VPCF5-W55-G1-2A
Slot-in PC for ViewBoard® Interactive Display
- Windows 11 Pro
- An ideal integrated solution for ViewBoard® interactive displays & presentation displays
- Powered by Intel® 12th generation processors with embedded TPM2.0
- DP1.4 port supports up to 5K resolution at 60Hz, delivering clear and detailed content
- Enhanced system stability, security, & thermal control
OVERVIEW
Uninterrupted Performance
Quiet Efficiency with Advanced Thermal Control
Unparalleled Visual Clarity
Experience exceptional visual performance with HDMI 1.4 and DP 1.4 output ports, respectively supporting up to 4K resolution at 24Hz and 5K resolution at 60Hz, offering flexibility for various resolutions.
Boot Up with Total Security
Built-in myViewBoard Software
SPECIFICATIONS
- SoftwareOperating System: Windows 11 Pro
- CoreCPU: Intel Gen12th core i5 CPU or later Gen. CPU
Graphics: Intel® Iris® Xe Graphics* (DP Supports up to 8K@30Hz, HDMI Supports up to 3840x2160@30Hz) - MemoryType: DDR4
Capacity: 16GB
- StorageDimension: M.2 SSD
Capacity: 512GB
Interface: PCIE - INPUTMIC(Microphone): MIC-In&Line-Out two in one connector
OPS Standard: 80 PIN x1 (HDMI 2.0 4K@60Hz, DP 5K@60Hz, USB3.0 x1 + USB2.0 x2, DC 12-19V) - OUTPUTHDMI: x1 (Max 3840x2160@30Hz)
Audio: MIC-In&Line-Out two in one connector - LANRJ45: x1 (RJ45 10/100/1000M)
- Wireless / BluetoothWireless / Bluetooth: Intel® Wi-Fi 6 AX101
WIFI 6 802.11 ax + BT5.2 - USBType A: USB 3.1 x 2 / USB 2.0 x 2
Type C: USB 3.1 Gen2 x 1 (Data Only) - Power Voltage: DC 19 V/ 4.74A
Consumption: Max 90 W - OPERATING CONDITIONSTemperature (º C): 0℃ ~ 40℃(working)
Humidity: 20% ~ 80% RH
Non-Condensing(working) - DIMENSIONS (W x H x D)Physical (inch / mm): 7.87 x 4.68 x 1.18 in / 200 x 119 x 30 mm
Packaging (inch / mm): 10 x 7.72 x 2.76 in / 254 x 196 x 70 mm - WEIGHTNet (lb / kg): 1.54 lb / 0.7 kg
2. Screws x 2
COMPATIBLE WITH VPCF5-W55-G1-2A
98" 4K Professional Commercial Display with ProAV Integration
EDLA-certified 55” display with motion sensor and 8-microphone array
Enterprise Device Licensing Agreement (EDLA) Certified ViewBoard 65” 4K Interactive Display
EDLA-certified 65" display with energy-saving motion sensor
EDLA-certified 65” display with motion sensor and 8-microphone array
Enterprise Device Licensing Agreement (EDLA) Certified ViewBoard 75” 4K Interactive Display
EDLA-certified 75" display with energy-saving motion sensor
EDLA-certified 75” display with motion sensor and 8-microphone array
Enterprise Device Licensing Agreement (EDLA) Certified ViewBoard 86” 4K Interactive Display
EDLA-certified 86" display with energy-saving motion sensor
EDLA-certified 86” display with motion sensor and 8-microphone array
EDLA-certified 98” display with motion sensor and 8-microphone array