ViewSonic Library > Business > İş Birlikteliği > Güven Ama Doğrula: Küresel Bir İş Ortamında Güvenli İşbirliği

Güven Ama Doğrula: Küresel Bir İş Ortamında Güvenli İşbirliği

Güvenli işbirliği doğru teknoloji ile başlar. Siber saldırıların artmasıyla, toplantı alanlarınızda kullandığınız teknolojinin şirketinizin verilerini korumak için yeterli güvenliğe sahip olmasını sağlamak artık her zamankinden daha önemli. Bu, nasıl oturum açtığınızı, dosyaların nerede saklandığını ve toplantı odasından çıktığınızda bunlara ne olduğunu kapsar.

Güvenli işbirliğinin nasıl kolaylaştırılabileceğini, siber saldırı ve veri hırsızlığı riskini ortadan nasıl kaldırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin. Veya çalışma şeklimizi iyileştirmenin daha yenilikçi yolları için iş yeri çözümleri sayfamıza gidin.

Yeni ağ oluşturma ve işbirliği teknolojilerinin kullanıma sunulması, tüm coğrafi bölgelerden, her büyüklükteki kuruluşun çok çeşitli projelerde birlikte çalışmasını her zamankinden daha kolay hale getirdi.

Oblon Industries tarafından BT uzmanları üzerinde yapılan bir araştırmada, ankete katılanların %91’i, kilit paydaşların herhangi bir konumdan bilgiye dayalı, anında kararlar alabildiği interaktif işbirliğinin, şirketlerin karmaşık iş sorunlarını çözmesine ve rekabet avantajı elde etmesine yardımcı olacağı konusunda hemfikir oldular.

Şirketlerin en iyi değeri sağlamak için en iyi insanları aradığı küresel bir işyerinde, işbirliği genellikle kıtaları ve zaman dilimlerini aşmaktadır. Herhangi bir projede, Doğu Avrupa’dan geliştiriciler ve Güney Afrika merkezli bir pazarlama ekibiyle çalışırken Kuzey Amerika’da geliştirilen içeriği kullanıyor olabilirsiniz.

Ancak işbirliği araçları dünyanın kapılarını araladığı kadar, güvenlik uzmanları da bunların bir kuruluşun en hayati bilgilerini çalmak isteyen siber suçlular için yeni fırsatlar yarattığı konusunda uyarıda bulunuyor.

Barracuda Networks’te Veri Koruma Platformu Stratejisi Direktörü Greg Arnette’e göre, “Dünyanın kötü aktörleri buluttaki yeniliklerden yararlanıyor ve bu uygulama programlama arayüzleri (API’ler) ile saldırılara sponsor olmak için yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML) ve ucuz bulut bilişim kullanıyor.”

Kötü niyetli bilgisayar korsanları, gizli bilgileri sızdıran yanlışlıkla yetkilendirmeler yoluyla işbirliği yazılımınıza da sızabilir. Başka bir deyişle, işbirliği araçları ağınıza büyük bir hedef koyuyor olabilir. Ancak, toplantınızdaki herkesin paylaşılan verilere erişme yetkisi olduğundan nasıl emin olabilirsiniz? İlk adım, doğru işbirliği teknolojisini kullandığınızdan emin olmaktır.

Bu makale, işbirliği güvenliğinin zorluklarını incelemekte ve ViewSonic’in ViewBoard interaktif düz panel ekranlarının ve myViewBoard yazılımının yerleşik, kurumsal düzeyde güvenlikle korunan endüstrinin en son işbirliği araçlarını nasıl sağladığını göstermektedir.

Şimdi İşbirliği Yapın veya Geride Kalın

Günümüzün hiper bağlantılı ve giderek daha rekabetçi hale gelen ortamında, işletmelerin bir seçeneği var: İşbirliği yapabilirler veya geride kalabilirler.

Tescilli çözümlerin ve istiflenmiş çabaların zamanı çoktan geride kaldı. Müşteriler artık özel çabaların ilerlemesini bekleme sabrına sahip değiller ve işleriyle aynı hızda genişleyemeyen ürünler veya çözümlerle sınırlı kalmayacaklar.

