ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Uzaktan Çalışma İşletmelere Nasıl Fayda Sağlar?

Uzaktan Çalışma İşletmelere Nasıl Fayda Sağlar?

Tele çalışma veya uzaktan çalışma konusu tartışıldığında, genellikle çalışanları nasıl etkilediğine dair anlaşılabilir bir soru vardır. Bununla birlikte, çalışanlara evden çalışma fırsatı sunmak, işletmeler üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabilir ve aslında birçok ilginç fayda sağlayabilir. Başarıyı en üst düzeye çıkarmak için bu faydaları ve bunlardan nasıl yararlanılabileceğini anlamak önemlidir.

Evden çalışmanın işletmelere gerçekte nasıl fayda sağladığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Ya da tüm ViewSonic iş çözümleri‘ne göz atın.

Pek çok sektörde, tele çalışma zaten popülerlik kazanmaya başlamıştı; COVID-19 küresel salgını, işletmelerin aktif ve üretken kalmanın yollarını bulmak zorunda kalması ve aynı zamanda çalışanlarının sağlığını korumak ve sosyal mesafe düzenlemelerine uymak zorunda olmaları tele çalışma benimsenmesini büyük ölçüde hızlandırdı.

Salgın öncesi ve sırasında, evden ve uzaktan çalışma düzenlemelerine yönelik tutumlar farklıydı. Bazıları bunu benimserken, diğerlerinin bunun işlerini veya işgücünü nasıl etkileyeceği konusunda şüpheleri vardı. Bununla birlikte, birçok kuruluş o zamandan beri uzaktan çalışmanın bazı temel faydalar sağladığını keşfetti. Bu makalede, evden çalışma konusunu daha derinlemesine inceliyor ve çalışanların evden çalışmasına izin vermenin işinize nasıl fayda sağlayacağını tam olarak açıklıyoruz.

Work at Home - 7 Productivity Tips

Daha Düşük Kira ve Ekipman Maliyetleri

Evden çalışma düzenlemesinin bir işletmeyi etkilemesinin en bariz yollarından biri, çalışanların fiziksel olarak bulundukları yeri değiştirmektir. Bu aslında işletme finansmanı üzerinde büyük bir olumlu etkiye sahip olabilir, çünkü potansiyel olarak ekipman satın almak veya ofis kiralamak için daha az harcama yapmanıza olanak tanır.

Çalışanların yalnızca bir kısmı evden çalışmayı tercih etse bile bu yine de her gün işe gelen insan sayısında genel bir azalmaya yol açar. Bu, daha az ofis masası, daha az bilgisayara ihtiyaç duyulmasına ve günlük olarak kullanılan kağıt, yazıcı mürekkebi ve diğer benzer sarf malzeme kaynaklarına daha az para harcanması gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, kira maliyetlerinin daha düşük olduğu daha küçük bir binaya da taşınabilirsiniz.

Bu faydalar, özellikle çalışanlarının önemli bir yüzdesi evden çalışma düzenine geçebiliyorsa, küçük ve orta ölçekli işletmeler için daha önemli olabilir. Birleşik Krallık’ta PowWowNow tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırma, personelinin yarısı evden çalışıyorsa, Londra’daki KOBİ’lerin kira için ortalama ayda 6,276£ tasarruf sağlayabileceğini ortaya çıkardı. Açıktır ki, benzer tasarruflar dünyanın başka yerlerinde de mümkün olacaktır.

Tabii ki buradaki dengeleyici eylem, çalışma alanında daha az çalışan olması, potansiyel olarak işbirliğine ve fikir üretmeye yardımcı olan spontane konuşmalara yönelik daha fazla engel anlamına gelebilir. Bu nedenle, bundan tam olarak yararlanmak için, uzaktan işbirliği‘ni de kolaylaştırmanın yollarını bulmanız gerekecektir.

Bu, muhtemelen Microsoft Teams veya Zoom gibi iletişim araçlarının yanı sıra myViewBoard gibi kapsamlı dijital iletişim araçlarının kullanılmasını içerecektir. myViewBoard özellikle fikir paylaşımı doğası gereği görsel olduğunda yararlı olabilir.

Seçim Yapabileceğiniz Daha Fazla Yetenek

Evden çalışma ile ilişkili bir diğer önemli fayda, işletmelerin çalışan aday arayışlarını genişletme seçeneğidir. Genel olarak, bir işletme tamamen ofis tabanlı olduğunda, işe alım faaliyetlerine doğal bir sınır getirir çünkü potansiyel çalışanların yakınlarda yaşaması veya gerçekçi bir işe gidip gelme mesafesi içinde yolculuk yapmaya istekli olması gerekir.

