ViewSonic Library > Business > İçgörüler > Yatırım Sunumuz İçin Mükemmel Slayt Başlıkları Nasıl Oluşturulur (Bölüm 1)

Yatırım Sunumuz İçin Mükemmel Slayt Başlıkları Nasıl Oluşturulur (Bölüm 1)

Şüphesiz ki sunum dosyanızı bir sanat eseri gibi görünecek kadar titizlikle ince ayar yaparak, üzerinde sayısız saat harcadınız; ancak toplantılarla geçen bir gün sonunda, birden çok sunumu sadece birkaç dakika içinde gözden geçiren yatırımcıların aradıkları hikayeyi slayt başlıklarınız anlatıyor mu? Bu makalede, konuk yazar ve Hustle Fonu’nun kurucu ortağı Eric Bahn, sunum dosyanız için etkili slayt başlıkları yazmanın neden ve nasıl olduğunu açıklıyor.

Yatırımcılara hitap eden slayt başlıkları oluşturmaya yönelik en önemli 5 kuralı okumaya devam edin veya girişiminiz için finansman ve üretkenlik odaklı araçlar edinme fırsatı için Herkes için Hızlanma sayfasını ziyaret edin.

Eric Bahn

Eric Bahn, Hustle Fonu kurucu ortağı ve Genel Ortağıdır. Hustle Fonu’dan önce Eric, bir melek yatırımcıydı ve 500 Startup’ta ortaktı. Profesyonel bir yatırımcı olmadan önce, on yıldan fazla bir süredir operatör (Facebook, Instagram) ve girişimci (Beat The GMAT) olarak çalıştı. Detroit, Michigan’da yaşayan Eric, kariyerini yazılım ve startup’larda başlatan Stanford Üniversitesi’nde (BA, MA) eğitim gördü. Eric mutlu bir evli ve iki çocuğu var, minivanları seviyor ve Bay Area’daki garajından Hustle Fund ekibine liderlik ediyor.

Kurucular slaytlarına çok emek harcarlar, ancak temel bir gerçeğin farkına varmazlar – yatırımcılar sunum dosyanızı gerçekten okumazlar. Dosyayı gözden geçirmek için belki 30 saniye ila 3 dakika harcıyorlar, ki bu çok derine inmek için yeterli olmuyor.

Bu, bu konuyla ilgili iki makaleden ilki ve bu yılın başlarında yaptığım, sunumunuz için daha iyi slayt başlıklarının nasıl oluşturulacağına dair taktiksel bir yol tarifi verdiğim bir sunumdan geliyor.

Bu ilk bölümde, size tipik bir VC’nin (girişim kapitalisti) kim olduğu ve satış konuşmanızı nasıl görecekleri hakkında bir fikir vereceğim. Daha iyi slayt başlıkları yazmanın bir toplantı ve finansman sağlamak için neden bu kadar önemli olduğunun ardındaki nedenleri anlayacaksınız.

Bir sonraki makalede, adım adım pratik bir örnekle etkili slayt başlıkları yazmanın ayrıntılarına gireceğiz.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck (Part 1)

Yatırımcıların (özellikle VC’ler) her günü çok sayıda yatırım talebiyle dolup taşmaktadır ve hangilerini doğru bir şekilde inceleyeceklerini değerlendirmek için süper hızlı bir bilgi önceliğinden geçmek zorundadırlar.

Satış konuşması yaptığınız VC’nin kişiliğini düşünün. Çok muhtemelen şöyle olduklarını varsayalım:

  • Erkek
  • Beyaz veya Asyalı
  • En iyi üniversite ve işletme okuluna gitti
  • McKinsey / Goldman Sachs’ta çalıştı
  • Ayrıcalıklı

Sadece bu listeye bakmak bile bana Herkes için Hızlanma‘ya neyin ilham verdiğini ve oyun alanını nasıl düzleştirmeyi hedeflediğimizi hatırlatıyor. Ama sahanıza dönelim…

Sunum dosyanızı gözden geçirilebilir hale getirmeniz ve bunu, yatırımcıların sunum dosyaları oluşturmak için nasıl eğitildiğine uygun bir şekilde yapmanız gerekir – başlıklara odaklanın.

