ViewSonic Library > Business > Evden Çalışma > Evden Çalışmanın 5 Faydası

Evden Çalışmanın 5 Faydası

Uzaktan çalışma daha normal hale geldikçe ve konuyla ilgili araştırmalar arttıkça, evden çalışmanın bazı faydalarını daha iyi anlıyoruz. Bu, seyahat etme ihtiyacının azalması ve daha esnek çalışma saatleri potansiyeli gibi oldukça bariz bazı avantajları içerse de araştırmalar üretkenliği artırma potansiyeli gibi bazı daha şaşırtıcı bulguları da ortaya çıkardı.

Evden çalışmanın en büyük beş faydası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin veya evde çalışma alanınızı optimize etmenin daha fazla yolu için ev ofis çözümleri sayfamızı ziyaret edin.

Evden çalışmanın faydaları sayısızdır ve bunlara ilişkin anlayışımız arttıkça uzaktan çalışmanın popülaritesi de artmaktadır. Sonuçta, işverenlerin herhangi bir avantajdan yararlanmak istemesi anlaşılırken, çalışanlar için evden çalışmanın günlük ofis hayatına çekici bir alternatif olabilmesi mümkündür.

Bununla birlikte, uzaktan çalışmanın yükselişi hala nispeten yeni bir olgudur. 2007’den 2019’a kadar, COVID-19 salgını öncesinde, evden çalışma düzenlemelerinin yüzde 159 arttığı tahmin ediliyordu.

Bunun bir sonucu olarak, evden çalışan pek çok kişi (ve onların işverenleri) hala bazı temel artı ve eksilerle uğraşıyor. Bu yazıda, en büyük beş faydayı daha ayrıntılı olarak ele alacağız ve mümkün olduğunda, bu ödülleri gerçekten aldığınızdan nasıl emin olabileceğiniz konusunda tavsiyeler vereceğiz.

5 Benefits of Working From Home

1. Daha Az Seyahat İhtiyacı

Çalışanlar için evden çalışmanın en belirgin faydalarından biri, seyahat etme ihtiyacının azalmasıdır. Bunun nedeni, uzaktan çalışmanın günlük işe gidip gelme süresini ortadan kaldırarak tipik bir hafta boyunca önemli miktarda zaman kazandırabilmesi ve kullanılan teknolojinin diğer iş seyahatlerini de azaltmaya yardımcı olabilmesidir.

Daha az seyahat, daha düşük stres seviyesi gibi bir dizi potansiyel zincirleme etkiye sahiptir. Çalışanlar, sabahları yatakta biraz daha uzun süre kalarak bundan daha fazla yararlanabilirler; bu, her gün işe daha iyi hazırlanmanız için uyku kalitenizin artmasına yardımcı olacaktır. Seyahat etmemek, işle ilgili görevleri tamamlamanız için size daha fazla zaman verebilir, çünkü normal bir gününüzde fazladan zaman kazandırır.

Bu arada, işverenler için, fiziksel bir çalışma alanına seyahat eden daha az sayıda çalışan, aşırı kalabalıktan kaçınmaya yardımcı olabilir ve verimli bir şekilde çalışması için gereken tesislerin boyutunu azaltabilir. Bunun da ötesinde, şirketler çevreye duyarlı olarak evden çalışma girişimlerini teşvik edebilir, bu da iyi bir halkla ilişkiler hamlesi olabilir.

2. Daha Fazla Çalışma Esnekliği

5 Benefits of Working From Home

Evden çalışmanın en önemli faydalarından bir diğeri de yalnızca günlük iş görevlerinizi tam olarak nerede gerçekleştirdiğiniz açısından değil, aynı zamanda işe başladığınız ve bitirdiğiniz saat açısından da daha fazla esneklik sağlamasıdır. Bazı durumlarda, ertesi gün daha az saat çalışmak için bir gün daha uzun çalışma esnekliğine sahip olduğunuzu da görebilirsiniz.

Evden verimli bir şekilde nasıl çalışılacağını öğrenmek söz konusu olduğunda, bu esnekliği dikkatli bir şekilde yönetmek çok önemlidir. Örneğin, oturma odanızdan, yatak odanızdan veya çalışma odanızdan çalışma esnekliği ve esnek çalışma saatleri kişisel konforunuz için harika olabilir. Yine de en iyi sonuçları almak için bir düzene ve rutine de ihtiyacınız olacaktır.

Bu nedenle, seçtiğiniz saatler ne olursa olsun, dinlenmek ve iyileşmek için bolca zamanınız olması için, genellikle günden güne mümkün olduğunca tutarlı olmaya çalışmanız önerilir.

