ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Sınıf için LED Projeksiyon Cihazı Almanın 7 Nedeni

Sınıf için LED Projeksiyon Cihazı Almanın 7 Nedeni

LED bir sınıf projeksiyon cihazı, bir öğretmenin görsel içeriği görüntülemesi için tartışmasız en uygun yollardan biridir. Bu yeni tür projeksiyon cihazları yalnızca birkaç yıldır piyasada olsa da tanıdık lambalı projeksiyon cihazlarının yerine istikrarlı bir şekilde geçiyor. Bu yenilik, işlevsel kolaylık, daha az bakım gerekliliği ve teknolojik gelişmeler sayesinde ortaya çok şey koyuyor. Hala okulunuz için ne tür bir projeksiyon cihazı seçmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? İşte LED projeksiyon cihazlarının aranan çözüm olmasının 7 nedeni.

LED projeksiyon cihazlarının sınıftaki faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya ViewSonic’in eğitim çözümlerini keşfedin.

Projeksiyon cihazları, günümüzde çok yaygın olan sınıf ekipmanlarındandır. Yüzlerce öğrenciye veya daha küçük sınıflara içerik sunmak için öğretmenler için oldukça kullanışlı bir araçtır. Yakın zamana kadar, okullarda bulunan modellerin büyük çoğunluğunu lamba ve lazer tabanlı projeksiyon cihazları oluşturuyordu. Ancak LED’lerin hızlı yükselişi ve bu teknolojinin son gelişimi göz önüne alındığında, LED sınıf projektörleri çok ilginç bir alternatif haline geldiler. Sağlam ve bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için sundukları avantajlara bir göz atalım.

Sınıf için Projeksiyon Cihazlarını Anlamak

Konu bir sınıfa öğretmek olduğunda içeriği görüntülemenin büyük faydaları vardır. O halde, görüntüleme cihazlarının son on yılda sınıflarda giderek artan bir rol oynamak için sürekli olarak gelişmesine şaşmamalı. Tepegözler, TV’ler, VHS oynatıcılar ve interaktif dijital tahtalar, modern öğretim stratejilerine girmenin yolunu buldu. Ancak, interaktif ekranlar gerçek bir ivme kazansa da projeksiyon cihazları çoğu okul sınıfı için hala uygun ve ekonomik bir çözüm olmaya devam ediyor.

Led Projectors for small and medium-sized classroom

Eğitim alanında şu anda üç ana projektör türü buluyoruz: lamba tabanlı, lazer tabanlı ve LED tabanlı. Her tür kendi ışık kaynağına göre tanımlanır ve hepsinin farklı ortamlarda kendi avantajları vardır. Örneğin, ultra parlak lazer projeksiyon cihazları, amfi tiyatrolar ve büyük oditoryumlar gibi büyük mekanlar için özellikle uygundur, lamba ve LED tabanlı projeksiyon cihazları ise küçük ve orta ölçekli sınıflar için mükemmeldir.

[eleman-şablon id=”44092″]

LED Sınıf Projeksiyon Cihazının 7 avantajı

Muhtemelen lambalı projeksiyon cihazlarını zaten iyi tanıyorsunuzdur, ancak sınıfınızda bir LED cihaza sahip olmanın faydaları konusunda hala biraz kuşkulu olabilirsiniz. Bu yeni modellerin sınıfınız için mükemmel olmasının 7 ana sebebine bir göz atalım.

1. Görüntü kalitesi

LED sınıf projeksiyon cihazları, göz sağlığı akılda tutularak gelişmiş bir görüntüleme deneyimi sağlarlar. Daha yüksek renk doygunluğu sayesinde daha iyi algılanan bir parlaklık ürettikleri için, ortam ışığının çok olduğu ortamlarda bile kullanılabilirler.

İlginç bir şekilde, parlak ve canlı görüntüler, bazı ekranların yaptığı sağlık korumasını yapmaz. Gerçekten de yansıtılan görüntülere bir duvar veya başka bir yüzey aracılık ettiği için mavi ışık emisyonları minimuma indirilir. LED projeksiyon cihazları görüntü üretmek için renk çarkları kullanmadığından, genellikle lamba tabanlı bir projektör kullanırken karşılaşılan rahatsız edici gökkuşağı efekti artık bir sorun olmaz.

2. Anında Çalışma

Bir LED sınıf projeksiyon cihazının ana avantajlarından biri, anında açılma özelliğidir. Lamba tabanlı modellerin tam olarak çalışır duruma gelmesi için önce ısınması gerekir – ki bu birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Ancak LED’ler sabit bir anlık ışık huzmesi ürettiğinden, hemen çıkmaya hazır olurlar.

Bir sınıf ortamında, bu özellik gerçekten önemlidir. Cihazın istenen içeriği göstermesini bekleyerek değerli ders zamanını boşa harcamayın. Artık sunumu hazırlarken sınıfta zarar görme riskine girmenize gerek yok. LED projektörü açın, cihazınızı bağlayın ve ders kesintisiz bir şekilde devam etsin!

