ViewSonic Library > Teknoloji > Açıklama > Lümen Nedir? Ve Bir Projeksiyon Cihazı Seçmek İçin Nasıl Kullanılır?

Lümen Nedir? Ve Bir Projeksiyon Cihazı Seçmek İçin Nasıl Kullanılır?

Bir projeksiyon cihazı alırken lümen her zaman ortaya çıkar. Ama lümen nedir? Ve neden önemlidir? Resmi olarak ANSI lümen olarak adlandırılan bu ölçüm, bir ışık kaynağının ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Projeksiyon cihazlarında bu, doğrudan cihazın kullanılacağı ortamla ilgilidir. (Endişelenmeyin, aşağıda hangi senaryolar için kaç lümen gerektiğine dair hızlı bir kılavuz sunuyoruz.)

Öyleyse “Lümen nedir?” Sorusunu cevaplamak için okumaya devam edin ve ihtiyaçlarınız için en iyi projeksiyon cihazını bulun.

Eviniz veya işiniz için projeksiyon cihazlarını değerlendirirken, cihazlarla ilgili terminolojiye boğulmak kolaydır. Cihaz çözünürlüğü gibi projektör kalitesi öğelerini zaten tartışmış olsak da, dikkate alınması gereken başka bir şey de satın aldığınız cihazın lümen sayısıdır.

Peki lümen nedir? İhtiyaçlarınız için doğru dijital projeksiyon cihazını seçmek için bunların nasıl uygulanacağını öğrenelim.

Projeksiyon Cihazlarında Lümen Nedir?

 

What is a lumen?

Lümen, bir projeksiyon cihazının verdiği parlaklığın ölçümüdür. Sektörde resmi terim “ANSI lümen”dir. ANSI, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü’nün kısaltmasıdır.

The Projector Expert yaygın ışık kaynaklarının aşağıdaki lümen sayılarını bildiriyor:

  • Mum – 14 lümen
  • 100 watt ampul – 1600 lümen
  • Günbatımı – 400 lümen
  • Ofiste floresan aydınlatma – 400 lümen
  • Bir film setinde aydınlatma – 1000 lümen
  • Güneşli gün – 100.000 lümene kadar

Projektör alanında LED, lazer ve lamba olmak üzere üç temel ışık kaynağı vardır. Bu, bu makalede ele aldığımız kapsamlı bir konudur, ancak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta, lambalı projeksiyon cihazlarının tipik olarak en az 2000 lümen çalıştırdığı, lazer olanların ise 3500’den fazla lümen sağlayabileceğidir – genellikle isteğe bağlı ekipmanla daha yüksek de olabilir.

Bununla birlikte, LED projeksiyon cihazları genellikle 2000 lümende maksimuma çıkar, ancak lambalı cihazların aksine, daha yüksek kaliteli görüntü algısı sağlamalarıyla bilinirler. Bunun nedeni, LED projeksiyon cihazlarının, gelişmiş renk doygunluğuna ve ışık verimliliğine sahip olmasıdır; bu, LED projektörlerin, ANSI lümen ölçümlerinden gerçekte sahip olduklarından daha yüksek algılanan parlaklığa sahip gibi görünmesini sağlar.

LED lümen hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hangi Parlaklık Seviyesi İhtiyaçlarınıza En Uygun?

Bir projeksiyon cihazı satın alırken, dışarı çıkıp yüksek lümenli bir cihaz satın alıp harika görüntü kalitesi elde edemeyeceğinizi unutmamak önemlidir. İhtiyaçlarınız için bir projektör parlaklığı seçmek için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur.

Kaliteli bir resim sunmak için gereken parlaklık seviyesini etkileyen çeşitli faktörler vardır. Onları bu makalede tartışıyoruz. Ancak, projektör parlaklık gereksinimlerini etkileyen iki faktör önemli bir çıkarımdır:

  • Ortam ışığı
  • Ekran boyutu

Parlaklık konusunda ortam ışığı tartışmaya değerdir, çünkü kontrol edilmediğinde projeksiyon cihazı tarafından yayılan görüntüyü bozabilir. Tanım olarak, ortam ışığı, herhangi bir ek aydınlatma eklenmeden önce bir sahnede zaten mevcut olan ışıktır.

Bunun en yaygın örneği, pencerelerden gelen doğal ışık veya normal oda ışıklarıdır.

Çok fazla ışık alan mekanlar, kaliteli görüntüler sunmak için daha yüksek bir parlaklığa ihtiyaç duyar. Daha karanlık bir alanda, daha yüksek kontrast oranıyla birlikte daha düşük bir parlaklık kullanabilirsiniz. Çok amaçlı alanlar için ideal lümen aralığı 2000 ila 4000dir.

