ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > Karma Öğrenmede Bireysel-Karma Öğrenme Modelinin Açıklaması

Karma Öğrenmede Bireysel-Karma Öğrenme Modelinin Açıklaması

Diğer karma öğrenme biçimleri gibi, bireysel-karma modeli, çok sayıda dijital cihaz aracılığıyla sunulabilen çevrimiçi eğitim içeriğinden yararlanır. Diğer karma öğrenme biçimlerinin aksine, çevrimiçi içerik için öğretmen desteği çok azdır. Öğrencilerin kendileri ya öğretmenleri ile uzaktan etkileşim kurarak (tamamen başka bir yerde olabilir) ya da kendi eğitimlerini çevrimiçi olarak kendileri için buldukları uygun kaynaklardan düzenleyerek derslerinde ilerleme kaydederler.

Bireysel-karma modeli ve birçok eğitim ortamında neden daha avantajlı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Veya teknolojinin modern sınıfta oynadığı role ilişkin daha fazla bilgi için eğitim çözümleri sayfamıza göz atın.

Adından da anlaşılacağı gibi, karma öğrenmenin bireysel-karma modeli, öğrenciye aldığı eğitimin kontrolünü verir. Bireysel-karma modeli yüksek öğretim ortamlarına da eşit derecede uygulanabilir olmasına rağmen, en yaygın olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lise öğrencileriyle ilişkilendirilir; en önemlisi, Birleşik Krallık’taki Open University tarafından sunulan uzaktan eğitimdir.

Karma Öğrenmenin Bireysel-Karma Modeli Nedir?

Bireysel-karma öğrenme modeli, neredeyse yalnızca çevrimiçi öğrenmeye dayanır. Öğrenciler okulları veya kolejleri içindeki bilgisayar laboratuvarlarını kullanabilmelerine ve çevrimiçi kaynaklara nasıl erişecekleri konusunda öğretmenlerden yardım alabilmelerine rağmen, neye eriştikleri ve bunu ne zaman yapacaklarını genellikle kendileri belirlerler. Aslında, bireysel-karma modeli, sınıf temelli etkinliklere hiç dayanmaz. Öğrenciler, evde veya bir siber salonda bireysel-karma modeli aracılığıyla verilen bir dersi, içinde çevrimiçi bir bilgisayarın bulunduğu bir sınıfta olduğu gibi kolayca tamamlayabilirler.

Karma öğrenmenin bireysel-karma modelinin ardında yatan fikir, öğrencilerin, normalde erişemeyecekleri eğitim alanlarını seçmelerine izin vermesidir. Örneğin, bir lise ortamında, okulun öğretim kadrosunda onu öğretmek için nitelikli kimse olmadığı için öğrenciler belirli bir konuyu çalışamayabilirler. Ancak söz konusu okul yine de öğrenci kitlesine böyle bir eğitim vermek istiyorsa, uzaktan eğitim verebilecek bir öğretmen tutabilir. Zoom oturumları ve diğer ses-video akış yöntemleri popüler olsa da tamamen önceden yüklenmiş eğitim videoları aracılığıyla verilen dersler sunulabilir.

Genellikle bu tür dersler, eğitimlerinin sonuna doğru olan ve okullarının destekleyecek finansmana sahip olmadığı alanlarda uzmanlaşmak isteyen okul çağındaki çocuklara sunulmaktadır. Bunun nedeni, belirli bir uzmanlığa bunu garanti etmek için çok az ilgi gösterilmesi veya temel konu alanları dışında öğretim becerilerinin eksikliği olabilir.

Aynı şekilde, yetişkin eğitiminde, bireysel-karma modeli, insanların çeşitli yaşam tarzlarına uyacak şekilde çevrimiçi kaynakları kullanarak kendilerini eğitmenin harika bir yolu olarak görülüyor. Önceden kaydedilmiş eğitim içeriğine ve öğrenme modüllerine herhangi bir zamanda ve herhangi bir yerden erişilebildiğinden, örneğin eğitimlerini yalnızca akşamları ve hafta sonları yapabilen yetişkinlere sağlanabilir. Yetişkin eğitiminde, bireysel-karma modeli tipik olarak insanların bir hazırlık kursunu tamamlamaları için kullanılacaktır ve daha sonra bunun arkasından resmi bir derse erişim sunabilecek bir öğretmen tarafından değerlendirilecektir.

