileri ürettiğinden, katman sayısını önemli ölçüde azaltan herhangi bir arka aydınlatmaya veya filtrelemeye ihtiyaç duymazlar.

Daha geniş LED video duvarları kategorisi içinde farklı paketleme teknolojileri de vardır. Daha fazla bağlam için bunlar arasında yüzeye monte diyot (SMD), entegre matris cihazı ve yerinde noktalar bulunur, ancak asıl atılım başka bir yerde olur. Son zamanların LED dünyasının ezber bozan atılımı yerleşik çip veya COB teknolojisidir. Bu buluşun en devrimci yönü, diyotların baskı devresine doğrudan monte edilmesini sağlayan ve bunları yüzeyi boyunca eşit bir şekilde yerleştiren en sıkı piksel aralığıdır.

Hepsi bir arada LED ekranların ortaya çıkışı, teknolojinin popülaritesini artırmaya da yardımcı olmuştur. Doğrudan Görüntülü LED ekran, LCD paneli ortadan kaldırarak daha parlak bir resim ve daha fazla renk netliği sağlar. En önemlisi, birden fazla LCD paneli bir araya getirirken ızgara sorununu ve görüntü bütünlüğü sorununu ortadan kaldırır, böylece görüntülenen içeriği parçalayan çizgiler yoktur. Doğrudan Görüntülü LED teknolojisinin artık çok daha büyük video duvarları oluşturabilmesinin nedeni budur. En yeni hepsi bir arada çözümler, en üst düzey kullanıcı deneyimi için güç, ekran, görüntü dikiş ve kontrol sistemlerini de barındırmaktadır.

Expand Your Vision

All-in-One Direct View
LED Displays

Explore >

Doğrudan Görüntülü LED Ekran ve LCD Ekran: Hangisi Daha İyi?

LED ekran ile LCD ekran karşılaştırmasının merkezinde her şey, kullanım, etki ve fiyatla ilgilidir. Aşağıdaki bölümlerde, kullanıcı deneyimini ve bir video duvarının maliyet etkinliğini oluşturan çeşitli unsurları keşfedelim. Bu, bu iki rakip teknolojinin bazı artı noktalarını ve dezavantajlarını içerir.

Genel Görüntüleme Deneyimi

Genel görüntüleme deneyimini ele alalım. Bu, Doğrudan Görüntülü LED teknolojisinin üstün olduğu bir alandır. LED ekran, bir arka ışık görevi görmek yerine, her piksel için kırmızı, yeşil ve mavi LEDleri kullanır ve ekranın kendisinde kullanılmak üzere milyarlarca olası renk oluşturmak için bu renklerin her birinin değerlerini ayarlar. Görüntüyü doğrudan diyotlardan yayılan ışıktan renklendirmek, izleyicinin duyusal algısını artırma açısından sihir yapabilen gerçek bir renk tasviri sağlamaya yardımcı olur.

Tüm LCD ekranların kalibre edilmesi ve senkronize edilmesi, hem maliyet hem de karmaşıklık açısından genel sisteme katkıda bulunacak özel bir yazılım gerektirir. Her LCD panel ayrı ayrı çalışır ve dolayısıyla bozulur, bu da farklı zamanlarda kalibrasyon gerektirdikleri anlamına gelir. Panel bozulması kesinlikle toplam sahip olma maliyetini artıracaktır.

Son olarak, LCD ekranların ilave kalınlığının – 110 mm’nin üzerinde olduğunu hayal edin – kapalı bir alanda hantal görünebileceğine dikkat edilmelidir. Bu, dikkati ekranda gösterilen içerikten uzaklaştırabilir. Hepsi Bir Arada LED ekran, 5 mm çerçevesiz kenar ile 25 mm – 35 mm kalınlığa sahip olacaktır. Bu, LCD video duvarlarından önemli ölçüde daha incedir ve ideal izleme mesafesini ve sürükleyiciliği olumlu etkiler.

What does an All-in-One LED Display integrate

LED Video Duvarı Parlaklığı, Çözünürlüğü ve Rengi

LCD video duvarları üst düzey ekranlardan yapılmış olsalar bile, yine de parlaklıklarının olmaması, uzaktan veya güçlü ortam ışığı altında görüldükleri anda her zaman zayıf görünürlükle sonuçlanır. Bu, içeriği görüntülemek için LCD video duvarı kullanma konusunda net sınırlamalar olduğu anlamına gelir.

