ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Teknoloji Meraklısı Öğrencilere Metaverse Avatarlarını Kullanarak Nasıl Öğretim Yapılır?

Teknoloji Meraklısı Öğrencilere Metaverse Avatarlarını Kullanarak Nasıl Öğretim Yapılır?

Öğrencilere öğrenimlerinde metaverse ile dijital avatarları kullanma fırsatı vermek nispeten yeni bir olgudur, ancak muazzam bir potansiyele sahiptir. Yeniliklerine rağmen avatarlar, teknolojiyi günlük yaşamlarının neredeyse her alanında kullanarak büyüyen bir nesil öğrenciye hitap edebilir. Eğitimcilerin, metaverse teknolojisinin öğrencilere nasıl fayda sağlayabileceğini anlamaları ve onu etkili bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğrenmeleri önemlidir.

Teknolojiden anlayan öğrencilere metaverse avatarlarını kullanarak nasıl eğitim verileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in metaverse eğitim çözümü UNIVERSE‘i ziyaret edin.

Dijital teknoloji, modern bir öğrencinin hayatının neredeyse her yönüne entegre edilmiştir, bu nedenle bu neslin öğrencilerine genellikle dijital okur-yazar denir. Bir dijital okur-yazar, Cambridge Sözlüğü tarafından “dijital teknolojiye, bilgisayarlara vb. aşina olan, çünkü onlarla birlikte büyümüş bir kişi” olarak tanımlanır ve bu aşinalık seviyesi, bu öğrencilerin genellikle kendi öğretmenleri de dahil olmak üzere birçok yetişkinden daha fazla teknoloji meraklısı oldukları anlamına gelir.

Günümüzde öğrenciler teknolojiyi eğlence, sosyalleşme, öğrenme ve aktivizme katılma gibi pek çok farklı şekilde kullanıyorlar. Öğrencilere çalışmalarında yardımcı olmanın ve katılımı artırmanın yeni bir yolu özel, kişiselleştirilmiş öğrenme stratejileri olduğundan, eğitimcilerin bu gerçeği kabul etmesi gerekir. Statükoyu korumaktansa çağa ayak uydurmak ve öğrencileri teknoloji ile bulundukları yerde buluşturmak da önemlidir. Sonuçta, sınıfta teknoloji kullanmanın önemli bir avantajı, öğrencileri geleceğe hazırlama yeteneğidir.

Bu makalede, metaverse konusunu inceleyeceğiz; metaverse avatarının ne olduğunu açıklayacağız. Bu avatarların neden yararlı olabileceğini tartışacağız ve bu teknolojinin mümkün kıldığı farklı öğrenme türlerinden bazılarını ele alacağız. Sonuç olarak, dijital okur-yazarlara öğretmek için metaverse avatarlarını nasıl kullanacağınızı daha iyi anlamalısınız.

Metaverse ve Metaverse Avatarları

Metaverse, okulların ve diğer akademik kurumların teknolojiden anlayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıkları yeni yollardan biridir. Peki metaverse nedir, nasıl tanımlanır ve pratikte ne anlama gelir?

Genel olarak metaverse, internet, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve blockchain teknolojisi gibi teknolojilerle desteklenen, anlamlı sosyal etkileşimlerin ve bağlantıların meydana gelebildiği sürükleyici, sanal bir dünya olarak tanımlanabilir. Metaverse, son yıllarda Meta tarafından popüler hale getirilmiş olsa da, mevcut olan tek veri deposu bu değil. Metaverse, sanal deneyimleri geliştirmek için birkaç şirket tarafından geliştirilmektedir. XR Today tarafından yayınlanan bir makale, gerçek dünyaya benzeyen “zengin kullanıcı etkileşimleri” için alanlar sağlama yeteneğini vurgularken, Education Next web sitesi, meta evrenin ajanslarını elinde tutan birden fazla kişi tarafından senkronize olarak deneyimlenebileceğini vurgulayan bir makale yayınladı.

Gerçekte, farklı şirketlerin farklı yaklaşımları olduğu ve kullanıcıların da değişen beklentileri olduğu için, meta veri deposunun tam olarak nasıl tanımlanması gerektiği konusunda hala bazı tartışmalar var. Bununla birlikte, metaverse hakkında düşünmenin iyi bir yolu, iş/eğitim ve ev yaşamının ötesinde bir ‘üçüncü alan’ işlevi gören sanal bir dünyadır.