Güncel ve rekabetçi kalmak isteyen şirketler, ister şehir içinde ister dünya çapında olsun, tamamlayıcı kuruluşlarla çalışmaya hazır olmalıdır. İşbirliği için bu büyük çabayı yönlendiren nedir? Artan verimlilik organizasyonları gerçekleştirebilir.

McKinsey’e göre, “Yenilikçi iş birliği teknikleri, bir şirketin üretkenliğini %20 ila 30 oranında artırabilir.”

Şimdi-İşbirliği-Yapın- veya-Geride-Kalın

Ancak işbirliğinin de bir bedeli vardır ve bu maliyetli olabilir. Tek bir başarılı siber saldırı, şirketin büyüklüğüne ve saldırının ciddiyetine bağlı olarak binlerce ila milyonlarca dolarlık kayıp anlamına gelebilir.

Kaspersky’ye göre veri ihlali maliyetleri, son iki yılda şirket boyutları genelinde önemli ölçüde arttı. Bir kuruluş için Mart 2017’den Şubat 2018’e kadar bir olayın ortalama maliyeti 1,23 milyon dolardı—Bu 2016’dan 2017’ye kadar olan kayıplardan %24 daha yüksekti. Küçük veya orta ölçekli bir işletme için bir olayın ortalama maliyeti 120.000 dolardır; Bir yıl öncesine göre 32.000$ fazla.

Bu nedenle, ViewBoard ekranları ve myViewBoard işbirliği yazılımı, ortak çabalarınızın güvenli ve başarılı olmasını sağlamaya yardımcı olmak için kurumsal düzeyde işbirliğine dayalı güvenlik sunar.

Gözden Irak, Gönülden Irak

Güvenlik sadece uzun mesafeli bir işbirliği meselesi değildir. Konuya ve gizlilik düzeyine bağlı olarak, bir odada yapılan bir toplantıdaki değerli veriler tehlikeye atılabilir.

Farklı kuruluşlardan katılımcıların olası bir birleşmenin risklerini ve faydalarını gözden geçirdiği uzun bir toplantı düşünün. Saatler süren tartışmanın ardından grup, yemek ve ortam değişikliği için ara verir. Herkes toplantı odasından çıkar ve tartışılan her şey beyaz tahtada kalır.

Toplantıda olmayan biri tüm bu fikirler tahtada sergilenirken oradan yürürse ne olur? Beyaz tahtanın fotoğrafını çekip başkalarıyla paylaşır mı? Ya bir çalışan bir rakip firmada işe girmeyi düşünüyorsa yeni bir pozisyonda kullanmak için bilgiyi satar mı? Sonuçlar, çalışanların moralini olumsuz etkilemekten, gizli bilgilerin sızdırılmasına kadar birçok açıdan felaket olabilir.

Buna karşı korunmak için ViewBoard ekranı bir zaman aşımı özelliği içerir. Belirlenen miktarda etkinlik olmadığında, ViewBoard kullanıcısının oturumu kapatılır ve panel beyaza döner. Çalışma kaydedilir, yetkili kullanıcılar ona erişebilir; ancak diğer herkes için panoda yazılı bilgiler iz bırakmadan kaybolur.

Sunumlarınızı Gizli Tutun

ViewBoard ekranında paylaşılan bilgileri korumak için, yalnızca yetkili kullanıcılar yalnızca yetkilendirildikleri belirli toplantı için interaktif ekranda bulunanları görebilir ve bunlara erişebilir.

ViewBoard ekranının güvenli izleyici erişimiyle, oturum sahibi oturum açabilir ve sunuma erişmesi için bir PIN atanan kimliği doğrulanmış izleyicilerin bir listesini onaylayabilir. Oturum bittiğinde, bu izleyiciler otomatik olarak oturumdan çıkar ve yeni bir kimlik doğrulama PIN’i olmadan başka bir sunuma erişemez.

Her ViewBoard çözümü, bulut tabanlı çoklu oturum açma portalının yanı sıra parmak izi okuyucu, parola veya QR kodu dahil olmak üzere birden çok kimlik doğrulama seçeneği sunar.

