ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Karma Öğrenmede Esnek Model Açıklaması

Karma Öğrenmede Esnek Model Açıklaması

Bugün kullanımda olan birçok olası karma öğrenme modelinden farklı olarak, esnek model, uzaktan öğrenmenin özelliklerini içeren bir tür değildir. Bununla birlikte, bir sınıf ortamında eğitim verirken bilgisayarların kapsamlı kullanımını gerektirir.

Esnek modelin donanım malzemelerini nasıl sınıf içi deneyimin merkezine yerleştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya daha değerli sınıf bilgileri için ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret edin.

Uzaktan öğrenmeyle ilgili zorlukların çoğu, karma öğrenmenin esnek modelinde yer almaz. Bu, yaklaşım özellikle farklıdır çünkü öğrenciler sınıf benzeri bir ortamda eğitim alacaklarından ev tabanlı bilgisayar erişimine gerek yoktur. Ancak esnek model, öğrenci merkezli öğrenmede ana kaynak olarak donanıma dayanır. Bu, eğitimcilerin sınıflara veya bilgisayar laboratuvarlarına kuracakları bilgisayar donanımı seçiminde birçok faktörü göz önünde bulundurmaları gerektiği anlamına gelecektir.

Karma Öğrenmede Esnek Model Nedir?

Karma öğrenmenin esnek modelinde öğrencilerin aldığı eğitimin tamamı bilgisayar üzerinden verilmektedir. Öğrenciler tipik olarak, her birey için bir bilgisayarın sunulduğu bir sınıfa gelirler. Dersin başlayacağı belirli bir zaman olmadığından, öğrenciler çalışmalarını tamamlamak için istedikleri gibi gelip gitmekte özgürdürler. Başka bir deyişle, sağlanabilecek bilgisayar donanımı ve her türlü eğitim yazılımı, öğrencilerin kendi öğrenmelerini yönlendirmelerine olanak tanır. En önemlisi, bu, sınıf arkadaşlarıyla aynı fiziksel alanda olmalarına rağmen, eğitimin her öğrencinin bir birey olarak kendi hızında devam edeceği anlamına gelir.

Bu anlamda, karma öğrenmenin esnek modeli, geleneksel olmayan öğrenme ortamlarının güncel ve dijital bir versiyonudur. Bu tür modellerde, öğrenciler tarihsel olarak kütüphane kaynaklarına ve eğitim ekipmanlarına ve ayrıca öğretim kadrosuna erişime sahip olabilirler, ancak resmi olarak sunumlara, uygulamalı gösterilere veya derslere katılma zorunluluğu yoktur. Esnek model, bu yaklaşımı dijital bir biçimde çoğaltır. Öğrencilere bire bir yardımcı olmak ve hatta hangi çevrimiçi kaynakların uygun olabileceğini önermek için bilgisayar laboratuvarında veya dönüştürülmüş sınıfta bir öğretmen bulunmaya devam edecektir. Ancak bu karma öğrenme modelinde öğretmenler ders anlatmak için bir sınıfın önünde durmazlar ve belirli bir devam süresi içinde tamamlanması beklenen çalışmaları da belirlemezler.

Karma öğrenmenin esnek modeli tarafından sunulan bir müfredatın eğitim içeriğinin çoğu çevrimiçi olacaktır. Bu, video sunumları, belgeseller, çevrimiçi testler ve hatta dünyanın başka yerlerindeki akışlı eğitim etkinlikleri gibi çevrimiçi öğrenme kaynaklarını içerebilir. Ancak, esnek modelin yalnızca çevrimiçi kaynaklar aracılığıyla sunulması gerekmez. Eğitim yerinde internet bağlantısı yoksa, eğitim kaynakları yine de okulun yerel alan ağı üzerinden bilgisayarlar aracılığıyla – belki bir merkezi sunucudan veya öğretmenin kendi bilgisayar terminalinden – iletilebilir. Çevrimiçi kaynaklara olan mevcut güven, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey olduğu gerçeğini yansıtmaktadır, bu da öğrenci liderliğindeki yaklaşımın çoğu ortamda çok daha iyi yardımcı olmaktadır.