Metaverse’in eğitim alanına nasıl entegre edileceğine dair farklı fikirlerin olduğunu, bazılarının oyunlaştırmaya öncelik verdiğini anlamak da önemlidir. Öte yandan, diğerleri sosyal deneyimleri veya sınırsız öğrenmeyi vurgular. Metaverse faydalarının ortaya çıktığı bir başka alan da çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılıktır (DE&I). UNIVERSE by ViewSonic özellikle, bir çevrimiçi öğrenme ortamında bir aidiyet ve kapsayıcılık duygusu yaratmak için meta veri deposunun bir araç olarak nasıl işlev görebileceğiyle ilgilenmektedir.

Bu tür bir aidiyet, kabul ve destek duygusu sağlamanın en etkili yollarından biri, bir dijital metaverse avatarının oluşturulması ve kullanılmasıdır. Bunlar daha sonra dijital bir ortamda kontrol edilebilir ve öğretmenlerle ve diğer öğrencilerle etkileşimde bulunmak için kullanılabilir; böylece öğrenciler nihai olarak bilgi edinebilir ve ders materyaline aşina olabilir.

What are Metaverse Avatars?

Dijital Kimlik ve Dijital İkiz

Metaverse platformlarıyla ilişkili en yaygın özelliklerden biri – ve UNIVERSE by ViewSonic içinde sunulan bir özellik – bir metaverse avatarı oluşturma ve kontrol etme yeteneğidir. Bir kişinin çevrimiçi ortamdaki dijital temsili olarak düşünülebilir. Bunu anlamanın basit bir yolu, bir video oyunu karakteriyle karşılaştırmak olabilir. Bu avatar, dijital dünyayı dolaşmak ve diğer insanlar tarafından kontrol edilen avatarlarla etkileşim kurmak için kullanılır.

Anlaşılması gereken önemli bir nokta, metaverse avatarlarının, kullanılan metaverse platformuna ve bazı durumlarda kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak iki ana biçim alabildiği gerçeğidir. Bu iki tür, genel olarak dijital kimlikler ve dijital ikizler olarak tanımlanabilir ve aşağıda ayrım hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dijital Kimlik

Bazı metaverse platformları, özelleştirilebilir bir dijital avatarın oluşturulmasını içeren bir dijital kimlik fikrini destekler. Eğitim bağlamında bu, öğrencilerin potansiyel olarak saç rengi ve kıyafet gibi şeylere karar vererek kendi avatarlarını yaratma becerisine sahip olacağı anlamına gelir. Bazı durumlarda, bu dijital kimlikler insandan başka bir şey olabilir, yani avatar bir hayvan, kurgusal bir karakter ve hatta hayali bir yaratık olabilir.

Bu yaklaşımın, özellikle erişilebilirlik açısından bazı önemli avantajları vardır. Bu tür bir avatar kullanmak, öğrencilerin kendi bireyselliklerinin endişe duydukları bazı yönlerini atlamalarına izin verebilir. Örneğin, bu tür bir avatar, göz teması kurmakta güçlük çeken bir öğrenciye yardımcı olabilir. Alternatif olarak, konsantrasyonu veya iletişimi bozan fiziksel bir özellikten endişe duyan bir öğrenci için faydalı olabilir.

Dijital İkiz

Metaverse avatarlarının dijital kimlik yaklaşımına ana alternatif, esasen kullanıcının dijitalleştirilmiş bir versiyonu olan bir dijital ikizin yaratılmasıdır. Yine eğitim bağlamında bu, platformun öğrencilerin kendi benzersiz özellikleri ve ilişkili bireysellik duygusuyla birlikte kendilerinin dijital bir versiyonunu yaratmalarına izin verdiği anlamına gelir. Aynı zamanda gerçek ve dijital dünyalar arasındaki uçurumu kapatmanın bir yoludur.

Platforma bağlı olarak dijital ikizler, birinci şahıs bakış açısıyla veya kullanıcıların kendilerini görebildiği üçüncü şahıs bakış açısıyla kontrol edilebilir. Ne olursa olsun, bu yaklaşım, her metaverse avatarının tamamen benzersiz olmasını ve onu kontrol eden kişinin gerçek bir temsilini sağlamak için iyidir.

