ViewSonic Library > Eğitim > Teknoloji ile Eğitim > EdTech Kullanan Otizmli Öğrenciler İçin Düzenlemeler

EdTech Kullanan Otizmli Öğrenciler İçin Düzenlemeler

Otizmli öğrenciler için düzenlemeler, tüm öğrenciler için kapsayıcı bir sınıfın parçasıdır. Farklı bir öğrenci grubunun ihtiyaçlarını karşılamak, en deneyimli öğretmen için bile zordur. Giderek artan sayıda çocuğa bir düzeyde otizm teşhisi konduğundan, öğretmenler ve ebeveynler yardım etmenin en iyi yolu konusunda endişe duyuyorlar.

Neyse ki EdTech’i kullanarak otizmli öğrenciler için kolaylık sağlamak her zamankinden daha kolay. Bu öğrencilere daha iyi uyum sağlamaya yardımcı olmak için bilmeniz gereken bazı bilgiler burada…

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin veya çocuğunuzun veya öğrencinizin başka ihtiyaçları varsa, avantajlı bir başlangıç ​​yapmak için yardımcı teknoloji hakkındaki makalemize göz atın!

2018’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), ADDM otizm yaygınlık raporunu paylaştı. Bu rapor, otizmin yaygınlığının 59 çocuktan 1’e yükseldiğini göstermiştir. Ve her yıl bu sayı artmaya devam ediyor.

Otizmli öğrencileri yerleştirmek artık bir öneri değil, bir zorunluluktur. Bununla birlikte, otizm hala üzerinde anlaşmaya varılmış araştırmalar, tıbbi öneriler bulunmadığı ve toplumdaki zayıf algılara sahip olduğu için zordur. Ancak EdTech ve biraz şefkatle, beceri seviyeleri ne olursa olsun öğrencilerin sınıfta başarıya hazır olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

Otizmli Öğrencileri Başarıya Hazırlamak

Öğretmenlik özverili bir iştir. İşiniz temel olarak tüm gün boyunca öğrencileri düşünmektir. Kendinizi düşünmenizi gerektiren bir iş değildir.

Ancak öğrenci başarısı için kendinizi düşünmek gereklidir. Özellikle özel ihtiyaçları, engelleri veya kusurları olan öğrencilerle çalışma konusunda deneyimli değilseniz. Sadece onlara yardım edememekle kalmayacak, aynı zamanda anlayış ve bilgi eksikliği strese neden olabilir ve böylece öğretme yeteneğinizi ve sağlığınızı etkileyebilir.

Otizm ve öğrenci için ne anlama geldiğini öğrenmek, onları ve kendinizi başarıya hazırlamanın en iyi yoludur. Otizmli çocukların sayısı geçen yıl yaklaşık %10 arttı. Ve otizm bir spektrum üzerinde yerleştiği için bu daha da zorlaşıyor. Ancak otizmi anlamak sadece ilk adımdır.

Otizmi Tanımlamak

Otizm Derneği, Otizm Spektrum Bozukluğu (ASD) olarak da adlandırılan otizmi, tipik olarak erken çocukluk döneminde ortaya çıkan karmaşık, yaşam boyu süren bir gelişimsel yetersizlik olarak tanımlar. Otizm, bir kişinin sosyal becerilerini, iletişimini, kişilerarası becerilerini ve öz düzenlemesini etkileyebilir. Bununla birlikte, onu zorlaştıran şey, bunun bir “spektrum durumu” olmasıdır, yani herkesi farklı ve değişen derecelerde etkiler.

Bunun yanı sıra, insanlar genellikle otizmin nasıl ortaya çıktığı, otizmin geçerli bir engel olup olmadığı, otizmli insanlara toplumun bir üyesi olarak davranılması gerekip gerekmediği ve diğer pek çok tartışma hakkında tartışırlar. Bilinmesi gereken önemli olan tartışmalar değil, açık fikirli olmak ve herhangi bir öğrenciye karşı önyargılı fikirlere sahip olmadan olabildiğince şefkatli olmaktır, çünkü bu varsayımların çoğu doğru ve zararlı değildir.

Common characteristics

Otizmin Farkında Olmak

Bilgi eksikliği nedeniyle, otizm hakkında çok fazla yargı var. Örneğin, seçici dilsizlik yaşayanlar, kaz kafalı olarak etiketlenebilir. Veya bir oyuncağa odaklanan veya göz teması kurmaktan kaçınan öğrencilere baş belası denebilir. Ancak bunların hiçbiri doğru veya sahip olunması gereken geçerli varsayımlar değil.

Ayrıca, bazı öğrenciler, özel bakıma ve günlük işlerde yardıma ihtiyaç duydukları ciddi otizme sahip olabilirken, diğerleri dünyayı değiştirmeye devam eden bilim insanları olabilir. Gerçekten önemli olan tek şey, öğrencinizin mutlu olması, iyi ilerlemesi ve kendi yöntemleriyle toplumun üretken bir üyesi olabilmesi ve bunun her öğrenci için farklı olduğunu anlamanızdır.

