ViewSonic Library > Business > İş Birlikteliği > Proje İşbirliği – Profesyonel Dünyada Etkin Grup Çalışması

Proje İşbirliği – Profesyonel Dünyada Etkin Grup Çalışması

Proje işbirliği, herhangi bir şirketin çalışmasının merkezinde yer alır. Temel olarak, proje işbirliği, ortak bir hedefi gerçekleştirmek için stratejik ekip çalışmasıdır. Bir ekibin işbirliği yapma ve üretkenliklerini artırma becerisini etkileyen bir dizi faktör ve aşağıda her ikisine ilişkin bazı kullanışlı listelerimiz bulunuyor. Ve elbette, daha iyi işbirliğini kolaylaştırmak için birkaç teknolojik araç sunuyoruz.

Proje işbirliği hakkından daha fazla bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyun ya da etkin işbirliği hakkında daha fazla bilgi için çözümler sayfamıza atlayın.

Hiç bir grup projesinde işbirliği yapmak zorunda kaldınız mı?

Grup çalışması veya proje işbirliği, çoğu profesyonel ve eğitim ortamının alamet-i farikasıdır. Bu bir klişe!

Bu nedenle, orijinal sorunun cevabı büyük olasılıkla oybirliğiyle evet!

Ta ilkokuldayken geliştirdiğiniz bu proje işbirliği becerileri, o zamanlar olduğu kadar bugün de önemlidir.

Aşağıda, proje işbirliği becerilerinin önemini ve profesyonel yetişkin yaşamınızda bunların nasıl başarıya dönüştürülebileceklerini inceleyeceğiz.

Proje İşbirliği Nedir?

Okul günlerinizde öğrendiğiniz bazı hayat dersleriniz – zaman yönetimi ve araştırma gibi – sabit kalmış olsa da, diğerleri zamanla biraz değişmiş olabilir. Bu eğilimin en önemli örneği grup çalışmasıdır.

Daha genç günlerinizde, grup çalışmasının bir kolaj, canlandırma, skeç veya sürekli olarak aşırı doldurulmuş PowerPoint üzerinde birlikte çalışmayı gerektirmiş olması oldukça olasıdır. Profesyonel işgücünde, elbette, bu tür çalışmaların temel ilkeleri aynı kalır – kişiler arası iletişim, her işin anahtarıdır. Bununla birlikte, süreç şimdi yeni, daha önce bahsedilen, modaya uygun bir takma ad altında yaşıyor – Proje İşbirliği.

Bir proje, tedarik zinciri yönetiminin dikey entegrasyonundan, potansiyel müşteri teklifine kadar pek çok biçimde olabilir. Bununla birlikte, bu örnekteki anahtar kelime kesinlikle işbirliği alanında yatmaktadır.

Bu, proje işbirliğinin anlamının, sıradan grup çalışmasını aştığı yerdir. Ortak bir hedefe ulaşmanın ötesinde, proje işbirliği, daha iyi uygulamalar, fikirler ve sonuçlar yaratan grup üyeleri arasında daha büyük bir sinerjik ilişki önerir.

Proje İşbirliğini Hangi Faktörler Etkileyebilir?

Etkin bir toplantının yürütülmesi nasıl belirli bir metodoloji gerektiriyorsa, iyi proje işbirliği de kendiliğinden oluşmaz. Bunun yerine, bazı etkili faktörler yoluyla gelişir. Bunlar grup kültürü ve grup organizasyonunu içerir.

 • Grup kültürü, fikirler ve yapıcı geri bildirimler için kolektif bir güvenli alanın oluşturulması anlamına gelir.
 • Grup organizasyonu, yerleşik kurallar, rutinler ve prosedürlerin yanı sıra genel hiyerarşi içindeki rollere ve ilişkilere atıfta bulunur.

Bu kapsayıcı faktörler aracılığıyla işbirliği, herhangi bir ortamda, ekibin tüm üyeleri arasında mümkün olan en açık ve en özlü şekilde gerçekleşebilir.

