ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Uzaktan Çalışma ile Üretkenlik Nasıl Optimize Edilir

Uzaktan Çalışma ile Üretkenlik Nasıl Optimize Edilir

Uzaktan çalışma ile uygun bir üretkenlik seviyesine ulaşmak, hem çalışanlar hem de işverenler için önemli bir husustur ve insanların evde çalışırken aynı derecede üretken veya daha üretken olabileceğini gösteren kanıtlar olsa da, üretkenliği optimize etmek, doğru çalışma ortamını yaratmaya, doğru çalışma alışkanlıklarını benimsemeye ve bazı yaygın telekomünikasyon tuzaklarından kaçınmaya dayanır.

Üretkenliği optimize etmenin bazı yollarını öğrenmek için okumaya devam edin veya uzaktan çalışmaya ilişkin daha fazla bilgi için evden çalışma çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

Çalışma Rutininizi Optimize Etme

İnsanların evden çalışırken karşılaştıkları en büyük sorunlardan biri erteleme eğilimidir; Düzenli rutininizin bozulması buna katkıda bulunabilir. Birçok insan uyanmaya, hazırlanmaya ve işe gitmek için seyahat etmeye alışıktır. Evden çalışmaya geçtiğinizde artık ev hayatı ile iş hayatı arasında net bir ayrım yoktur.

Ancak, çalışma rutininizi optimize etmek ve net bir ayrım oluşturmak için belirli adımlar atabilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu – mümkün olduğunda – aynı saatlerde işe başlamak ve bitirmek için taahhütte bulunmaktır. Ayrıca pijamalarınızla oturmak yerine ofise gidiyormuş gibi işe düzgün bir şekilde hazırlanmak için bilinçli bir çaba gösterebilirsiniz.

Günlük rutininizi normalleştirmek için çaba sarf etmek, iş zihniyetine girmenize yardımcı olabilir ve gün boyunca iş görevlerinize odaklanacaksanız bu çok önemli olabilir.

Çalışma Ortamınızı Optimize Etmek

Ortamınız ne kadar üretken olduğunuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, bu nedenle işletmelerin işyeri tasarımına bu kadar yoğun yatırım yapmasının nedeni budur. Yine de aynı temel ilkeler evde de geçerlidir, bu nedenle çalışma ortamınızı optimize etmek ve evinizde mümkün olan en iyi yeri kullandığınızdan emin olmak için çaba göstermeniz çok önemlidir.

Bunun bir kısmı, evinizdeki dikkat dağıtıcı şeyler hakkında dikkatlice düşünmenizi gerektirecektir. Örneğin, yatak odanızda veya oturma odanızda çalışmak isteyebilirsiniz – ve bu sizin için en iyi seçenek olabilir – ancak televizyon, oyun konsolları veya diğer eğlence seçenekleri gibi şeylerin üretkenliği engelleyip engellemeyeceğini düşünmeniz gerekir.

Ayrıca gürültü için biraz düşünmeniz gerekir. Evinizin en çok neresinde huzur ve sükunet bulursunuz? Nerede çalışabilir ve bölünmeyi önleyebilirsiniz? Esneklik evden çalışmanın bir artı noktası olsa da, tuzakları da vardır ve aslında çalışmak için ideal yeri belirlemek ve ardından mümkün olduğunca ona bağlı kalmak daha iyi olabilir.

What you need to work from home

İş Ekipmanınızı Optimize Etme

Ardından, iş ekipmanınızı düşünmeniz gerekir. Bir akıllı telefon veya tablet kullanarak evden çalışabilseniz de, çoğu durumda bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar tercih edilebilir. Bazı işlerde çift ekranlı kurulumdan da faydalanabilirsiniz ve işinizi etkili bir şekilde yapmak için en iyi yazılıma sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

İletişim ayrıca üretkenliği optimize etmek için kesinlikle kritik bir faktördür. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’deki 400 şirketi araştıran Holmes’un bir raporuna göre, iletişim engelleri tek başına kuruluşlara yılda ortalama 62 milyon dolardan fazla üretkenlik kaybına mal olurken, mükemmel iletişime sahip olanlar başarılı oluyor.

Bunu akılda tutarak, kulaklık, mikrofon ve web kamerasının önemli olduğunu bilmeli ve size telefon, mesajlaşma uygulamaları ve video konferans yazılımı aracılığıyla ulaşılabildiğinden emin olmalısınız. İş arkadaşlarının, iş ortaklarının, müşterilerin ve/veya müşterilerin sizinle iletişim kurması ne kadar kolay olursa, üretkenliğin iletişim sorunlarından etkilenme olasılığı o kadar düşük olur.

İş Davranışınızı Optimize Etmek

Rutininiz, çevreniz ve ekipmanınız optimize edildiğinde, bazı davranış ve alışkanlıklarınızı ve üretken olmakla uyumlu olup olmadıklarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Sessizlikte mi yoksa müzik dinlerken mi daha iyi çalışırsınız? Müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz ama bunun çalışma oranınıza olumlu veya olumsuz etkisi var mı?

İşinize ara veriyor musunuz ve bunlar daha da optimize edilebilir mi? Çeşitli araştırmalar, üretkenliği artırmada molaların değerini göstermiştir; bu nedenle, iş yükünüz açısından buna karşı çıksanız bile, çalışmaya devam etme cazibesinden kaçınmaya çalışın. Molalardayken, e-postalar da dahil olmak üzere işle ilgili streslerden kaçınmaya çalışın.

Ayrıca çalışırken karşılaştığınız dikkat dağıtıcı şeyleri de bırakmanız gerekir. Örneğin, kendinizi internette gezinirken ve işle ilgili olmayan web siteleri tarafından dikkatinizin dağıldığını görebilirsiniz. Bu alışkanlıkları, iş görevlerini tamamlamak için bir ödül sistemi olarak kullanmak veya sadece mola zamanları için saklamak gibi, bu alışkanlıkları nasıl durdurabileceğinizi düşünün.

Optimize Your Work Behavior

Son Söz

Evden çalışırken bir ofiste olduğu kadar üretken olmak tamamen mümkündür ve hatta bazı insanlar bu şekilde çalışırken daha üretken olduklarını bile görebilirler. Yine de, uzaktan çalışma ile mükemmel üretkenlik elde etmek, rutininizi, ortamınızı, ekipmanınızı ve davranışınızı optimize etmek için uygun önlemleri almanıza bağlıdır.

Gereksiz dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaya çalışın ve işte ilerlemenize yardımcı olan veya engelleyen şeyleri dikkatlice düşünün. Herkesin farklı alışkanlıkları ve tercihleri vardır, ancak yaratmaya çalışılması gereken en önemli şeylerden biri, hala iş başında olduğunuz hissidir. Bunu akılda tutarak, iş gününüz hala ev hayatınızın geri kalanından farklı hissettirmelidir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, Evden Nasıl Çalışılır: Uzaktan Çalışma 2020 Kılavuzu‘nu da beğenebilirsiniz. Ek olarak, uzaktan ve hibrit çalışma hakkında daha fazla bilgi için evden çalışma çözümleri sayfamızı ziyaret ettiğinizden emin olun.