ViewSonic Library > Eğlence > Gaming > Adaptive Sync (Uyarlanabilir Senkronizasyon) Nedir?

Adaptive Sync (Uyarlanabilir Senkronizasyon) Nedir?

Oyun dünyasına girdiğinizde, sık sık yenileme hızları ve kare hızları terimlerini duyarsınız. Oyuncular, yepyeni uzaylı manzaralarını keşfetmek ve düşman hatlarını yumuşak, kesintisiz hareketlerle ele geçirmek için ultra hızlı yenileme hızları ve süper yüksek kare hızları sunan cihazlar ararlar.

Adaptive Sync’in mümkün olan en akıcı oyunlar için ekran yırtılmasını ve oyun takılmalarını nasıl önlediğini öğrenmek için okumaya devam edin veya ViewSonic ELITE’in en yeni senkronizasyon özellikleriyle donatılmış profesyonel oyun monitörlerini keşfedin.

Ancak, teknik özellikler ne kadar gelişmiş olursa olsun, monitörün yenileme hızının ve grafik kartının kare hızının senkronize edilmesi gerekir. Senkronizasyon olmadan oyuncular, yırtılma ve titremelerle dolu kötü bir oyun deneyimi yaşarlar. NVIDIA, AMD ve VESA, ekran yırtılmasını ortadan kaldırmak ve oyun takılmalarını en aza indirmek için kare hızlarını ve yenileme hızlarını senkronize etmeye yardımcı olan farklı görüntüleme teknolojileri geliştirmiştir ve bu teknolojilerden biri de Adaptive Sync’tir.

Adaptive Sync’in ne olduğunu anlamak için öncelikle ekran yırtılmasına, oyun takılmasına ve giriş gecikmesine neyin neden olduğunu ve Adaptive Sync’in bunları nasıl çözdüğünü anlamamız gerekir.

Ekran Yırtılması veya Oyun takılmasına Neler Neden Olur?

Geleneksel monitörler, görüntülerini sabit bir hızda yenileme eğilimindedir. Ancak, bir oyun, özellikle hızlı hareketli sahneler sırasında, ayarlanan aralığın dışında daha yüksek kare hızları gerektirdiğinde, monitör bu yüksek artışa ayak uyduramayabilir. Monitör aynı anda bir karenin bir bölümünü ve sonraki kareyi gösterebilir.

Örnek olarak, oyununuzun 90 FPS’de (Saniyede Kare Sayısı) çalıştığını, ancak monitörünüzün yenileme hızının 60Hz olduğunu hayal edin. Bu, ekran kartınızın saniyede 90 güncelleme yaptığı ve ekranın yalnızca 60’a ulaştığı anlamına gelir. Aradaki bu fark, tıpkı bir yırtık varmış gibi ekranda görüntülerin bölünmesine yol açar. Bu çizgiler, iyi bir izleme deneyimini ortadan kaldırır ve oyun oynamayı engeller.

Oyunda takılma veya mikro takılma, karelerin tekrarlanması, atlanması veya donmasıdır. Bu genellikle GPU (Grafik İşlemcisi) ile ekranınız arasında giriş gecikmesi olduğunda meydana gelir. Özellikle hızlı tempolu ve grafik yoğun olan oyun türleri, yavaş ve gecikmeli hissettirir ve oyunculara gecikmeli aksiyon ve ekranda ani kesintiler yaşatırlar.

Genellikle GPU görüntüleri monitöre kıyasla daha yavaş bir hızda oluşturduğunda FPS’de yaşanan düşüş, giriş gecikmelerine neden olur. Kare hızlarında ekranınızın yenileme hızının altına düşmesi, oyunun takılmasına ve giriş gecikmelerine neden olur ve bunun nedeni V-Sync olabilir.

Grafik kartınızın performansı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: Bir E-spor Grafik Kartı Nasıl Seçilir?

V-Sync (Dikey Senkronizasyon) nedir?

Dikey Senkronizasyon olarak da bilinen V-Sync, oyunun kare hızını monitörün yenileme hızıyla senkronize eden ve çoğu modern grafik kartında bulunan orijinal GPU teknolojisidir. Öncelikle ekran yırtılmalarıyla mücadele etmek için geliştirilmiştir.

Bir monitörde V-Sync etkinleştirildiğinde, grafik kartının kare hızı çıkışını monitörün yenileme hızıyla sınırlandırmaya yardımcı olur. Bu, monitörün yönetebileceği daha yüksek bir FPS’yi işlemekten kaçınmasını sağlar ve dolayısıyla ekran yırtılmasını ortadan kaldırır. Ancak, oyunun gerekli kare hızı monitörün yenileme hızının altına düşerse, V-Sync’in etkinleştirilmesi FPS’nin monitörle eşleşmesi için daha da düşmesine neden olur. Bu, performansı engelleyecek ve giriş gecikmelerini artıracak ek gecikme süresi getirir.

Bu sorunla mücadele etmek, ekran yırtılmasını ortadan kaldırmak ve gecikmeleri ve takılmaları aynı anda azaltmak için Adaptive Sync geliştirilmiştir.