Kültür ve organizasyon, proje işbirliği için kesinlikle önemli olsa da, diğer temel bileşenler olmadan bu faktörler işe yaramaz. Proje yönetimi becerileri kadar kişiler arası beceriler de proje işbirliğinde çok önemli bir rol oynar. Örneğin, kişisel beceriler olmadan, öz farkındalık eksikliği ve çalışma ilişkilerini sürdürememe, proje işbirliğinin başarısını engelleyecektir.

İster inanın ister inanmayın, uygun proje yönetimi becerileri olmadan işbirliğinin başarı şansı yoktur. Grup üretkenliğini kolaylaştırma, sorumluluğu devretme ve genel bir vizyonu yürütme yeteneği evrensel olarak doğuştan gelen bir özellik değildir. Aynı şey, proje işbirliğini etkileyen çeşitli faktörlere yardımcı olabilecek diğer faydalı stratejiler için de geçerlidir. Bu stratejiler grup iletişimi, üretkenlik ve yönetimi içerir:

Etkileyen Temel Faktörler:

 • Grup Kültürü
 • Grup Organizasyonu
 • Kişisel Beceriler
 • Proje Yönetim Becerileri
 • Diğer Faydalı Stratejiler
Yüksek_Ekip_Morali

Proje İşbirliği Nasıl İyileştirilir

Hedef Koyun

Proje işbirliği iyi gitmiyorsa, ya yeni hedefler belirlemeli ya da mevcut hedeflerinizi yeniden değerlendirmelisiniz. Doğru bir şekilde ortaya konduğunda, hedefler genel olarak ekibe bir birlik duygusu ve motivasyon sağlar. Ekip üyeleri, çabalayacakları bir şeye sahip olarak, tam olarak işbirliği yapmak ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak isteyeceklerdir.

Doğru Araçları Kullanın

İyi proje işbirliğinin anahtarı iletişimdir. Uzaktan işbirliği daha yaygın hale gelmekte ve uzak bir ekiple çalışmak iletişimi zorlaştırabilir. Neyse ki, bu soruna yardımcı olabilecek araçlar var. Skype, Trello, Asana, Basecamp vb. gibi araçlar geçmişte işbirliği araçları olarak kullanılsa da, profesyonel işbirliği yetenekleri açısından sınırlayıcı olabilirler. Neyse ki, interaktif ekranlar ve çevrimiçi dijital tahta yazılımı gibi daha gelişmiş araçlar artık eksiksiz bir işbirliği çözümleri yelpazesi sunabiliyor. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde proje işbirliği donanımı ve yazılımının özellikleri hakkında konuşacağız.

Tüm Kaynaklardan Girdiyi Teşvik Edin

Kendi içinde ve işbirliği için işbirliği gereklidir. Çalışanlar ve müşteriler de dahil olmak üzere tüm olası kaynaklardan gelen girdileri ve geri bildirimleri teşvik ederek, proje işbirliği gerçekten başlayabilir. Etkili girdi çeşitli biçimlerde olabileceğinden, tüm kaynakların fikirlerini duyurabilmesi önemlidir.

Destekleyici Bir Çalışma Ortamını Teşvik Edin

Çalışanlar ve ekip üyeleri destekleyici bir ortamda birlikte çalıştıklarında, görülen fayda yadsınamaz. Grup içi güvenin ve diğer açık koşulların inşası, ekibin tüm üyeleri arasında bir uyum, yatırım ve güvenilirlik duygusu yaratmaya yardımcı olacaktır. Bu, daha etkili bir genel proje işbirliği ve yönetimine yol açar.

Mümkün olan En İyi Takımı Oluşturun

Muhteşem takımlar ancak oluşturdukları insanlar kadar iyidir. Etkili bir ekip kurarken, benzersiz becerilere ve uyumlu kişiliklere sahip olanları arayın. Bu parametreler her zaman tamamen ulaşılabilir olmasa da amaç, proje işbirliği ve üretken bir çalışma ortamı için olgunlaşmış bir ekip organize etmektir.

