ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Metaverse Eğitimi: Sanal Öğrenmede Sırada Ne Var?

Metaverse Eğitimi: Sanal Öğrenmede Sırada Ne Var?

Metaverse terimi 1992’ye kadar uzanmaktadır; ancak metaverse’nin gerçekleşen potansiyeli nispeten yenidir ve metaverse eğitimi hala emekleme aşamasındadır. Doğal olarak bu, eğitimcilerin bu teknolojinin nereye gittiği ve sanal öğrenme için bundan sonra ne geleceği hakkında soruları olacağı anlamına gelir. Sonuçta, metaverse’deki eğitim zaten faydalar sağlarken, en büyük etki henüz gelmedi.

Meta veri deposunun eğitim için kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya eğitim için oluşturulmuş bir meta veri deposu olan UNIVERSE by ViewSonic‘i keşfedin.

Metaverse, gelişmekte olan bir teknolojik devrimdir, ancak kavramın kendisi yeni bir şey değildir. Aslında, metaverse kelimesinin kökenleri, Neal Stephenson tarafından yazılan 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’e kadar uzanır. Yine de bu fikir, son zamanlarda birkaç nedenden dolayı önem kazanmıştır. Öğrenci ihtiyaçları değiştikçe, eğitimciler ve akademik kurumlar için meta veri deposunun çeşitli kullanımlarını kavramak giderek daha önemli hale geliyor.

Metaverse‘ün kendisi, kullanıcıların eşzamanlı olarak kullanabildikleri ve anlamlı sosyal etkileşimleri kolaylaştıran sanal bir ortam olarak tanımlanabilir. En yaygın olarak, sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi, sosyal medya benzeri özellikler, blockchain teknolojisi ve kontrol edilebilir avatarların kullanımı ile ilişkilendirilir. Bu, iletişimin basit ama etkili olduğu sürükleyici, gerçek dünya benzeri bir ortam sağlar.

Son zamanlarda metaverse’e olan ilgiyi artıran en büyük faktörlerden biri, Facebook’un bu alana yoğun bir şekilde yatırım yapma kararı ve platformun ‘Meta’ olarak yeniden markalaşması oldu. Şirket, metaverse’ü çevrimiçi sosyal etkileşimlerin geleceği ve mevcut sosyal medyanın evrimi olarak gördü. Bununla birlikte, eğitimle ilgili olarak, ilginin en büyük itici gücü, metaverse aracılığıyla sağlanan olası sanal öğrenme fırsatlarının ortaya çıkmasıdır.

Metaverse Education: Metaverse definition

Metaverse Eğitimini Anlamak

Metaverse’ün eğitim için kullanımı, birçok yönden, sanal öğrenme veya çevrimiçi öğrenme fikirlerinin başka bir bileşeni olarak kabul edilebilir. Ne de olsa, bu kavramlar sanal bir alanda öğrenme fırsatları sağlamaya odaklanır – metaverse eğitim platformları bu tür fırsatları sunmak için tasarlanmıştır.

Genel olarak, metaverse’teki eğitim, öğrencilerin birbirleriyle etkileşim kurmak için kullanabilecekleri, kullanıcıların dijital temsilleri olan avatarların kullanımına dayanır. Eğitimciler ayrıca kendi avatarlarını kullanarak bu dijital öğrenme alanlarında etkileşim kurabilirler ve bu da sanal bir öğrenme ortamında bir sınıf durumuyla sonuçlanır. Çevreleyen sanal alan, öğretilen derslere uyacak şekilde kolayca değiştirilebildiğinden, öğrenme potansiyeli çok daha ileri gider.

Bazı insanlar, Roblox ve Minecraft gibi oyunların eğitim için nasıl kullanıldığını zaten biliyor olabilir. Bu tür sanal platformlar, öğrenmenin oyunlaştırılması olarak bilinen, oyun öğelerinin öğrenci katılımını ve genel olarak eğlenceyi geliştirmek için kullanılmasının bir parçasıdır. Birçok yönden, video oyunlarının popülaritesi ve özellikle dijital tahtada kullanıldığında öğrencilerin oyun oynamaya aşinalığı ile bağlantı kurmak mantıklıdır.

Yine de, tüm sanal veya metaverse platformları oyunlaştırmaya odaklanmaz. Bu platformlardan bazıları, sanal ortamı keşfetmek için kontrol edilebilir bir avatarın kullanılması gibi oyunlaştırma unsurları içerebilirken, sosyal etkileşimlerin boyutu da gözden kaçırılmamalıdır.

