ViewSonic Library > Business > İçgörüler > Haber Bülteni Güncellemeleri ile Sermaye Nasıl Artırılır

Haber Bülteni Güncellemeleri ile Sermaye Nasıl Artırılır

Finansman arayan bir startup kurucusuysanız, yatırımcı bülteninizde saklı olan paha biçilmez potansiyeli kaçırıyor olabilirsiniz. Konuk yazar Eric Bahn’ın aşağıdaki makalesinde belirttiği gibi, yatırımcı bülteniniz hikayenizi anlatmak için en iyi tek platformdur ve tam olarak doğru noktaya ulaşırsanız, tüm yatırımcıların girişiminizi finanse etme kararını vermesini sağlayabilirsiniz.

Yatırım bülteninizin potansiyelini ortaya çıkarmak için atabileceğiniz eyleme geçirilebilir adımlar için okumaya devam edin veya ViewSonic ve Hustle Fonu tarafından desteklenen heyecan verici ve kapsamlı bir başlangıç ödül programı olan Herkes İçin Hızlanma sayfasını ziyaret edin.

Eric Bahn

Eric Bahn, Hustle Fonu‘nun kurucu ortağı ve Genel Ortağıdır. Eric, Hustle Fonu’dan önce bir melek yatırımcıydı ve 500 Startup’ta ortaktı. Profesyonel bir yatırımcı olmadan önce, on yıldan fazla bir süre ile operatör (Facebook, Instagram) ve girişimci (Beat The GMAT) olarak çalıştı. Aslen Detroit, Michigan’dan olan Eric, kariyerini yazılım ve startup’larda başlatan Stanford Üniversitesi’ne (BA, MA) gitti. Eric’in mutlu bir evliliği ve iki çocuğu var; minivanları seviyor ve Bay Area’daki garajından Hustle Fonu ekibine liderlik ediyor.

Kurucular genellikle sermaye artırmak için güçlü bir araca, yani yatırımcı bültenlerine sahip olduklarının farkında değiller. Bu makale, bir yatırımcı bülteninin neden kaynak yaratmanın en etkili yollarından biri olduğunu ve dönüşüm sağlayan bir bültenin nasıl yazılacağını gösterecektir!

Yatırımcı bülteniniz aslında iki yönlü bir katılım kampanyasıdır:

  1. Mevcut yatırımcılarınız sıcak ve gelecekteki turlar için meşgul tutulur.
  2. Potansiyel yatırımcılar, FOMO (olayları kaçırma korkusu) oluşturan önemli ve düzenli güncellemelerle beslenir.

İlk yatırımcılarınız genellikle en büyük destekçilerinizdir; onlar herkesten önce size inanmışlardır. Onlarla düzenli olarak bir haber bülteni aracılığıyla iletişim kurmak, onları takdir ettiğinizi ve yolculuğunuzda yanınızda götürdüğünüzü gösterir.

Yatırımcılar, düzenli güncellemelerle döngüde tutulduysa, gelecekteki turlarınıza katılma olasılıkları daha yüksektir. Onları işinizin bir parçası gibi hissettirdiğinizde, en büyük amigo kızlarınız olacaklar ve sizi arkadaşlarına ve bağlantılarına yönlendireceklerdir.

Siz ve işletmeniz daha fazla kişiye tanıtıldıkça, bülten e-posta listenizdeki yatırımcı olmayanların sayısı zamanla katlanarak artacaktır. Hustle Fonu’nda, bülten listemizde yatırımcı olan ve olmayan oranı yaklaşık 1:4’tür.

İvme oluşturmak ve FOMO’yu artırmak için listenizde yatırımcılardan daha fazla yatırımcı olmayanları tutmak önemlidir. Bir sonraki sermaye artırımı geldiğinde, bu inceliği ve zarifliği haber bültenlerinizde belirtebilirsiniz.

How to Raise Capital via Newsletter Updates

Tutarlılık Kraldır

Etkili bir yatırımcı bülteni anlatmaz, gösterir.

Bülten içeriği, yatırımcılara ne üzerinde çalıştığınızı, ne düşündüğünüzü ve eylemlerinizin arkasındaki nedenleri ve sonraki planlarınızı gösterir. Şeffaf ve dürüst olmak önemlidir. Anlatımı siz kontrol edersiniz.