Etkili başlıklar veya slayt başlıkları yazmanın 5 kuralı şunlardır:

  1. İnsanların sunum dosyanızı okuyacağını varsaymayın.
  2. İnsanlar doğal olarak dosyanızdaki en büyük metne bakarlar, bu da slayt başlıkları olmalıdır.
  3. Her slayt başlığı, verilen slaydın içeriğini açıklayan tam bir cümle olmalıdır.
  4. Sadece slayt başlıklarını arka arkaya okurken, tam bir paragraf oluşturmalıdırlar.
  5. Yalnızca başlıklardan, yatırımcının işletmeniz hakkında %70’den fazla anlayışa sahip olması gerekir.

Tipik bir VC’nin kişiliğini daha derine inerek etkili slayt başlıkları oluşturmanın ardındaki düşünceyi tanıtarak başlayalım.

Chipotle yiyen, Eşofman Altlı VC Dostumuz

Eminim çoğunuz daha önce dışarı çıkıp sermaye artırmayı denemişsinizdir. Ve eminim ki mükemmel sunum dosyası olduğunu düşündüğünüz şeyi bir araya getirmeye büyük özen göstermişsinizdir.

Renkler mükemmel, tüm metinler sola hizalanmış. Görüntüler ve grafikler hepsi harika görünüyor. Arkadaşların bile bunun süper bir sunum olduğunu söyledi.

O zaman, her şey bittiğinde, derin bir nefes alın ve sunumunuzu yapmaktan heyecan duyduğunuz bir VC’ye dosyanızı ateşleyin! Gönder düğmesine bastınız…

… E-posta gelen kutusunun diğer tarafında eşofman giyen bir VC var; kanepesinde evden çalışıyor çünkü Covid var ve Chipotle yiyor. Sunum dosyanızı alıyor. 30 saniye boyunca ona bakar; sizi otomatik olarak reddetmek için zihinsel bir not alır ve e-postanıza cevap verme zahmetine bile girmez. Bu kişiden bir daha haber alamayabilirsiniz. Ne oldu?!

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck (Part 1)

Evet bu karmaşık. Pek çok şey olabilirdi; ancak bu senaryoda bir sunum dosyasının başarısız olmasının yaygın bir nedeni aslında oldukça basit bir şeydir – zayıf slayt başlıkları. Bunu, bu makalede ve bir sonraki yazıda, uydurduğum bir şirket için oluşturduğum bir örnek kullanarak düzelteceğiz.

Bir ürün yönetimi geçmişinden geliyorum ve kişiler, kariyerimin başlarında yapmak üzere eğitildiğim için çok minnettar olduğum bir şeydi. Bu, hizmet etmeye çalıştığınız ideal kişinin klişesi gibi bir niteleme oluşturmaya çalışma fikridir. Ürün söz konusu olduğunda, başlangıçta sizin güçlü kullanıcınız olacağını düşündüğünüz çekirdek kişinin ihtiyaçlarına hizmet eden bir ürün oluşturmak.

Konu satışa gelince de kişilikler gerçekten çok işe yarıyor. Size hizmet edeceğiniz VC’nin bir resmini çizmek istiyorum.

Yani, genellikle bir züppedir. Genellikle beyaz veya Asyalı bir züppe. Dürüst olalım.

Neyse ki bu değişiyor, ama ben sadece klişeler üzerinde oynamak istiyorum. Genellikle, tıpkı HBO’nun Silikon Vadisi‘ndeki Jared gibi, yeşil veya mavi bir Patagonya marka yeleği olan beyaz veya asyalı bir adam.

AllBirds ayakkabıları var; Burning Man’e gidiyor; belki Big Sur’da sessiz inzivalara tatile gidiyor; Sand Hill Yolu üzerindeki Madera Bar’da takılıyor.

Burada tüm bu hicivlerle oynuyorum çünkü tüm bunlar son derece sinir bozucu VC klişeleri. Bu yüzden sadece bazılarınız bunu anlayabilir. Çok şükür ki o dönemden yeni ve daha çeşitli bir VC çağına geçtik.

