ViewSonic Library > Business > İçgörüler > Bankacılık İnovasyonu: Dokunmatik Ekranlar İnteraktif Bankacılık Teknolojisini Nasıl Değiştirecek?

Bankacılık İnovasyonu: Dokunmatik Ekranlar İnteraktif Bankacılık Teknolojisini Nasıl Değiştirecek?

Geleceğin dijital olduğu ve finansal kurumların geleceğinin interaktif bankacılık teknolojisi olduğu açıktır. Daha yüksek verimlilikte geliştirilmiş hizmet ile dokunmatik ekranların eklenmesi, herhangi bir finans kuruluşuna açık fırsatlar sunar. Aşağıdaki interaktif bankacılık teknolojisinin en önemli 3 avantajını kaçırmak istemezsiniz. Bu nedenle, dokunmatik ekranların ve bankalardaki çevrimiçi entegrasyonun faydalarına kapsamlı bir bakış için okumaya devam edin. Veya mevcut bankacılık çözümlerimizden bazılarını görün.

Perakende ve gıda hizmetlerinde görüldüğü gibi, self servis, hız ve verimliliği artırmanın hayati bir parçasıdır – bu hedefe ulaşmak için dokunmatik ekranlara dayalı etkileşimli bankacılık teknolojisi çözümlerinden yararlanılmalıdır. Bankacılık sektörü, 60’larda ATM’nin kullanılmaya başlanmasıyla self servis bankacılık teorisinin doğru olduğunu kanıtladı. Bu yenilik, müşterilerin günün veya gecenin herhangi bir saatinde finansal hizmetlere erişmesine izin verdi. Bu bir banka için küçük bir adım, banka endüstrisi için dev bir adım oldu.

İnsanların bankacılığa ihtiyacı olduğu, ancak mutlaka bankalara ihtiyaç olmadığı söyleniyor. Bu nedenle, tüm dünyada şube sayısı azalmaktadır. Modern bir yaşam tarzının hızı ve verimliliği ile karşılaştırıldığında, çoğu banka hala eski moda bir deneyim sunuyor. Yapmayanların sırrı ne?

Dokunma Tabanlı Bankacılık Teknolojisi Uygulamasına Geçmeden Önce Bankaların Karşılaştığı Zorluklar

Geleneksel yöntemlere hâlâ değer veren bankalar ve diğer finansal hizmetler, yeni ve genç müşterileri yakalamaya çalışırken sayısız sorunla karşı karşıya kalıyor.

Dijital bankaların ortaya çıkmasıyla birlikte ev ve mobil bankacılığın hızlı evriminin bir sonucu olarak, son yıllarda geleneksel banka şubelerinde gerçekleşen günlük işlem sayısı önemli ölçüde azaldı. Bununla birlikte, banka şubeleri, önemli gayrimenkul ve personel maliyetleri nedeniyle bankaların stratejisinde ve aynı zamanda bilançoda hala önemli bir yere sahiptir.

Genç müşteriler, etkileşimde bulunmayı seçtikleri şirketler tarafından gösterilen teknolojik beceri ve dijital bankacılık entegrasyonu düzeyi konusunda daha yüksek beklentilere sahip olma eğilimindedir. Ancak, bankacılık teknolojisinin uygulanma şekli, müşterinin deneyimine daha iyi değer katar; aksi takdirde ters etki yapar. Bir şubenin içindeki büyük parlak ekranlar görsel olarak etkileyici olabilir, ancak yaptıkları tek şey buysa, gerçek potansiyelleri boşa gitmiş demektir. Bu tür ekranların etkisi, müşterilerin ziyaretten kaynaklanan sorunun cevabına doğru hareket etmesine yardımcı olan dokunarak etkileşim şansı varsa katlanabilir.

Alışma süreci, yeni müşterilerin kazanılması sırasında çok önemli bir noktadır ve uzun süreli bir izlenim yaratır. Bu izlenim, iyi ya da kötü, müşterilerin ailesi, arkadaşları ve hatta iş ortakları üzerinde dalgalanan bir etkiye sahiptir. Her banka “zaman çok önemlidir” sözünü bilir ve işe alım sürecini kolaylaştırmak için teknolojiyi kullanmamaya karar verenlerin, genellikle paranın kendisinden daha değerli bir varlık olarak kabul edilen müşterilerin zamanına saygı göstermedikleri açıktır. Veznedarın bilgileri sisteme deşifre etmesini gerektiren elle yazılmış formlar, belgelerin ve imzaların uzun süreli doğrulamaları bankacılık sektörünün başını belaya sokuyor, ancak bunlar artık geçerli değil.

Bankacılığa yönelik bu modası geçmiş yaklaşımın bir yan ürünü, geride bıraktığı devasa kağıt tomarlarıdır. Her şeyin kopyalarını tutması ve saklaması gereken müşteri için de elverişsiz olan çok miktarda kağıt.