Çalışanlar işlerini hiçbir engel olmaksızın evlerinden yapabildiklerinde, bu çalışan aday arayışının küresel olarak genişletilebileceği anlamına gelir. İş zaman zaman fiziksel katılım gerekli kılsa bile ara sıra yapılacak uzun yolculuklar, her gün olan uzun yolculuklardan çok daha kolay yönetilebileceğinden yine de daha fazla kişinin işe başvurmasını sağlayabilir.

Bu, işletmeler için harika bir haber olabilir; çünkü aday sayısının daha fazla olması, boş pozisyonlar ortaya çıktığında daha nitelikli insanlar bulma fırsatı anlamına gelir. Yerel işe alım tek başına gerekli olan yetenekleri ortaya çıkarmada başarısız olabileceğinden, pozisyon tanımının son derece uzmanlık istediği belirli sektörlerde bu hayati olabilir. Küresel bir aday havuzu mevcut olduğunda ve iş uzaktan yapılabildiğinde, işe alım da önemli ölçüde daha hızlı olabilir.

Yeni işe alınan kişilere masrafları şirkete ait olmak üzere gelişmiş tele çalışma ekipmanlarının sağlanması gerektiği durumlarda bile bu, dünyanın dört bir yanından yetenekli kişilere erişim sağlanarak, sağlanan faydaların telafi edilme olasılığı düşüktür.

How Telecommuting Benefits Businesses - More Talent

Çalışan Verimliliği ve Moral

Evden çalışma düzenlemelerini analiz edildiğinde, çalışanlar için sıklıkla bildirilen bir fayda daha yüksek moral veya daha iyi bir genel ruh halidir. Bu, ofise gidip gelme ihtiyacının ortadan kaldırılması, ofiste olabilecek dikkat dağıtıcı unsurların ortadan kaldırılması ve daha esnek çalışma potansiyeli gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkar.

Bununla birlikte, çalışanlar için bu faydalar, çalıştıkları işi de kapsar. Örneğin Forbes tarafından yayınlanan istatistiklere göre, uzaktan çalışma en az yüzde 4,4’lük bir çıktı artışı ve kalite kusurlarıyla bağlantılı sorunlarda yüzde 40’lık bir azalma ile ilişkilendirilmiştir. Esasen, bu, tele çalışmanın ortalama olarak daha fazla işin yapılmasına ve aynı zamanda daha yüksek bir iş standardıyla yapılması anlamına gelir.

Dahası, birçok işletme, azalan devamsızlık seviyelerinden yararlanmaktadır. Bu, çalışanların fiziksel bir işyerine seyahat edemeyecek ve orada sekiz saat kalamayacak durumda olmalarına rağmen bazı işleri evden yapacak kadar iyi hissettikleri gerçeğiyle açıklanabilir. Benzer şekilde, bazıları fiziksel olarak çalışacak kadar iyi hissetseler bile, soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıkları yaymak istemediklerinden ofise gitmek istemeyebilirler ama evden çalışabildiklerinde bu sorun ortadan kalkacaktır.

Çalışanlar arasında, en azından bazen, evden çalışmanın bir seçenek olması gerektiğine dair büyüyen bir beklenti de var. Evden çalışmanın mümkün olmadığı organizasyonlarda, bu, çalışanların başka işler aramaya başladığı bir duruma yol açabilir. Öte yandan, evden çalışmalarına izin verildiğinde, çalışanların beklentileri karşılanmakta ve işten ayrılma olasılıkları azalmaktadır. Bu çok önemlidir, çünkü çalışan döngüsü genellikle en büyük işletme giderleri arasındadır.

How Telecommuting Benefits Businesses - Improved Morale

Uzaktan Çalışmanın İşletmelere Nasıl Fayda Sağladığına Dair Son Düşünceler

Tele Çalışma ile uzaktan çalışmanın son yıllarda büyüyen bir trend haline geldiğini ve işletmelerin 2020’de korona virüs salgınına yanıt vermek zorunda kaldıklarında, büyümesinin büyük ölçüde hızlandığını söylemek doğru olur. İlginç bir şekilde, çalışanlara çeşitli avantajlar sağlamanın yanı sıra, araştırmalar Tele çalışma ve uzaktan çalışmanın işletmelerin kira ve demirbaş ile ilgili maliyetlerini düşürmelerine, daha yüksek verimlilik seviyelerinden yararlanmalarına ve daha geniş bir çalışan adayı havuzundan seçim yapmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor.

ViewSonic’in işyeri çözümlerinin nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Ya da buradan uzaktan çalışma hakkında daha fazla bilgi edinin: Evden Nasıl Çalışılır: Uzaktan Çalışma için 2020 Kılavuzu.