Ama bu kişiyi hayal etmenizi istiyorum çünkü çoğu zaman şaşırtıcı derecede dar bir geçmişten geliyorlar. En iyi okullara gittiler, birçoğu bankacılıktan ve birçoğu da danışmanlıktan geliyor.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck (Part 1)

Eğlenceli gerçek – İlk başta üniversiteden çıkar çıkmaz, üst düzey bir danışmanlık şirketinde işe alındım; ancak ne kadar korkunç olduğumu fark ettikleri için üç ay sonra kovuldum. Ama onların analist eğitim programından geçtim ve orada öğrendiğim en önemli şey saha sunumları hazırlamakla ilgiliydi. Danışman olarak yapacağım şey hemen hemen buydu. Fortune 500 şirketlerinin CEO’larının yönetim kurullarına stratejiler sunması için bu sunumları, bu 100 sayfalık dosyaları tasarlamak.

Bana öğrettikleri bir numaralı kural, dosyanızı hiç kimsenin okumayacağıydı. Hiç. Yani tüm o süslü grafikler… bir araya getirdiğiniz veriler, onu hiç okumayacaklar.

Ancak dosyayı mümkün olduğunca gözden geçirilebilir hale getirmeniz gerekiyordu ve bu genellikle başlıklarla ilgilidir. Böylece 100 sayfalık bir sunuma mümkün olduğunca çabuk göz atabilirsiniz. Okuyanlar, slaydın içeriğine çok derinden bakmadan değerin çoğunu yakalayabilirler.

Öyleyse neden karakterlerden bahsediyoruz ve neden size bu hikayeyi anlatıyorum? Ben amatör bir bilişsel bilim insanıyım, gerçekten psikoloji ve bilişsel bilime hayatımın sonlarında girdim. Bu konuda hiç eğitimli değilim. Ama doğada gerçekten geçerli olduğunu düşündüğüm basit bir ilke var; bu da benzer benzeri çeker. Yani birbirine benzeyen insanlar doğal olarak birbirlerine çekilirler.

Çok benzer görünen veya en azından Boston Consulting Group, McKinsey’s, Goldman Sachs vb.’deki analistlerin, benim ilk analist olduğum gibi tasarlamak için eğitildikleri ve tasarlamaya şartlandırıldığı ilkelere uygulanan bazı prensiplere sahip bir dosya sunarsanız, o zaman bu, benzerinin benzerini çekmesine bir tür örnektir. Senin gibi olduğumu gösteren bir nevi gizli mesaj.

Bu benim teorim ve bence işe yarıyor. Zaman içinde kontrollere dönüştürme açısından artımlı kazançlar üretiyor. Bazen her şey finansman turunuzu doldurmanıza izin veren sunum dosyasındaki artışlar ve optimizasyonlarla ilgilidir.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck (Part 1)

Harika Bir Yatırım Talebi Sunumunun 5 Temel Kuralı

Harika bir sunum hakkında anlaşılması gereken birkaç şey var, işte herkesin uyması gerektiğine inandığım 5 kural. Hustle Fonu’nda, tüm ekibimiz kariyerlerimiz boyunca 30.000’den fazla anlaşmayı inceledi. Evet, 30 bin. Yani biraz deneyimiz var.

Yine kimsenin dosyanızı gerçekten okumayacağını varsayın. Bazen, son derece metin ağırlıklı olan dosyalar görüyorum. Kurucular bu bağımsız ürünü üretmeye çalışıyor gibi, işin tüm nüansı hakkında %100 bağlam sağlayan, etrafında dolaşabildiğiniz bir dosya. Küçük metinler, sorumluluk reddi beyanları, veri noktaları vb.

Her gün bunlardan düzinelerce şey gören VC’nin kişiliğini düşünürseniz, bir sürü toplantı yaptıktan sonra günün sonunda dosyalara bakmak için bir saat gibi ayırıyor olabilir. Eşofmanı artık Chipotle lekelerinden ve diğer şeylerden dolayı biraz iğrenç. Biliyorsunuz ki bu, dosyalara mümkün olduğunca çabuk, evet, hayır, evet, hayır bayrakları koymak için hızla çalışacak bir insan. Yani okuması 40 dakika süren bir şey sunacaksanız, bu gerçekten çok can sıkıcı çünkü insanlar doğal olarak tembeldir. İnsanların derin bir dosya okumak isteyeceğini varsaymayın. Bu kural 1.

Bu bizi, slayt başlıklarınızın boyutuyla ilgili olan 2. kurala götürür. İnsanların bu tür dosyalarda doğal olarak yaptığı şey, sadece en büyük metne bakmak, sonra da o en büyük metinden ne olduğunu anlamaya çalışmaktır. Öyle olur ki, sunum dosyanızdaki en büyük metin genellikle slayt başlıklarınız olacaktır. Bu yüzden bunu aklınızda bulundurun – bu gerçekten tüm bu makalenin can alıcı noktasıdır.