Otizmli Öğrenciler Neden EdTech’e İhtiyaç Duyuyor?

Otizmli öğrenciler, EdTech çözümlerinden büyük ölçüde yararlanabilir. Pek çok okul kapsayıcı sınıfları uygulamaya çalışsa da ne yazık ki bu okulların birçoğu hala otizmi olmayan öğrenciler için yararlı olmayan, aynı zamanda otizmi olan veya daha özel ihtiyaçları olan öğrenciler için zararlı olan eski müfredatları kullanıyor.

EdTech, müfredatınız nasıl formüle edilmiş olursa olsun, bu zorlukların çoğunu ortadan kaldırmanın, çalışmaları tamamlamanın ve otizmli öğrencilerin tam kapsayıcılığına izin vermenin kolay bir yoludur.

Video Destekli Öğrenmeyi Kullanarak Bireyselleştirilmiş Öğrenme

Otizmli öğrenciler için bireyselleştirilmiş öğrenme önemlidir. Otizmli bir öğrenci akademik olarak başarılı olsa da arkadaşlık kurmada sorunlar yaşayabilir ve bunun tersi de olabilir. Bazı öğrenciler, katı bir program olsun ya da hiç program olmasın, zamanlama ile ilgili sorunlar yaşarlar.

Video destekli öğrenme, sınıf içinde takviyeye izin verdiği için harika bir seçenektir. Bir öğrencinin kapsayıcı bir sınıfa katılması ve ardından bu videoları evde yardım olarak kullanması her zamankinden daha kolay. Ayrıca, öğrenme stillerine uygun aynı dersler de sağlanabilir.

Videolar aynı zamanda modelleme araçları olarak kullanmak için de harikadır. Örneğin, tutarlılıktan hoşlananlar, her gün birden fazla konuya girmekte zorlanabilirler ve bu nedenle sınıfta dikkatleri dağılmış görünebilir. Onlara önerilen davranışların eğlenceli ve interaktif videolarını göstermek, küçük uygulamalı davranış analizi (ABA) formlarını uygulamanın harika ve kolay bir yoludur.

why videos are great

İnteraktif Ekranlar Kullanarak Görsel ve Sesli Uyarım

Otizmli bazı öğrencilerin işitsel ve görsel uyarılara farklı tepkileri vardır. Bazı öğrenciler yüksek seslerden nefret ederken, diğerleri tıpkı lezzetli bir tatlı yediğimizde veya eski bir arkadaşa sarıldığımızda olduğu gibi, tril veya küçük jingle’ların neden olduğu mutlu bir tepkiye sahip olabilir. Bazıları canlı ve tuhaf renkleri severken, diğerleri basit ve düzenli şeyleri sever.

ViewBoard ekranları veya tabletleri gibi EdTech benzeri interaktif dijital tahtaları kullanmak, dersleri, videoları ve diğer materyalleri ihtiyaçlarına göre kolayca özelleştirmenize olanak sağlayabilir. Örneğin, bir çocuk konuşma sesinizin çok yüksek olduğunu fark ederse, canlı altyazıları okurken ona gürültü önleyici kulaklıklar verebilirsiniz. Ayrıca, görsel tercihleri ​​varsa, materyallerin daha sıkıcı veya düzenlenmiş sürümlerini vermek için ViewBoard Cast gibi ekran paylaşım yazılımlarını da kullanabilirsiniz.

Düzenlemede neye ihtiyaç duyabileceklerini daha iyi öğrenebilmeniz için her zaman önce öğrencileriniz, ebeveynleriniz veya doktorlarınızla benzersiz ihtiyaçları ve algıları hakkında konuşun.

Did you know?

Son Söz

Genel olarak, otizmi olmayan öğrenciler için kullanamayacağınız gibi, otizmli öğrenciler için de herkese uyan tek tip stratejiler kullanamazsınız. Öğrencileriniz ve onların ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmak, onların başarılarını belirlemede sizi öne çıkarır.

Otizmi olan pek çok öğrenci, genellikle zayıf araştırma ve çevrimiçi tartışmalar nedeniyle dışlanmış ve mağdur edilmiş hisseder. Öğrencilerle konuşmak ve kendilerini gözlemlemek onların mutluluğu ve başarısı için gereklidir.

Eğitim çözümlerimiz ve bir hayatı nasıl değiştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan öğrenebilirsiniz.

Nisan ayının Otizm Farkındalık Ayı olduğunu biliyor muydunuz?

Otizm Derneği, otizm ve dünyada nasıl gelişebilecekleri hakkında farkındalığı yaymak için pek çok harika iş yapıyor. Ayrıca bir sertifika ile tamamlanan ücretsiz bir Otizm 101 kursu sunuyorlar. Veya otizmle ilgili tüm konularda nasıl savunucu olabileceğinizi öğrenmek için katılım sekmesine göz atabilirsiniz.