Digital identities and digital twins

Metaverse Avatarları ve Farklı Öğrenme Türleri

Metaverse avatarlarının kullanımı, farklı öğrenme türleri için olasılıkları sağlar. Teknoloji, özellikle birden çok öğrenci arasında akranlar arası öğrenmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir ve platformun daha fazla dijital erişilebilirlik sunmasını sağlayabilir. Aşağıdaki amaçlar için meta veri deposunun kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

1) Akranlar Arası Öğrenme

Akranlar arası öğrenme veya akran öğrenimi, öğrencilerin aktif olarak birbirlerine yardım ederek ve destekleyerek öğrendikleri bir süreçtir. Temel olarak, ders materyalini öğrenirken güven ve sosyal beceriler oluşturmak için kullanılabilir.

Öğrenciden Öğrenciye Ders Verme

Bir metaverse platformu, öğrencilerin birbirleriyle etkileşime girmesi için mükemmel bir alan görevi görebilir. Anlamlı etkileşimlere ve duygusal bağlantıya odaklanan UNIVERSE by ViewSonic gibi sanal dünyaları, öğrencilerin gerçek dünyada olduğu gibi fikirlerini paylaşmalarına ve birbirlerinden öğrenmelerine olanak tanır. Bu daha sonra öğrenciden öğrenciye ders vermenin normal okul saatleri dışında gerçekleşmesi olasılığını açar.

Çevrimiçi karakterlerin veya avatarların kullanılması, bazı öğrencilerin utangaçlık veya sosyal kaygı gibi sorunların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir, bu da bu tür etkileşimlerle daha iyi başa çıkabildikleri anlamına gelir. Sonuç olarak, öğretmenlerin o andaki yetenek seviyelerine ve ihtiyaçlarına göre öğrencileri eşleştirmesi mümkün hale gelir ve ekstra desteğe ihtiyacı olanların bunu almasına izin verilir. Bu tür özel ders, ilgili öğrencilerin güven oluşturmasına ve hatta kalıcı arkadaşlıklar kurmasına da yardımcı olabilir.

UNIVERSE

A Metaverse
Built for Education

Discover now >

Kültürel Duyarlılık

Öğrencilerin metaverse avatarları veya dijital karakterleri kullanarak öğrenebilecekleri en ilginç yollardan biri, kültürel olarak daha duyarlı hale gelmektir. İnternet, dünyanın her yerindeki insanlar tarafından kullanılan geniş bir dijital alandır; bu, metaverse’nin öğrencilerin farklı yerlerden diğer öğrencilerle tanışma fırsatı sağladığı anlamına gelir. Tüm öğrenciler için, maruz kaldıkları kültürel normlar ve beklentiler, kaçınılmaz olarak düşüncelerini şekillendirecektir.

Bununla birlikte, sanal bir dünyadaki insanlarla bağlantı kurarak, öğrenciler fikirlerini paylaşma, diğer insanlarla etkileşim kurma ve önyargıları ilk elden etkileşimler yoluyla kendi yollarıyla yıkma fırsatına sahip olurlar; bunun yerine, yalnızca eğitim sistemlerinden ve medyadan gelen yardımlarla üstesinden gelinen önyargıları yıkmayı öğrenirler. Pek çok durumda, iyi tasarlanmış metaverse avatarları, tamamen güvenli bir ortamda, giyim gibi göstergelerle kültürel farklılıkları da sergileyebilir.

Kampüsler Arası İşbirliği

Eşler arası öğrenmenin meta veri deposuyla ilgili olduğu başka bir alan, kampüsler arası işbirliği potansiyeliyle ilgilidir. Basit bir ifadeyle, bu, bir akademik kuruma devam eden öğrencilerin potansiyel olarak diğer akademik kurumlardaki öğrencilerle iletişim kurabilecekleri, fikirlerini paylaşabilecekleri ve başka türlü öğrenebilecekleri anlamına gelir.

Bu özellikle heyecan verici bir gelişmedir çünkü öğrenciler devam ettikleri okul, kolej veya üniversite tarafından sunulmayan sınıflara veya derslere katılabilirler. Metaverse, kolejler ve üniversiteler tarafından fiziksel kampüslerini dijital dünyada yeniden oluşturmak için de kullanılabilir. Oradan, bir başvuru yapmayı düşünen öğrenciler metaverse avatarlarını kullanarak kendi dijital cihazlarından kampüsü keşfedebilirler.