Günümüz dünyası, interaktif öğrenmenin benimsendiği okulda bile insanların her zaman çevrimiçi oldukları, çeşitli boyutlardaki ekranlara tıkladıkları dijital bir yerdir. Öyle ya da böyle, bankaların bir müşterinin genellikle ürünler ve kampanyalar hakkında ilk kez öğrendiği çevrimiçi bir varlığı vardır. İnteraktif bankacılık teknolojisi olmayan bir banka şubesine girmek, çevrimiçi ve çevrimdışı deneyimler arasında keskin bir kopukluk yaratır ve insanlar tutarsızlığa düşkün olarak programlanmamıştır.

Başarılı Bir İnteraktif Bankacılık Deneyimi İçin Gerekli Entegrasyon Düzeyleri

Birden fazla tamamen dijitalleşen banka popülerlik kazanıyor, tüm ülkeler nakit olmayan ödeme sistemlerini benimsiyor ve daha fazla müşteri paranın 1’lere ve 0’lara indirildiğini anlıyor. Tüm finansal kurumların sürekli gelişen bir dijital bankacılık stratejisi belirlemesi veya yoğun bir şekilde bağlantılı bir çağın sonuçlarıyla yüzleşmeye hazırlanmaları mantıklıdır.

Yukarıda sunulan mantığı takiben, müşteri yolculuğu genellikle bir web sitesinde veya bir sosyal medya platformunda başlar. Bu, herhangi bir banka için dijital bankacılık stratejisinin en üst seviyesidir; bu nedenle müşterilerin dönüşüm hunisinden aşağı inmek ve bankanın hizmetlerini kullanmaya başlamak istediklerinden emin olmak gerekiyor.

Bir sonraki bileşen, sağlam bir mobil uygulama ile eşleştirilmiş duyarlı bir ev bankacılığı platformuna sahip olmaktır. Bunlar, çoğu müşterinin bütçe yönetimi, günlük işlemler ve basit işlemler için kullanacağı iki yerdir. Bu iki yönü geliştirmeden, genç müşterileri elde tutmak zordur. Günümüzde internet trafiğinin ezici bir yüzdesinin mobil cihazlardan geldiği düşünüldüğünde, neredeyse sınırsız yeteneklere sahip bir dokunmatik ekran gibi, bankaların şubelerinde neden hala ViewSonic TD2421 gibi dokunmatik ekranlar yok? Dokunmatik ekranların aşinalığı, müşterilerin fiziksel bir yeri ziyaret ederken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Her şey en üst düzeyde doğru bir şekilde yürütülürse, müşteriler yalnızca karmaşık soruları veya danışmanlık veya uzman rehberliği gerektiren daha gelişmiş çözümler aramak için bir banka şubesine gitme zorunluluğunu hissetmelidir. Müşteriler şubeye adım attıklarında dokunmatik ekran ile etkileşime girme ve mevcut durumlarına uygun departmanı hızlı bir şekilde seçme şansına sahip olmalıdır. Bir adım daha ileri giderek, bu interaktif ekranı “kim”, “ne”, “ne zaman” ile iletişim kurmak gibi süreci kolaylaştıran şeyler için kullanabiliyorsa müşteriler bunu çok takdir edecektir.

Veznedarla görüşme, sözleşme ayrıntılarını gözden geçirme ve noktalı çizgileri imzalama zamanı geldiğinde, interaktif bankacılık deneyimi ViewSonic PD1011 veya ViewSonic PD1611 gibi bir tablet içermelidir. Bunların tümü, en kritik alanları açıklamak veya belirtmek için çizim yapmak ve ek açıklamalar yapmak, sözleşmeleri imzalayıp kaydetmek ve biyometrik verilerin eklenen güvenlik katmanından yararlanmanın yanı sıra belgeleri mühürlemek ve bir kopyasını otomatik olarak müşterilerin adreslerine e-postayla göndermek de dahil olmak üzere çok sayıda işlev için kullanılır.

Şubenin konumuna ve büyüklüğüne bağlı olarak, müşterilerin merkezi bir konumdan çalışan uzman bir banka memuru ile ekran üzerinden canlı görüşme yapmalarına olanak tanıyarak, ekstra etkileşim düzeyi eklemek mantıklı olabilir.

Yenilikçi bankacılık teknolojisi

İnteraktif Bankacılık Teknolojisinin En Önemli 3 Faydası

1. İnteraktif Bankacılık Teknolojisi ile Artan Hizmet Hızı

Bir kişinin gerçek karakteri, internet bağlantısı normalden biraz daha yavaş olduğunda ortaya çıkar. Şimdi, her şeyin ışık hızına yaklaştığı bir zamanda, bir banka şubesini ziyaret etmek çevirmeli internete geri dönmek gibi geliyorsa, dışarı çıkıp farklı bir banka seçmeden önce insan gerçekten ne kadar eziyet çekebilir? Cevap çok değil. Değerlerle dolu bir interaktif deneyim, sıra yönetimi, ve belgelerin dijitalleştirilmesi şubenin hızında harikalar yaratabilir (aşağıda bulabilirsiniz).