Kural 3, biraz daha az belirgin olmaya başladığı yerdir. Her slayt başlığı tam bir cümle olmalıdır. Bu davranışa çok taraflıyım. Slayt için söylemeye çalıştığınız şeyi kısa bir cümleyle, muhtemelen iki, ancak ideal olarak bir cümleyle kısaca özetlerseniz, bunun altın standart olduğuna ve bizim de hedeflediğimiz şeyin bu olduğuna kuvvetle inanıyorum. Bu da bu iki makalenin seyridir.

Grafikler, çizelgeler vb. gibi göstermek istediğiniz herhangi bir veri veya diğer bilgiler, bu başlığın söylediklerini artırmalıdır. Bu çok basit bir ilkedir – başlık en önemli şeydir. Bu, slaydınızın üst kısmındaki bir cümledir ve ardından bunun altındaki herhangi bir bilgi, bunun saf bir şekilde büyütülmüş halidir.

Yani slayt başlığımda hizmet verdiğim piyasanın 5 trilyon dolar olduğunu iddia ediyorsam -bu çılgın bir rakam- ama slaytta OECD verilerini ve bunu destekleyen Fed verilerini vb. sunuyorsam, o zaman VC “tamam görünüyor, bunu okumayacağım ama güvenilir kaynaklardan güvenilir görünüyor, bu yüzden bu slayda inanıyorum, o yüzden devam edelim” diyecektir.

4. kural, başlık slaytlarının tam bir paragraf oluşturmasıdır. Cümleler halinde oluşturduğunuz slayt başlıklarını arka arkaya okuduğunuzda, uyumlu tam bir paragraf oluşturmalıdır.

5. kural, yatırımcının işinizi yalnızca slayt başlıklarından %70 oranında anlaması gerektiğidir. Artık okuyucunuzu, bir sonraki adıma geçmeye karar verecek kadar işinizi anlamak için bilmeleri gereken her şeyin %70’i ile donattınız. Bu, genellikle olası olmayan bir yatırım olsa da, daha sonra işin nüanslarının ve tüm işin daha fazla ayrıntısına girmek için konuşmak veya buluşmak için bir davet olacaktır.

How to Construct the Perfect Slide Headlines For Your Pitch Deck (Part 1)

İşte bunlar 5 kuraldı.

Pek çok kurucu bazen tereddüt eder ve der ki, şey, sadece mümkün olduğunca az açıklama yapmak istiyorum ve ne anlatacağımı kontrol edebileceğim toplantıya gitmek istiyorum. Bu duyguyu anlıyorum ve empati kuruyorum ama bence bu çok gerçekçi değil.

Bir İş Ortağı’na sunumunuzu anlatabilseniz bile çoğu zaman İş Ortağı, farklı bakış açılarını görmek için ekibindeki herkesle dosyanızı paylaşacaktır. Bu yüzden, sizin kendi sesli anlatımınızı eklemeden dosyanızı sizin sandığınızdan daha fazla insan görecektir.

İş Ortağı, dosyanızı DocSend bağlantısıyla veya pdf olarak paylaşacağı için, insanlar sadece bu dosyaya dayanarak yargılayıp, kararlar verecekler. Ve yine, dosya çok metin ağırlıklıysa veya çok fazla okuma yapmaları gerekiyorsa, bu çok fena.

Veya zıt yöne gidelim – eğer dosya sesli anlatımınız olmadan çok fazla bilgi vermiyorsa bu onlar için bir karar vermek için yeterli olmayacaktır. İşte tam bu noktada slayt başlıkları sanatı gerçekten çok önemli.

Öyleyse, bu makalenin ikinci kısmı için bu 5 kuralı aklımızda tutalım (yakında!). İstediğiniz dikkati çeken, slayt başlıklarına sahip tamamen uydurma bir şirketin bazı gerçek örneklerine bakacağız!

Şu anda yatırımcı bulma sürecinde olan bir kurucuysanız, Eric’in Bülten Güncellemeleri Yoluyla Sermaye Nasıl Artırılır başlıklı önceki gönderisini de mutlaka okuyun. Verimli iş kurulumları için diğer değerli bilgiler ve çözümler için ViewSonic işyeri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.