Doğrudan Görüntülü LED video duvarlarının ortaya çıkmasından önce, bu sınırlamalar ortalama bir kullanıcı için daha kabul edilebilir düzeydeydi, ancak bu durum değişmeye başladı. Üst düzey LED ekranlar daha yüksek parlaklık sağlarken aynı zamanda ekrandaki parlaklık seviyelerini ayarlamayı da mümkün kılıyor. Bu genellikle video duvarının belirli ayarlarını optimize etmek için gerekli olabilir (çünkü düşük parlaklıktaki görüntüler, ekranı güçlü ortam ışığına göre ayarlasanız bile net olmayacaktır).

Çözünürlük açısından, çoğu LCD ekran 1080p ile gelir, ancak LEDlerle aynı olan 4K UHD de mevcuttur. Ancak, Doğrudan Görüntülü LED’in ince piksel aralığı, LEDlerin birbirine çok yakın olduğu anlamına gelir; Ekrana her zamankinden daha yakın olsanız bile görselleri net bir şekilde görebilirsiniz. Bu, çeşitli boyutlardaki alanlarda canlı manzaralar, ayrıntılı ürün görselleri, tasarım eskizleri veya mekanik çizimleri gösterirken ekstra bir etki yaratabilir. LCD’de olduğu gibi ışığın farklı malzemelerden geçmeden doğrudan insan gözünün görmesi sayesinde canlı renk tasviri mümkün olur. LED ayrıca daha geniş bir renk gamı ​​​​sunar ve piyasadaki en iyi seçenekler Rec.709 renk alanını %120 kapsama alanı sunar.

ViewSonic Hepsi Bir Arada LED video duvarları, Doğrudan Görüntüleme teknolojisi ve en gelişmiş modeller için çipli anakart (COB) paketleme sayesinde geçmişin zorluklarını ustalıkla ele alır. 4.440 Hz’e kadar ultra hızlı yenileme hızları ve 600 nit ayarlanabilir yüksek parlaklık sağlayan Hepsi Bir Arada LED Ekran, her alanda benzersiz bir görüntüleme deneyimi sunar.

Nakliye, Kurulum ve Bakım

LED ekranı LCD ekranla karşılaştırırken hatırlanması gereken bir diğer önemli nokta, bir video duvarının nakliye, kurulum ve kapsamlı bakımı arasındaki farktır. Bu, hepsi bir arada LED video duvarlarının gerçekten LCD video duvarlarından daha iyi performans gösterdiği alanlardan biridir. Akla gelebilecek neredeyse her şekilde, son kullanıcılar için çok daha iyi bir deneyimle sonuçlanır ve video duvarını kurmak için gereken zaman ve emek miktarını büyük ölçüde azaltır.

LCD geniş formatlı ekranların nakliye ve kurulum maliyetleri önemli ölçüde daha yüksektir. Bunun nedeni kısmen, bir LCD video duvarı kurulumunun en az üç kişi gerektirmesi ve genellikle 4 saatten fazla sürmesidir. Ayrıca, ayaklı modellerin üstüne, LCD video duvarları sadece bir duvara monte edilebilmektedir.

Buna karşılık, Hepsi Bir Arada LED Ekran, hepsi bir arada modüler tasarım sayesinde yaklaşık iki saat içinde kurulabilir. Her modül, kurulum sırasında diğerlerine göre olan konumlarına göre otomatik olarak yapılandırılır ve kalibre edilir.

LCD video duvarlarıyla ilgili zorluklardan biri, her bir panelin bağımsız olarak çalışmasıdır; bu nedenle bir panelin diğerlerinden önce yıpranma olasılığı çok mümkündür. Buradaki temel sorun, bir panelin yıpranması durumunda, yırtılma maliyeti, ekranı aşağı indirip sonra teslim edilmesi gerektiğinden yüksek olacaktır. Ayrıca onarım işlemi yaklaşık bir ay sürer ve bu süre zarfında LCD kullanılamaz. Tamir edildikten sonra ekranın tekrar kalibre edilmesi gerekecektir. Uzun vadede, bu yüksek bakım maliyetleri anlamına gelir.