Proje_İşbirliği_Eğitimde

Proje İşbirliğinin Faydaları Nelerdir?

Verimliliği arttırmak

Proje işbirliği sayesinde, uygun iş bölümü ve proje yönetiminin yürütülme kolaylığı çok daha muhteşem hale gelir. Böylece, her üyenin gücü uygun şekilde kullanılabilir. Optimize edilmiş ve kolaylaştırılmış iş akışları ile teslim tarihlerine uymak daha kolay hale gelir ve zamandan ve paradan tasarruf edilir. Sonuç olarak, işbirliği doğrudan ekip verimliliğini artırır.

Yüksek Moral

Grup üyelerinin güçlü yönleriyle oynamalarını ve verimli çalışmalarını sağlayarak moral artışı izlenir. Uygun katılımla birlikte, bu ilişki, stresli unsurların ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanabilecek işbirlikçi stratejiler ve süreçlerle güçlendirilir. Bunlar, artan bireysel katılım için net geri bildirim kanalları ve prosedürleri içerebilir.

Çalışan Esnekliği

Esneklik ve adaptasyon, iyi proje işbirliğini sağlar. Açık iletişim ve iyi organize edilmiş proje yönetimi sayesinde, çalışanlar son dakika engellerini aşabilmeli ve koşullardaki öngörülemeyen değişikliklere kolaylıkla, ikinci doğa haline gelme noktasına kadar adapte olabilmelidir. Sonuç olarak, esneklik, daha iyi bir nihai ürünle sonuçlanabilir.

Daha Başarılı Ekipler

Başarılı bir takım ancak parçalarının toplamı kadar iyidir. Üyeleri işbirliği yaptığında, başarı kapasitesi roket hızında fırlar. Ancak başarılı takımlar bir gecede bir araya gelmezler. Bunun yerine, sağlam proje yönetimi, iş akışı geliştirme ve prosedür oluşturmayı içeren bir süreç aracılığıyla ekipler her seferinde bir adım atarak başarıya ulaşır.

Daha Hızlı Sonuç

Özellikle proje işbirliği konusunda, birden fazla zihin bir taneden daha iyidir. Örneğin, uygun şekilde işbirlikçi olan bir ekip, daha küçük grupları mahvedecek tuzaklardan kaçınabilecektir. Günün sonunda, bu ekip çalışması biçimi daha hızlı bir çalışma süresi sağlar ve böylece son teslim tarihlerine kolaylıkla uyulmasını sağlanır.

Desteklenen Şeffaflık

Herhangi bir düzgün proje işbirliği senaryosunda, iş akışlarının demokratikleştirilmesinde inanılmaz bir fayda vardır. Daha spesifik olarak, her ekip üyesi projenin tüm ayrıntılarının, hedeflerinin ve güncellemelerinin farkında olur. Böyle bir şeffaflık, sadece yönetim ekibi yerine tüm ekip geri bildirim ve çözümler sunabileceğinden, problem çözmeyi kolaylaştırır.

Daha İyi İletişim

Proje işbirliği, grup içi iletişim üzerinde olumlu bir etkidir. Bireyler arasında gerginlikler veya uzak ekiplerle zorluklar olsa bile, işbirlikçi iletişim süreçleri, prosedürel netlik ve açık iletişim kanalları aracılığıyla bunların üstesinden gelebilir. Sonuç olarak, iletişimdeki aksaklıklar, işbirliği karşısında nadir görülür.

Daha Fazla Müşteri Memnuniyeti

İş için mutlu müşterilerden daha iyi bir şey yoktur. Ekip üyeleri için harika çalışan proje işbirliği, şirket/müşteri ilişkisine de fayda sağlar. Günün sonunda, müşteriyi işbirliği döngüsünde tutarak ve onlara daha hızlı, daha kaliteli sonuçlar sağlayarak, onların memnuniyetlerinin de artması sağlanır.