Bazı durumlarda, bireysel-karma modeli kullanılarak tüm ders modülleri tamamlanabilir. Yüz yüze veya karma öğrenme yöntemleri kullanılarak tamamlanan diğer modüllere eklendiğinde, bu, bir derece standardı yeterliliğine eklenebilir. Bu anlamda, bireysel-karma modeli, farklı eğitim ortamlarına, farklı müfredatlara ve çok çeşitli eğitim gereksinimlerine son derece uyarlanabilir; Bunun nedeni oldukça öğrenci merkezli olmasıdır.

LB0208 - Self-blend model

Bireysel-Karma Modelinin Faydaları Nelerdir?

Bireysel-Karma modelin en önemli faydalarından biri, çok esnek olmasıdır. Sözde çekirdek eğitimi desteklemek ve temel eğitimde geri kalmış öğrencilerin yetişmesine olanak sağlamak için kullanılabilse de daha fazla uzmanlık isteyen öğrenciler için de avantajlıdır. Gerekli uzmanları işe almanın maliyetli olabileceği alanlarda öğrenmeyi desteklemek için nispeten ucuz bir yoldur.

Aynı şekilde, ders içeriğini bütünüyle sunmak için kullanılabilir veya daha önce gerçekleşen sınıf öğrenimini desteklemek için uyarlanabilir. Öğretmenler bireysel-karma yöntemine aktif olarak katılabilir. Basitçe, çoğu zaman, yüz yüze herhangi bir anlamda öne çıkmadıkları durumdur. Dijital dersler diğer öğrenciler için çok az maliyetle veya ücretsiz olarak tekrarlanabildiğinden, öncelikle öğretmensiz olan bu karma öğrenme modelinin bir diğer önemli itici gücü, sahip olunması gereken bir ölçek ekonomisinin olmasıdır. Başka bir deyişle, ders içeriğinin düzenli olarak güncellenmesi gerekmedikçe, bu tür çevrimiçi eğitimin üretilmesi sınıf içi öğrenmeden daha ucuzdur.

Tabii ki, ister okul çağındaki çocuklardan ister yetişkinlerden bahsediyor olun, bireysel-karma öğrenme örgün eğitim için idealdir. Bununla birlikte, insanların halk sağlığı mesajlarını daha tam olarak anlamalarına yardımcı olmak gibi yaygın eğitim için de kullanılabilir. Ayrıca, şirketlerde ve büyük kuruluşlarda, yeni çalışan görevlendirmelerinden kendi kendini yöneten sürekli mesleki gelişim programlarına kadar her şeyi sunmak için sıklıkla kullanılır.

Bireysel-Karma Modeli Nasıl Uygulanır?

Modelde yüz yüze öğretimin çok az yer aldığı veya hiç olmadığı durumlarda, hem ders içeriği sunumu hem de öğrenci değerlendirmeleri için dijital cihazlar kullanılacaktır. Bu nedenle internete bağlı bilgisayar donanımına ihtiyaç duyulacaktır. Ders içeriği, örneğin Windows gibi her yaygın işletim sistemiyle uyumlu bir biçimde sunulmalıdır. Tarayıcılar aracılığıyla sunulan tüm içeriğin, öğrencilerin erişebileceği ekranın boyutuna bakılmaksızın, en yaygın olanlar için de optimize edilmesi gerekir. Bu, tabletler gibi el cihazlarının yanı sıra geleneksel masaüstü PC’leri de içerir.

LB0208 - Self-blend model

Bireysel-Karma Modeli Üzerine Son Söz

Karma öğrenmenin bireysel-karma modeli, aksi takdirde pratik olmayacağı yerlerde öğrencilere eğitim sunmanın uygun bir yoludur. Ancak, bu modelde eğitimin neredeyse tamamı öğretmensiz verildiğinden, normalde bir öğretmenin hazır bulunması durumunda çözebileceği basit yanlış anlamalara yol açabilir. Bununla birlikte, bu modelin sunduğu esneklik ve uzmanlık derecesi, hem öğrenciler hem de eğitimciler arasında popüler olmaya devam edeceği anlamına geliyor.

Karma öğrenme ile ilgileniyorsanız, konuyu burada kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz. Ayrıca, Viewsonic eğitim çözümleri sayfasını ziyaret ederek öğretim ve teknolojinin entegrasyonuyla ilgili daha değerli bilgiler ve kaynaklar bulabilirsiniz.