Adaptive Sync nedir?

Her oyun, farklı sahneler değişken kare hızları gerektirir. Sahnede ne kadar fazla efekt ve ayrıntı varsa (patlamalar ve duman gibi), kare hızındaki farkı oluşturmak o kadar uzun sürer. Tüm sahnelerde tutarlı olarak aynı kare hızını oluşturmak yerine, grafik yoğun olsun ya da olmasın, yenileme hızını buna göre senkronize etmek daha mantıklıdır.

VESA tarafından geliştirilen Adaptive Sync, ekranın yenileme hızını anında GPU’nun çıkış kareleriyle eşleşecek şekilde ayarlar. Giriş gecikmesini önlemek ve tekrarlanmaması için her bir kare mümkün olan en kısa sürede görüntülenir, böylece oyun takılmaları ve ekran yırtılmaları önlenir.

Adaptive Sync, oyunun dışında, 23,98 ile 60fps arasında değişen çeşitli kare hızlarında sorunsuz video oynatımı sağlamak için de kullanılabilir. Monitör yenileme hızını video içeriğinin kare hızıyla eşleşecek şekilde değiştirir, böylece videodaki takılmaları ortadan kaldırır ve hatta güç tüketimini azaltır.

V-Sync ile Adaptive Sync Arasındaki Fark Nedir?

GPU’nuzun kare hızını, ekranınızın yenileme hızıyla eşleştirmek için sınırlayan V-Sync’in aksine, Adaptive Sync, oyunun oluşturulması için gereken kare hızlarına yanıt olarak monitörün yenileme hızını dinamik olarak değiştirir. Bu, yalnızca ekran yırtılmasını yok etmekle kalmaz, aynı zamanda FPS düştüğünde V-Sync’in neden olduğu titreme etkisini de ele alır.

VSync vs Adaptive Sync

Adaptive Sync’i VESA tarafından açıkladığı şemada, A Ekranının B Görüntüleme’ye güncelleştirmeden önce İşleme B’nin tamamlanmasını ve hazır olmasını bekleyeceğini göreceksiniz. Bu, her karenin mümkün olan en kısa sürede görüntülenmesini sağlar, böylece giriş gecikmesi olasılığını azaltır. Oyunda takılmayı önlemek için ekranın yenileme hızında kareler tekrarlanmaz. Ekranın yırtılmasını önlemek için yenileme hızını kare işleme hızına uyarlayacaktır.

AMD FreeSync ve NVIDIA G-Sync Arasındaki Fark Nedir?

AMD FreeSync, VESA Adaptive Sync’ten farklı değildir. Yenileme hızını FPS ile senkronize etmek için VESA’nın telifsiz teknolojisini kullanır. Ayrıca fiyatlarını düşük tutan çoğu monitörde çalışır. Ancak AMD, kare hızı aralığını üreticilerin ellerine bırakmıştır ve bu da senkronizasyon teknolojisinin kullanışlılığını azaltmaktadır.

NVIDIA G-Sync, Adaptive Sync ile aynı prensibi kullanır. Ancak, ekrana yerleştirilmesi gereken özel bir donanıma dayanır. NVIDIA tarafından uygulanan ek donanım ve katı düzenlemelerle, G-Sync’i destekleyen monitörler daha sıkı kalite kontrolüne sahiptir ve fiyatta daha üstündür.

FreeSync vs G-Sync

Her iki çözüm de donanıma bağlıdır. G-Sync ile donatılmış bir monitörünüz varsa, bir NVIDIA grafik kartı edinmeniz gerekir. Aynı şekilde, bir FreeSync ekranı bir AMD grafik kartı gerektirir. Bununla birlikte, AMD, açık kullanım için teknolojiyi de DisplayPort arayüzünün bir parçası olarak piyasaya sürdü. Bu, herkesin rakip cihazlarda FreeSync’in keyfini çıkarmasını sağlar. Ayrıca piyasada bir NVIDIA GPU ile eşleştirmek için G-Sync Uyumlu monitörler mevcuttur.

Ayrıca FreeSync ve G-Sync hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Son Söz

Senkronizasyon teknolojisi seçerken, ihtiyaç ve tercihlerinizi düşünmelisiniz. Daha akıcı bir oyun deneyimi istiyorsanız, oyun monitörünüzün V-Sync özelliklerine ek olarak Adaptive Sync’e sahip olması ideal olacaktır. Özellikle hassas tıklamalar ve yıldırım hızında refleksleri gerektiren çok sayıda dövüş veya atış oyunu oynuyorsanız, birkaç kare fark zafere veya yenilgiye yol açabilir.

Yenileme hızı ve kare hızı arasındaki farklar hakkında bilgi tazelemeye ihtiyacınız varsa, buradaki kılavuzumuza göz atabilir veya yırtılma ve takılma olmayan bir oyun deneyimi için ViewSonic ELITE profesyonel oyun monitörlerine göz atabilirsiniz.