Ekran boyutu konusuna gelirsek, ne kadar büyük isterseniz, kaliteli görüntüler sunmak için projeksiyon cihazında o kadar yüksek parlaklık önerilir.

video-in-the-classroom-projector

Ev için Projeksiyon Cihazları

Ev ortamında, 3000 ANSI lümen altında derecelendirilmiş bir projeksiyon cihazı seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu, 80-inç bir resmi minimum bozulma ile kolayca yansıtmak için yeterlidir. Bununla birlikte, bu projeksiyon cihazlarıyla ortam ışık seviyelerinin kontrol edilmesi için önemli çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var.

Büyük görüntüler yansıtmak istiyorsanız, daha yüksek lümen sayısına sahip bir projeksiyon cihazına ihtiyacınız vardır. Daha pahalı olmalarına rağmen, görüntü ortam ışığından daha az etkilenir.

3000 ANSI Lümen Altında

80-inç ve üzeri ekran boyutunu yansıtmak kolaydır. Bu parlaklık seviyesinde projeksiyon cihazı seçen kişiler genellikle daha iyi renk performansını hedefler ancak diğer yandan projeksiyon yaparken ortam ışığını sıkı bir şekilde kontrol edip azaltmaları gerekir.

3000 ANSI Lümen üzeri

Yine 80-inç ve üzeri ekran üretmek kolaydır, ancak görüntü kalitesi ortam ışığının etkisine daha az duyarlıdır.

Bu ikisinin hangisinde parlaklık seviyesinin daha iyi olduğunu söylemiyoruz. Farklı kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlıdır. Her ikisi de 80-inç ve üzeri ekranı kolayca yansıtabilir ve 3000 lümenden fazla projeksiyon cihazı her zaman daha pahalı değildir.

İş ve Eğitim için Projeksiyon Cihazları

İş ve eğitim geniş alanlar olduğundan, bu endüstriler için geçerli olan birkaç lümen eşiği vardır.

Projectors for Smaller Settings

Daha Küçük Düzenler için Önerilen Lümen Miktarı

Başlangıç ​​olarak, toplantı odası veya sınıf gibi daha küçük düzenler için 3000-3999 ANSI lümen idealdir. Bu düzen, bir değer fiyat noktasında 80-inç ve üzeri ekran boyutunu kolayca yansıtır. Bu lümen seviyelerine sahip projeksiyon cihazlarını yalnızca ortam ışığı minimum olduğunda kullanmak en iyisidir.

Projectors for Medium Settings

Orta Ölçekli Alanlar için Önerilen Lümen Miktarı

Orta büyüklükte bir toplantı odası veya sınıftaysanız, 4000-4999 ANSI lümenli bir projeksiyon cihazı satın almayı düşünebilirsiniz. Bu aynı zamanda 80-inç ve üzerinde yüksek kaliteli görüntüler sunar; ve daha yüksek parlaklık, kullanıcının ortam ışığı hakkında fazla endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelir.

Projectors for Large Spaces

Büyük Ölçekli Alanlar için Önerilen Lümen Miktarı
Dikkate alınması gereken son parlaklık seviyesi 5000+ ANSI lümendir. Bu, 100-inç ve üzerinde resim boyutu sağlayarak, büyük toplantı odaları, sergi salonları, oditoryumlar ve daha fazlası için idealdir. Bu projeksiyon cihazlarının gücü, yüksek düzeyde ortam ışığıyla bile iyi çalıştıkları anlamına gelir.

Her Şeyi Anlamak

Projeksiyon cihazlarının kullanımı nispeten basit olsa da, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmek biraz daha zordur. Değer ve performans arasında bir denge kurmaya gelince, projeksiyon cihazınızın nasıl ve nerede kullanılacağını düşünmeniz gerekir.

Cihazı dış mekanlarda veya ortam ışığının fazla olduğu bir odada kullanmayı planlıyorsanız, yüksek lümen sayısı önemlidir. Aynısı, geniş bir alanda projektör kullandığınız ve/veya daha büyük bir ekran boyutuna ihtiyaç duyduğunuz durumlar için de geçerlidir.

Öte yandan, bütçe bilincine sahip bir çözüm arıyorsanız, daha az lümenli bir projeksiyon cihazı seçmek, ortam ışığının kontrol edilebildiği bir ortamda ve küçük ila orta büyüklükte bir alanda kullandığınız sürece pratiktir.

Projeksiyon cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? DLP Projeksiyon Cihazlarında Nelere Dikkat Etmeli makalemizi kaçırmayın.

Lumen Counts for Specific Settings