ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Uzaktan Çalışmak için En İyi 5 Güvenlik Uygulaması

Uzaktan Çalışmak için En İyi 5 Güvenlik Uygulaması

Evden çalışırken güvenlik uygulamaları oluşturmak çok önemlidir. Yeni bir çalışanı işe alırken veya mevcut personelle uygun güvenlik protokollerini gözden geçirirken dikkate alınması gereken birçok şey vardır. Aşağıda, bazı veya tüm ekip üyeleri uzaktan çalışırken şirketlerinin verilerini güçlendirmeye ve güvence altına almaya yardımcı olmak için herhangi bir şirketin izlemesi gereken bazı yararlı ipuçları bulunmaktadır.

Aşağıda güvenlik ve faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin veya uzaktan çalışmaya ilişkin daha fazla bilgi için iş çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

2020’de geçici bir değişiklik olarak başlayan şey, kısa sürede uzaktan çalışma konusunda büyük bir deney haline geldi. Ofis alanlarından aceleyle çıkılıp, derme çatma mutfak masalarında iş yapmaya başlayan işletmeler kısa sürede evden çalışmanın değerini öğrendi. Bir yıldan uzun bir süre sonra, uzaktan çalışma modeli artık iş yeri kültürünün ileriye dönük ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda.

Şimdiki zorluk, yalnızca uzaktaki çalışanları üretken tutmak değil, aynı zamanda güvenli bir çalışma ortamı sağlamaktan da geçiyor. Çalışanlar ister evden ister kafeden çalışıyor olsun, şirketin geri kalanına zarar verebilecek güvenlik risklerini ve veri ihlallerini en aza indirmek için belirli önlemler alınmalıdır.

Aşağıda, uzak iş gücünüzü güvende ve emniyette tutmak için önerdiğimiz bazı temel güvenlik en iyi uygulamaları verilmiştir.

1. Güvenlik Bilinci Eğitimi Sağlayın

Bilinçli bir işgücü, daha güvenli bir işgücüdür. Çalışanlarınıza resmi siber güvenlik eğitimi sağlamak, kimlik avı, fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılım ve daha fazlası gibi siber tehditlere karşı korunmanıza yardımcı olabilir. Aslında, pandemi başladığından ve daha fazla insanın evden çalışmasıyla siber tehditler giderek daha karmaşık hale geldi. Örneğin, uzak çalışanlarınız için aşağıdaki güvenlik sorunları akılda tutulmalıdır:

  • Üçüncü taraf yazılım güvenlik açıkları: ABD’deki en büyük 30 çevrimiçi perakendecinin her biri 1.000’den fazla üçüncü taraf kaynağına bağlıdır ve bu varlıkların yaklaşık dörtte biri en az bir kritik güvenlik açığına sahiptir. Bu nedenle, kullanıcıların saldırıların her gün kullandıkları yazılımlardan gelebileceğinin farkında olmaları önemlidir.
  • Sosyal mühendislik: Sosyal mühendislik, bireyleri daha sonra dolandırıcılık amacıyla kullanılabilecek gizli veya kişisel bilgileri ifşa etmeye yönlendirmek için aldatmayı kullanır. Sosyal mühendislik saldırıları, bunlarla sınırlı olmamak üzere, kimlik avı e-postalarını, korkutucu yazılımları, karşılıksız ödemeyi ve diğerlerini içerir. 2020’de meydana gelen güvenlik ihlallerinin yaklaşık üçte biri, %90’ı kimlik avı olan sosyal mühendislik tekniklerini kullandı.
  • Fidye Yazılımı: Saldırganlar, iş süreçlerini bozmak ve yok etmek için veri şifreleme programları kullanır ve/veya ayrıca kişisel verileri yayınlamakla tehdit eder. Saldırganlar daha sonra saldırılarını durdurmak için ödeme talep ederler. Fidye taleplerinin genel toplamı 2020’de 1,4 milyar doları aştı.

Çalışanlarınıza temel güvenlik politikaları ve prosedürleri sağladığınızda, siber tehditlerin kurbanı olma ihtimalleri azalır. Güvenlik farkındalığı eğitimi ayrıca şirketinizin hassas bilgilerinin ve verilerinin korunmasına öncelik veren daha proaktif ve güvenli bir zihniyet ve kültür oluşturur.

