| Type: | TFT Active Matrix SXGA+ LCD |
| Display Area: | 20 inch |
| Optimum Resolution: | 1400x1050 |
| Contrast Ratio: | 500:1 (typical) |
| Brightness: | 300 cd/m2 (typ) |
| Viewing Angles: | 150° horizontal, 130° vertical |
| Response Time: | 8ms |
| Panel Surface: | Anti-glare |
| Analog: | RGB Analog |
| Frequency: | Fh: 30-82KHz; Fv: 50-75Hz |
| Sync: | H/V separated |
| PC: | VGA up to 1400x1050 Non Interlaced |
| Mac: | Power Mac, up to 1400x0150@60Hz |
| Analog: | 15-pin mini D-sub x1 |
| Power: | AC/DC power adapter |
| Speakers: | 2.5W x 2 |
| Voltage: | 100-240VAC; 50/60 Hz (Switch) |
| Consumption: | 50W (typ.) |
| Basic: | Power ,mute, [1], [Down], [Up], [2], |
| OSD: | Auto Image Adjust*, Contrast, Brightness, Input Select, Audio Adjust [Volume, Mute], Color Adjust [sRGB, 9300K, 6500K(default)5400K, User’s color R, G, B], Information [Mode, Model Number, Serial Number, Website], Manual Image Adjust [H. Size*, H. Position*, V. Position*, Fine Tune*, Sharpness, Setup Menu [Language(English, French, German, Italian, Spanish, Suomi, Japanese, Simplified and Traditional Chinese), Resolution Notice, OSD Position, OSD Timeout, OSD Background], Memory Recall |
| Temperature: | 0°C - 40°C (32°F - 104°F) |
| Humidity: | 10% - 90% (non-condensed) |
| Physical: | 459mm (width) x 465mm (height) x 205mm (depth) |
| Net: | 6.2 kg |