2. Bankacılık Teknolojisinde Kullanılan Dokunmatik Ekranların ve Tabletlerin Daha Yüksek Güvenlik Seviyesi

Çok sayıda gizlilik ve veri ihlali skandallarının kamuoyuna yansıdığı bu günlerde, dijital güvenlik aşırı derecede inceleme altındadır. Bu, bariz nedenlerle bankalar ve finansal hizmetlerde daha da hassastır. Üst düzey şifreleme seviyelerine sahip dokunmatik ekranlar ve tabletler gibi etkileşimli çözümlerin kullanımı, geleceğe yönelik iyi düşünülmüş bir bankacılık deneyiminin temel özelliğidir.

3. İnteraktif Bankacılık Teknolojisinin Çevre Dostu Yanı

Her büyük şirketin üstesinden gelmeye çalıştığı bir husus, operasyonlarının çevresel etkisidir. Ortalama müşteriler, bu global soruna karşı giderek daha duyarlı hale geliyor ve en bilinçli şirketleri sarsılmaz bir sadakatle ödüllendirmektedirler. Gelişmiş dokunmatik ekran özelliklerine sahip bir tablet kullanarak, her banka şubesi sorunsuz bir şekilde kağıt sayfalarını, ağaçları ve nihayetinde gezegeni kurtarmaya başlar. Her işlem birden fazla kağıda ve her sözleşme bir düzine sayfaya eşittir. Sihir gereği tüm bunlar dijitalleşiyorsa, bir banka %100 yeşil olmaya ne kadar daha yakın olabilir?

İnteraktif Bankacılık Teknolojisinin ve Dokunmatik Ekran Kullanımının 5 Ek Faydası

1. İnteraktif Bankacılık Teknolojisi Müşteri Deneyimini İyileştirir

Başarılı bir şirket her zaman müşteri yolculuğunu göz önünde bulundurur. Bankalar, işin doğası gereği, bu yolculuğun her küçük detayının büyütüldüğünü görüyor. Bankalar, dokunmatik ekran ve tablet kullanımıyla interaktif bir yaklaşım benimseyerek ve müşteri için birden fazla aşamada değer yaratarak, müşteri deneyimini iyileştirebilir ve artık maliyetle daha iyi bir hizmet sunabilir.

2. İnteraktif Bankacılık Teknolojisinin Markalaşma Potansiyeli

Müşterinin etkileşime girmesine hazır büyük dokunmatik ekranlar, tüm kanallarda (web sitesi, mobil uygulama ve son olarak banka şubeleri) tutarlı bir görüntü oluşturan yüksek kaliteli görseller kullanarak, sağlam bir marka bilinci oluşturma yeteneğine de sahiptir.

3. Bankacılık Teknolojisi Az Zahmetli Deneyim Sağlıyor

Teknoloji ve e-ticaret devleri, müşterileri bağımlı hale getiren az zahmetli sistemleriyle tanınır. Spektrumun diğer ucunda genellikle bankaları bulabilirsiniz. Özellikle bankayı şahsen ziyaret ederken, yinelenen formlar ve basit işlemleri gerçekleştirmek için çok fazla adımla uzun süreçlerden geçersiniz. İnteraktif bankacılık teknolojisinin uygun şekilde entegrasyonu, bankaları, şirketleri kullanıcılar arasında çok başarılı kılan az zahmet vermeye çok daha yakınlaştıran bir şeydir.

4. İnteraktif Bankacılık Teknolojisini Kullanan Kuyruk Yönetimi

Bir banka şubesi yalnızca mesai saatlerinde açıktır ve genellikle ön kapıyı şehirdeki hemen hemen tüm diğer işletmelerden daha erken kapatır. Şubeye gidilmesi gerektiğinde, bankada geçirilen sürenin mümkün olan en aza indirilmesi zorunludur. Dokunma tabanlı kuyruk yönetimi sistemleri, müşterilerin akışına yardımcı olur ve tüm deneyimi müşterilerin bakış açısından kolaylaştırır.

5. Daha Güçlü İlişkiler İçin Bankacılık Teknolojisini Kullanmak

Diğer pek çok işte olduğu gibi, banka veznedarları da pozisyonları gereği günde düzinelerce basit işlem yapmaktan, müşteri ile anlamlı ilişkiler kurmaya odaklanan bir pozisyona doğru bir kayma görüyorlar. Bu dolaylı yoldan, interaktif bankacılık, müşteri ile insan iletişiminin yerini almak çok zor olabileceğinden hizmet kalitesini önemli ölçüde artırır.

Bankanıza Şimdi Dokunmatik Ekranlar Dağıtın

Zamanın, insanların ve diğer kaynakların (kağıt ve daha fazlası gibi) kullanımında verimlilik herhangi bir şekilde endişe konusuysa, güncel bankacılık teknolojisinin kullanılması gereklidir. Optimum banka şubesi deneyimi vizyonu, müşteri deneyiminin her adımına eşlik edecek en yüksek güvenlik standartlarını ve güçlü marka görsellerini içermelidir. Dokunmatik ekranların, bankaların müşteri deneyimlerini daha iyi hale getirmesine yardımcı olabileceği konusunda hepimiz hemfikiriz.

İş yerindeki interaktif teknoloji hakkında okumaya buradan devam edin. Veya bankacılık teknolojisi çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve işiniz hakkında bir Çözüm Uzmanı ile görüşün.