3. Verimlilik Faydaları

5 Benefits of Working From Home

İşverenler için evden çalışmanın en şaşırtıcı faydalarından biri üretkenliğin artması olabilir. Denetim eksikliği nedeniyle uzaktan çalışmanın ertelemelere yol açacağı mantıklı görünse de bir Ctrip çalışması aslında evden çalışan çalışanların her zamanki gibi ofise gidenlerden daha üretken olduğunu buldu.

Bunun, iş arkadaşlarından kaynaklanan dikkat dağıtıcı şeylerin sayısında bir azalma da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel açıklaması vardır. Evden yapılan işin eninde sonunda şüphe ve incelemeye konu olacağına dair yaygın bir kanı da olabilir. Bu arada, evden çalışma ayrıcalıklarının iptal edilebileceği korkusu motivasyon kaynağı olabilir.

Evden çalışmanın bir diğer büyük üretkenlik avantajı, hastalıkla bağlantılıdır. Tipik olarak, bir çalışan ofise bir hastalıkla gelirse, hastalığın yayılma ve aynı anda birden fazla kişinin işe gelmemesine neden olma riski vardır. Evden çalışmak bu yayılmayı önler ve ayrıca durumu ağır olmayan çalışanların çalışmaya devam etmesine olanak tanır.

4. Tasarruf Etme Fırsatları

5 Benefits of Working From Home

Hem çalışanlar hem de işverenler, evden çalışma yoluyla tasarruf etme fırsatlarına da sahiptir. Bir çalışansanız, tasarruflar, günlük işe gidiş gelişinizle ilişkili benzin veya toplu taşıma maliyetlerinden, öğle yemeğinden tasarruf etmeye ve iş arkadaşları tarafından düzenlenen işyeri bağış toplama koleksiyonlarına kadar her şeyi içerebilir.

Bir işverenseniz, insanların evden çalışmaya izin vermek, ofisiniz veya iş yerlerinizle ilgili maliyetlerin bir kısmını azaltmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, Ctrip’in yukarıda belirtilen çalışması, şirketin alan ve mobilya ile ilgili tasarruflar nedeniyle dokuz aylık araştırma döneminde çalışan başına yaklaşık 1.900 dolar tasarruf ettiğini ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, bu tasarrufların bir kısmı yalnızca uzun vadede hissedilebilir, çünkü uzaktan çalışmanın gerçekleşmesi için çalışanlara dizüstü bilgisayar ve diğer temel ekipmanların sağlanması gibi bir miktar başlangıç yatırımı gerekebilir.

5. Daha Az İstihdam Engeli

5 Benefits of Working From Home

Son olarak, uzaktan çalışmanın önemli bir yararı, aksi takdirde mevcut olabilecek bazı istihdam engellerinin kaldırılmasıdır ve bunun en bariz örneği, fiziksel konum veya mesafe ile ilgilidir.

Ofise devam zorunlu olduğunda, bir çalışanın işyerine yakın bir yerde yaşaması gerekir çünkü her gün ofise gidip gelmek zorunda kalacaktır. Bu, çalışanların ya yer değiştirmeye istekli olmaları ya da eve yakın bir yerde iş aramaları gerektiği anlamına gelir. Elbette işverenler için bu, aralarından seçim yapabileceğiniz daha sığ bir işe aday çalışan anlamına gelmektedir.

Yine de, evden çalışma norm haline geldiğinde, bu engel artık eskisi kadar alakalı değil. İşverenler potansiyel olarak dünyanın her yerinden işe alım yapabilir ve çalışanlar da dünyanın başka yerlerinde iş bulabilir.

Forbes için yazdığı bir makalede Mike Kappel, “Doldurmanız gereken ev tabanlı pozisyonlarınız varsa, aday havuzunuz internete kadar uzanır” diye açıklıyor. “Taşınma maliyeti de yok.”

Son Söz

Sonuç olarak, evden çalışmak, özellikle potansiyel avantajların ne olduğu ve bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağı konusunda bir farkındalığa sahip olduklarında, hem işverenler hem de çalışanlar için faydalı olabilmektedir. Özellikle, esneklik, daha az seyahat ve maliyet tasarrufu avantajları çalışanlar için avantajlı olabilirken, işverenler daha üretken bir işgücüne, daha büyük bir aday havuzuna ve ofislerinde daha fazla alana sahip olduklarını görebilirler.

İster bir uzaktan çalışma uzmanı olun, ister yeni başlıyor olun, sunduğu tüm avantajlardan yararlanabilmeniz için Uzaktan Çalışma için Temel Araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, evden çalışmaya ilişkin daha fazla bilgi için evden çalışma çözümleri sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.