Modüler yaklaşım sayesinde bu LED video duvarları için geçerli değildir. Böyle durumlarda, tüm ekranı kaldırmadan tek LED modülünü değiştirmeniz mümkündür. Ayrıca, LED modülleri ekran açıkken ve kullanım esnasında değiştirilebilirsiniz. Bu, herkesin hızlı ve kolay bakım için kusurlu bir parçayı değiştirebileceği anlamına gelir. Bunun için endüstri terimine “kesintisiz tam ön bakım” diyebiliriz.

Her LCD ekranın farklı rengi ve parlaklığı vardır, bu nedenle kurulumdan sonra kalibrasyon gereklidir. Ve her ekran zamanla değişecektir (parlaklık ve renk performansının bozulma derecesi de her ekrana göre değişir), bu nedenle kullanıcılar bakım ve kalibrasyon için daha fazla zaman ve çaba harcayacaktır.

Direct View Led Video Wall Vs Lcd Video Wall - things to consider

Denetim Sistemi ve Hepsi Bir Arada LED

LCD video duvarları, pürüzsüz bir görüntü ve kabul edilebilir bir kullanıcı deneyimi sağlamak için geleneksel olarak ek bir denetim kutusu ile çeşitli başka aksesuarlar ve bileşenler gerektiriyordu. Nispeten yakın zamana kadar, bu LED ekranlar için de geçerliydi ve tatmin edici olmayan bir kullanıcı deneyimi, daha karmaşık bakım ve günlük yönetim ile sonuçlandı. Çoğu zaman, geniş formatlı bir ekranı çalışır duruma getirmek için bile uzman bir teknisyene ihtiyaç duyulur.

Neyse ki Hepsi Bir Arada Doğrıdan Görüntülü LED ekranların ortaya çıkışı tüm bunları değiştirmeye yardımcı oldu. Böylesine kapsamlı bir çözüm, kullanıcının ihtiyaç duyduğu her şeyi tek bir pakette birleştirmektedir. Hepsi görüntü birleştirme teknolojisiyle birlikte entegre edilmiş bir kontrol sistemi, ekran sistemi ve güç kaynağı düşünün. En önemlisi, böyle bir yaklaşım, uzman bilgisine ihtiyaç duymadan çok daha üstün ve daha kullanıcı dostu bir deneyim ile sonuçlanır.

Hepsi bir arada LED ekran tek tıklamayla açılabilir ve uzaktan kumanda ile çalıştırılması kolaydır. Ayrıca, kablosuz içerik paylaşımının yanı sıra, ekranın G/Ç bağlantı noktaları kolay bağlantı seçenekleri sunar.

Crestron, Extron ve AMX dahil olmak üzere AV kontrol sistemleriyle uyumlu olan bu en yeni ekranlar, karmaşık kurulum gerektirmeyen mükemmel kontrol ve otomasyon seçenekleri sunar. Bu cihazlar aynı zamanda maksimum düzeyde rahatlık için birçok bağlantı seçeneği sunmaktadırlar.

Son Söz

LCD video duvarları tarihsel olarak en popüler seçenek olsa da, LED teknolojisindeki gelişmeler ve dolayısıyla daha uygun fiyatlı olması, herhangi bir Doğrudan Görüntülü LED duvarın, LCD video duvar ile karşılaştırmasında açık bir şekilde ön sıralarda yer almasını sağladı. Yüksek kaliteli, Doğrudan Görüntülü LED video duvarının günlük olarak kurulumu, yönetilmesi ve çalıştırılması daha kolay olacaktır. Uygun fiyat avantajı da vardır ve modern hepsi bir arada çözümler, hareket halindeyken mükemmel kullanıcı dostu olma özelliği sunar.

LED ekran olarak da adlandırılan bir Doğrudan Görüntülü LED video duvarı, gelişmiş parlaklık, renk gamı, kontrast ve çok yönlü esneklik ile üstün bir genel görüntüleme deneyimi sunacaktır. Kullanıcıların ızgara sorunları veya düzensiz en boy oranları hakkında endişelenmesine gerek kalmaz. Ve bu nedenlerden dolayı, LED’in en son teknolojisi, büyük ekranlar için nihai çözüm olarak kabul edilmektedir.

Daha fazla bilgi istiyorsanız, Hepsi Bir Arada LED Ekran nedir hakkında daha fazla bilgi edinmekten veya ViewSonic’in Hepsi Bir Arada Doğrudan Görünüm LED Ekranlarını keşfetmekten çekinmeyin.