| Type: | 20" wide Color TFT Active Matrix LCD |
| Display Area: | 20 inch |
| Optimum Resolution: | 1600x900 |
| Contrast Ratio: | 1000 :1 (typical), 100,000:1 (DCR) |
| Brightness: | 300 cd/m2 (typ) |
| Viewing Angles: | 170°(H), 160°(V) |
| Response Time: | 5ms |
| Panel Surface: | Anti-Glare |
| Analog: | RGB Analogue (75 ohms, 0.7/1.0 Vp-p) |
| Frequency: | Fh: 24-82KHz; Fv: 50-75Hz |
| Sync: | H/V Separated |
| PC: | VGA up to 1600 x 900 non-interlaced |
| Mac: | Power Mac up to 1600 x 900 |
| Analog: | 1 x 15-pin mini D-sub |
| Digital: | 1 x DVI-D |
| USB: | 2 x down stream, 1 x up stream |
| Audio: | 1 x 3.5 mm audio in |
| Power: | Built-in power Adapter, 3-Pin plug |
| Speakers: | 2x2 watt |
| Voltage: | AC 100-240V(Universal); 50/60Hz(Switch) |
| Consumption: | 27(typ.) |
| Basic: | Power, Mute, [1], Up, Down, [2] |
| OSD: | Auto Image Adjust, Contrast/Brightness, Audio adjust: Volume mute, Color Adjust: sRGB, 9300K, 7500K, 6500K, 5000K, User Color [R, G, B], Information, Manual Image Adjust: Horizontal size, H/V position, fine tune, sharpness, dynamic contrast, aspect ratio, Eco mode, Setup Menu: Language select, resolution notice, OSD position, OSD time out, OSD background, Memory recall |
| Temperature: | 41° F - 95° F (5°C - 35° C) |
| Humidity: | 20-80%(Non condensed) |
| Physical: | 481.2mm (width) x 393.4mm (height) x 230mm (depth) |
| Net: | 4.8 kg |