3. Güvenilirlik

LED’ler sadece anında açılmaya izin vermez, aynı zamanda ömürleri lamba tabanlı projektörler tarafından kullanılan cıvalı ampullerden çok daha uzundur. LED’ler ampuller gibi ısı üretmediğinden, eski günlerdeki gibi büyük ve gürültülü bir fana gerek yoktur. Ve en yeni modeller, toz taneciklerinin, optik motoru ve termal sistemi etkilemesini önleyen bir IP5X kasa içinde gelir.

Ayrıca LED projektörler, lamba tabanlı muadilleri gibi parlaklığa ve renk bozulmasına maruz kalmazlar. Zamanla ve kullanımla, özellikle lamba projektörü Eco moduna ayarlanmadığında, ampulün parlaklığı azalmaya başlayacak ve bu da renk solmasına neden olacaktır. LED’ler ise zaman içinde istikrarlı bir şekilde aynı parlaklığı üreterek uzun vadede daha güvenilir bir renk çıktısı sağlar.

4. Taşınabilirlik

LED sınıf projektörlerinin ısıyı dağıtmak için büyük bir fanla donatılması gerekmediğinden, artık daha kompakt bir formatta geliyorlar. Bunlar, normal projektörlerle benzer özellikler sunar, ancak yüksek kaliteli entegre hoparlörler, Wi-Fi bağlantısı ve (taşınabilir projektörler söz konusu olduğunda) güçlü bir pil takımı ile donatılmıştır.

Dolayısıyla bu projeksiyon cihazları hem sınıfta hem de saha gezilerinde kullanılabilir. Ayrıca, bir sırt çantasına kolayca sığabildikleri için, belirli bir sınıf yerine doğrudan öğretmenlere verilebilirler ve bu da sınıfları tasarlarken daha fazla esneklik sağlayacaktır.

[eleman-şablon id=”43628″]

5. Kullanım kolaylığı

İster taşınabilir ister normal formda olsun, bir LED projeksiyon cihazının sınıf ortamında kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. HDMI, VGA ve USB bağlantı noktalarıyla kapsamlı bağlantısı, herhangi bir elektronik cihazın bağlantısını sağlar. En gelişmiş modeller, kablo yönetimini azaltmak için kablosuz HDMI dongle’larla da uyumludur.

Anında açılma ve kapsamlı trapezoid düzeltme ile LED projeksiyon cihazları saniyeler içinde mükemmel bir görüntü sağlar. Kullandıktan sonra bir dolapta kolayca saklayabilirsiniz. Yerden ve kaynaklardan tasarruf sağlayan herhangi bir soğuma süresi gerektirmezler.

6. Daha az bakım

Sınıf ekipmanları öğretmen ve öğrenciler için tabii ki kullanışlı olmalı ama yöneticileri de unutmayalım. Bu açıdan LED projeksiyon cihazları mucizeler yaratır. Lambasız tasarım, en son 3. nesil LED teknolojisinin uzun ömrü ile birleştiğinde, lambaları periyodik olarak değiştirmek için artık bakım süresine gerek olmadığı anlamına gelir. Bir LED sınıf projeksiyon cihazı, 30.000 saate kadar dayanır ve bu, 20 yılı aşkın bir süredir günde yaklaşık 4 saat kullanım sağlaması demektir.

Ampul değişikliği olmaması aynı zamanda onarım veya bakım için bekleyen arıza sürelerinin de ortadan kalkması anlamına gelir. Ve yöneticiler için son bir avantaj olan LED projektörlerin işletim yazılımı, artık bir dizüstü bilgisayara bağlamak için basit bir USB kablosu kullanılarak yerinde güncellenebilir ve sizi servis merkezine yapılan yolculuklardan kurtarılabilir.

7. Toplam Sahip Olma Maliyeti

LED projeksiyon cihazlarının toplam sahip olma maliyeti (veya TCO), yöneticilerin satın alma kararı verirken tartmaları gereken bir başka büyük avantajdır. LED sınıf projektörleri genellikle lamba tabanlı muadillerinden biraz daha pahalıdır. Ancak uzun vadede çalışmaları daha ucuzdur.

Gerçekten de, gördüğümüz gibi, çok az bakım gerektirirler: değiştirilmesi gereken pahalı cıvalı ampuller yok, daha uzun bir kullanım ömrü ve onarım veya güncelleme için servis merkezine göndermekle daha az güçlük. En güzeli ise LED’lerin çalışması için daha az enerjiye ihtiyaç duyması ve okulların lamba tabanlı bir projektör kullanmalarına göre %50’ye kadar daha fazla enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanımasıdır. Bu, özellikle eğitim tesislerinin giderek daha fazla elektrikle çalışan dijital teknolojiler kullanması nedeniyle çok önem taşımaktadır.

Benefits of Led Classroom Projector

Son Söz

Bir LED sınıf projektörü, kesinlikle çok kompakt bir tasarımda çok fazla güç barındırır. Sadece öğretmen ve öğrencilerin ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda okul yöneticilerinin ihtiyaçlarını da karşılar. Bilinen lamba tabanlı projeksiyon cihazlarına göre harika bir alternatif ve taşınabilir formatları sayesinde yepyeni olanaklar sunarlar.

LED projektörler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Ultimate Projektörler Kılavuzumuza göz atmayı veya sınıf için ViewSonic çözümlerini keşfetmeyi unutmayın.