LB0206 - Flex Model

Flex Modelin Faydaları Nelerdir?

Karma öğrenmenin esnek modelinden en çok yararlanacak öğrenci türü, geleneksel öğretim yöntemleriyle en çok mücadele eden öğrencidir. Gerçekten de geleneksel olmayan bir okul ortamında başarılı olacak türden bir öğrenci, esnek modeli çok avantajlı bulacaktır. Bunun nedeni, bu tür öğrencilerin gösterebilecekleri davranışsal problemler sınıfın düzenini bozabilecek veya öğrenci diğerlerinden çok parlaksa, sınıfın genel öğrenme düzeyi onları durdurmayacak kadar gergin davranış sergileyebilecekleridir. Alternatif olarak, tipik ders süreleri için konsantre olmayı sınıf arkadaşlarından daha zor bulabilirler, bu nedenle esnek model onlara bireysel olarak daha uygun gelebilir.

Esnek model, yine de tüm öğrencilerin yararlanabileceği bir eğitim yaklaşımıdır. İlköğretimden üniversite düzeyinde eğitime kadar her yaşta kullanılabilir. Gerçekten de, öğretmen bir kaynak olarak hareket etmeye hazır olduğundan, öğrencilerin bundan yararlanmak için BT becerileri konusunda özellikle usta olmaları gerekmez.

Esnek modelin bir diğer önemli yararı, geleneksel bir eğitim kurumu kurmaktan çok daha düşük bir maliyetle uygulanabilmesidir. Çevrimiçi kaynakların kullanımı, bu yaklaşımı çok esnek hale getirir. Bu nedenle farklı müfredatlar buna kolaylıkla uyarlanabilir. İlerlemede zorluk çeken öğrenciler bu model ile eğitim açısından daha rahat edebilir. Ayrıca, en parlak öğrencilerin bazılarının potansiyellerini daha hızlı gerçekleştirmelerine de yardımcı olabilir.

Esnek Model Nasıl Uygulanır?

Esnek bir karma öğrenme modeli oluşturmak için eğitim kurumlarının bilgisayar laboratuvarlarına ihtiyacı olacaktır. Çoğu durumda bu, her öğrencinin kendi bilgisayar terminaline erişebilmesi için sınıf düzenini dönüştürmek anlamına gelir. Bu, nispeten yüksek bir ilk uygulama harcaması olduğu anlamına gelse de bu tür ekipmanın – öğrenciye değil eğitim yerine ait olan – kullanımı uzun yıllar devam edebilir; bu nedenle devam eden maliyetleri bakım ve onarımla sınırlı tutabilir. Tipik olarak, okullar ATEN kontrol sistemi gibi hepsi bir arada bir donanım ve işletim sistemi çözümü kullanmaktadır. Böylece her öğrenci ortak bir araç setine sahip olur, ancak bu her zaman gerekli değildir. Gerçekten de, bir kişisel bilgisayar ve tablet takımı, bazen bireysel öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi yaklaşım olarak görülebilir.

LB0206 - Flex Model

Esnek Model Üzerine Son Söz

Karma öğrenmede esnek model, okulların, üniversitelerin ve diğer eğitim yerlerinin geleneksel zaman çizelgesini ve aslında standartlaştırılmış ders sunumunu ortadan kaldırabileceği anlamına gelir. Bu, birden fazla cihaza yatırım yapmaları gerektiği anlamına gelir; böylece tüm öğrenciler aynı anda öğrenmek istiyorsa hepsine yer verilebilir. Buna rağmen, yaklaşımın sayısız avantajı, özellikle alternatif öğrenme yöntemlerinden zaten yararlanacak olanlar arasında, onu ileri görüşlü herhangi bir eğitim kurumu için dikkate değer bir hale getirmektedir.

Karma öğrenme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi içeren derinlemesine incelememize göz atmayı unutmayın. Ayrıca ViewSonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret ederek teknolojiyi sınıfa entegre etme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.