ViewSonic Library > Business > İş Birlikteliği > Uzaktan Çalışan Bir Ekibi Yönetme – En Önemli Zorluklar ve Çözümler

Uzaktan Çalışan Bir Ekibi Yönetme – En Önemli Zorluklar ve Çözümler

Uzaktan çalışan ekipleri yönetmek, özel çözümler gerektiren bir dizi zorluk içerir. Hem uzaktaki çalışanlardan hem de işyerinde fiziksel olarak bulunanlardan oluşan hibrit ekipler, işletmelerin maliyetleri düşürmelerine, üretkenliği artırmalarına ve sıkıntılı zamanlarda daha çevik olmalarına yardımcı olabilir. Ancak bu yeni sistemle birlikte, geleneksel işyeri parametreleri içinde eğitilmiş yöneticiler için yeni bir dizi zorluk gelmektedir.

Uzaktan Çalışan Bir Ekibi Yönetmenin En Önemli Zorlukları için okumaya devam edin veya modern iş yeri hakkında daha değerli bilgiler için doğrudan ViewSonic iş yeri çözümleri sayfasına gidin.

Uzaktan çalışan ekipleri yönetmek her yerde işin bir parçası haline geldi. Pandemi karantinası sırasında, çalışanlar tam anlamıyla binayı terk etti. Ve birçok kuruluşta ofise geri de dönmüyorlar. Uzaktan çalışan ekipler – tüm avantajları ve zorluklarıyla – artık bu şekilde kalacaklar.

Şirketler mevcut ve gelecekteki çalışma ortamlarını yeniden değerlendirirken, bir tür hibrit veya uzaktan çalışma biçimlerinin bu şekilde kalması muhtemeldir. Liderler için bu, uzaktan çalışan ekiplerin kalıcı bir gerçeklik olabileceği anlamına gelir.

Ancak, uzaktan çalışan bir ekibi yönetmek her zaman kolay değildir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nin (SHRM) bir raporuna göre, işverenlerin %70’i karantinadan sonra bir iş yapma yöntemi olarak uzaktan çalışmaya uyum sağlamakta zorlandı. Zorluğun bir kısmı, uzaktaki işgücünü yönetmeyi öğrenmekti. Aynı zorlukların çoğu hala var.

6 best practices when leading remote teams

Uzak Ekipleri Yönetmenin Altı Zorluğu

Uzaktan çalışma, geleneksel (ofiste) çalışmadan birkaç yönden oldukça farklıdır. Evden çalışmak, çalışanların ve yöneticilerinin birbirinden ayrılması anlamına gelir. Uzaktan çalışmak birçok zorlama fayda sağlarken, bazı zorlukları da beraberinde getirir:

Yüz Yüze Denetim Eksikliği

Yöneticiler, çalışanların o kadar sıkı veya verimli çalışmayacağından endişelenebilir (araştırmalar aksini gösterse de). Öte yandan çalışanlar, yönetim desteğine ve iletişime daha az erişim yüzünden zorluklarla karşılaşabilir. Bu, uzaktaki çalışanların, yöneticilerinin kendi ihtiyaçlarından habersiz olduklarını ve bu nedenle işlerini yaparken destekleyici olmadıklarını hissetmelerine neden olabilir.

Yönetici için en iyi uygulamalar: Günlük veya haftalık kısa görüşmeler oluşturun. Kesin teslim tarihleri ​​olan proje kilometre taşları oluşturun ve zamanınızı devam eden ilerlemeyi ve olası engelleri tartışmak için kullanın.

Açık Beklenti Eksikliği

Çalışanların ofisteyken iş sorumlulukları konusunda net olmaları, uzaktan çalışırken kendilerinden ne beklendiğini otomatik olarak bildikleri anlamına gelmez. Bir hedefi nasıl gerçekleştireceklerini, iletişime ne zaman yanıt vereceklerini veya ne zaman sanal toplantılara katılmaları gerektiğini bilmek için daha fazla rehberliğe ve net yönergelere ihtiyaçları olabilir.

Düşük verimlilik

Çoğu uzaktan çalışan, evde çalışırken üretkenlik artışından bahsederken, bazı çalışanlar hiçbir zaman uzaktan çalışma için yaratılmamışlardır. Bu tür çalışanlar, doğrudan (şahsen) gözetim olmadan çalışmayı zor bulabilir. Takıldıklarında zamanı ve ilerlemeyi izlemek için ek desteğe veya yenilikçi yollara ihtiyaçları olabilir.

Diğer durumlarda, düşük üretkenlik algılanabilir (ancak bu mutlaka doğru değildir). Örneğin, hibrit durumlarda (bazı çalışanların ofiste, bazılarının evde olduğu), ofistekiler uzaktaki meslektaşlarını göremedikleri için çok çalışmadıklarını algılayabilirler.