Öğrenciler, oyun benzeri bir ortamda öğrenme fırsatından yararlanır çünkü bu aşinalık, sosyal kaygılara neden olabilecek engelleri ortadan kaldırır. Bu, metaverse’ü birçok öğrencinin hem eğitimsel hem de sosyal açıdan yararlanabileceği erişilebilir bir araç haline getirir.

ViewSonic Education

Learning Solutions
For the Future

Learn more >

Metaverse Eğitimi: Fırsatlar

Metaverse’deki eğitim fırsatları hakkında daha derin bir anlayış kazanmak, sunduğu tüm faydaları tam olarak keşfetmeye yardımcı olur. Çevrimiçi alışveriş veya konserler gibi etkinlikler gibi bazı alanlar, metaverse platformlarının ortaya çıkışından zaten etkilenirken, aşağıda listelenenler gibi diğer alanlar henüz bir etki görmemiştir:

1) Geliştirilmiş Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık (DE&I)

DE&I avantajları sağlama yeteneği, metaverse eğitim çözümlerine bu kadar çok para yatırılmasının büyük bir nedenidir. Genel olarak, sanal öğrenme kavramı uzun süredir erişilebilirlik için bir çözüm olarak lanse ediliyor. Ancak metaverse bunu bir adım öteye taşıyarak, tüm öğrencilerin sürükleyici derslere dahil olduklarını hissetmelerini sağlar. Bu platformlar ayrıca, kişisel durumları ne olursa olsun tüm kullanıcılara benzer bir deneyim sunarak hakkaniyetli bir eşitliğe yardımcı olabilir.

Eşitlik burada anahtardır – geleneksel yüz yüze derslerde, eğitimciler kişiselleştirilmiş fırsatlara daha fazla odaklanmaya teşvik edilir. Ancak öğretmenler, kaynak ve destek eksikliği nedeniyle eğitime tüm çocukları kapsayan yaklaşımları sağlamakta zorlanıyorlar. Metaverse gibi araçlar, bireysel hobilere ve ilgi alanlarına hitap ederken daha az kaynak harcayan şekillerde ekstra dikkat gerektiren öğrencilere hitap edebilir. Buna karşılık, bu, birçok öğrenci için oyun alanını eşitlemeye yardımcı olabilir.

Metaverse, engelli veya sakatlığı olanlara yardım etmenin yanı sıra, bir aidiyet duygusu kazandırıp, kaygı uyandıran davranışlarda veya toplumsal baskılarda azalma sağlayabilir. Örneğin, bazı öğrenciler grup durumlarında göz teması kurmakta veya yüksek sesle konuşmakta zorlanırlar ve metaverse, onlara bir avatarın kontrolünü vererek bu konuda yardımcı olabilir. Daha sonra kişisel tercihlere bağlı olarak çeşitli iletişim seçeneklerini kullanma yetkisine sahip olurlar.

DE&I çabaları, metaverse’ün öğrencilerin diğer öğrencilerle kendi çeşitli tercihleri, yetenekleri ve üstesinden gelmeleri gereken zorluklarla tanışmalarına izin vermesi gerçeğiyle de desteklenebilir. Öğrenciler, fiziksel olarak ulaşamayacakları derslere katılabilirler. Ayrıca, metaverse platformları, içeriğin herkes için algılanabilir, çalıştırılabilir, anlaşılır ve sağlam olmasını sağlayan Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergelerinin POUR ilkelerine bağlı kalabilir.

2) Modern Öğrencilerle İlişkilendirebilir (Dijital Okur-Yazarlar)

Birçok metaverse eğitim çözümü, öğrenmeyi daha keyifli hale getirmek için öğrenmenin oyunlaştırılmasına güçlü bir vurgu yapar. Bu anlaşılabilir bir durumdur çünkü birçok öğrenci video oyunları oynamayı, teknolojiyi yaratıcı şekillerde kullanmayı, sosyal medyada birbirleriyle etkileşim kurmayı ve diğer modern dijital eğlence biçimlerine katılmayı sever.