2) Dijital Erişilebilirlik

Dijital erişilebilirlik kavramı hayati derecede önemlidir ve metaverse avatarlarını kullanarak teknolojiden anlayan öğrencilere eğitim verirken ana odak noktası olmalıdır. Genel olarak dijital erişilebilirlik, kişisel durumları ve fiziksel veya bilişsel bozuklukları ne olursa olsun tüm öğrencilerin dijital teknolojiyi algılayabilmelerini ve kullanabilmelerini sağlamakla ilgilidir.

Derse Devamlılık

Erişilebilirlik konusundaki en büyük engellerden biri, fiziksel sağlık ve bunun sınıfa devamı engelleme kapasitesidir. Bununla birlikte, devamlılık durumu, okula, koleje veya üniversiteye gidip gelmeyi zorlaştırabilecek diğer kişisel koşullardan da etkilenebilir. Erişilebilirliği artırmak için meta veri deposunun kullanılabileceği en önemli yollardan biri çevrimiçi katılımdır.

Temel olarak, meta veri havuzu mesafe engellerini tamamen ortadan kaldırarak öğrencilerin bir sınıfa sanal olarak katılmalarını veya fiziksel olarak orada olamasalar bile öğrencilerin ders dışı oturumlara katılmasını mümkün kılar. Aynı zamanda, metaverse, görülmeme ve başkalarını görmeme ile bağlantılı olumsuz duygular gibi geleneksel uzaktan eğitimle ilgili bazı sorunların üstesinden gelebilir.

digital avatars can be of great value to students

Eşit Oyun Alanı

Son olarak, metaverse avatarlarıyla bağlantılı göze çarpan bir erişilebilirlik avantajı, tümü temel benzerlikleri paylaşacak bir dijital avatarla temsil edilen öğrenciler için oyun alanının genel olarak eşitlenmesidir. Bu, aksi takdirde akranlarından farklı hissedebilecek veya bir engel nedeniyle dışlanmış hissedebilecek öğrenciler için değerli olabilir.

Happy Game Changers’taki bir makalenin ana hatlarıyla belirttiği gibi, oyunlaştırma öğeleri nörolojik olarak farklı insanlar için faydalı olabilir. Bu, otizm, disleksi veya dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan öğrencileri içerebilir. Eğitim araçlarınız için metaverse’inizin bu oyunlaştırma öğelerine sahip olduğundan emin olarak, öğrencilerin olumlu deneyimler ve sonuçlar getirebilecek bir ortamda öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Son Söz

Metaverse hala gelişmekte olan bir kavramdır ve eğitimcilerin mevcut fikirlerin bazılarının muhtemelen daha fazla evrim geçireceğini anlamaları önemlidir. Bununla birlikte, metaverse avatarlarının kullanımının akademik kurumlar tarafından göz ardı edilmemesi gereken bazı önemli faydaları olduğu zaten tespit edilmiştir.

Özellikle, metaverse avatarlarının kullanımı, özel ders vermeyi ve hatta kampüsler arası işbirliğini içerebilen akranlar arası öğrenmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Bu önemlidir, çünkü akran öğrenimi öğrencilerin katılımını artırmaya ve bir konuyu anlamalarını derinleştirmeye yardımcı olabilir. Öğrencilere gelecekteki kariyerlerinde ve günlük yaşamlarında iyi hizmet edecek türden iletişim ve ekip çalışması becerilerini geliştirmek için de önemli olabilir.

Daha da ileri gidersek, metaverse ve metaverse avatarlarının kullanımı, fiziksel konuma dayalı engelleri kaldırarak daha yüksek düzeyde dijital erişilebilirlik sağlamaya yardımcı olabilir. Bu arada, oyunlaştırma öğeleri, nörolojik olarak farklı öğrencilere yardımcı olabilir ve avatarlar, öğrencilerin göz teması veya topluluk önünde konuşma gibi kaygı alanlarından kaçınmasına yardımcı olabilir.

Metaverse’nin öğrencilerin başarılı olabileceği sürükleyici bir sanal dünyayı nasıl oluşturabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin veya sürükleyici öğrenmeyi, anlamlı topluluk oluşturmayı ve sınırsız işbirliğini desteklemek için kullanılabilecek eğitim odaklı bir metaverse platformu olan UNIVERSE ViewSonic”i ziyaret edin.