Yönetici için en iyi uygulamalar: Herhangi bir işyerinde üretkenlik, öngörülebilirliğe ve yapıya bağlıdır. Açık roller ve sorumluluklar tanımlayarak, net zaman çizelgeleri belirleyerek ve kimin ne yaptığı konusunda herkesi bilgilendirerek bu yapıyı oluşturabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Uzaktan Çalışma ile Üretkenliğin Nasıl Optimize Edileceğini Kontrol Edin

İletişim Eksikliği

Çalışanlar her sabah ofise geldiğinde, toplantı öncesi veya su sebilinin yanında yanında sohbet eder ve durumlar hakkında güncel kalırlar. Ancak uzaktan çalışma durumunda, bu spontane yüz yüze etkileşim fırsatları ortadan kalkar. Herhangi bir iletişim ve katılım kasıtlı ve planlı olmak zorundadır.

Yönetici için en iyi uygulamalar: İletişimin düzenli olarak gerçekleşmesini sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Uzaktan çalışanlarla kısa oturumlar yapabilmek için belirli günlerde boş zamanlar bırakın ve bu çalışanların ne zaman boş olduğunuzu bilmesi için takviminizi onlarla paylaşın.

Takım Tutarlılığının Eksikliği

Günümüzün hibrit çalışma ortamında, bazı yöneticiler aynı anda hem yerinde hem de uzaktan çalışan grupları yönetebilirler. Bu durumlarda, bir grubun diğerinden daha fazla fayda elde etmesi mümkündür.

Yönetici için en iyi uygulamalar: Her şeyi mümkün olduğunca adil hale getirmeye çalışın. Örneğin, ofisteki ekiplerinizle yaptığınız toplantılar yemekliyse, aynı avantajı uzaktan çalışanlarınıza da sunmanın bir yolunu bulun. Veya uzaktan çalışanlarınızın esnek çalışma saatleri varsa, aynı avantajı ofisteki çalışanlara da sunmanın bir yolunu bulun. Uzak çalışanlara ofistekilerle aynı şekilde davranılmasını sağlayarak bilinçsiz önyargıları ortadan kaldırmak için bilinçli bir çaba gösterin.

Sosyal İzolasyon

Çalışanların her gün etrafta dolaşacak insanlarla dolu bir ofisi kalmayınca düzenli insan etkileşimi de kalmaz. Bu nedenle yalnızlık, uzaktan çalışanların en yaygın şikayetlerinden biridir. Başkalarından izole olmak, insanların zihinsel ve fiziksel refahını ve ayrıca şirketlerine “ait olmama” hissini etkileyebilir. Aşırı durumlarda, uzun süreli sosyal izolasyon, kaygı ve depresyon gibi şeylere bile yol açabildiği gibi işte verimsizlik ve hatta şirketten ayrılma arzusu bile yaratır.

Yönetici için en iyi uygulamalar: Yapabildiğiniz kadar sosyal bağlantılar kurun. Uzak etkileşimler planlayın, eğlenceli bir sohbet kanalı açın veya birlikte “kahve için” (sanal olarak da olsa) – normallik hissini korumaya yardımcı olan her şeyi deneyin. Birlikteyken onları dinlediğinizden emin olun ve aynı zamanda cesaret ve duygusal destek de sunun.

Yönetici için en iyi uygulamalar: Beklentileri, özellikle öncelikler, kilometre taşları ve performans hedefleri etrafında erken ve sıklıkla belirleyin. İyi belgelenmiş prosedürler oluşturun. Ayrıca, toplantılara katılma ve mesai sonrası e-postalarına ve metinlerine yanıt verme konusunda sınırlar belirlemek ve gerçekçi beklentiler belirlemek akıllıca olacaktır.

6 common challenges with managing remote teams

Son Söz

Hibrit ekipleri yönetmek geleneksel yönetimden farklı olabilir, ancak aynı yönetim ilkelerin çoğu hala geçerlidir. İyi iletişim her zaman etkin yönetimin bir parçası olmuştur; hibrit ekiplerdeki tek fark, iletişimin çevrimiçi ortama taşınmasıdır.

Hangi zorluklarla karşılaştıklarını görmek için her zaman ekip üyelerini takip ettiğinizden, gerektiğinde sistemleri ve operasyonları optimize ettiğinizden ve ekibiniz için bir örnek teşkil etmesi için onlara örnek bir liderlik ettiğinizden emin olun.

Daha faydalı yönetim ipuçları için, Uzaktan Ekip Yönetimi: Etkili Ekiplere Liderlik Etmek için 15 En İyi Uygulama bölümünü okuyun. Modern iş dünyasının tüm yelpazesini destekleyen bir dizi yenilikçi çözüm için ViewSonic iş yeri sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.