Bu öğrencilerin çoğu, dijital teknoloji etrafında büyüdükleri için son derece teknoloji meraklısıdırlar. Aslında, çoğu, teknoloji olmayan bir zaman hiç yaşamadı. Çoğu zaman ebeveynleri ve öğretmenlerinden daha teknoloji meraklısı olduklarından, bazı akademisyenlerin dijital okur-yazar olarak adlandırdıkları kişilerdir. Bazıları tarafından, dijital okur-yazarların büyürken aldıkları sürekli teşvikin, tek bir bilgi kaynağının ve basit öğretmenden öğrenciye derslerin onları önceki nesiller kadar meşgul etmesinin pek olası olmadığı anlamına geldiği ileri sürülmüştür. Bu, araştırma açısından biraz tartışmalı bir alan olmaya devam etse de sınıf içi oyunların, çevrimiçi öğrenimin, mobil öğrenmenin ve diğer yeni öğretim yöntemlerinin tüm dünyada ilgi gördüğü ve bu ivmenin çok az yavaşlama belirtisi gösterdiği açıktır.

Metaverse eğitimi, aynı öğrencileri çeşitli öğrenme materyalleriyle meşgul edecek ve rahat oldukları bir ortamda öğrenmelerine izin verecek şekillerde çekmeye çalışan bu eğilimin bir başka alt kümesidir. Metaverse ortamlarının kullanımı, davranışsal, duygusal ve bilişsel olmak üzere üç öğrenci katılım türünün tümüne hitap etme potansiyeline sahiptir.

3) Sürükleyici Öğrenme için Ayna Dünyalarla Birleştirilebilir

Öğrencileri bir öğrenme ortamına dahil etme yeteneği, ayna dünyasına erişilebilir bir yol sunduğu için metaverse’ün temel faydalarından biridir. Bir ayna dünyası, adından da anlaşılacağı gibi, gerçek dünyanın bir aynasıdır. Gerçek dünyayı olabildiğince doğru bir şekilde yeniden yaratmaya odaklanan birebir dijital haritalar olan ayna dünyalar kavramı, etkileşim için platformlar oluşturmak için harikadır.

Bu ortamları metaverse’te keşfetmek, sürükleyici öğrenme çabaları için son derece avantajlı olabilir. Gelecekte, ayna dünyaların gerçek dünyadan zar zor ayırt edilebilecek kadar doğru olması bekleniyor. Bu aynı zamanda metaverse derslerinin gerçek dünyaya uygulanmasını da kolaylaştırır.

Örneğin, sürdürülebilir habitatlar için dengeli ekosistemlerin önemi hakkında bir sınıf hayal edin. Ağaçlar, çiçekler ve böcekler arasındaki simbiyotik ilişkiler hakkındaki dersler gibi bu öğrenmenin bir kısmı metaverse’de gerçekleşebilir. Daha sonra, öğrenciler deneyimsel bir öğrenme gezisine çıkabilir ve yerel topluluklarına çiçek dikebilirler.

Bu aynı zamanda büyük bir erişim potansiyeline sahiptir çünkü ders birden fazla yerden ve hatta birden çok ülkeden öğrencileri kapsayabilir ve takip eden ‘gerçek dünya’ dersi birçok yerel topluluk için büyük faydalar sağlayabilir.

Metaverse Education opportunities

Metaverse Anlayışındaki Boşluklar

Tıpkı diğer teknolojik yeniliklerde olduğu gibi, metaverse’nin dijital öğrenme alanları için kullanılması tartışmaları alevlendiriyor. Çoğu tartışma, metaverse’ün bazı pratik uygulamalarının sınırlı olabileceği özel eğitim etrafında dönmektedir. Bununla birlikte, bunun AR ve VR teknolojisiyle veya sanal bir öğrenme alanıyla desteklenen genişletilmiş gerçeklik yaklaşımına olan talebi artırmaya yardımcı olması bekleniyor.

Aynı şekilde metaverse, erişilebilirliği fiilen genişletmek için gerçek fırsatlar sağlayabilir. Belirli engelleri veya sakatlıkları olan öğrenciler okul gezileri gibi belirli etkinlikleri deneyimleyemese de metaverse’te potansiyel olarak benzer geziler yaşayabilirler. Burası aynı zamanda farklı ihtiyaçları olan öğrencilerin daha kapsayıcı bir ortamda buluşması için bir yer olabilir.