Ama daha da önemlisi, katı bir ritme bağlı kalmak, kalıcı, olgun ve disiplinli bir kurucu olduğunuzu gösterir.

Hustle Fonu olarak bizler, her ayın ilk günü tam gece yarısı aylık yatırımcı bültenimizi göndeririz. Nabız gibidir. Hiçbir zaman son teslim tarihini kaçırmadık.

Aslında, en son yatırımcımız, yatırımcı haber bültenlerimizde çok tutarlı ve şeffaf olduğumuz için söyledi… o tarihi asla kaçırmadık… onu Hustle Fonu’na güzel bir önemli kontrol ile yatırım yapmaya karar vermesi için kenara koymamızın temel nedeni oldu. Aferin bize!

Evriminizi Gösterin

Yatırımcı bültenleriniz, şirketinizin zaman kapsülü gibidir. Yatırımcıların, şirketinizin evrimini görmek için geçmiş yılların bültenlerine bakmaları büyüleyicidir.

Yine, yatırımcılar bir yolculuğa çıkmayı severler. Kelimenin tam anlamıyla yoktan bir işi nasıl büyüttüğünüz ve ilerlemenizi izlemek için hangi yöntemleri kullandığınız. İnsanları bu yolculuğa, belirli şeyleri neden ölçtüğünüze ve neden ilerlemenizin en iyi ölçüsü olduklarına dair bir yolculuğa çıkarabilirseniz, bu çok etkileyici olur; özellikle de gelir öncesi işlerde. Bunların hepsi hikaye anlatımının bir parçası.

Örneğin, B Serisi bir yatırımcının görüşünü alın. Güncellemelerinizin son üç yılını okurlar ve başlangıçtan ve neyi ölçtüğünüzden şimdiki değerlemenize kadar olan evrimi görürler. İlerlemenizi, adaptasyonunuzu ve büyüme zihniyetinizi görmek ilginçtir. İlk halka arza kadar durmayan bir tür uzunlamasına görünüm gösterir. Bir gün, epik bir VC Twitter dizisinin konusu bile olabilirsiniz.

How to Raise Capital via Newsletter Updates

Peki, İyi Bir Bülten Şablonu Nedir?

Hustle Fonu’nda başarıyla kullandığımız şablona bir göz atın ve burada bu yapının arkasındaki düşüncemiz hakkında biraz daha açıklama yapacağız.

  • Eğlenceli bir kişisel güncelleme ile başlayın

Yatırımcı da insandır. Eğlenceli veya kişisel bir güncelleme, haber bültenine biraz renk ve kişilik kazandırır ve ne olduğu vb. hakkında daha fazla soru soran yanıtlar alabilirsiniz. Katılım!

  • En üste bir “Çok Uzundu Okumadım” özeti ekleyin

İyi parçaları dahil edin ve buraya bazı kötü parçaları koymaktan korkmayın. Yardım çağrılarını vurgulayın.

  • Sizinle 15 dakika görüşme yapmak için bir Calendly bağlantısı ekleyin

Bu bağlantıyı haber bültenine bu kadar erken koymakta fayda var. Bu bağlantı aracılığıyla hızlı bir sohbet için bizimle iletişime geçen şaşırtıcı kişiler oldu.

  • Yatırımcılara şirketinizin ne yaptığını hatırlatın

Çok fazla haber bülteni alıyorlar, bu yüzden iyi bir hafıza tazeleyicisi oluyor ve muhtemelen sizi henüz tanımayan bağlantılarına iletebilirler.

  • Yardım istekleri için bir ‘Anahtar Sorular’ bölümü yapın

Yardıma ihtiyacınız olup olmadığını önceden sorun. İnsanlara size güvenilebileceğini hissettirir. Bu, işe alma önerileri veya daha önemli yardımlar kadar basit olabilir.

  • Önceki ayın hedefleri ve neyin iyi/kötü gittiği hakkında konuşun

Yatırımcılarınız asla kötü haberlere, hatta iyi haberlere şaşırmak istemezler! Yatırımcılarınız, işletmenizin öne çıkan ve önemli noktaları hakkında şeffaf davranarak size öngörülemeyen şekillerde yardımcı olabilir.