TOP 3 SECURITY ISSUES FOR REMOTE WORKERS

2. İş Cihazlarını Kişisel Cihazlardan Ayrı Tutun

Çalışanların iş için kişisel cihazları yerine şirket tarafından sağlanan dizüstü bilgisayarlarını ve mobil cihazlarını kullanmaları her zaman daha iyidir. Bu bariz görünebilir, ancak bazen uzaktan çalışanlar, işverenleri tarafından sağlanan tam işlevli ekipmanlara sahip olsalar bile kendi cihazlarını kullanmayı daha uygun bulabilirler. Bununla birlikte, iş için kişisel cihazları kullanmak, doğal güvenlik risklerini de beraberinde getirir.

Genellikle, BT departmanınız düzenli güvenlik güncellemeleri, antivirüs taramaları çalıştıracak ve arka planda sayısız başka güvenlik önlemi uygulayacaktır (ve yapmalıdır). Uzaktan çalışanlarınızın kişisel cihazlarının her birinde aynı güvenlik tedbirleri garanti edilemez. Sonuç olarak, kişisel cihazlar, ofiste daha az rastlanan tehditlere karşı daha savunmasızdır. Bu nedenle, kişisel cihazların işle ilgili görevlerde kullanım için güvenli olduğu varsayılamaz.

3. Sanal Özel Ağ (VPN) Kullanın

Güvenli olmayan ev ağları, siber suçluların e-postalara ve parolalara erişmesini kolaylaştırır. Tersine, bir Sanal Özel Ağ veya VPN, bir güvenlik duvarına benzer ve uzaktan çalışanları çevrimiçi olarak korumaya yardımcı olurken, aynı şirket ağındaymış gibi güvenlik, işlevsellik ve görünüme sahip olmalarını sağlar.

WHAT IS A VPN?

VPN’ler çevrimiçi gizliliği iyileştirdiğinden, uzaktan çalışanlar bir VPN kullanmalıdır. Bir VPN, internet trafiğini şifreler ve onu ele geçiren herkes tarafından okunamaz hale getirir. Çalışanların VPN’i yalnızca uzaktan çalışırken ve şirket bilgilerine uzaktan erişirken kullandıklarından emin olun.

Buradan VPN’ler hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

4. Herkese Açık Wi-Fi’den Kaçının

Ev ağlarından bile daha az güvenli olan, halka açık alanlardaki Wi-Fi ağlarıdır. Bir kafeden, kütüphaneden veya diğer kamusal alanlardan çalışmak, çalışanları aynı ağda bulunan bilgisayar korsanlarına karşı açar. Uzaktan çalışanlara kesinlikle gerekli olmadıkça bir kafeden veya diğer kamusal alanlardan çalışmamalarını tavsiye etmek en iyisidir.

SAFE PASSWORD TIPS

5. Güvenli Parola Uygulamalarını Sağlayın

Parolalar hemen hemen her bilgisayarın, web sitesinin, telefonun veya mobil cihazın güvenliğinde ilk savunma hattıdır. Ancak, güçlü parolalar oluşturmak, evden çalışırken kendimizi korumanın en çok gözden kaçan yollarından biri olma eğilimindedir. Parolaları bir yere yazma, yeniden kullanma ve çoğu zaman o kadar basitleştirme eğilimindeyiz ki neredeyse işe yaramaz hale gelirler. Bunlar zayıf güvenlik uygulamalarıdır.

Parolaların güçlü ve güvenli olmasını sağlamak, uzaktan çalışırken daha da önemlidir. En temel düzeyde, parolalar uzun, güçlü ve benzersiz olmalıdır: sayılar, simgeler, büyük ve küçük harflerden oluşan en az 12 karakter. Çalışanlarınız ayrıca bir dizüstü bilgisayara veya başka bir cihaza her eriştiklerinde bir şifre ekranı eklemelidir; bu, bir cihazın yanlış ellere geçmesi durumunda üçüncü bir tarafın hassas verilere erişmesini zorlaştırır.

Yardım etmek için, gerçekten hatırlayabileceğiniz güvenli bir parolanın nasıl oluşturulacağına ilişkin birkaç ipucunu burada bulabilirsiniz.

Son Söz

Şirketler, pandemi boyunca çalışırken pek çok ders aldılar ve bunlardan biri de evden çalışan işgücü için güvenliğin önemli rolüdür. Evden çalışırken üretken olmak ve güvende olmak el ele gider. Uzak çalışanlarınızın verimli ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yukarıda ana hatlarıyla belirttiğimiz en iyi güvenlik uygulamalarıyla başlamanızı öneririz.

ViewSonic’in uzaktan çalışma hakkındaki makalelerini keşfedin veya hibrit bir çalışma ortamında başarılı olmanın ek yolları için ViewSonic işyeri çözümleri sayfasını ziyaret edin.

Was this article helpful?
YesNo