Müşteri_Memnuniyeti

Proje İşbirliği Aracı

Ne kadar faydalı olursa olsun, bir dizi strateji ve prosedürden fazlası olmadığında proje işbirliği yeterli olmayabilir. Bazen, çekiç olmadan çivi çakmaya çalışmak nasıl zorsa, destekleyici bir alet gerekli olabilir.

ViewBoard

Proje işbirliği açısından, iyi bir araç, yalnızca işbirliği sürecini daha verimli kılmakla kalmaz, aynı zamanda modern çalışma ortamına da uyar. Donanım açısından ViewBoard by ViewSonic, özellikle grup işbirliğine yönelik işlevselliğe sahip bir işbirliği ekranıdır.

ViewBoard

Hem eğitim hem de kurumsal kullanıma yönelik bakış açısıyla ViewBoard, açıklama ve diğer faydalı özellikler gibi dijital tahta özellikleriyle tamamlanmış bir interaktif dijital tahta olarak çalışır. Bunlara Microsoft Office desteği, ek açıklama, ekran kaydı, yayınlama ve daha fazlası dahildir. Günün sonunda, ister ofis içi beyin fırtınası, ister uzaktan toplantılar için ortak bir araç arıyor olun, ViewBoard özellikleri profesyonel yaşamınızı olabildiğince kolaylaştıracaktır.

Aşağıda, proje işbirliğine yardımcı olmayı amaçlayan ViewBoard özelliklerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • Dijital açıklama
 • Microsoft Office entegrasyonu
 • Multimedya düzenleme özelliği
 • El yazısı tanıma yazılımı
 • Kolay ekran kaydı
 • Bağlı cihazlara ve cihazlardan yayın yapma
 • Video konferans
 • Ekran paylaşımı
ViewBoard

Proje İşbirliği Yazılımı

Çoğu zaman, modern profesyonel dünyada ekipler her zaman tek bir ofise dayanmaz. Dünyanın her yerinden, uzaktan çalışan ekip üyelerini görebiliriz. Düzgün bir şekilde koordine etmek ve işbirliği yapmak için geleneksel bir proje işbirliği aracı pek işe yaramaz. Bu, dijital proje işbirliği yazılımının incelemeye değer olduğu zamandır. Örneğin, myViewBoard, işbirliğine yönelik bulut tabanlı bir dijital tahta çözümüdür.

myViewBoard_İşbirliği

myViewBoard

myViewBoard, bir ViewBoard interaktif ekranla sınırlı değildir. myViewBoard, Google Chrome tabanlı bir yazılım çözümüdür; Google Chrome’a sahip herhangi bir telefon veya dizüstü bilgisayarın yazılıma erişebileceği anlamına gelir. Bu, toplantılar yapmak, beyin fırtınası oturumlarına ev sahipliği yapmak veya sadece hızlı check-in yapmak için eş zamanlı grup erişimi sunduğu için yararlıdır. Bu tür kullanımları kolayca kolaylaştırmak için myViewBoard, diğerlerinin yanı sıra canlı açıklama, bulut tabanlı içerik dağıtımı, çevrimiçi dijital tahta ve kesintisiz toplantı kaydı sunar.

Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, myViewBoard analog muadilleriyle ilgili sorunları çözdüğü için iyi bir proje işbirliği yazılımıdır. Kısacası, bu yazılımla kablolarla uğraşmak, dağınık el yazısını çözmek ve sınırlı yazma alanı olmayacak demektir. myViewBoard ile işbirliği seçenekleri sınırsızdır ve bir hesapla kaydolduğunuzda yazılımın ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

Aşağıda myViewBoard tarafından sunulan en iyi proje işbirliği becerilerinin bir listesi bulunmaktadır:

 • Evrensel erişim
 • Canlı açıklama
 • Bulut tabanlı teknoloji entegrasyonu
 • Kesintisiz toplantı kaydı
 • Kolay içerik dağıtımı

If you enjoyed this article you may also be interested in reading about successful collaboration while telecommuting. You can also find more information about corporate collaboration on our collaboration solutions page