Amazon Web Services Cloud platformunun güvenli, ölçeklenebilir mimarisi üzerine inşa edilen myViewBoard işbirliği yazılımı bu nitelikleri yansıtır. Her myViewBoard dosyası AES-256 şifreleme kullanır ve yalnızca belirli, yetkili kullanıcıların erişebileceği bir parola ile kilitlenebilir. Bu kullanıcı myViewBoard oturumunu kapatır kapatmaz, tüm dosyalar varsayılan bulut depolama sağlayıcısına kaydedilir ve tüm erişim ve geçici dosyalar silinir.

Etrafınızda Çalışan Kimlik Doğrulama

Kimlik doğrulama giderek daha karmaşık hale geldikçe, özellikle her farklı platforma erişmek için gereken her parolayı veya oturum açma protokolünü hatırlamak zorunda olan kullanıcılar için çoklu görevi büyük bir güçlük haline getirdi.

LastPass‘ın bir raporuna göre, ortalama bir işletme çalışanı 191 şifreyi takip etmek durumundadır. Ortalama 250 çalışanlı bir şirket belirli bir zamanda 47.750 şifre kullanmaktadır. O halde, teyit edilen veri ihlallerinin %81’inin parolalardan kaynaklanması şaşırtıcı değil. Yine de bu tehditkar ve maliyetli riske rağmen, çoğu işletme bu güvenlik sorunuyla ciddi şekilde mücadele etmekte hâlâ başarısız. Aslında, BT yöneticilerinin %61’i parolaların oluşturduğu tehlikeyle mücadele etmek için yalnızca çalışan eğitimine güvenmeye devam ediyor.

Rapor ayrıca, ortalama bir çalışanın parola kasasında 20 kimlik bilgisi ile başladığını ve bu sayının yalnızca üç ay sonra ikiye katlandığını ve insanların %61’inin, bunun güvenli bir uygulama olmadığını bilmelerine rağmen her yerde aynı veya benzer parolayı kullandığını belirtiyor.

ViewBoard-üzerinde-Kimlik-Doğrulama

ViewSonic, özel gereksinimlerinize göre kimliği doğrulanmış erişim sağlar. Yazılım tarafında, myViewBoard, bu güvenliği buluta genişletmek için tek oturum açma ve çok faktörlü kimlik doğrulama kullanır. Hatta yetkili çalışanların bu tek oturum açmayı Google Drive™, Zoom ve hatta Skype gibi bir dizi farklı hizmet için kullanmasına olanak tanır. ViewBoard ekranları, veri şifreleme ve güvenlik yönetimi sağlayan bir Intel® vPro™çip ve Güvenilir Platform Modülü (TPM) çipi içerir.

Kullanıcılar, oturum açma konusunda kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaksa, QR kodları ve hatta parmak izi tanımlama gibi donanım tabanlı simgeli kimlik doğrulama cihazlarını da tercih edebilir. ViewSonic’te amaç, süreci sağlarken kullanıcılar için basit ve rahat olması ve en uygun kimlik doğrulama düzeyini sağlamaktır. Sonuç, ihtiyaç duyduğunuzda ihtiyaç duyduğunuz yerde kimlik doğrulamadır.

Sonuç

ViewSonic, işbirliğinin güvenlik zorluklarını ve aynı zamanda harika bir toplantı alanını neyin oluşturduğunu anlar. Bu nedenle, kuruluşların talep ettiği gelişmiş güvenliğin yanı sıra, çalışanların ihtiyaç duyduğu gelişmiş işbirliği araçlarını ve kullanım kolaylığını sağlamak için ViewBoard ekranlarını ve myViewBoard işbirliği yazılımını tasarladık ve oluşturduk.

Viewsonic ViewBoard’unun sunduğu tüm becerileri görmek için buraya tıklayın veya profesyonel çalışma alanında işbirliğini, iletişimi ve üretkenliği artırmak için teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair daha fazla bilgi için iş yeri çözümleri sayfamızı ziyaret edin.