| Display Size (in.): | 16 |
| Viewable Area (in.): | 15.6 |
| Jenis Panel: | TN Technology |
| Resolusi: | 1366 x 768 |
| Jenis Resolusi: | WXGA (Wide XGA) |
| Rasio Kontras Statis: | 400:1 (typ) |
| Rasio Kontras Dinamis: | 5M:1 |
| Sumber cahaya: | LED |
| Kecerahan: | 220 cd/m² (typ) |
| Colors: | 262K |
| Color Space Support: | 6 bit true |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Response Time (Typical Tr+Tf): | 8ms |
| Sudut Pandang: | 90º horizontal, 50º vertical |
| Backlight Life (Jam): | 15000 Hrs (Min) |
| Lengkungan: | Flat |
| Refresh Rate (Hz): | 60 |
| Filter Cahaya Biru: | Yes |
| Low Blue Light: | Software solution |
| Color Gamut: | NTSC: 45% size (Typ) |
| Ukuran Piksel: | 0.252 mm (H) x 0.252 mm (V) |
| Surface Treatment: | Anti-Glare, Hard Coating (3H) |
| Resolusi PC (max): | 1366x768 |
| Resolusi Mac® (maks): | 1366x768 |
| Sistem Operasi PC: | Windows 10 tested; macOS tested |
| Resolusi Mac® (min): | 1366x768 |
| VGA: | 1 |
| HDMI 1.4: | 1 |
| Power in: | DC Socket (Center Positive) |
| Konsumsi (khas): | 5W |
| Konsumsi (maks): | 6W |
| Tegangan: | AC 90-270V |
| Stand-by: | 0.5W |
| Sumber Daya listrik: | External Power Adaptor |
| Kontrol Fisik: | Menu, Left, Right, Exit, Power |
| Pada Tampilan Layar: | Picture, Display, Advance Color |
| Suhu: | 32°F to 104°F (0°C to 40°C) |
| Kelembaban (tanpa kondensasi): | 20% to 90% |
| VESA Compatible: | Customized, 75 x 75 mm |
| Frekuensi Horizontal: | RGB Analog: 30 ~ 80KHz, HDMI (v1.4): 15 ~ 80KHz |
| Frekuensi Vertikal: | RGB Analog: 58 ~ 62Hz, HDMI (v1.4): 58 ~ 62Hz |
| Sinkronisasi Digital: | TMDS - HDMI (v1.4) |
| Analog Sync: | Separate - RGB Analog |
| Miring (Maju / Mundur): | -5º / 15º |
| Net (lbs): | 2.4 |
| Bersih Tanpa Dudukan (lbs): | 1.8 |
| Gross (lbs): | 4.2 |
| Net (kg): | 1.1 |
| Jaring Tanpa Dudukan (kg): | 0.8 |
| Gross (kg): | 1.9 |
| Kemasan (in.): | 16.7 x 13.6 x 4.1 |
| Fisik (in.): | 14.8 x 11.9 x 5.2 |
| Fisik Tanpa Berdiri (masuk): | 14.8 x 9.3 x 1.5 |
| Kemasan (mm): | 425 x 345 x 105 |
| Fisik (mm): | 376 x 302 x 131 |
| Physical Without Stand (mm): | 376 x 235 x 38 |
| ISI PAKET: | VA1630-H x1, VGA Cable (Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1 |
| Daur Ulang / Pembuangan: | Please dispose of in accordance with local, state or federal laws. |
| Warranty: | *Warranty offered may differ from market to market |