Metaverse Eğitiminin Geleceği

Eğitimcilerin, metaverse eğitiminin henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve teknoloji daha yaygın bir şekilde kullanıldıkça ve yatırımlar arttıkça, zaman içinde gerçekleştirilecek birçok potansiyel fayda olduğunu anlamaları çok önemlidir. UNIVERSE by ViewSonic, şu anda öğrencileri öğrenime dahil etmenin, erişilebilirliği artırmanın ve ayna dünyaları ve avatarları geliştirip geliştirmenin avantajlarını araştıran bir seçenektir.

Farklı şirketlerin kendi metaverse platformlarını nasıl uygulayacakları ve bu farklı metaverselerin birbirleriyle nasıl etkileşime girebilecekleri henüz belli değil. Gelecekte kapatılacağını umduğumuz bazı önemli araştırma boşlukları da var. Bu başarıldığında, bu teknolojiden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağına dair daha net bir rehberlikle eğitimciler için daha fazla kesinlik sağlamalıdır.

UNIVERSE by ViewSonic Platformu

UNIVERSE by ViewSonic platformu, oyunlaştırmayı odak noktası yapmadan özelleştirilebilir avatarların kullanımı gibi oyunlaştırma öğeleri sunan bir metaverse örneğidir. UNIVERSE by ViewSonic, bunun yerine sanal bir dünya içinde daha gerçekçi bir sınıf ortamı oluşturmayı amaçlar.

Platform, öğrencilere ve öğretmenlere içinde çalışacakları sanal bir öğrenme ortamı sağlayarak, geleneksel öğrenmenin faydalarını sunarken, dijital cihazlar aracılığıyla erişimi genişletebilir. Platforma bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanılarak erişilebilir, yani bu, uzaktan eğitimin gerekli olduğu veya bir sınıfın tüm üyelerinin aynı anda aynı yerde bulunamadığı durumlarda bu faydaların elde edilebileceği anlamına gelir.

3B ortamın kendisi, öğretilen derslere ve işlenen konulara göre değiştirilebilir. Tartışma ve iletişim özellikleri yerleşiktir ve öğretmenler, anlamayı test etmek ve öğrencilerin özel ihtiyaçlarına göre gerçek zamanlı ders değişiklikleri yapmak için dahil edilmiş olan sınav araçlarını kullanabilir.

Kullanıcılar sanal ortamda yürüyebilir, koşabilir ve ayrıca görünümler arasında geçiş yapabilir. Ekran paylaşımı ve web kamerası yayınlama özellikleri ile dijital tahta seçenekleri dahildir. Tüm bunlar, hızlı ve basit bilgi paylaşımına ve işbirlikçi öğrenmeye izin verir. Ayrıca, toplanma odaları ve öğretmenin gereksinimlerine göre farklı modlar arasında geçiş yapma seçeneği kullanılarak öğrencilerin ihtiyaçları karşılanabilir.

Son Söz

Metaverse eğitimi, en heyecan verici sanal öğrenme gelişmelerinden biridir ve araştırmalardaki boşluklar devam etse de, teknolojinin hem öğrenciler hem de öğretmenler için önemli faydalar sağlama potansiyeline sahip olduğu şimdiden açıktır. Metaverse’de eğitim, yeni nesil öğrencilerle bulundukları yerde tanışmanın ve onların tanıdık gelen ilgi çekici bir ortamda öğrenmelerini sağlamanın etkili bir yoludur.

DE&I yükümlülüklerini yerine getirmek isteyen okullar için gerekli olabilecek erişilebilirlik sağlama açısından da görülecek net faydalar vardır.

Bu platformlar aynı zamanda mevcut nesillerin öğrenme ihtiyaçlarına uyan öğrenme deneyimlerinin daha fazla sahiplenilmesini sağlar. Çevrimiçi bir platform aracılığıyla derslere katılabilme becerisi yardımcı olur ve bu aynı zamanda fiziksel olarak öğrencilerle dolu sınıfla aynı yerde bulunmayan öğretmenlerden ve uzmanlardan öğrenme olasılığını da açar. Gelecekte, birçok okulun sınıflarında daha fazla eşitlik elde etmek için metaverse’e dönmesi muhtemeldir ve öğrencilerin gelecekleri için çözümler üretmelerine olanak tanıyan dünya çapında işbirliklerini görebiliriz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Sınıfta Teknolojinin 5 Faydasını okumaktan çekinmeyin veya ViewSonic’in eğitim için oluşturulmuş Metaverse‘ünü keşfedin.