  • Mevcut ayın önemli olayları

Aylık ciro, yakış oranı, önemli işe alımlar vb. gibi temel metrikleri ekleyin. Gelir öncesi yeni başlayanların bile ortak taahhütler, medya/marka oluşturma veya ortaklık görüşmeleri gibi paylaşabilecekleri şeyler vardır. Neyi ölçtüğünüzle ilgili en ilginç şey, nedenidir. Genellikle kurucuların ölçtüğü bir şey vardır. Yatırımcılar bunu bilmekten hoşlanır.

  • Teşekkürler

İsim verin – insanlar kendi adlarını duymayı ve övgüleri sever. Bu yapılacak iyi bir insani iştir. Ve bülteninizin çarpan etkileri olduğunu unutmayın.

Bazen elimizde çok spesifik örneklerle 20 isim oluyor. Haber bülteninin sonuna “teşekkürler” bölümü eklemek bir koşullandırma davranışıdır, sonuna kadar okuyacaklardır!

How to Raise Capital via Newsletter Updates

FOMO’nuzun Durumunu Takip Edin

Bülteni sürekli olarak kimin açtıp açmadığı konusunda bazı segmentasyonlar yapmak için açık izleme araçlarını kullanın. Açıp tıklayan ve açmayan yatırımcı olmayanları takip edin.

Bu mükemmel bir sinyal olmayabilir, ancak bağış toplamaya hazır olduğunuzda daha özel bir etkileşimle haber bülteni hedef kitlenizi bölmek istemeniz durumunda oldukça yararlıdır.

How to Raise Capital via Newsletter Updates

Son olarak, Bazı Küçük Tavsiyeler

İlgi alanı ne olursa olsun, potansiyel bir yatırımcıyla yaptığınız toplantıyı, onları bülten listenize katılmaya davet ederek sonlandırın. Hayırdan çok evet diyeceklerdir.

İnsanlar katılmayı tercih ettiklerinde, onlara son ayın haber bültenini hemen çerez olarak gönderin. Bu hoş bir dokunuş ve onları gelecekteki haber bültenlerinde ne bekleyecekleri konusunda şartlandırıyor.

Açık olmadığı sürece hayır hayır değildir. O zaman buna saygı duyun. Bunları listenizden çıkarın veya eklemeyin. İstenmeyen posta göndermek ve baş belası olmak istemezsiniz – bu iyi bir karma değildir.

Haber bülteninin paylaşılacağını varsayın, bu nedenle ayrıntılı yol haritaları gibi hassas şeyler gönderirken dikkatli olun. Bazı bilgi sınıflandırmaları gerekli olabilir.

Bülteninizi haftalık, aylık veya üç ayda bir, aynı anda yayınlayın ve bu konuda çok disiplinli olun. Aynı zamanda, kendi işinizle ilgili anlayışınız için oldukça iyi bir nabız kontrolüdür – size düzenli olarak düşünme ve doğru yola çıkma şansı verir. Çalışanlarınızla paylaşın.

How to Raise Capital via Newsletter Updates

Bir bültenin son tarihini kaçırırsanız strese kapılmayın, mümkün olduğunca çabuk gönderin. Yatırımcılar hayatın yolunuza çıkabileceğini anlıyor.

Bülteniniz aracılığıyla bir sonraki artırımınızı önce sizi takip edenlere bildirin. En iyi haber bültenlerinin kulüp havası vardır. Bülteni okuyan kişi, sırayı atlamak için içeriden bir avantaja sahiptir – raunt başlamadan önce tahsisi önceden boşaltmak için.

İkna edici bir yatırımcı bülteni çıkarırsanız nihai hedef, bir daha asla bir satış konuşması yapmak zorunda kalmamanızdır. Hiçbir zaman. Yatırımcılar ilerlemenizi görmüş olacaklar ve üst limit tablonuza girmek için savaşacaklar.

Bu makale, Eric Bahn tarafından, yeni girişimlere doğrudan risk sermayelerinden değerli finansman bilgileri sağlamaya yardımcı olmak için bir dizi konuk gönderisinin bir parçasını oluşturmaktadır. Tutkunuzu mesleğe dönüştürmek isteyen bir kurucuysanız, finansman bulma ve ViewSonic’ten siz ve ekibiniz için üretkenlik odaklı görüntüler kazanma şansı için Herkes için Hızlanma Ödülleri‘ne göz atın. Modern iş yerindeki teknolojiye ilişkin daha fazla bilgi için ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.